Gdzie jesteś » Forum » Nawadnianie » System automatycznego nawadniania

Pokaż wątki Pokaż posty

System automatycznego nawadniania

carnagge 12:48, 13 kwi 2020

Dołączył: 13 kwi 2020
Posty: 2
Dzień dobry,
Mam mały ogródek ok. 40 m2 - 8m x 5m. Planuję założenie dwóch zraszaczy rotacyjnych na połowie długości działki o kącie 180 stopni i promieniu ok. 4m. Mam pytanie o średnicę węża do instalacji. W ogrodzie mam wyjście 1/2 cala - czy mam zakładać rurę 20mm czy 25mm?

Instalacja będzie krótka, bo od kranu do ogródka są 3m, więc do pierwszego zraszacza będzie ok 7m.
Tomeq84 12:53, 13 kwi 2020

Dołączył: 13 kwi 2020
Posty: 5
Witam. Planuję nawodnienie ogrodu, zrobiłem prowizoryczny plan. Jestem zupełnym laikiem więc proszę Was o uwagi. 1 kratką to 1 metr działki
Założenia są takie:

1. Najlepiej jakby zraszacze były położone obrzeżami rabaty i opaski domu bo mam już założony trawnik. W ostateczności przez środek trawnika. Bez względu na koszty rur itd.

2.czerwonym kolorem jest zaznaczona rura z wodą, biegnąca wzdłuż obrzeża rabaty.

3. W rabatach nic nie posadzone, można kopać do woli

4. W planach jest wykopanie w przyszłości studni i ewentualne podłączenie z niej wody do systemu nawadniania. Dlatego chciałabym, żeby była wyprowadzona rura, która w przyszłości zasili system. Czy jest wogóle taka możliwość?

5. W rabatach chcę zrobić nawadnianie kropelkowe

Wybrałem osprzęt Hunter np rotator.

Zraszacze dla ułatwienia oznaczyłem numerami.

Pytania:

1. Na prawą część działki nie mam pomysłu - wąsko na 2 i 3 m - zraszacze paskowe?

2. Pomożecie podzielić zraszacze na sekcje?
PiterSas 18:23, 13 kwi 2020

Dołączył: 02 lut 2019
Posty: 327
Tomeq84 napisał(a)
Witam. Planuję nawodnienie ogrodu, zrobiłem prowizoryczny plan. Jestem zupełnym laikiem więc proszę Was o uwagi. 1 kratką to 1 metr działki
Założenia są takie:

1. Najlepiej jakby zraszacze były położone obrzeżami rabaty i opaski domu bo mam już założony trawnik. W ostateczności przez środek trawnika. Bez względu na koszty rur itd.

2.czerwonym kolorem jest zaznaczona rura z wodą, biegnąca wzdłuż obrzeża rabaty.

3. W rabatach nic nie posadzone, można kopać do woli

4. W planach jest wykopanie w przyszłości studni i ewentualne podłączenie z niej wody do systemu nawadniania. Dlatego chciałabym, żeby była wyprowadzona rura, która w przyszłości zasili system. Czy jest wogóle taka możliwość?

5. W rabatach chcę zrobić nawadnianie kropelkowe

Wybrałem osprzęt Hunter np rotator.

Zraszacze dla ułatwienia oznaczyłem numerami.

Pytania:

1. Na prawą część działki nie mam pomysłu - wąsko na 2 i 3 m - zraszacze paskowe?

2. Pomożecie podzielić zraszacze na sekcje?


Hej. Projekt masz z błędami...
Zraszacze muszą zachodzić w 50% !
U Ciebie lekko zachodzą....
Projekt nawadniania zaczyna się od wyliczenia wydatków źródła wody, cisnienia itp.
Potem ustalasz ilość sekcji i dopiero na końcu kopiesz....

PiterSas 18:25, 13 kwi 2020

Dołączył: 02 lut 2019
Posty: 327
carnagge napisał(a)
Dzień dobry,
Mam mały ogródek ok. 40 m2 - 8m x 5m. Planuję założenie dwóch zraszaczy rotacyjnych na połowie długości działki o kącie 180 stopni i promieniu ok. 4m. Mam pytanie o średnicę węża do instalacji. W ogrodzie mam wyjście 1/2 cala - czy mam zakładać rurę 20mm czy 25mm?

Instalacja będzie krótka, bo od kranu do ogródka są 3m, więc do pierwszego zraszacza będzie ok 7m.

Hej. Jakie masz ciśnienie w sieci?
2 zraszacze to zdecydowanie za mało...
carnagge 18:31, 13 kwi 2020

Dołączył: 13 kwi 2020
Posty: 2
PiterSas napisał(a)

Hej. Jakie masz ciśnienie w sieci?
2 zraszacze to zdecydowanie za mało...


Niestety nie wiem jakie jest ciśnienie.
Wg mnie 2 zraszacze spokojnie starczą, bo przecież to jest malutka powierzchnia. W tamtym roku miałem 1 zraszacz statyczny, taki wbijany w ziemię za 10 zł z obi, na środku działki i praktycznie 2/3 działki ogarniał i to starczało.

Teraz tylko nie wiem, czy jest sens kłaść rurę 25mm, bo chyba 20 mm, przy przylaczu 1/2 by starczyła. Ale też jak 25 mm w niczym nie zaszkodzi to mogę taką położyć, bo różnicy w cenie na materiale to praktycznie nie będzie.
PiterSas 09:11, 14 kwi 2020

Dołączył: 02 lut 2019
Posty: 327
carnagge napisał(a)


Niestety nie wiem jakie jest ciśnienie.
Wg mnie 2 zraszacze spokojnie starczą, bo przecież to jest malutka powierzchnia. W tamtym roku miałem 1 zraszacz statyczny, taki wbijany w ziemię za 10 zł z obi, na środku działki i praktycznie 2/3 działki ogarniał i to starczało.

Teraz tylko nie wiem, czy jest sens kłaść rurę 25mm, bo chyba 20 mm, przy przylaczu 1/2 by starczyła. Ale też jak 25 mm w niczym nie zaszkodzi to mogę taką położyć, bo różnicy w cenie na materiale to praktycznie nie będzie.

bez ciśnienia to nic nie można wyliczyć...
przyłącze 1/2 cala mocno ogranicza przepływ wody...
Wg mojej wiedzy 2 zraszacze do dobrego podlewania 40m2 nie starczą.
MariuS 09:42, 14 kwi 2020

Dołączył: 14 kwi 2020
Posty: 1
Witam,
planuję nawadnianie na swoim ogródku, to moje pierwsze podejście do takiego tematu.
Screen z programu firmy Gardena. Czy możecie pomóc w weryfikacji takiego rozmieszczenia zraszaczy? Na 2 bokach wzdłuż ogrodzenia posadzone tuje. Tam linia kroplująca ma być.
Myślę o montażu zraszaczy/osprzętu Rain Bird.
Czy w miejscu zraszaczy T380 mogę użyć sektorowe turbinowe Rain Bird 5004 a w miejscu T200/T100 Rain bird 3504?





Obecnie poprzez zredukowaną za licznikiem rurę 16mm która wychodzi obok tarasu jako przyłącze wodne mam przepływ 1,39m^3.jestem na etapie położenia w ziemi nowej rury od licznika. Myślę że będzie wtedy ok 2.5m^3.
PiterSas 11:45, 14 kwi 2020

Dołączył: 02 lut 2019
Posty: 327
MariuS napisał(a)
Witam,
planuję nawadnianie na swoim ogródku, to moje pierwsze podejście do takiego tematu.
Screen z programu firmy Gardena. Czy możecie pomóc w weryfikacji takiego rozmieszczenia zraszaczy? Na 2 bokach wzdłuż ogrodzenia posadzone tuje. Tam linia kroplująca ma być.
Myślę o montażu zraszaczy/osprzętu Rain Bird.
Czy w miejscu zraszaczy T380 mogę użyć sektorowe turbinowe Rain Bird 5004 a w miejscu T200/T100 Rain bird 3504?

Możesz.
Pamiętaj tylko że zraszacz 90 st dwa razy szybciej się obróci w stosunku do zraszacza 180 st. Odpowiednio dobierz dysze.

MariuS napisał(a)





Obecnie poprzez zredukowaną za licznikiem rurę 16mm która wychodzi obok tarasu jako przyłącze wodne mam przepływ 1,39m^3.jestem na etapie położenia w ziemi nowej rury od licznika. Myślę że będzie wtedy ok 2.5m^3.

11stokrotka 18:52, 14 kwi 2020


Dołączył: 02 sie 2012
Posty: 534
Witam wszystkich.
Czy ktoś ma doświadczenie z podlewaniem niewielkiego trawnika z mikrozraszaczy zainstalowanych w rurze nie zakopanej w ziemi ale leżącej na ziemi?
Muszę zadbać o pas trawnika długości 16 metrów i szerokości 3 metry. Dłuższy bok trawnika przylega do ścieżki i tarasu i to właśnie na nim planuję rozłożenie rury, przytwierdzenie jej do ziemi czymś w rodzaju kotew. Przeglądałam neta i widzę, że są w sprzedaży rury PE których nie trzeba zakopywać. Nie damy rady zakopać rury ze względu na podbudowę tarasu. Trawnika też nie chcę rozkopywać bo mam tam siatkę przeciwko kretom.
Resztę trawnika podlewają mi zraszacze statyczne z dyszami rotacyjnymi. Ale na tym odcinku trawnika to rozwiązanie się nie sprawdzi.
Pozdrawiam
____________________
Mam marzenie
11stokrotka 19:02, 14 kwi 2020


Dołączył: 02 sie 2012
Posty: 534
PiterSas napisał(a)

Możesz.
Pamiętaj tylko że zraszacz 90 st dwa razy szybciej się obróci w stosunku do zraszacza 180 st. Odpowiednio dobierz dysze.



To jeszcze raz ja. Też jestem zainteresowana.
Jak w takiej sytuacji dobrać dysze? Rozumiem, że tak, aby dawały dwa razy mniej wody niż te na 180 st. Ale jak to zrobić - moje dysze mają tylko oznaczenie 1000, 2000 lub 3000 (czyli promień zraszania) oraz kąt w stopniach (360, 210-270, 90-210). Jak to przełożyć na wydatkowanie wody - zastosować 1000 zamiast 2000 i ustawić na maksymalny promień?
____________________
Mam marzenie
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies