Gdzie jesteś » Forum » Nawadnianie » System automatycznego nawadniania

Pokaż wątki Pokaż posty

System automatycznego nawadniania

PiterSas 07:43, 15 kwi 2020

Dołączył: 02 lut 2019
Posty: 327
11stokrotka napisał(a)
Witam wszystkich.
Czy ktoś ma doświadczenie z podlewaniem niewielkiego trawnika z mikrozraszaczy zainstalowanych w rurze nie zakopanej w ziemi ale leżącej na ziemi?
Muszę zadbać o pas trawnika długości 16 metrów i szerokości 3 metry. Dłuższy bok trawnika przylega do ścieżki i tarasu i to właśnie na nim planuję rozłożenie rury, przytwierdzenie jej do ziemi czymś w rodzaju kotew. Przeglądałam neta i widzę, że są w sprzedaży rury PE których nie trzeba zakopywać. Nie damy rady zakopać rury ze względu na podbudowę tarasu. Trawnika też nie chcę rozkopywać bo mam tam siatkę przeciwko kretom.
Resztę trawnika podlewają mi zraszacze statyczne z dyszami rotacyjnymi. Ale na tym odcinku trawnika to rozwiązanie się nie sprawdzi.
Pozdrawiam

Zastosuj dysze prostokątne np. Dysza prostokątna SS-918 2,7x5,5m Huntera..
PiterSas 07:45, 15 kwi 2020

Dołączył: 02 lut 2019
Posty: 327
11stokrotka napisał(a)

To jeszcze raz ja. Też jestem zainteresowana.
Jak w takiej sytuacji dobrać dysze? Rozumiem, że tak, aby dawały dwa razy mniej wody niż te na 180 st. Ale jak to zrobić - moje dysze mają tylko oznaczenie 1000, 2000 lub 3000 (czyli promień zraszania) oraz kąt w stopniach (360, 210-270, 90-210). Jak to przełożyć na wydatkowanie wody - zastosować 1000 zamiast 2000 i ustawić na maksymalny promień?


Ty masz prawdopodobnie dysze typu MP ROTATOR - przy nich jest równomierne podlewanie, nie musisz niczego ograniczać. Zraszacze turbinowe to inny typ zraszaczy mają swoje dysze które należy odpowiednio dobrać …..
11stokrotka 09:07, 15 kwi 2020


Dołączył: 02 sie 2012
Posty: 534
Dziękuję za te odpowiedzi. Mogę ruszyć z miejsca...Rozumiem, że korpusy z dyszami mogą być wraz z rurą zamocowane na ziemi.
Zastanawiam się, czy tą rurę nie przeciągnąć dodatkowo na przód domu i zainstalować na końcu studzienki out. Nie mamy z przodu wody np do umycia podjazdu, samochodu. Rozumiem, że wtedy sekcja na dysze prostokątne musiałaby być oddzielona zaworem który zamykalibyśmy przy korzystaniu ze studzienki.
Czy te dysze prostokątne muszą być w rozgałęzieniach czy mogą być ułożone szeregowo? Czy można łączyć z dyszami typu MP ROTATOR - mam jedno miejsce gdzie przydałoby się dolanie wody na 270 stopni?

____________________
Mam marzenie
PiterSas 09:51, 15 kwi 2020

Dołączył: 02 lut 2019
Posty: 327
11stokrotka napisał(a)
Dziękuję za te odpowiedzi. Mogę ruszyć z miejsca...Rozumiem, że korpusy z dyszami mogą być wraz z rurą zamocowane na ziemi.

Ładnie to nie będzie wyglądało, ale jak musi.....
11stokrotka napisał(a)
Zastanawiam się, czy tą rurę nie przeciągnąć dodatkowo na przód domu i zainstalować na końcu studzienki out. Nie mamy z przodu wody np do umycia podjazdu, samochodu. Rozumiem, że wtedy sekcja na dysze prostokątne musiałaby być oddzielona zaworem który zamykalibyśmy przy korzystaniu ze studzienki.

System dzielisz na sekcje niezależnie działające od siebie. Najlepiej się stosuje do ich sterowania elektrozawory i programator sekcyjny. Jeśli chcesz zrobić dodatkowo kran to musi on być zasilany oddzielnym wężem. Przy pompie masz hydrofor czy nie?
11stokrotka napisał(a)

Czy te dysze prostokątne muszą być w rozgałęzieniach czy mogą być ułożone szeregowo? Czy można łączyć z dyszami typu MP ROTATOR - mam jedno miejsce gdzie przydałoby się dolanie wody na 270 stopni?

Najlepiej naszkicuj "co autor miał na myśli"
Tomeq84 17:23, 15 kwi 2020

Dołączył: 13 kwi 2020
Posty: 5
W nawiązaniu do poprzedniego wpisu, poprawiłem projekt. Ciśnienie w miejscu planowanych elektrozaworów to 3,7 bar, rura PE 25. Przepływ przy liczniku to 10 litrów w 12 sekund czyli 3 M3/h ale to jest kran 1/2 cala. W miejscu elektrozaworów (30 m od licznika) trudniej sprawdzić bo mam tam do czerpania wody tylko wąż 1/2 cala i tam już jest przepływ 1,2m3/h. Woda wychodzi z domu na zewnątrz rurą PE 25.

Podzieliłem też wstępnie na 5 sekcji.
Sekcja 1 zraszacze 1,2,3,16
Sekcja 2 zraszacze 4,5,6,7
Sekcja 3 zraszacze 8,9,10,11
Sekcja 4 zraszacze 12,13,14,15
Sekcja 5 cały prawy bok.

Ewentualnie zraszacz 14 zrobić na 180st i dołożyć zraszacz nr 17 też 180 st też sekcji nr 4.
PiterSas 08:32, 16 kwi 2020

Dołączył: 02 lut 2019
Posty: 327
Tomeq84 napisał(a)
W nawiązaniu do poprzedniego wpisu, poprawiłem projekt. Ciśnienie w miejscu planowanych elektrozaworów to 3,7 bar, rura PE 25. Przepływ przy liczniku to 10 litrów w 12 sekund czyli 3 M3/h ale to jest kran 1/2 cala. W miejscu elektrozaworów (30 m od licznika) trudniej sprawdzić bo mam tam do czerpania wody tylko wąż 1/2 cala i tam już jest przepływ 1,2m3/h. Woda wychodzi z domu na zewnątrz rurą PE 25.

Podzieliłem też wstępnie na 5 sekcji.
Sekcja 1 zraszacze 1,2,3,16
Sekcja 2 zraszacze 4,5,6,7
Sekcja 3 zraszacze 8,9,10,11
Sekcja 4 zraszacze 12,13,14,15
Sekcja 5 cały prawy bok.

Ewentualnie zraszacz 14 zrobić na 180st i dołożyć zraszacz nr 17 też 180 st też sekcji nr 4.

Plan jest już OKi, rozumiem ze dobrałeś do tych rotatorów odpowiednie głowice, w przeciwnym razie przy zraszaczach 90 st. będzie przelane w stosunku do zraszaczy 180 st.
Odnośnie rury 1/2 cala to sam widzisz jak mocno ogranicza przepływ, dlatego najlepiej będzie przerobić układ na 1 cal i tym pociągnąć system.
Odnośnie zraszacza 14 - nie trzeba wstawiać 2 x 180 st. wystarczy odpowiednia dysza i będzie cacy.
Tomeq84 09:14, 16 kwi 2020

Dołączył: 13 kwi 2020
Posty: 5
PiterSas napisał(a)

Plan jest już OKi, rozumiem ze dobrałeś do tych rotatorów odpowiednie głowice, w przeciwnym razie przy zraszaczach 90 st. będzie przelane w stosunku do zraszaczy 180 st.
Odnośnie rury 1/2 cala to sam widzisz jak mocno ogranicza przepływ, dlatego najlepiej będzie przerobić układ na 1 cal i tym pociągnąć system.
Odnośnie zraszacza 14 - nie trzeba wstawiać 2 x 180 st. wystarczy odpowiednia dysza i będzie cacy.


Możesz rozwinąć temat doboru dysz bo zauważyłem ten problem. Wybrałem dysze mp rotator, zgodnie z potrzebnym zasięgiem. Więc będą modele 1000 i 2000 i jeden chyba 3000. Nie wiem, czy można w nich ograniczyć przepływ.
11stokrotka 10:09, 16 kwi 2020


Dołączył: 02 sie 2012
Posty: 534
Przez połączenie szeregowe miałam na myśli użycie obejm do których bezpośrednio podłączone są korpusy na dysze. To byłoby najprostsze rozwiązanie - kładę rurę na brzegu trawnika, mocuję korpusy zraszaczy do bloczków betonowych w podbudowie tarasu. Mogę też zastosować przedłużki.

____________________
Mam marzenie
11stokrotka 10:32, 16 kwi 2020


Dołączył: 02 sie 2012
Posty: 534
Mam hydrofor ustawiony na 3 (bary?).

Za trawnikiem jest jeszcze 3 metrowy pas zieleni. Nie muszę tam podlewać - planuję założyć linię kroplującą tylko w niektórych miejscach.
____________________
Mam marzenie
QbaH 13:25, 16 kwi 2020

Dołączył: 26 mar 2020
Posty: 80
Rysunek

Witam,

Proszę o ocenę projektu zraszania.

Podlewanie z wodociągów: kran czerpalny na rurze ½” – prawdopodobnie będzie przyłącze do gniazda w bruku, niestety nie przewidziałem szybciej podłączenia wody do zraszania.

Może ma ktoś jakiś pomysł jak zejść ładnie z kranu czerpalnego do poziomu ziemi? Nie ma możliwość rycia w elewacji oraz wyjścia rurą w innym miejscu z domu.
Wydajność źródła 18,75l/min, ciśnienie 4.4-4.6bar (mierzyłem na ww. kranie o różnych porach).

Promienie zraszaczy narysowane dla najniższego ciśnienia danego zraszacza - 2bar (najczarniejszy scenariusz, chociaż wątpię, żeby na 3 zraszaczach i 20 metrach rury był spadek ponad 2 bar), przy większym ciśnieniu promienie będą większe, maksymalny promień/zasięg danego zraszacza zachodzi na kolejny zraszacz, można je zmniejszyć poprzez regulację. Zraszacze będą statyczne z głowicami Rotator albo odpowiednikami od Rain Bird.

Do skrzynki rozdzielczej rura 32mm, ok. 7m, dalej ze skrzynki 25mm z rozdzielacza na zraszacze.

5 sekcji zraszania:
- sekcja 1 – błękitne kropki, 3 zraszacze, wydatek maksymalny ok. 15l/min (będzie mniejszy bo będą przydławione na niższe ciśnienie i mniejszy promień, realnie ok. 12-13l/min) – najbardziej słoneczne miejsce działki,
- sekcja 2 – fioletowe kropki, 3 zraszacze, wydatek jak wyżej – mniej słońca, cień od tarasu, stąd taki podział zraszaczy na dwa trójkąty a nie lewa/prawa strona ogrodu,
- sekcja 3 – 4 zraszacze podlewające po prostokącie, wydatek maksymalny 7l/min – bok domu, cień przez sporą część dnia, dlatego osobna sekcja, będzie pewnie najkrócej podlewana,
- sekcja 4 – jasno zielone kropki, wydatek maksymalny ok. 7l/min – front, ciągle słońce, czarny prostokąt to świerk, zraszacz w lewym dolnym rogu zachodzi się razem z ostatnim zraszaczem z sekcji 3, stąd taki mały promień, żeby nie lał po gałęziach drzewka,
- sekcja 5 - linia kroplująca z kompensacją ciśnienia idąca dookoła działki (tuje, biały pas), długość 100m,

Do wszystkiego będzie sterownik 6 sekcji, kolektor 6 sekcji (jedna w zapasie w razie jakby coś było nie tak).

Mogę prosić o jakieś opinie / komentarze? Starałem się tak dobierać przepływ aby był w okolicach maks. 80% przepływu zasilania, ciśnienie nie wiem jak przeliczyć, ale zapas wydaje mi się spory zakładając, że najdłuższy odcinek rury ze zraszaczami będzie miał 30m, pozostałe po 10-20m. Podlewał będę pewnie wczesnym rankiem, w czasie gdy zużycie wody jest minimalne.


Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies