Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Bylinowa łąka

Pokaż wątki Pokaż posty

Bylinowa łąka

Anda 14:54, 27 sty 2020


Dołączył: 25 maj 2015
Posty: 33371
Aniu, na początku mojej drogi ogrodowej również miałam takie przekonania, że trzeba przekopać, wprowadzić na głębokość itp. Jednak im dłużej obserwuję własny ogród, czytam dość dużo na temat gleby i bylin na tle zmian klimatycznych, oglądam inne ogrody i rozmawiam z ich właścicielami, jeżdżę na wykłady ogrodnicze, to coraz bardziej przekonuje mnie system prowadzenia ogrodu bez przekopywania Moją kolejną rabatę na pewno przygotuję w ten sposób. Nie znaczy to, że tradycyjne sposoby są złe, jednak zasady permakultury bardziej do mnie przemawiają Co jest dobre dla warzyw nie może być złe dla bylin, które z zasady są mniej wymagające.

Gdyby Cie to zainteresowało to zerknij

http://forum.gazeta.pl/forum/w,309,157469335,157469335,Ogrod_bez_przekopywania_no_dig_garden_.html

https://germanskawroclaw.wordpress.com/2017/10/14/prosta-metoda-na-rajski-ogrod-bez-kopania-plewienia-i-podlewania/

https://organicznepole.wordpress.com/category/ogrod-w-permakulturze/

https://www.youtube.com/watch?v=C5cdBwJ6fr0

____________________
Serdeczności Ewa - Doświadczalnia bylinowo-różana 2 poprzedni wątek Doświadczalnia bylinowo-różana Panie Foerster, co pan robi przeciwko nornicom? - Krzyczę na nie. Wizytówka doświadczalni Landhaus Ettenbühl i Rosengarten Zweibrücken
anka_ 15:25, 27 sty 2020


Dołączył: 24 sty 2012
Posty: 5340
Ewo znam zasady permakultury i zgodzę się z nimi np w warzywniku. Ale np. przy drzewach (a te pojawiają się zazwyczaj w większych ogrodach) uważam, że to niewiele zmienia. Tu, według mnie, zwłaszcza na glinie potrzebna jest jak najgłębsza uprawa. Oczywiście chodzi o przygotowanie przed sadzeniem (taki jednorazowy, porządny kop), a nie coroczne przekopywanie na pół metra w głąb.
Ale to wyłącznie moje zdanie na podstawie zabawy z moją gliną.
____________________
Anka Kiedyś będzie tu ogród "Będziesz mieć w życiu ciężkie chwile, ale to one własnie zawsze są tym, co pozwala otworzyć oczy na znaczące rzeczy w twym życiu, których wcześniej nie mogłeś dostrzec" Robin Williams
Anda 15:33, 27 sty 2020


Dołączył: 25 maj 2015
Posty: 33371
Aniu, fajnie się z Tobą rozmawia
Oczywiście masz rację co do drzew. Ja bardziej myślałam o bylinach i o tym, że ten Gosi kawałek raju trzeba na zmiany przygotować delikatnie. Drzewa można dobrać albo odpowiednio do gleby, albo przygotować glebę pod konkretne wymagania. Bryła sama w sobie przeważnie jest większa, więc i kopanie głębsze.
____________________
Serdeczności Ewa - Doświadczalnia bylinowo-różana 2 poprzedni wątek Doświadczalnia bylinowo-różana Panie Foerster, co pan robi przeciwko nornicom? - Krzyczę na nie. Wizytówka doświadczalni Landhaus Ettenbühl i Rosengarten Zweibrücken
anka_ 15:50, 27 sty 2020


Dołączył: 24 sty 2012
Posty: 5340
Anda napisał(a)
Aniu, fajnie się z Tobą rozmawia
Dziękuję, nawzajem. Po to jest forum...

Anda napisał(a)
... Ja bardziej myślałam o bylinach i o tym, że ten Gosi kawałek raju trzeba na zmiany przygotować delikatnie....
Ja patrzę przez pryzmat swoich błędów. No może źle- nie błędów, a niewykorzystanych możliwości. I przy dużym terenie będę namawiać na głęboką uprawę i sprzęt. W ramach późniejszego poszanowania kręgosłupa i czasu. Choć oczywiście zdaję sobie sprawę, że z różnych względów czasami jet to niemożliwe. Sama to przerabiam.
____________________
Anka Kiedyś będzie tu ogród "Będziesz mieć w życiu ciężkie chwile, ale to one własnie zawsze są tym, co pozwala otworzyć oczy na znaczące rzeczy w twym życiu, których wcześniej nie mogłeś dostrzec" Robin Williams
Urszulla 17:21, 27 sty 2020


Dołączył: 10 lip 2012
Posty: 21805
Mam te same dylematy z przekopywaniem. Gdy zakładałam pierwsze rabaty ti też przekopywałam. A chwadt mnie zabijały w pierwsxych dwóch latach. Potem oglądałam słynny program Garden..... I zachęcali do uprawy przez dosypywanie kompostu bez plewienia. Rzeczywiście chwasty się ograniczyły. Ale nie nadążam z produkcją kompostu

Teraz też chcę rozłożyć dużo kartonów i na to kompost nawet surowy i okryję sxmatą na początek. Tyle z moich doświadczeń. Najlepszą robotę robi brązowa materia.
____________________
Blaski i cienie nowego życia*** Od patyczka po ogród*** Wizytówka-Blaski i cienie nowego życia
Dorii 18:12, 27 sty 2020


Dołączył: 15 sie 2018
Posty: 4341
Jeśli można podnieść poziom to pewnie lepiej bez kopania ale ile to będzie trwało. Niewielka warstwa próchnicy na wierzchu nic nie zmieni. Musiałoby to być więcej niż głębokość korzenie nią się roślin. Niewiele bylin zniesie zimowe zastoiny wody.
Teraz bym zaczęła od porządnego wymieszania z piachem i to za pomocą ciężkiego sprzętu. Ale mam już ogrodzenie więc pozostają własne ręce.
U siebie aby dorzucić piachu i dobroci muszę wybrac ziemi żeby mi przypadkiem poziom gruntu się nie podniósł więc nie wyobrażam sobie tworzenia ściółki bez kopania.
____________________
Ogród na wzgórzu a czasem trochę pod górkę
sylwia_slomc... 19:19, 27 sty 2020


Dołączył: 20 kwi 2015
Posty: 81912
Ja tylko cichutko przypominam, ze Gosia ma chwilowo ważniejsze wydatki na głowie bo kończy budowę domku i trzeba go wykończyć jeszcze, a to masę kasy potrzeba, do tego chciała ogród naturalny z łąką bylinową na początek. Wszystkie podpowiedzi są bardzo dobre i cenne, ale na chwilę obecną nie koniecznie stoją na pierwszym miejscu w wydatkach planowanych na najbliższy czas ze zrozumiałych względów. Do tego Gosia jest tam weekendowo wiec i czasowo ograniczona by działać na kilku frontach na raz
____________________
Ranczo Szmaragdowa Dolina II *** Ranczo Szmaragdowa Dolina *** Wizytówka
Anda 19:59, 27 sty 2020


Dołączył: 25 maj 2015
Posty: 33371
Dorii napisał(a)
Jeśli można podnieść poziom to pewnie lepiej bez kopania ale ile to będzie trwało. Niewielka warstwa próchnicy na wierzchu nic nie zmieni.


Dorii, to obejrzyj chociaz ten film, bo wyglada na to, ze nie przeczytalas zadnego z tych zalinkowanych artykulow
____________________
Serdeczności Ewa - Doświadczalnia bylinowo-różana 2 poprzedni wątek Doświadczalnia bylinowo-różana Panie Foerster, co pan robi przeciwko nornicom? - Krzyczę na nie. Wizytówka doświadczalni Landhaus Ettenbühl i Rosengarten Zweibrücken
Anda 20:00, 27 sty 2020


Dołączył: 25 maj 2015
Posty: 33371
sylwia_slomczewska napisał(a)
Ja tylko cichutko przypominam, ze Gosia ma chwilowo ważniejsze wydatki na głowie bo kończy budowę domku i trzeba go wykończyć jeszcze, a to masę kasy potrzeba, do tego chciała ogród naturalny z łąką bylinową na początek. Wszystkie podpowiedzi są bardzo dobre i cenne, ale na chwilę obecną nie koniecznie stoją na pierwszym miejscu w wydatkach planowanych na najbliższy czas ze zrozumiałych względów. Do tego Gosia jest tam weekendowo wiec i czasowo ograniczona by działać na kilku frontach na raz


Wlasnie dlatego pomyslalam, ze lepsze i tansze byloby wykorzystanie zasad permakultury, jesli chcialaby ulepszyc glebe. Nie trzeba sie tego trzymac slepo, ale pare rzeczy mozna wykorzystac
____________________
Serdeczności Ewa - Doświadczalnia bylinowo-różana 2 poprzedni wątek Doświadczalnia bylinowo-różana Panie Foerster, co pan robi przeciwko nornicom? - Krzyczę na nie. Wizytówka doświadczalni Landhaus Ettenbühl i Rosengarten Zweibrücken
sylwia_slomc... 20:11, 27 sty 2020


Dołączył: 20 kwi 2015
Posty: 81912
To prawda
____________________
Ranczo Szmaragdowa Dolina II *** Ranczo Szmaragdowa Dolina *** Wizytówka
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies