Gdzie jesteś » Forum » Nawadnianie » System automatycznego nawadniania

Pokaż wątki Pokaż posty

System automatycznego nawadniania

MikeTNK 16:44, 08 maj 2019

Dołączył: 25 maj 2018
Posty: 10
Czy wszędzie masz dysze HE-VAN15 (taką informację gdzieś znalazłem we wcześniejszych postach) ? Przy ciśnieniu 2.1 i łuku 180 stopni one mają zużycie na poziomie 0,42 m3/h. Przy 90 stopniach 0,21. Z tego co widziałem Twoje rysunki u Ciebie często jest coś "pomiędzy" więc nie wiem skąd wyszło Ci łączne zapotrzebowanie 3m3. Możesz być "na granicy".

Ciśnienie 4,5 bara to jest maks tej pompy w idealnych warunkach, a nie wiadomo ile ona Ci faktycznie daje.

Z drugiej strony ciśnienie robocze tej dyszy to maks 2.1, powyżej tej wartości może Ci już mglić i dlatego na 4,5 metra dolatują pojedyncze krople (przy uruchomionej tylko jednej sekcji oczywiście)
pawel88 08:34, 09 maj 2019

Dołączył: 14 cze 2017
Posty: 29
MikeTNK napisał(a)
Czy wszędzie masz dysze HE-VAN15 (taką informację gdzieś znalazłem we wcześniejszych postach) ? Przy ciśnieniu 2.1 i łuku 180 stopni one mają zużycie na poziomie 0,42 m3/h. Przy 90 stopniach 0,21. Z tego co widziałem Twoje rysunki u Ciebie często jest coś "pomiędzy" więc nie wiem skąd wyszło Ci łączne zapotrzebowanie 3m3. Możesz być "na granicy".

Ciśnienie 4,5 bara to jest maks tej pompy w idealnych warunkach, a nie wiadomo ile ona Ci faktycznie daje.

Z drugiej strony ciśnienie robocze tej dyszy to maks 2.1, powyżej tej wartości może Ci już mglić i dlatego na 4,5 metra dolatują pojedyncze krople (przy uruchomionej tylko jednej sekcji oczywiście)

wszędzie mam HE-VAN15, z tego jak ustawiłem kąty i policzyłem wychodzi mi 3m3. jak puszczę jedną linię to właśnie nie mgli, krople są duże, strumień ok (apropo kropel - wczoraj jak to pisałem miałem podpięty system poprzez szybkozłącze i kran, zmieniłem na rurę 25 bezpośrednio z pompy i jest git, zasięg jak w opisie, 4,5 metra bez problemu, do samego końca fajnie dolewa) Muszę chyba te ciśnienie sobie sprawdzić żeby już wszystko wiedzieć jak jedną linię puszczę to jestem zadowolony, tak to sobie wyobrażałem szkoda że 2 naraz nie idą tak jak miały iść w planach.. ale mniejsza o to, poniżej wrzucam krótką fotorelację (tam przy pompie jeszcze nie skończone, będzie złącze na kompresor, pompę muszę obrócić i ustawić bo stoi jakoś koślawo itp, narazie tylko podpiąłem na testy). Dzięki wielkie wszystkim za pomoc!



























poniżej trawa po 2 tygodniach, już prawie nie widać wykopanej ścieżki:



Kowalwojt 10:19, 26 cze 2019

Dołączył: 01 cze 2018
Posty: 4
Witajcie,
Potrzebuje pomocy w projektowaniu oraz rad w wykonaniu systemu nawadniania

Etap I
- źródło wody + wyprowadzenie na kran zewnętrzny
Etap II
- 2 linie kroplujące 2 x 100 m
Etap II
- sterownik + elektrozawory podpięcie elementów etap 1 oraz etap 2 + rozprowadzenie linii zraszaczy

Na razie zajmuję się źródłem wody, czyli etap 1.
Mam studnię ok 15 m głębokości. Wydajność mała ok 10 l na minutę, ale obok jest stary zbiornik po szambie. Zbiornik jest wyczyszczony i od kilku lat wykorzystywany jako zbiornik na deszczówkę.
Pomysł jest taki aby źródłem wody był zbiornik (ok 12 m 3) który będzie napełniany częściowo przez wody opadowe oraz dopuszczana woda ze studni.

Na początek chce wykorzystać to co mam tj.:
- pompa SKM100 Omnigena.
- rura PE 32 ze zbiornika do piwnicy (piwnica oddalona od zbiornika o ok 5 m)
- z piwnicy wyprowadzenie do kranu na zewnątrz

Pytania:
1) czy za pompą zabudować filtr dyskowy? 1 cal czy 5/4cala?
2) chce kupić wyłącznik ciśnieniowy jaki wybrać? PM1 Grundfos czy PC-79?
3) czy wyłącznik zamontować na rurze pe 32 w zbiorniku czy w piwnicy?

Będę wdzięczny za pomoc.

pozdrawiam
Kowal

PiterSas 07:16, 27 cze 2019

Dołączył: 02 lut 2019
Posty: 327
Kowalwojt napisał(a)
Witajcie,
Potrzebuje pomocy w projektowaniu oraz rad w wykonaniu systemu nawadniania

Etap I
- źródło wody + wyprowadzenie na kran zewnętrzny
Etap II
- 2 linie kroplujące 2 x 100 m
Etap II
- sterownik + elektrozawory podpięcie elementów etap 1 oraz etap 2 + rozprowadzenie linii zraszaczy

Na razie zajmuję się źródłem wody, czyli etap 1.
Mam studnię ok 15 m głębokości. Wydajność mała ok 10 l na minutę, ale obok jest stary zbiornik po szambie. Zbiornik jest wyczyszczony i od kilku lat wykorzystywany jako zbiornik na deszczówkę.
Pomysł jest taki aby źródłem wody był zbiornik (ok 12 m 3) który będzie napełniany częściowo przez wody opadowe oraz dopuszczana woda ze studni.

Na początek chce wykorzystać to co mam tj.:
- pompa SKM100 Omnigena.
- rura PE 32 ze zbiornika do piwnicy (piwnica oddalona od zbiornika o ok 5 m)
- z piwnicy wyprowadzenie do kranu na zewnątrz

Pytania:
1) czy za pompą zabudować filtr dyskowy? 1 cal czy 5/4cala?
2) chce kupić wyłącznik ciśnieniowy jaki wybrać? PM1 Grundfos czy PC-79?
3) czy wyłącznik zamontować na rurze pe 32 w zbiorniku czy w piwnicy?

Będę wdzięczny za pomoc.

pozdrawiam
Kowal


Hej.
ad1. Filtr dyskowy przeważnie ma przyłącze 1 cal, Ty nie ma potrzeby iść w koszty większego filtra
ad2. Ja używam PC16 i jestem zadowolony - niewielki koszt w porównaniu do Grundfosa - jak masz tego niepotrzebnego na stanie to montuj Grundfosa inaczej nie widzę potrzeby ładowania się w koszty.
ad3. Przyłącze montuj na zbiorniku - jak w nim zabraknie wody to ma Ci wyłączyć pompę.

Pozdrawiam
pawel88 09:18, 01 lip 2019

Dołączył: 14 cze 2017
Posty: 29
witam,
chciałem poruszyć temat dysz HE-VAN, mianowicie nie jestem zadowolony. Już tłumaczę. Wiadomo jakie susze są teraz w kraju, staram się podlewać dość mocno trawę no ale pojawiły się suche placki, i tu zaznaczam że nie w miejscu gdzie woda nie dociera z dysz z powodu złego ustawienia itp ale w miejscu gdzie 2 zraszacze mają zasięg! Jak wiadomo HE-VAN zraszają trawę takimi strumieniami wody, nie jest nawadniany pełny obszar tylko powiedzmy "linie" co pokazuje poniższe zdjęcie:



poniżej widać, może mniej, może więcej, że zasięg zraszaczy nachodzi na siebie, nie dolewają do siebie ale też nie ma źle wg mnie, tam jest 6 m trawy a zasięg zraszaczy 4,5 m:



a oto efekt poniżej, widać ewidentnie suche placki w miejscu gdzie te "linie" zraszaczy nie lały wody, co ciekawe 2 zraszacze leją wodę w to miejsce pod różnym kątem więc woda powinna być tam w miarę równo rozprowadzona. Gdyby to były jakieś nieregularne placki to bym zrozumiał że źle ustawiłem coś no ale ewidentnie widać równomierne placki w równej odległości (zaznaczenie zasięgu bardzo prowizoryczne

ma ktoś HE-VAN i podobny problem? czy może mój "projekt" jest wadliwy? jak tak to czemu skoro woda tam jest z 2 zraszaczy.



lukas1607 19:43, 01 lip 2019

Dołączył: 10 lut 2017
Posty: 15
Witam serdecznie, proszę o fachową ocenę instalacji nawadniania. Wiem, że zraszacze powinny do siebie dolewać, ale chciałbym też, żeby rozkład zraszaczy był w miarę optymalny.

Czy tak według Was, może być? Czy wybrane zraszacze i dysze są ok?

Polecono mi pompę głębinową 3,5 SDM 3-11 IBO 230V

Wydajność maksymalna [l/min]: 105
Wysokość podnoszenia maksymalna [m]: 63
Ciśnienie maksymalne [bar]: 6,3
Moc silnika znamionowa [kW]: 0,8

Zakładam wydajność studni na poziomie 60l/min (3,6 m3/h)
Ciśnienie zakładam około 4,0 bar (hydrofor 300l)

Wybrałem dysze rotacyjne Rain Bird 5000 i do nich dysze (aby dokładnie dobrać wydajność danej sekcji).

Poniżej projekt instalacji i rozkład zraszaczy.





http://www.lukas1607.unixstorm.org/foto/2a.jpg
http://www.lukas1607.unixstorm.org/foto/1a.jpg


Dziękuję za pomoc i pozdrawiam.
doman2002 15:51, 02 lip 2019

Dołączył: 02 lip 2019
Posty: 1
pawel88 napisał(a)
Witam, no i udało się wczoraj uruchomiłem system i... jestem troche zawiedziony wg wszystkich moich obliczeń 2 sekcje z pompy powinny działać, zapotrzebowanie na wodę to 3m3/h a próba na wiaderku pokazywała 3,6m3/h, ciśnienie wg producenta pompy to 4,5 bara lecz ja od zbiornika do pompy mam odcinek 15 metrów więc na pewno mniejsze ale tu nie wiem ile, nie mierzyłem ale wydaje się dość jak odkręce kran. Straty wg obliczeń miały być -1,5 bar w mojej instalacji.

1 linia (5 zraszaczy) działa super, jak zmierzyłem promień podelewania ma te 4,5 metra lecz na ten 4,5 metr spadają już bardzo pojedyncze kropelki. jak włącze 2 linie naraz to promień spada do 2 metrów ....


no ale ta pompa daje 4,5bara przy zerowym przeplywie wody....
jak dobrze widze na wykresie z pudelka to dla zapotrzebowania 3 m3/h cisnienie bedzie w najlepszym wypadku pompa dawac max 2 bary...
odlicz od tego szacowane straty ~1,5 bar i zostaje na zraszacze : 0,5 bar przy dwoch sekcjach....
to nie ma prawa dzialac dobrze z ta pompa :/...
pawel88 11:08, 03 lip 2019

Dołączył: 14 cze 2017
Posty: 29
doman2002 napisał(a)


no ale ta pompa daje 4,5bara przy zerowym przeplywie wody....
jak dobrze widze na wykresie z pudelka to dla zapotrzebowania 3 m3/h cisnienie bedzie w najlepszym wypadku pompa dawac max 2 bary...
odlicz od tego szacowane straty ~1,5 bar i zostaje na zraszacze : 0,5 bar przy dwoch sekcjach....
to nie ma prawa dzialac dobrze z ta pompa :/...

racja.. faktycznie.. kurde.. dobra ale trzeba coś zmienić, poszperałem trochę w necie, znalazłem filmik na YT gdzie ktoś ma pompę MHI Omnigena 2200 i ciągnie z niej 4 linie nawadniające więc powinno być ok. Pompa ma 170 l/min, 58m i 5,8 bar:



poniżej wykres dla 2200, zielona linia, także ciśnienie aż tak bardzo się nie traci, ja potrzebuję max 60 l/min.



czy myślisz że to już pomoże?
PiterSas 12:33, 03 lip 2019

Dołączył: 02 lut 2019
Posty: 327
pawel88 napisał(a)

racja.. faktycznie.. kurde.. dobra ale trzeba coś zmienić, poszperałem trochę w necie, znalazłem filmik na YT gdzie ktoś ma pompę MHI Omnigena 2200 i ciągnie z niej 4 linie nawadniające więc powinno być ok. Pompa ma 170 l/min, 58m i 5,8 bar:



poniżej wykres dla 2200, zielona linia, także ciśnienie aż tak bardzo się nie traci, ja potrzebuję max 60 l/min.



czy myślisz że to już pomoże?


Hej.
Odnosnie pompy 3,5 SDM 3-11 IBO 230V jak byk napisane jest w jej parametrach ze ma 6,3 Bara (63 m podnoszenie słupa wody)!!

Ta pompa jak najbardziej się sprawdzi.
Pytanie na jakiej głebokosci ona będzie umieszczona?
marlowe 14:39, 04 lip 2019

Dołączył: 07 sie 2017
Posty: 9
pawel88 napisał(a)
witam,
chciałem poruszyć temat dysz HE-VAN, mianowicie nie jestem zadowolony.


Też mam w jednym ze swoich sektorów te zraszacze i tez nie jestem zadowolony. Mam 12-VAN, osadzone w głowicach Rain Birda seria 1800. Mój ogród i jego nawadniane było tworzony w okresie kiedy w całości byłem oddany pracom wykończeniowym w domu i ogród zaniechałem całkowicie. Firma która mi to robiła już nie istnieje i teraz sam staram się wszystko ogarnąć w ogrodzie.


u mnie w pozostałych sektorach ogrodu śmigają zraszacze Rain bird 5000 i 3500 i one chodzą super, chciałbym cos takiego zainstalować w miejsce tych głowic 1800, ale to tak chyba się nie da, więc kolejnym moim krokiem miała być wymiana dysz 12-VAN na 15 albo 18 VAN.


Mam jeszcze pytanie, czy da się w jakiś magiczny sposób sprawdzić jak idzie moja linia podziemna nawadniająca ogród, czy pozostaje tylko szpadel i kopać?




Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies