Gdzie jesteś » Forum » Nawadnianie » System automatycznego nawadniania

Pokaż wątki Pokaż posty

System automatycznego nawadniania

pawel88 14:54, 04 lip 2019

Dołączył: 14 cze 2017
Posty: 29
marlowe napisał(a)


Też mam w jednym ze swoich sektorów te zraszacze i tez nie jestem zadowolony. Mam 12-VAN, osadzone w głowicach Rain Birda seria 1800. Mój ogród i jego nawadniane było tworzony w okresie kiedy w całości byłem oddany pracom wykończeniowym w domu i ogród zaniechałem całkowicie. Firma która mi to robiła już nie istnieje i teraz sam staram się wszystko ogarnąć w ogrodzie.


u mnie w pozostałych sektorach ogrodu śmigają zraszacze Rain bird 5000 i 3500 i one chodzą super, chciałbym cos takiego zainstalować w miejsce tych głowic 1800, ale to tak chyba się nie da, więc kolejnym moim krokiem miała być wymiana dysz 12-VAN na 15 albo 18 VAN.


Mam jeszcze pytanie, czy da się w jakiś magiczny sposób sprawdzić jak idzie moja linia podziemna nawadniająca ogród, czy pozostaje tylko szpadel i kopać?


HE-VAN 18?? Jak ja kupowałem na wiosnę to nie było, widziałem tylko HE-VAN 15 największe, nowość? fajny zasięg mają ale też zapotrzebowanie na wodę fajne ciekawa sprawa.. ale ja najpierw muszę się uporać z pompą, potem pomyślę o dyszach.
A co Tobie nie pasuje w tych dyszach? Tez masz suche placki?
PiterSas 07:26, 05 lip 2019

Dołączył: 02 lut 2019
Posty: 327
Marlowe.
Spróbuj obkopać zraszacz tak abyś widział w którym kierunku położony jest przewód nawadniający - duże prawdopodobieństwo że trafisz jak ktoś kładł rurę....
Co do wymiany to może zobacz 3504-PC-SAM Rain Bird zasięg min. 4,5m i jeszcze można go zredukować do 2,9m. Nie stosowałem ich nigdy ale znalałem taką ciekawostkę.
marlowe 11:53, 05 lip 2019

Dołączył: 07 sie 2017
Posty: 9
Paweł te VAN-y nie podchodzą mi bo niedokładnie podlewają.

@Piter

Coś takiego chodzi mi po głowie, tylko czy taki 3504-PC-SAM, będę mógł osadzić w miejscu głowicy 1800, obydwa mają średnice montażową gwintu 1/2 więc teoretycznie będzie pasować, zakupię i dam znać
Mikow 15:53, 11 lip 2019

Dołączył: 11 lip 2019
Posty: 1
Dzien dobry,

Potrzebuję rady. Zaplanowałem i wykonałem zraszanie oparte na zraszaczach i dyszach hunter. Ustawione na 360 stopni nie osiągają jednak takich promieni jak wg specyfikacji, w związku z tym na krawędziach trawnik jest niedolewany. Zostawiłem awaryjnie dwa dojścia wody, ale planowałem je pod linie kroplujace (ogród ciagle się rozwija) i zrobione są na rurce 16mm

Czy istnieje sposób zraszania krawędzi trawnika z użyciem rurki 16mm? To jest około 20m krawędzi trawnika wiec będę potrzebować 9-10 zraszaczy o promieniu 2m. Myślałem żeby kupić zraszacze rainbird 1804 i małe dysze, widze w specyfikacji ze maja one mniejsze zapotrzebowanie na ciśnienie, ale nie słyszałem jeszcze o nikim kto robił linie zraszaczy statycznych na rurce 16mm. W najgorszym wypadku użytej chyba gotowych węży zraszajacych mgiełką, widziałem takie w obi.
Cała instalacje napędza pompa 4,5bara 4500L/h. automatyki na razie nie ma- są ręczne zawory.
Pozdrawiam
Michał
PiterSas 09:38, 12 lip 2019

Dołączył: 02 lut 2019
Posty: 327
Mikow napisał(a)
Dzien dobry,

Potrzebuję rady. Zaplanowałem i wykonałem zraszanie oparte na zraszaczach i dyszach hunter. Ustawione na 360 stopni nie osiągają jednak takich promieni jak wg specyfikacji, w związku z tym na krawędziach trawnik jest niedolewany. Zostawiłem awaryjnie dwa dojścia wody, ale planowałem je pod linie kroplujace (ogród ciagle się rozwija) i zrobione są na rurce 16mm

Czy istnieje sposób zraszania krawędzi trawnika z użyciem rurki 16mm? To jest około 20m krawędzi trawnika wiec będę potrzebować 9-10 zraszaczy o promieniu 2m. Myślałem żeby kupić zraszacze rainbird 1804 i małe dysze, widze w specyfikacji ze maja one mniejsze zapotrzebowanie na ciśnienie, ale nie słyszałem jeszcze o nikim kto robił linie zraszaczy statycznych na rurce 16mm. W najgorszym wypadku użytej chyba gotowych węży zraszajacych mgiełką, widziałem takie w obi.
Cała instalacje napędza pompa 4,5bara 4500L/h. automatyki na razie nie ma- są ręczne zawory.
Pozdrawiam
Michał

Hej.

Czy promienie działania zraszaczy "nachodzą" na siebie?
Dysze Hunter sa OK, jeśli niedolewają to znaczy ze masz za mało wody w zraszaczu i za niskie ciśnienie. Rurka 16 będzie miała bardzo duze straty ciśnienia i nie podniesie Ci planowanej liczby zraszaczy.

Odnosnie pompy na jakiej jest głębokości w studni i jaką rurą (średnica) rozprowadziłeś wodę w systemie nawadniania?
pawel88 13:32, 12 lip 2019

Dołączył: 14 cze 2017
Posty: 29
witam,
chciałem po krótce wrócić do tematu suchych miejsc o którym pisałem na poprzedniej stronie. Mianowicie pojawiło mi się 2 takie miejsce, identyczne, równomierne placki, ewidentnie źle leją te dysze HE-VAN ponieważ zasięg się pokrywa, trawnik 6 m a zasięg 4,5 m. Myślę o większych dyszach (VAN-18, zasięg 5,7 m) ale czy dalej brnąć w te VANy? Myślałem o dyszach HUNTER, widziałem filmiki że nie leją pojedynczymi strumieniami tylko po całości, ma ktoś Huntery? Zadowoleni?



lukas1607 10:31, 15 lip 2019

Dołączył: 10 lut 2017
Posty: 15
Witam, mam jeszcze pytanie, wokół tarasu mam skarpę obrośniętą trawą. Czy w jednej sekcji mogą być zraszacze położone na różnych poziomach (wysokość tej skarpy około 50-60 cm? Czy jest konieczność stosowania wówczas odpowiednich zraszaczy (tych położonych niżej), np. z zaworem stopowym SAM? Czy lepiej tak zaprojektować sekcje, żeby jedną podlać całą skarpę (choć nie zawsze to jest możliwe)?

I pytanie odnośnie zraszaczy Rain Bird 5004, stosując dysze MPR-35, mogę dowolnie regulować kąt zraszania? Każdy komplet dysz zawiera 4 dysze : Q(90⁰), T(120⁰), H(180⁰) i F(360⁰). Rozumiem że chcąc uzyskać kąt np.320 stopni, montuję dyszę F i ustawiam na zraszaczu odpowiedni kąt? Czy tak?



Z góry dziękuję za pomoc.
Pozdrawiam Łukasz
PiterSas 07:33, 16 lip 2019

Dołączył: 02 lut 2019
Posty: 327
lukas1607 napisał(a)
Witam, mam jeszcze pytanie, wokół tarasu mam skarpę obrośniętą trawą. Czy w jednej sekcji mogą być zraszacze położone na różnych poziomach (wysokość tej skarpy około 50-60 cm? Czy jest konieczność stosowania wówczas odpowiednich zraszaczy (tych położonych niżej), np. z zaworem stopowym SAM? Czy lepiej tak zaprojektować sekcje, żeby jedną podlać całą skarpę (choć nie zawsze to jest możliwe)?

I pytanie odnośnie zraszaczy Rain Bird 5004, stosując dysze MPR-35, mogę dowolnie regulować kąt zraszania? Każdy komplet dysz zawiera 4 dysze : Q(90⁰), T(120⁰), H(180⁰) i F(360⁰). Rozumiem że chcąc uzyskać kąt np.320 stopni, montuję dyszę F i ustawiam na zraszaczu odpowiedni kąt? Czy tak?



Z góry dziękuję za pomoc.
Pozdrawiam Łukasz

Hej.
w jednej sekcji mogą być zraszacze na różnych poziomach. Konieczności stosowania zraszaczy stopowych nie ma, ale są jak najbardziej wskazane (przy sporych odległościach między zraszaczami "góra-dół" możesz mieć kałużę przy najniżej posadowionym zraszaczu - do niego będzie spływała cała woda oczywiście zraszacze stopowe montujesz tylko przy tych zraszaczach położonych w dolnej partii sekcji nawadniania).
Odnosnie dysz MPR-35 - nie stosowałem ich jeszcze, ale poczytałem że te dysze zamontowane w zraszaczu rotacyjnym zachowują się jak zraszacz statyczny - czyli masz tylko 4 nastawy i koniec. Może na grupie jest ktoś kto je montował to mnie poprawi jeśli pisze głupoty.
Pozdrawiam
lukas1607 09:08, 16 lip 2019

Dołączył: 10 lut 2017
Posty: 15
Dzięki za odpowiedź.
Dysze MPR występują do zraszaczy statycznych i rotacyjnych.
Mi chodzi o te: DYSZE MPR (25,30,35) do zraszaczy serii 5000.

Znalazłem taki opis, który by sugerował, że można je dowolnie regulować 0-360. Zadzwonię może do tego sklepu i dopytam ...



W ogóle warto stosować te dysze MPR? Dają podobno bardziej równomierny opad.
A może zastosować te standardowe? Jak one się sprawdzają, macie doświadczenie?



Poczekamy, może ktoś jeszcze się wypowie na temat dysz MPR (25,30,35)do zraszaczy serii 5000.
wacion 22:33, 20 lip 2019

Dołączył: 16 maj 2018
Posty: 53
Witam,
Sluchajcie mam do Was jedno pytanie, ktore nie daje mi spokoju.
Ostatnio sporo czytam o tym jak zaprojektować system nawadniania i w zasadzie wszystko jest jasne - męczą mnie jednak średnice rur.
Chcę zrobić nawodnienie z wodociągu - ciśnienie skacze między 3 a 4 bary. Wydajność około 34l/min. Wyjście na zewnątrz za wodomierzem 20mm i tutaj rodzi się moje pytanie.

Czy mając wąskie gardło w postaci wodomierza i rurki 20mm, która wychodzi na zewnątrz da mi coś, że pierwsza część rury na zewnątrz będzie miała przekrój 32, kolejna 25 a następna 20? Czy nie ma to żadnego znaczenia i jestem skazany na ciągnięcie 20 od początku do końca?

Jeżeli muszę iść od początku 20 to czy jeśli przykładowo 4 zraszacze mają w sumie 30l wydajności/min to przy zasilaniu rurą 20mm podnisą się i będą działać(wydajność źródła 34l/min) czy jednak taka średnica rur spowoduje spore straty ciśnienia i trzeba będzie robić sekcje po... 1 zraszaczu?
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies