Gdzie jesteś » Forum » Trawnik » Kłopoty - problemy z trawnikiem

Pokaż wątki Pokaż posty

Kłopoty - problemy z trawnikiem

magdalena_papke 12:34, 12 cze 2021

Dołączył: 17 mar 2015
Posty: 14
Cześć,
mam kilka pytań
Borykam się z problemami w moim trawniku od początku jego założenia (wiosna 2020).
Wciąż nie mogę wyjść na prostą.
Teraz mam teorię, że coś robię nie tak z automatycznym systemem koszenia - w trawie jest ogrom filcu (na zdjęciu żółtawe plamy to zalegający filc):
.

W tym roku już dwukrotnie trawa była wyczesywana. Słabo rośnie, jest żółtawa, masa chwastów.

Byłabym bardzo wdzięczna za opis twojego działania/ schematu z systemem koszenia i mulczowania.

Trawa Baren Brug Mow Saver, system i robot Gardena. Robot wyjeżdża praktycznie codziennie. Raz wyczesana na wiosnę, po jakimś czasie bardzo delikatnie wertaykulowana bo wciąż ogrom filcu. Zrobiona dosiewka. Nawóz Bio Gardena do trawników i optyk Bio Humusem do trawy (chciałabym uniknąć nawozów mineralnych i oprysków chemicznych). Trawa podlewana +/- co trzy dni dużą ilością wody.

Będę wdzięczą za wszelkie wktakówki i rady!



mark_ napisał(a)

Gdyby to był mój trawnik to powtórzyłbym nawożenie i sprawdził ilość wody. W moim przypadku na mało urodzajnej glebie nawożę trawę co 3-4 tygodnie Yara Vila Procomplex (16-16-16) w dawce 2-3 kg na 100m2. Przy takim dawkowaniu trawnik kosiłem co 3-4 dni (aktualnie robi to za mnie robot)
Przy ostatniej pogodzie podlewam codziennie +- 1000 l na 100 m2.

Zaznaczę, że nie jestem żadnym specem, jedynie udało mi się dzięki poradom znalezionym na forum doprowadzić trawnik do naprawdę zadowalającego stanu.
Marcinbab 12:52, 12 cze 2021

Dołączył: 06 cze 2021
Posty: 2
mark_ napisał(a)


Jaka wysokość i jak często jest koszony?


Pierwsze koszenie było zrobione na 8 cm (trawa była wysoka 15-20 cm), kolejne koszenia były robione w odstępie tygodnia na 4-5 cm
MMarcin 15:31, 12 cze 2021

Dołączył: 06 wrz 2014
Posty: 20
Trawa siana 20 dni temu, nasiona Barenbrug Water Saver, podlewana regularni max co dwa dni, nie nawożona.
Przed sianiem rozrzucony obornik granulowany bydlęcy i wymieszany z ziemia (po wysianiu przyszedł deszcz, obornik się rozłożył).
Zaczyna się dziać coś z trawa obecnie jakieś żółte źdźbła trawy, całe kępki miejsca porażone czymś ? To jakas choroba ? Brak wody chyba odpada ? Obornik nie ma tyle azotu żeby spalić trawę przynajmniej tak mi się wydaje. Co teraz zrobić ? Oczywiście trawnik opielony ręcznie z chwastów będzie. Może rozrzucić nawóz? Brak azotu w glebie? Kupiłem nawóz Florovit szybki efekt do trawników i tam pisze ze można siać na nowo założę trawniki. Pomocy !




mest 17:43, 13 cze 2021

Dołączył: 20 cze 2017
Posty: 60
Witam serdecznie,
mija 5 lat odkąd założyłem trawnik. Od zeszłego roku niestety wygląda on coraz gorzej, w tym roku jest tragiczny. Zaczęło się od czerwonej nitkowatości traw.
W tym roku trawnik wygląda tak jak na zdjęciach (ciężko to uz nazwać trawnikiem). Wyczesać go z tej martwej darni wertykulatorem ale z końcówką ze szpikulcami? Opryskać np. Scorpionem 325sc? Później dosiewki?
Nawoziłem go tydzień temu. Pryskałem też wcześniej Polversum ale jest jak widać na zdjęciach. Nie miałem jeszcze takiego tragicznego trawnika

Gardenarium 18:53, 13 cze 2021


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
magdalena_papke napisał(a)
Cześć,
mam kilka pytań
Borykam się z problemami w moim trawniku od początku jego założenia (wiosna 2020).
Wciąż nie mogę wyjść na prostą.
Teraz mam teorię, że coś robię nie tak z automatycznym systemem koszenia - w trawie jest ogrom filcu (na zdjęciu żółtawe plamy to zalegający filc):
.






Pierwszy błąd to robot, robot mulczuje i będzie zawsze ogrom n filcu. Jestem przeciwnikiem robotów koszących.
Rób wertykulację co miesiąc.

Trawa zagłodzona - rób nawożenie co miesiąc.
Podnieś wysokość koszenia.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 18:55, 13 cze 2021


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
MMarcin napisał(a)
Trawa siana 20 dni temu, nasiona Barenbrug Water Saver, podlewana regularni max co dwa dni, nie nawożona.
Przed sianiem rozrzucony obornik granulowany bydlęcy i wymieszany z ziemia (po wysianiu przyszedł deszcz, obornik się rozłożył).
Zaczyna się dziać coś z trawa obecnie jakieś żółte źdźbła trawy, całe kępki miejsca porażone czymś ? To jakas choroba ? Brak wody chyba odpada ? Obornik nie ma tyle azotu żeby spalić trawę przynajmniej tak mi się wydaje. Co teraz zrobić ? Oczywiście trawnik opielony ręcznie z chwastów będzie. Może rozrzucić nawóz? Brak azotu w glebie? Kupiłem nawóz Florovit szybki efekt do trawników i tam pisze ze można siać na nowo założę trawniki. Pomocy !






Na razie podlewaj, nie gorączkuj się, trawa ma dopiero 3 tygodnie, będzie się zagęszczać po koszeniu, Wygląda na niekoszoną wcale?
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 19:03, 13 cze 2021


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
mest napisał(a)
Witam serdecznie,
mija 5 lat odkąd założyłem trawnik. Od zeszłego roku niestety wygląda on coraz gorzej, w tym roku jest tragiczny. Zaczęło się od czerwonej nitkowatości traw.
W tym roku trawnik wygląda tak jak na zdjęciach (ciężko to uz nazwać trawnikiem). Wyczesać go z tej martwej darni wertykulatorem ale z końcówką ze szpikulcami? Opryskać np. Scorpionem 325sc? Później dosiewki?
Nawoziłem go tydzień temu. Pryskałem też wcześniej Polversum ale jest jak widać na zdjęciach. Nie miałem jeszcze takiego tragicznego trawnika



Rozkop i sprawdź czy nie ma pędraków pod trawą. Czy trawa łatwo wychodzi z ziemi.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
MMarcin 23:49, 13 cze 2021

Dołączył: 06 wrz 2014
Posty: 20
Gardenarium napisał(a)


Na razie podlewaj, nie gorączkuj się, trawa ma dopiero 3 tygodnie, będzie się zagęszczać po koszeniu, Wygląda na niekoszoną wcale?


Tak ma 3 tygodnie, nie koszona, miejscami kiełki trawy maja dopiero 2 cm, nie równe wschodzi. Martwia mnie te źdźbła trawy żółte, przy schniete


mest 00:28, 14 cze 2021

Dołączył: 20 cze 2017
Posty: 60
Gardenarium napisał(a)


Rozkop i sprawdź czy nie ma pędraków pod trawą. Czy trawa łatwo wychodzi z ziemi.


Wyciąłem w paru miejscach darń i nie ma pędraków. Łapiąc trawę też nie jestem w stanie łatwo jej wyrwać natomiast jak nacisnę ją to wszędzie wydaje mi się taka miękka, jakby odparzona od gruntu. Podlewam bardzo obficie ale tak jakby mi się wydawało woda nie dociera w głąb gleby tylko utrzymuje się na powierzchni.

Gardenarium 07:17, 14 cze 2021


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
MMarcin napisał(a)


Tak ma 3 tygodnie, nie koszona, miejscami kiełki trawy maja dopiero 2 cm, nie równe wschodzi. Martwia mnie te źdźbła trawy żółte, przy schniete




Podlewaj aby woda dotarłą na co najmniej 10 cm wgłab a nie powierzchniowo. Nasiona różnych gatunków traw nie wschodzą w jednym czasie, niektóe dopiero po 3 tygodniach czyli teraz powinny się pokazać. To za krótki czas aby mieć efekt dywanowego trawnika, Poczekasz na to co najmniej pół roku
Aż się boję zalecić nawożenie, bo z braku umiejętności rozsypania go równomiernie- możesz mieć plamy albo spalić miejscowo. Ale należałoby się nawozić i podlać celem rozpuszczenia nawozu.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies