Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Pod bosymi stopami

Pokaż wątki Pokaż posty

Pod bosymi stopami

Wani 23:01, 23 wrz 2017


Dołączył: 13 sie 2017
Posty: 579
Przedstawiam Wam najgorzej na świecie wykonany zarys planu ogrodu Nadal jestem chora i zdecydowanie nie jest to dla mnie najlepszy czas na ogarnianie programów graficznych
Mocno zastanawiam się nad tą moją wizją drzewkową...że chyba jednak za dużo. Zaznaczyłam na planie trzy jabłonie, chciałabym żeby to były duże drzewa. I w miejscu sadu rozważam zrobienie warzywnika jednak. Nie za blisko drogi? Mieszkamy na końcu wsi i ruch tu niewielki ale zawsze...
Czy na ścianie północnej mogę posadzić morelę i brzoskwinię plus ewentualnie jakieś porzeczki na pniu? Truskawki tam zostaną, nie mam na nie póki co innego miejsca.
Plac zabaw na planie zredukowany do minimum, prawda jest taka że dzieci i tak korzystają z niego niewiele. Wolą towarzyszyć nam w pracach na zewnątrz, stety niestety Dwie huśtawki, trampolina na trawniku, lina do chodzenia i domek między jabłoniami to chyba byłoby optimum. Po głębokim zastanowieniu postanowiłam nie rozkręcać się ze ścianami wspinaczkowymi i innymi cudami. Zresztą : zanim wykonamy plan dzieci znów urosną i potrzeby się zmienią.
Te żółte maziaje to rabaty ozdobne.
Czerwone pod płotem to maliny.
Rezygnuję z wiśni, czereśni, chyba z gruszy. Śliwę bym jednak chciała.
Muszę pomyśleć gdzie dosadzić borówek.
Aż wstyd pokazać te moje bohomazy :/ Zasłaniam oczy i wstawiam Jeśli to co zrobiłam ma jakiś sens według Was to zrobię nowy rysunek. Jak się będę lepiej czuła



____________________
Ania Pod bosymi stopami
pestka56 10:30, 24 wrz 2017


Dołączył: 17 sie 2016
Posty: 4460
Sprawdź jaką optymalną średnicę korony będą miały wybrane przez ciebie odmiany drzewek i wtedy zdecyduj, gdzie je posadzisz.
U mnie zostaje jedynie 5 małych wiśni i 2 śliwy. Z brzosķwini zrezygnowałam, bo u sąsiadki ładne drzewko rodziło max 5 owoców w sezonie. Chyba przemarzało. Jabłka i gruszki... mieszkam o rzut kamieniem od zagłębia sadowniczego.
Porzeczki i agrest na pniu mam i w związku z tym rada - posadź z dobrymi podporami. Korony prędzej czy później robią się za ciężkie w stosunku do pni, które nie przyrastają w wysokości, a w grubości nieproporcjonalnie mało stosunku do korony krzewów. Najlepiej 3-4 paliki połączone poziomymi listwami tuż pod koroną. To podpora dla gałęzi, więc paliki powinny być wkopane w odległości 25-30 cm od pnia. Chodzi o to, żeby gałęzie nie przechylały pnia.
____________________
Kasia
Wani 11:51, 24 wrz 2017


Dołączył: 13 sie 2017
Posty: 579
Dzięki za rady odnośnie krzewów na pniu, jak już będę sadzić z pewnością się zastosuję Bo rozumiem że krzewy na pniu są dobrym rozwiązaniem? Tyle że nadal nie wiem gdzie co posadzić, nie wspominając już o przygotowaniu ziemi. Tej jesieni z pewnością nie wsadzę nic...
Póki co udało się porozwozić wywrotkę ziemi z zeszłego tygodnia i odchwaścić znaczącą część działki.
Mam już widły amerykańskie
____________________
Ania Pod bosymi stopami
pestka56 15:18, 24 wrz 2017


Dołączył: 17 sie 2016
Posty: 4460
Na pniu, czy nie owocują tak samo. Może tylko wygodniej jest zrywać owoce. No, i zawsze coś może rosnąć pod nimi.
Możliwość złamania pnia, albo brzydkiego przygięcia, to wg mnie jedyny problem.
____________________
Kasia
Wani 17:34, 24 wrz 2017


Dołączył: 13 sie 2017
Posty: 579
Dzięki Pestko, w sumie to póki nie zajrzałam ostatnio na wątek "jadalny" nawet nie wiedziałam że są porzeczki na pniu

____________________
Ania Pod bosymi stopami
Wani 17:42, 24 wrz 2017


Dołączył: 13 sie 2017
Posty: 579
No dobra, mąż z dachu zrobił zdjęcia tego naszego trójkąta Bermudzkiego
Mam nadzieję że coś widać

Ten dłuższy dach jest nad tarasem.


Tu zdjęcie kończy się na linii płotu warzywnika więc pokazuję większość prostokąta po lewej, niewidoczna jest tylko ta część bliżej ścieżki.



Tu widać osłonę tarasu i prawą część. Plan jest taki żeby po skończeniu płotu pod murowaną częścią zrobić stojak pod drzewo a resztę obsadzić tak żeby do stojaka łatwo było dojść. Na zdjęciu widać końcówkę ostatniej górki i ilość wyciągniętej z niej kamieni. Róg jeszcze nieodchwaszczony i rozsypywanie wstrzymane



____________________
Ania Pod bosymi stopami
Wani 17:47, 24 wrz 2017


Dołączył: 13 sie 2017
Posty: 579
Ta sama część działki zza płotu

____________________
Ania Pod bosymi stopami
anbu 17:50, 24 wrz 2017


Dołączył: 19 sie 2014
Posty: 7839
Ładny domek
____________________
Ania Ogród Ani :)
Wani 18:18, 24 wrz 2017


Dołączył: 13 sie 2017
Posty: 579
anbu napisał(a)
Ładny domek


Dzięki, jeszcze dużo pracy przed nami Kolejny rok mam nadzieję przyniesie nam wykończenie tarasu i schodów
____________________
Ania Pod bosymi stopami
Misia 22:18, 24 wrz 2017


Dołączył: 11 sie 2017
Posty: 616
Śliczny domek, a te okna na taras bajka zazdraszczam pozytywnie
____________________
Misia - Między brzozami
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies