Gdzie jesteś » Forum » Nawadnianie » System automatycznego nawadniania

Pokaż wątki Pokaż posty

System automatycznego nawadniania

PiterSas 14:51, 15 kwi 2019

Dołączył: 02 lut 2019
Posty: 327
lukasz899 napisał(a)


Piszę z innego konta, ponieważ tamto zostało zablokowane

Dzięki za porady. Postanowiłem trochę przeprojektować północną część ogrodu i rozbić obszar na 1 kwadrat (A) i 1 prostokąt (B). Przeliczyłem wszystko, wydatek strefy A wyszedł 0,49m3/h, natomiast strefy B 0,36m3/h. Część prostokątna (C) oraz południowy kwadrat (D) nie zmieniły się za dużo.



Kilka pytań:

1. Czy strefę A i B można złączyć w jedną? Mamy tam 10 zraszaczy rotacyjnych o promieniu 7-8m (ciśnienia jeszcze niestety nie zmierzyłem). Wolę wybrać opcję bezpieczniejszą, tym bardziej, że osiedle dopiero się rozbudowuje i ciśnienie może jeszcze spaść (woda z wodociągów bez pompy).
2. Czemu zaproponowałeś by na strefie D dać zraszacze statyczne? Mamy tam kwadrat o boku prawie 7m – czy to nie idealne miejsce, gdzie 4 rotacyjne zraszacze sobie poradzą? Jaka rura musiałaby dochodzić do strefy D z rotacyjnymi? 32 czy 25?
3. Na obszar C planuję dać dysze VAN czarne i zraszacze statyczne Rain Bird – czy to dobry wybór?


Cześć.
W strefie A dysze 1,6, 3 muszą mieć o połowę mniejszy wydatek wody niż 2 i 8. Dysza 90 stopni w ciągu tego samego czasu da Ci dwa razy więcej wody niż 180 stopni gdyż 2 x się obróci w stosunku do zraszacza 180 stopni.

Rzeczywiście strefa D mogła by być zasilana rainbirdem 3504 i rurą 25 - moja nieuwaga

Strefa C może być.

lukasz899 18:49, 15 kwi 2019

Dołączył: 15 kwi 2019
Posty: 3
Faktycznie nie doczytałem, że wydatek w przypadku zraszaczy rotacyjnych nie zmienia się w zależności od kątą pracy (jak w przypadku zraszaczy statycznych). Dzięki

Naniosłem kolejne poprawki, ten prostokąt po lewej rozbiłem na 2 kwadraty i w każdym zastosowałem zraszacze 90stopni promień 6m (łącznie 8 sztuk). Wszędzie teraz policzyłem wydatki w poprawny sposób i zdaje się, że przy wydajności źródła 2,5m3/h nie dam rady złączyć żadnych sekcji ze sobą i chyba tak zostawię jeśli jest poprawnie.



Mam nadzieję ostatnie pytania na ten moment:

1. Chciałbym tylko się dowiedzieć czy wystarczy że każdą sekcję zasilę rurą 25 czy gdzieś dać 32?
2. Zaznaczyłem 3 linie kropelkowe, które w przyszłości chciałbym obsłużyć - czy do każdej puścić osobną rurę z zasilania czy jedna obsłuży wszystkie? Jakie grube rury?
3. W miejscu zaznaczonym domkiem planuję postawić domek na narzędzia. Czy elektrozawory muszą być wkopane w ziemi w skrzyncze na elektrozawory czy mógłbym je w jakiś wygodny sposób zamontować na ścianie w tej budce? Mam na myśli tutaj jakieś potencjalne problemy z ciśnieniem przez unoszenie ich?
Maciek86 21:02, 15 kwi 2019

Dołączył: 09 kwi 2019
Posty: 9
Mam pytanie techniczne. Jeśli ustalę ciśnienie jakie panuje w moje instalacji wodociągowej to jak później odbieram zraszacz? Ciśnienie 2.5 bar x 20% straty = 2 bar. Z tabeli producenta wybieram tylko zraszacze do 2 bar?
PiterSas 09:28, 16 kwi 2019

Dołączył: 02 lut 2019
Posty: 327
lukasz899 napisał(a)
Faktycznie nie doczytałem, że wydatek w przypadku zraszaczy rotacyjnych nie zmienia się w zależności od kątą pracy (jak w przypadku zraszaczy statycznych). Dzięki

Naniosłem kolejne poprawki, ten prostokąt po lewej rozbiłem na 2 kwadraty i w każdym zastosowałem zraszacze 90stopni promień 6m (łącznie 8 sztuk). Wszędzie teraz policzyłem wydatki w poprawny sposób i zdaje się, że przy wydajności źródła 2,5m3/h nie dam rady złączyć żadnych sekcji ze sobą i chyba tak zostawię jeśli jest poprawnie.



Mam nadzieję ostatnie pytania na ten moment:

1. Chciałbym tylko się dowiedzieć czy wystarczy że każdą sekcję zasilę rurą 25 czy gdzieś dać 32?
2. Zaznaczyłem 3 linie kropelkowe, które w przyszłości chciałbym obsłużyć - czy do każdej puścić osobną rurę z zasilania czy jedna obsłuży wszystkie? Jakie grube rury?
3. W miejscu zaznaczonym domkiem planuję postawić domek na narzędzia. Czy elektrozawory muszą być wkopane w ziemi w skrzyncze na elektrozawory czy mógłbym je w jakiś wygodny sposób zamontować na ścianie w tej budce? Mam na myśli tutaj jakieś potencjalne problemy z ciśnieniem przez unoszenie ich?


Hej.
Przy zapotrzebowaniu na wodę rzędu 25 l/min możesz zastosować rurę 25 powyżej 50l/min - rura 32.
2. Linie kropelkowe w zależności od długości możesz skolektorować i podłączyć do jednego zasilania (wylicz wydatek linii - 0,33m x 3 x wydatek...l/min.
3. Elektrozawory plus filtr powinny być w skrzynce jumbo w ziemi (za duże straty ciśnienia byś miał). W domku daj sterownik.

Pozdrawiam
PiterSas 09:30, 16 kwi 2019

Dołączył: 02 lut 2019
Posty: 327
Maciek86 napisał(a)
Mam pytanie techniczne. Jeśli ustalę ciśnienie jakie panuje w moje instalacji wodociągowej to jak później odbieram zraszacz? Ciśnienie 2.5 bar x 20% straty = 2 bar. Z tabeli producenta wybieram tylko zraszacze do 2 bar?


Dokładnie.

Apropos pomiaru. Kiedy robiłeś tzn. o której godzinie? Pamiętaj że wyższe ciśnienie masz od 24.00 do 6.00 i wtedy zmierz.
pawel7802 14:16, 19 kwi 2019

Dołączył: 20 mar 2019
Posty: 5
Dzień dobry,
proszę o pomoc w wyborze pompy (może całego systemu) do nawadniania ogrodu. Opisze może najpierw sytuacje:
1. Chcę zbudować system do nawadnia ogrodu. Będą to 3 sekcje : 1- linia kroplująca 30m (rozstaw kroplowników: 33 cm), 2 -linia kroplująca 35m (rozstaw kroplowników: 33 cm), 3- linia do nawadniania trawnika 120 m2 (jeszcze nie policzyłem ile będę potrzebować zraszaczy).
2. Mam betonowy zbiornik 10 m3, do którego zbiera się deszczówka. Zbiornik jest około 1,5 m od domu. Zebraną wodę chciałbym wykorzystać do nawadniania ogrodu.
3. Do tej pory do podlewania wykorzystywałem pompę zanurzeniową (z pływakiem) oraz wąż. W tym roku posadziłem dodatkowe 70 roślin i bieganie z wężem zaczęło być uciążliwe.
4. Między zbiornikiem z wodą a planowaną skrzynką zaworową (rozgałęźnik) będzie 15 m
5. Zbiornik na deszczówkę jest pod podjazdem do garażu. Pod garażem jest piwnica, gdzie mógłby zamontować cały system. Do zbiornika można zrobić przekop to tylko 1,5 m. W tym roku (czerwiec-lipiec) planuje ułożyć tam kostkę dlatego chciałbym zamontować system w najbliższym czasie.
6. Czytałem że w systemach do nawadniania ważne jest ciśnienie. Mam stary (szczelny) 300 litrowy pionowy zbiornik do hydroforu, który można by wykorzystać (dokupić pompę, zawory itd). Oczywiście to tylko opcja, może nie będzie potrzebny
Proszę o pomoc w doborze pompy do planowanego systemu. Może ktoś na forum sprawdzone rozwiązania, które można by tu wykorzystać . No i podstawowe pytanie czy budowa systemu na takim zbiorniku ma sens.
Z góry dziękuje za pomoc.
PiterSas 11:39, 23 kwi 2019

Dołączył: 02 lut 2019
Posty: 327
pawel7802 napisał(a)
Dzień dobry,
proszę o pomoc w wyborze pompy (może całego systemu) do nawadniania ogrodu. Opisze może najpierw sytuacje:
1. Chcę zbudować system do nawadnia ogrodu. Będą to 3 sekcje : 1- linia kroplująca 30m (rozstaw kroplowników: 33 cm), 2 -linia kroplująca 35m (rozstaw kroplowników: 33 cm), 3- linia do nawadniania trawnika 120 m2 (jeszcze nie policzyłem ile będę potrzebować zraszaczy).
2. Mam betonowy zbiornik 10 m3, do którego zbiera się deszczówka. Zbiornik jest około 1,5 m od domu. Zebraną wodę chciałbym wykorzystać do nawadniania ogrodu.
3. Do tej pory do podlewania wykorzystywałem pompę zanurzeniową (z pływakiem) oraz wąż. W tym roku posadziłem dodatkowe 70 roślin i bieganie z wężem zaczęło być uciążliwe.
4. Między zbiornikiem z wodą a planowaną skrzynką zaworową (rozgałęźnik) będzie 15 m
5. Zbiornik na deszczówkę jest pod podjazdem do garażu. Pod garażem jest piwnica, gdzie mógłby zamontować cały system. Do zbiornika można zrobić przekop to tylko 1,5 m. W tym roku (czerwiec-lipiec) planuje ułożyć tam kostkę dlatego chciałbym zamontować system w najbliższym czasie.
6. Czytałem że w systemach do nawadniania ważne jest ciśnienie. Mam stary (szczelny) 300 litrowy pionowy zbiornik do hydroforu, który można by wykorzystać (dokupić pompę, zawory itd). Oczywiście to tylko opcja, może nie będzie potrzebny
Proszę o pomoc w doborze pompy do planowanego systemu. Może ktoś na forum sprawdzone rozwiązania, które można by tu wykorzystać . No i podstawowe pytanie czy budowa systemu na takim zbiorniku ma sens.
Z góry dziękuje za pomoc.

Hej.
Paweł najpierw policz jakie będziesz miał zapotrzebowanie na wodę a dopiero później dobierasz pompę, a na podstawie jej parametrów będziesz znał i ciśnienie i wydatek wody.
Uważam że niepotrzebnie rozdzielasz linie kroplujące (One mają bardzo małe zapotrzebowanie na wodę.
pawel88 08:07, 24 kwi 2019

Dołączył: 14 cze 2017
Posty: 29
witam
nadszedł czas robić system, dlatego mam pytanie odnośnie źródła wody, czy kranik ogrodowy ma duże straty przepływu / ciśnienia? I jak sprawa ma się dalej ze szybkozłączami? Dużo tracimy? Ja myślę żeby dać kran podwójny (zdj niżej) i w ten drugi gwint 3/4 dać przejściówkę na 1 cal i odrazu rurą PE do kolektora zaworów. A drugi plan to odrazu z pompy wody z wyjścia 1 cal wyjść rurami PE do kolektora, tylko wtedy nie będę miał kranika a czasem się przydaje.

https://allegro.pl/oferta/kran-kulowy-3-4-2-x-koncowka-gz-1-gkk0534-7767252870?utm_source=google&utm_medium=cpc&utm_campaign=_DIO_pla_dom_budownictwo&ev_adgr=Hydraulika+i+armatura+-+Instalacje+hydrauliczne+i+pozosta%C5%82e&gclid=EAIaIQobChMIiPb67sDo4QIVwcwYCh3P1wFAEAQYAyABEgJVSPD_BwE
PiterSas 07:30, 25 kwi 2019

Dołączył: 02 lut 2019
Posty: 327
pawel88 napisał(a)
witam
nadszedł czas robić system, dlatego mam pytanie odnośnie źródła wody, czy kranik ogrodowy ma duże straty przepływu / ciśnienia? I jak sprawa ma się dalej ze szybkozłączami? Dużo tracimy? Ja myślę żeby dać kran podwójny (zdj niżej) i w ten drugi gwint 3/4 dać przejściówkę na 1 cal i odrazu rurą PE do kolektora zaworów. A drugi plan to odrazu z pompy wody z wyjścia 1 cal wyjść rurami PE do kolektora, tylko wtedy nie będę miał kranika a czasem się przydaje.

https://allegro.pl/oferta/kran-kulowy-3-4-2-x-koncowka-gz-1-gkk0534-7767252870?utm_source=google&utm_medium=cpc&utm_campaign=_DIO_pla_dom_budownictwo&ev_adgr=Hydraulika+i+armatura+-+Instalacje+hydrauliczne+i+pozosta%C5%82e&gclid=EAIaIQobChMIiPb67sDo4QIVwcwYCh3P1wFAEAQYAyABEgJVSPD_BwE

Paweł zrób plan B czyli z pompy wody wyjście rurami 1 cal wstaw zawór kulowy 1 cal potem przedłużenie rury do skrzynki z elektrozaworami, tam dodaj jeden trójnik więcej i zrób przedłużenie rury 1 cal do dodatkowej "skrzynki poboru wody" - na alle znajdziesz o co mi chodziło. Tu mając wyjście ogrodowe możesz podłączyć kawałek węża i masz dodatkowe zasilanie odrębnie działające od systemu nawadniania.
pawel7802 10:02, 26 kwi 2019

Dołączył: 20 mar 2019
Posty: 5
PiterSas napisał(a)

Hej.
Paweł najpierw policz jakie będziesz miał zapotrzebowanie na wodę a dopiero później dobierasz pompę, a na podstawie jej parametrów będziesz znał i ciśnienie i wydatek wody.
Uważam że niepotrzebnie rozdzielasz linie kroplujące (One mają bardzo małe zapotrzebowanie na wodę.


Dzięki za odpowiedź. Dołączam plik z mapką sytuacyjną ogrodu. Działkę mam dużo większą ale chce zrobić nawadnianie tylko w części bliżej domu.
Chciałbym nawadniać ogród tylko ze zbiornika (10 m3). Jeśli okaże się, że w lato nie będzie zbyt wile deszczy chciałbym zamknąć linie do nawadniania trawnika i podlewać tylko rabaty. Opcjonalnie na trawniku planuje zamontować studzienkę do podłączenia węża. Linia kropkująca nie będzie zużywać wiele wody dlatego mam problem z doborem pumpy. Jeśli zamontuje pompę, która będzie obsługiwać wszystkie linie (nawadnianie trawka będzie pobierać najwięcej wody) to co zrobić z nadmiarem wody gdy będzie działać tylko linia kropkująca. No chyba, że dobrać pompę tylko np do linii kropkującej i nigdy nie włączać wszystkich linii na raz. Jakie macie doświadczenia?


Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies