Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Duże pole do popisu

Pokaż wątki Pokaż posty

Duże pole do popisu

kasia1 08:11, 04 kwi 2021


Dołączył: 13 sie 2017
Posty: 970
Przycięłam żywopłot z berberysu i w tym roku bez żadnego skaleczenia. Pomogły skórzane rękawiczki, które dostałam w prezencie. Doczytałam już, że można kupić specjalne rękawice, które chronią przed ukłuciem igłą, przecięciem itp.





____________________
Kasia - Duże pole do popisu
kasia1 08:19, 04 kwi 2021


Dołączył: 13 sie 2017
Posty: 970
Poza tym porządki, porządki, porządki i fryzjerstwo Ja tnę tylko na jeża. Rozplenice, miskanty, męża i syna też

Mam na razie 8 dużych miskantów i z 5 malutkich. Ale też tej słomy tyle... Przydałaby mi się sieczkarnia jak u Małej Mi.

Na razie nie ma u mnie angielskich kantów, ale kiedyś będą

Przedogródek (ale pusto się zrobiło jak wycięłam trawy...)



Tutaj jest żywopłot z hortensji, w tle warzywniak/ matecznik



Tujki mają się świetnie po ziemie. Ale przyznam, że morsowałam, czyli po pracy biegałam ze szczotką i otrzepywałam ze śniegu. Tak do połowy były przysypane.



____________________
Kasia - Duże pole do popisu
kasia1 08:25, 04 kwi 2021


Dołączył: 13 sie 2017
Posty: 970
Tutaj spora rabata z miskantami, dereniami, hortensjami i bylinami (jeżówki, floksy, przetaczniki). Ta rabata będzie większa docelowo. Drzewko (śliwa Pissardi) ma rosnąć w hortensjach. Oczywiście po porządkach widać tylko derenie. W tym roku nie cięłam ich wcale, dam im urosnąć. Potem będę wycinać tylko starsze gałęzie. W ubiegłych latach cięłam bardzo nisko, żeby się zagęściły.



____________________
Kasia - Duże pole do popisu
kasia1 08:27, 04 kwi 2021


Dołączył: 13 sie 2017
Posty: 970
Moje fryzjerstwo. Ktoś chętny?





____________________
Kasia - Duże pole do popisu
kasia1 08:30, 04 kwi 2021


Dołączył: 13 sie 2017
Posty: 970
Wokół tarasu w ubiegłym roku posadziłam żywopłot z lilaków Palibinów (tyle na szczęście się udało). Tutaj rabatka do uporządkowania, ale czekam na cieplejsze dni.



Przed tarasem w tych kółeczkach rosną dwie jabłonie Ole. Na razie obsadzę kółeczka trawkami od Ewy. Docelowo ten cały pas od jabłonek do domu ma być jedną dużą rabatą. Ale wszystko po kolei.

____________________
Kasia - Duże pole do popisu
kasia1 08:41, 04 kwi 2021


Dołączył: 13 sie 2017
Posty: 970
Nowa rabata (widzę ją z okna kuchennego) w trakcie przygotowania. Taki sposób na większych przestrzeniach mi się już sprawdził. Wiem, że powinnam może to przekopać itd. Ale nie jestem w stanie fizycznie. Dlatego po zimie albo jeszcze jesienią kładę duże kartony, przykrywam je korą. To wybije trawę nawet wiekszość chwastów (czasem perz przebije, ale pod kartonami jest wilgoć i można łatwo wbić się widłami i wyciągnąć chwasta).

Po paru miesiącach na takiej rabacie robię dla roślin dołki, dorzucam kompostu (moja rodzima ziemia jest dość urodzajna) i sadzę. Po roku nie ma śladu po kartonach i chwastach.

Ta szmata to ochrona przed moją kicią, która zrobiła sobie ze śliwy drapak. Wiem, że okropnie to wygląda, ale czekam na bezpieczniejszy czas, wtedy kupię jakąś siatkę ochronną.



Tutaj nie wiem jeszcze, co posadzę. Chyba bodziszki Rozanne, które czekają na swoje miejsce.
No i koniecznie na przyszły rok muszą być cebulowe.

Życzę wszystkim udanej niedzieli. Uściski


____________________
Kasia - Duże pole do popisu
sarenka 10:48, 04 kwi 2021


Dołączył: 19 mar 2015
Posty: 6601
Hej. To już cały ogród przygotowałaś do wiosny?
Napracowałas się solidnie.
Ja już prawie,muszę jeszcze miskanty przyciąć i cisy
____________________
Magda W samym sloncu
kasia1 13:36, 04 kwi 2021


Dołączył: 13 sie 2017
Posty: 970
Kochani, ogłaszam casting na drzewko - w miejscu, gdzie kończy się żywopłot z hortensji i jest wejście do warzywnika od północnej strony ogrodu.
Ziemia - lekko kwaśna glina, miejsce nasłonecznione, trochę narażone na wiatry, ale też coraz mniej, bo żywopłot rośnie i osłania.







Strasznie mi brakuje tu czegoś wyższego. Ale wiadomo, nie może to być nic wielkiego, żeby nie zacieniało, nie "wysysało" składników sąsiadom (hortensje, porzeczki i warzywnik).

Moi kandydaci:
1. Ambrowiec Gumball
2. Wiśnia Umbraculifera (nie wiem, czy nie za duża).
3. Wiśnia Amanogawa (chociaż po sąsiedzku będzie rabata i już rosną dwie Kanzan, to nie wiem).
4. Buk Daywyck (gold albo purple), ale to raczej za duże drzewo.
5. A może po prostu jakiś wykrzynik np. cis fastigiata?


Na ten moment widzę tam coś niezbyt wysokiego, okrągłego, co by nawiązywało do innych kulek w ogrodzie, a jednocześnie formą kontrastowało z kielichowatymi Kanazan, które rosną blisko.


Może coś dorzucicie do listy?
____________________
Kasia - Duże pole do popisu
kasia1 13:38, 04 kwi 2021


Dołączył: 13 sie 2017
Posty: 970
sarenka napisał(a)
Hej. To już cały ogród przygotowałaś do wiosny?
Napracowałas się solidnie.
Ja już prawie,muszę jeszcze miskanty przyciąć i cisy


To jest efekt zdalnej pracy Tzn. dziennie zyskuję dwie godziny na tym, że o godz. 15 w domu zamykam komputer, nie muszę odbierać dzieci, nie muszę stać w korkach.
____________________
Kasia - Duże pole do popisu
Anda 13:53, 04 kwi 2021


Dołączył: 25 maj 2015
Posty: 33285
Dorzucam do listy widzę tam coś o ciemnych liściach

Cotinus coggygria 'Royal Purple' albo Grace
Sambucus nigra Black Lace

____________________
Serdeczności Ewa - Doświadczalnia bylinowo-różana 2 poprzedni wątek Doświadczalnia bylinowo-różana Panie Foerster, co pan robi przeciwko nornicom? - Krzyczę na nie. Wizytówka doświadczalni Landhaus Ettenbühl i Rosengarten Zweibrücken
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies