Gdzie jesteś » Forum » Trawnik » Kłopoty - problemy z trawnikiem

Pokaż wątki Pokaż posty

Kłopoty - problemy z trawnikiem

mark_ 14:11, 08 cze 2021

Dołączył: 13 maj 2021
Posty: 17
rura napisał(a)
Mam problem. W zeszłym roku(październik)trawa była poddana wertykulacji i nawożeniu, bo wyglądała tragicznie(brak wzrostu, sucha). Ziemia piaszczysta i przepuszczająca. W tym roku trawnik niestety nie wygląda zachęcająco. Teraz pojawiło się sporo koniczyny. Jak temu zaradzić?

W niektórych przypadkach trawnik wymaga nawożenia co 3-4 tygodnie a nie raz na pół roku. Jak często i jaką ilością wody jest podlewany?


Trawnik napisał(a)
Witam. Proszę o pomoc mój trawnik tak wygląda jak na zdieciu. W jednych miejscach ładny a w drugim zaschnięty. W tych brzydkich miejscach jest tak że jak się nadepnie to trawa już nie wstaje. I usycha

Proszę o poprawne załączenie zdjęć. Jak często i jaką ilością wody jest podlewany?

el_marko napisał(a)
Dzień dobry,

Mam problem z moim trawnikiem - bardzo proszę o pomoc w znalezieniu przyczyny takiego wyglądu, trawa wygląda na suchą, jest twarda, brak koloru. Trawnik jednoroczny, nasiona barenbrug, wiosną posypany nawozem Yara. Czy trawnik jest nienawodniony czy to rodzaj jakiejś choroby?

Proszę o podanie dokładnego czasu i dawki nawożenia. Jak często i jaką ilością wody jest podlewany?

bald2 napisał(a)
Popsułem trawnik Zbyt późno włączyłem system nawadniania bo przecież w maju tyle padało. A jakby się tak zastanowić to padało często ale nie były to zbyt obfite opady. W zeszłym tygodniu skosiłem trawę, następnego dnia zobaczyłem, że fragmenty trawy nie wyglądają zbyt dobrze. Oto przykład: https://imgur.com/a/c5NnRz7

Wygrabiłem zaschnięte źdźbła. Teraz codziennie podlewam wieczorami albo rankiem. Co sugerujecie aby zrobić? Myślicie aby zrobić areację? Dodawać nawozu czy nie? Sprawdziłem, że w miejscach wypalonych ziemia ma pH na poziomie 6.9, natomiast w miejscach zielonych: 6.2 - 6.5. Myślicie że posypać siarczanem amonu?

W maju wykonywałem wertykulacje. Zrobiłem też areacje (buty z kolcami). Nawóz też był sypany.

Jeżeli spojrzycie na 3 zdjęcie w mojej galerii (https://imgur.com/a/c5NnRz7) to zobaczycie suchą trawę wzdłuż ściany budynku. Z tym miejscem miałem problemy już w zeszłym roku. Myślę dlatego, że jest to wschodnia ściana budynku (u nas wiatr wieje przeważnie z zachodu i tak zacina deszcz) i dodatkowo jest lekkie zadaszenie z podbitki. Mimo że są tam zraszacze i czasami też ręcznie tam podlewam to nie potrafię utrzymać tam chyba odpowiedniej wilgotności Podłoże tam jest piaszczyste prawdopodobnie i dlatego trawa wysycha.

Podejrzewam, że w ziemi pozostały resztki budowlane w miejscach z wysokim ph. Jakie kiedy i w jakiej dawce był nawóz? Jak często i jaką ilością wody jest podlewany?

markogl napisał(a)
Dzien dobry witam szanownych forumowiczów a szczególnie pania Danusie i to własnie do pani Danusi w szczególności kieruję zapytanie .Prosze o udzielenie odpowiedzi co moze byc powodem nie równomiernego zabarwienia w zał.zdjęcia.Trawnik młody ok.1miesiaca po 3 koszeniu.Jest nawadnianie, załozony na starym trawniku,zdjęta warstwa darni, położona nowa ziemia niewiadomego pochodzenia. Przed wysypaniem wierzchniej warstwy ziemi rozsypany nawóz.Na poczatku wyglądało to b.dobrze z czasen tak jak na zdjęciu.prosze o radę.pozdrawiam

Proszę o poprawne zamieszczenie zdjęć. Jeżeli to zdjęcie w miniaturce (a tak podejrzewam) to widać tutaj nierównomiernie rozsypany nawóz/nierównomiernie żyzną ziemię. Polecam kupić siewnik i nim rozprowadzać nawóz.
mark_ 14:13, 08 cze 2021

Dołączył: 13 maj 2021
Posty: 17
Marcinbab napisał(a)
Witam!
Mam problem z trawnikiem.
Zakładałem go w październiku 2020 (grunt przygotowany, wymieszany z piaskiem, nawieziony polifoska). Początkiem kwietnia
nawiózłem Yara Vila (16-16-16), trawa wyglądała idealnie choć miejscami były za długa i po skoszeniu i Nie wyglądała już tak dobrze. W pierwszej połowie maja zasililem ja mocznikiem. Trawa wystrzeliła, była soczyście zielona, ale od tygodnia nie wyglada już tak okazale. Co robic? Jedni mówią ze przemawozona, drudzy ze niedonawozona. czy na tak młodym trawniku można wygrabiac te sucha trawę czy lepiej sie wstrzymać? nie wiem co o tym myśleć. Jakie macie zdanie na ten temat?


Jaka wysokość i jak często jest koszony?
el_marko 07:22, 09 cze 2021

Dołączył: 06 cze 2021
Posty: 2
mark_ napisał(a)


Proszę o podanie dokładnego czasu i dawki nawożenia. Jak często i jaką ilością wody jest podlewany?



Nawożenie było na początku kwietnia, tuż przed deszczami. Będąc precyzyjnym to dokładnie nawozu poszło pół worka (25kg) Yara Complex na ok. 300m2-350m2, rozsiewane siewnikiem. Przed nawożeniem zrobiona wertykulacja i aeracja. Później trawnik pozostawiony bez ingerencji, tylko koszenie na wysokość 65mm.

Regularne podlewanie od początku czerwca, system nawodnienia załączany codziennie na ok 20-30 min.
mark_ 10:43, 09 cze 2021

Dołączył: 13 maj 2021
Posty: 17
el_marko napisał(a)


Nawożenie było na początku kwietnia, tuż przed deszczami. Będąc precyzyjnym to dokładnie nawozu poszło pół worka (25kg) Yara Complex na ok. 300m2-350m2, rozsiewane siewnikiem. Przed nawożeniem zrobiona wertykulacja i aeracja. Później trawnik pozostawiony bez ingerencji, tylko koszenie na wysokość 65mm.

Regularne podlewanie od początku czerwca, system nawodnienia załączany codziennie na ok 20-30 min.

Gdyby to był mój trawnik to powtórzyłbym nawożenie i sprawdził ilość wody. W moim przypadku na mało urodzajnej glebie nawożę trawę co 3-4 tygodnie Yara Vila Procomplex (16-16-16) w dawce 2-3 kg na 100m2. Przy takim dawkowaniu trawnik kosiłem co 3-4 dni (aktualnie robi to za mnie robot)
Przy ostatniej pogodzie podlewam codziennie +- 1000 l na 100 m2.

Zaznaczę, że nie jestem żadnym specem, jedynie udało mi się dzięki poradom znalezionym na forum doprowadzić trawnik do naprawdę zadowalającego stanu.
bald2 10:47, 09 cze 2021

Dołączył: 12 mar 2020
Posty: 4
mark_ napisał(a)


Podejrzewam, że w ziemi pozostały resztki budowlane w miejscach z wysokim ph. Jakie kiedy i w jakiej dawce był nawóz? Jak często i jaką ilością wody jest podlewany?


Od razu doprecyzuje, że w zeszłym roku trawnik był niemal idealny. W tym roku zawaliłem podlewanie bo włączyłem nawadnianie dopiero 2 tyg temu.

Nawoziłem 2x w maju. Poszło w sumie 25 kg na 400 m2. Dlaczego 2 razy? Ponieważ za pierwszym razem coś źle rozrzuciłem nawóz i musiałem poprawiać gdyż niektóre fragmenty były soczyście zielone, a niektóre nie.

Od czwartku podlewam codziennie o 5:00 rano (system nawadniania). Pytanie tylko czy teraz nawozić czy poczekać aż trawa odżyje? Dodam, że deszcz we Wrocławiu nie padał od 2 tygodni co najmniej.

mark_ 12:17, 09 cze 2021

Dołączył: 13 maj 2021
Posty: 17
bald2 napisał(a)


Od razu doprecyzuje, że w zeszłym roku trawnik był niemal idealny. W tym roku zawaliłem podlewanie bo włączyłem nawadnianie dopiero 2 tyg temu.
Nawoziłem 2x w maju. Poszło w sumie 25 kg na 400 m2. Dlaczego 2 razy? Ponieważ za pierwszym razem coś źle rozrzuciłem nawóz i musiałem poprawiać gdyż niektóre fragmenty były soczyście zielone, a niektóre nie.
Od czwartku podlewam codziennie o 5:00 rano (system nawadniania). Pytanie tylko czy teraz nawozić czy poczekać aż trawa odżyje? Dodam, że deszcz we Wrocławiu nie padał od 2 tygodni co najmniej.

Najprawdopodobniej mocno spalone miejsca trzeba będzie obsiać ponownie. Sprawdź ile wody trafia na 1m2. Przy upałach wymagane może być nawet 15 l. Jeżeli nawadnianie działa od 2 tygodni to bardzo możliwe, że ilość wody jest zbyt mała.

Z nawozem zaczekaj aż trawa trochę odżyje. Nawóz z maja powinien być jeszcze w glebie.
gryfik 16:33, 10 cze 2021

Dołączył: 10 cze 2021
Posty: 3
Dzień dobry,

Mamy posiany trawnik przez dewelopera na glebie gliniastej który wyrósł tylko w niektórych miejscach (w pozostałych są chwasty) i chcielibyśmy go zlikwidowac (pow. ok 350m^2), nawieźć nowej ziemi, wyrównać i posiać nową trawę. Czy w tym wypadku (trawnik ma kilka miesięcy) aby zlikwidować ten trawnik wystarczy opryskać to wszystko roundupem, poczekać do uschnięcia darni, wykopać je razem z uschniętymi korzeniami i miejscowymi chwastami, nawieźć ziemie, utwardzić i można na jesień siać nową trawę? Czy takie darnie trzeba wykopywać i utylizować gdzieś, czy można to tylko przekopać po roundupie i na to nawozić nową ziemię?

Z góry dziękuję za pomoc.
dojlidy 16:38, 10 cze 2021


Dołączył: 14 cze 2018
Posty: 26
gryfik napisał(a)
Dzień dobry,

Mamy posiany trawnik przez dewelopera na glebie gliniastej który wyrósł tylko w niektórych miejscach (w pozostałych są chwasty) i chcielibyśmy go zlikwidowac (pow. ok 350m^2), nawieźć nowej ziemi, wyrównać i posiać nową trawę. Czy w tym wypadku (trawnik ma kilka miesięcy) aby zlikwidować ten trawnik wystarczy opryskać to wszystko roundupem, poczekać do uschnięcia darni, wykopać je razem z uschniętymi korzeniami i miejscowymi chwastami, nawieźć ziemie, utwardzić i można na jesień siać nową trawę? Czy takie darnie trzeba wykopywać i utylizować gdzieś, czy można to tylko przekopać po roundupie i na to nawozić nową ziemię?

Z góry dziękuję za pomoc.


żaden Rundap. wg mnie wszystko od początku, usunąć nawieść ziemię
gryfik 16:59, 10 cze 2021

Dołączył: 10 cze 2021
Posty: 3
Wystarczy przekopac darnie i odrwocic je korzeniemi do gory? Można na to nawieźć nową ziemię i we wrzedniu posadzic trawę? Czy wszystkie darnie muszą zniknąć z działki?
Piotrek_F 10:54, 12 cze 2021

Dołączył: 25 sie 2020
Posty: 10
Witam szanownych Forumowiczów

Mam do Was prośbę, a w zasadzie pytanie co jest nie tak z moim trawnikiem, gdzie tkwi błąd, ze mimo postępowania wydawałoby się zgodnymi z poradami z forum odbiega on póki co od mojej wizji trawnika. Idąc po kolei:

Trawnik założony w maju zeszłego roku
Trawa Barenbrug
Regularnie nawozony, na jesień dedykowany nawóz.
W tym roku nawoz w marcu, powtórzony w zeszłym tygodniu.
Dosiewki od kwietnia, ze 20 kg poszło.
Koszony codziennie na 4 cm, podlewamy codziennie o 5 rano.
W teorii wydaje się, ze wszystko prawidłowo.
Natomiast efekt jak poniżej. Trawa na większości powierzchni, dość rachityczna, pożółkła, z widocznymi kępami lepszej. Na pozostałej części gęsta i zielona.
Teren był podwyższany i przygotowany taka sama, niestety nienajlepsza bo mocno gliniasta gleba co nie zmienia faktu, ze trawa na istotnej części radzi sobie bardzo dobrze. Jakis pomysł? Nawozić, czekać aż się wyrówna? Zryc i wymienić podłoże?
Nie mam koncepcji...
Będę wdzięczny za Wasze opinie.

Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies