Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Bylinowa łąka

Pokaż wątki Pokaż posty

Bylinowa łąka

ElzbietaFranka 12:02, 29 sty 2020


Dołączył: 14 kwi 2016
Posty: 13748
Witam Gosiu

Wlacze się w dyskusję odnośnie ziemi. Tuszka by się przydała.
Jaka ta ziemia ma być w końcowym rezultacie wszystko zależy od dojazdu, zasobów finansowych no i co tam dać aby glina została spacyfikowana.
Glina na działce to przekleństwo ale i zarazem dużo dobrego materialu, zawiera dużo składników odżywczych dla roślin np dla róż.

Jak ja ujarzmić żwir o frakcji (góra 1 cm) kompost i zrębki z drewna liściastego. Kora sosnowa, czy trociny o ile wiem jest dobra, ale pod nasadzenia kwasolubne to też zależy od proporcji jakie damy.

Każdego roku mam dużo ciecia brzóz i innych krzaków liściastych. Nie wyrzucam nie palę lecz miele w rozdrabniarce skladam na stertę. Zrębki albo się rozkładają (po 1 roku robi się drzewny kompost) albo przesypuje ścięta trawę w kompoście.

Do czego zmierzam Małgosiu wiedze, że na twojej działce rośnie sporo drzew (olchy, buki) przytmij galezie złóż na stercie i postaraj się je przemielielic. Można taką rozdrabniarke wypożyczyć lub kupić zawsze się przyda.
Możesz też spod buków/olch zebrać liście i przesypać glinę. Są różne możliwości aby ujarzmić glinę. Najważniejsze zbieraj wszystko co się da przekładaj, kompostuj i rozsypuj. Szyszki olchy opadające też dobrze robią odkwaszają glebę.

U nas pada śnieg mokry pierwszy raz tej zimy.
U mnie spokój w przyrodzie.
Znowu się rozpisalam,ale nie potrafię jedno zadaniowo.

Pozdrawiam
____________________
Ela-Wawa Ela-ptasi-gaj
ElzbietaFranka 12:16, 29 sty 2020


Dołączył: 14 kwi 2016
Posty: 13748
Jeszcze chciałam napisać bo sobie przypomniałam odnośnie zasiewów gryki czy faselii.
Więc gryka bardzo szybko wschodzi trzeba gęsto zasiać i lekkie przegrani aby ci ptactwo nie wybrało jak ciebie nie ma. Moim zdaniem najlepiej kosić na wys ok 30 cm można i wyżej ale lotygi wtedy drewnieja i trzeba rozdrabniać.

Faselina dobry poplon ale nie dopuszczać do przekwitnienia bo potrafi siedzieć długo w ziemi i wyrastać co rok u mie zimę przetrwała.
Gryka nie ma tyle masy zielonej co faselia która z jednej łodygi może wytworzyć nie zły krzak.

To już koniec
____________________
Ela-Wawa Ela-ptasi-gaj
Gosialuk 18:20, 29 sty 2020


Dołączył: 20 lut 2016
Posty: 5201
Elu liście i trawę po koszeniu grabię i zbieram na kompost. W tamtym roku jesienią nie dałam rady, bo miałam więcej obowiązków zawodowych. Grykę siałam w tamtym roku i faktycznie, nie przekopana na czas zdrewniała trochę i w końcu wyniosłam na kompost. Facelii jeszcze nigdy nie miałam, myślę że w łące nawet jakby odbijała w następnym roku nie przeszkadzałoby to.
A nowy sezon niesie nowe możliwości. Czekam na wiosnę.
____________________
Gosia Bylinowa łąka
sylwia_slomc... 18:30, 29 sty 2020


Dołączył: 20 kwi 2015
Posty: 81251
Facelia w łące super wygląda i pszczoły ja uwielbiają
____________________
Ranczo Szmaragdowa Dolina II *** Ranczo Szmaragdowa Dolina *** Wizytówka
anabuko1 09:10, 01 lut 2020


Dołączył: 28 gru 2013
Posty: 23394
Ja Facelii też nie sialam nigdy .
Ale to dobry pomysł na facelie w łące.
____________________
Ania***Dębowe zakątki 2***Dębowe zakątki 1*** Moja wizytówka
Dorii 10:36, 01 lut 2020


Dołączył: 15 sie 2018
Posty: 4341
Facelia jest super, szybko rośnie i kwitnie. Jak zacznie przekwitać bez problemu wyrwiesz, łatwo wychodzi z korzeniem.
W swoją łączkę też wsiałam z myślą że jak nic innego nie wzejdzie to chociaż ona będzie.
____________________
Ogród na wzgórzu a czasem trochę pod górkę
Gosialuk 19:39, 01 lut 2020


Dołączył: 20 lut 2016
Posty: 5201
sylwia_slomczewska napisał(a)
Facelia w łące super wygląda i pszczoły ja uwielbiają

anabuko1 napisał(a)
Ja Facelii też nie sialam nigdy .
Ale to dobry pomysł na facelie w łące.

Dorii napisał(a)
Facelia jest super, szybko rośnie i kwitnie. Jak zacznie przekwitać bez problemu wyrwiesz, łatwo wychodzi z korzeniem.
W swoją łączkę też wsiałam z myślą że jak nic innego nie wzejdzie to chociaż ona będzie.

Po takich rekomendacjach facelia u mnie w tym roku będzie na pewno.

Byliśmy dziś zobaczyć postępy prac i przy okazji zerwałam trochę werbeny. Poobcinałam suche, cienkie badylki i wsadziłam do wody. Okaże się za dwa tygodnie czy wypuści korzonki. Duże krzaki werbeny nieźle się trzymają, górą tylko przyschnięte, a tak do wysokości 30-40 cm zielone. Natomiast drobniejsze, takie co jeszcze nie kwitły wyglądają na całkiem suche, choć nie sprawdzałam czy życie w nich się tli. Jak nie wymarznie, to łan werbeny u mnie będzie.

Na działce błoto straszne. Przy tych temperaturach wszystko rozmarzło i kleiło się do butów.

Ocieplanie domku wewnątrz prawie zakończone, łazienka w trakcie. Zdjęć niestety brak.

A w Rzeszowie widziałam już kwitnące przebiśniegi. Wiosna idzie.
____________________
Gosia Bylinowa łąka
sylwia_slomc... 19:58, 01 lut 2020


Dołączył: 20 kwi 2015
Posty: 81251
U mnie też już przebiśniegi zakwitają i dzisiaj pierwsze oczary się otwarły
____________________
Ranczo Szmaragdowa Dolina II *** Ranczo Szmaragdowa Dolina *** Wizytówka
anabuko1 18:27, 18 lut 2020


Dołączył: 28 gru 2013
Posty: 23394
Gosiu, jak tam twoja wiosna ??
____________________
Ania***Dębowe zakątki 2***Dębowe zakątki 1*** Moja wizytówka
Gosialuk 19:07, 21 lut 2020


Dołączył: 20 lut 2016
Posty: 5201
sylwia_slomczewska napisał(a)
U mnie też już przebiśniegi zakwitają i dzisiaj pierwsze oczary się otwarły

Widziałam
Jestem teraz z forum na bieżąco, bo w czasie jazdy do pracy czytam w telefonie. A ruch się zrobił prawie wszędzie i ledwo nadążam z czytaniem. Niestety pisać w telefonie już tak bardzo nie lubię.
U mnie jeszcze szaro buro, to i focić za bardzo nie ma co.
Trochę się działo, ale w środku. Jeszcze czekam na kanalizację i zamontowanie oświetlenia.
Tak myślę, że dopiero w marcu coś zacznę działać ogrodowo, jak to błoto przeschnie trochę.
anabuko1 napisał(a)
Gosiu, jak tam twoja wiosna ??

Jak Sylwii napisałam wszystko w powijakach jeszcze. Jutro się wybieram, ale pogoda nie za bardzo, więc nie wiem czy fotki wiosny będą. Tydzień temu białe bazie na czubku wierzby iwy było już widać.
____________________
Gosia Bylinowa łąka
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies