Gdzie jesteś » Forum » Nawadnianie » System automatycznego nawadniania

Pokaż wątki Pokaż posty

System automatycznego nawadniania

tomi73 12:46, 15 lut 2020

Dołączył: 15 lut 2020
Posty: 1
koledzy chciałbym wykonać sam nawadnianie trawnika ,mam do podlania trawnik w wwymiarach 9,5m x 9,5 m ( w kwadracie ) . Wodę będę miał z pompy (miejskiej wody nie mamy). Wydajnośc mojej pompy to 10 L w 20 sekund . Do trawnika mam od pompy ok 5 m. Chciałbym wykonac nawadnianie w jednej sekcji ( 4 zraszacze) i teraz nie wiem jakie zraszacze użyć na ten trawnik ? rain bird 3504 czy 5004 ? czy ktoś z kolegów może podpowie które zraszacze byłyby najbardziej odpowiednie ? jakie posiadają róznice ?
PiterSas 14:06, 17 lut 2020

Dołączył: 02 lut 2019
Posty: 327
tomi73 napisał(a)
koledzy chciałbym wykonać sam nawadnianie trawnika ,mam do podlania trawnik w wwymiarach 9,5m x 9,5 m ( w kwadracie ) . Wodę będę miał z pompy (miejskiej wody nie mamy). Wydajnośc mojej pompy to 10 L w 20 sekund . Do trawnika mam od pompy ok 5 m. Chciałbym wykonac nawadnianie w jednej sekcji ( 4 zraszacze) i teraz nie wiem jakie zraszacze użyć na ten trawnik ? rain bird 3504 czy 5004 ? czy ktoś z kolegów może podpowie które zraszacze byłyby najbardziej odpowiednie ? jakie posiadają róznice ?

Hej.
proponuję abyś poczytał najpierw o wydatkach wody...
Brzydal 15:37, 02 mar 2020

Dołączył: 12 maj 2019
Posty: 17
Witam

Planuje założenie nawadniania na swoim niewielkim trawniku. Dwa prostokątne obszary.
Większy po uwzględnieniu tarasu do podlania zostanie 11x6.5m i przylegający do niego krótszym bokiem pas 4x12m. Woda na ogród wyprowadzona kranem 1/2 cala. Ciśnienie statycznie 3.5 Bar. Wiadro 10 litrów napełnia się w około 25 sekund co daje 24l/min (1,44 m3/h). Z tego co już wyczytałem w tym wątku ciśnienie robocze powinienem przyjąć mniejsze o 25% a wydajność mniejsza o 20%.
Czyli pozostaje mi ciśnienie około 2,6 Bar. Wydajność około 19 l/min.
W sumie potwierdza to dane z poradnika huntera wg którego powinienem przyjąc ciśnienie 2.4 Bar i wydajność 19 l/min.



Wstępnie zdecydowałem się na dysze MP Rotator Hunter-a ze względu na mały wymagany przepływ dzięki któremu nie musiałbym robić zbyt wielu sekcji. Według danych katalogowych powinienem zmieścić się w dwóch sekcjach, po jednej na każdy obszar. Tylko jest małe ale i może ktoś bardziej doświadczony mi to wyjaśni żebym wiedział w którym kierunku iść dalej.

Dysze MP Rotator mają podane zalecane ciśnienie pracy 2.8 Bar. Oczywiście u mnie nie wchodzi to w grę bo zgodnie z poradnikiem zakładam że mam 2.4 Bar.
Z drugiej strony w tabelach dla tych dysz podane są zasięgi i wymagane przepływy dla mniejszych ciśnień.

Jak w takim razie rozumieć to zalecane ciśnienie robocze? Czy przy niższym głowica będzie również pracowała prawidłowo ale tylko z mniejszym zasięgiem? Bo jeżeli tak to pomyślałem że mógłbym użyć tych głowic z korpusem PRS30 który ma wbudowaną redukcję ciśnienia na 2.1 Bar i do dalszego projektowania zastosować minimalne zasięgi tych dysz z tabel.
PiterSas 15:13, 04 mar 2020

Dołączył: 02 lut 2019
Posty: 327
Brzydal napisał(a)
Witam

[...]
Wstępnie zdecydowałem się na dysze MP Rotator Hunter-a ze względu na mały wymagany przepływ dzięki któremu nie musiałbym robić zbyt wielu sekcji. Według danych katalogowych powinienem zmieścić się w dwóch sekcjach, po jednej na każdy obszar. Tylko jest małe ale i może ktoś bardziej doświadczony mi to wyjaśni żebym wiedział w którym kierunku iść dalej.

Dysze MP Rotator mają podane zalecane ciśnienie pracy 2.8 Bar. Oczywiście u mnie nie wchodzi to w grę bo zgodnie z poradnikiem zakładam że mam 2.4 Bar.
Z drugiej strony w tabelach dla tych dysz podane są zasięgi i wymagane przepływy dla mniejszych ciśnień.

Jak w takim razie rozumieć to zalecane ciśnienie robocze? Czy przy niższym głowica będzie również pracowała prawidłowo ale tylko z mniejszym zasięgiem? Bo jeżeli tak to pomyślałem że mógłbym użyć tych głowic z korpusem PRS30 który ma wbudowaną redukcję ciśnienia na 2.1 Bar i do dalszego projektowania zastosować minimalne zasięgi tych dysz z tabel.


Hej.
Za małe cisnienie może spowodwać że zraszacze w ogóle nie wyskoczą z ziemi.
Teoretycznie jak masz ciśnienie 3.5 bar statyczne to cisnienie przy 6 zraszaczach dla jednej sekcji pewnie spadnie do 3 max 2,8 bar.
Najbardziej martwi mnie ta rurka 15 - lepiej jakbyś mógł od wodomiwrza zwiekszyc średnicę rury do 1 cala i zrobić całą instalacje na 1 calu.
Pozdrawiam
Brzydal 09:07, 09 mar 2020

Dołączył: 12 maj 2019
Posty: 17
No niestety wymiana rury na większą średnicę nie wchodzi w grę. Za dużo do rozrycia by było. Chyba kupię na próbę 4 zraszacze z głowicami MP Rotator, podłącze za kranem na rurze 20mm i zobaczę czy to w ogóle pociągnie i ile zraszaczy maks jednocześnie.
Brzydal 14:04, 20 mar 2020

Dołączył: 12 maj 2019
Posty: 17
Czy mógłby ktoś rzucić na to okiem i doradzić jak poprawić nawadnianie w zaznaczonym miejscu? Może dać dysze o mniejszym zasięgu ale gęściej wtedy ta narożna z zasięgiem 5,5 mogłaby zejść na 3,7 z kątem 180 to by dolewała do tego miejsca. Wszelkie sugestie mile widziane.

PiterSas 07:14, 23 mar 2020

Dołączył: 02 lut 2019
Posty: 327
Brzydal napisał(a)
Czy mógłby ktoś rzucić na to okiem i doradzić jak poprawić nawadnianie w zaznaczonym miejscu? Może dać dysze o mniejszym zasięgu ale gęściej wtedy ta narożna z zasięgiem 5,5 mogłaby zejść na 3,7 z kątem 180 to by dolewała do tego miejsca. Wszelkie sugestie mile widziane.


Hej.
Dokładnie zrób jak napisałeś.
Pozdrawiam
Brzydal 11:34, 23 mar 2020

Dołączył: 12 maj 2019
Posty: 17
Dzięki. Poprzerabiałem trochę, z grubsza uwzględniłem obrzeża i teraz chyba powinno być ok.

PiterSas 14:31, 23 mar 2020

Dołączył: 02 lut 2019
Posty: 327
Brzydal napisał(a)
Dzięki. Poprzerabiałem trochę, z grubsza uwzględniłem obrzeża i teraz chyba powinno być ok.



Wg mnie OKi.
pozon 20:08, 25 mar 2020

Dołączył: 25 mar 2020
Posty: 5
Witam,
prośba o poradę: jaka jest maksymalna długość linii skraplającej bez konieczności kompensacji ciśnienia? Tak, wiem, wątek pojawiał się już kilka razy (choć trudno przejrzeć wszystkie 107 stron postów ), ale dostawca, z którym rozmawiam używając argumentu "na moją odpowiedzialność, proszę zaufać mojemu 15-letniemu doświadczeniu" uważa, że można podłączyć do 240m linii skraplającej, jeśli się ją zapętli. Poleca do tego celu linię "Lux", z funkcją samoczyszczenia. Co sądzicie, można prosić o komentarz?

Z góry dziękuję i podrawiam.

Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies