Gdzie jesteś » Forum » Nawadnianie » System automatycznego nawadniania

Pokaż wątki Pokaż posty

System automatycznego nawadniania

Jarek_S 19:00, 03 lis 2021

Dołączył: 18 paź 2021
Posty: 8
Hej.
Sterownik ma możliwość podłączenia modułu Wifi - zamierzam kupić
Czyli radzisz podlewać codziennie, a nie co 2-3dni?
A ta ilość 3mm/m2 jest ok czy ilość wody dobiera się obserwując trawnik?
Pozdrawiam
PiterSas 08:13, 04 lis 2021

Dołączył: 02 lut 2019
Posty: 327
Jarek_S napisał(a)
Hej.
Sterownik ma możliwość podłączenia modułu Wifi - zamierzam kupić
Czyli radzisz podlewać codziennie, a nie co 2-3dni?
A ta ilość 3mm/m2 jest ok czy ilość wody dobiera się obserwując trawnik?
Pozdrawiam

Źle Cię zrozumiałem.
Myślałem ze chcesz podlewać codziennie kilka razy
Odnośnie 3mm/1m2 czy to wystarczy okaże się w praktyce i donbierzesz tak jak piszesz obserwując trawnik. Uzależnione to tez jest od nasłonecznienia/zacienienia.
Pozdrawiam
Jarek_S 12:52, 04 lis 2021

Dołączył: 18 paź 2021
Posty: 8
W jednej wypowiedzi poruszyłem dwie kwestie i mogło się zlać
Pierwsza kwestia to czytałem aby podlewać trawnik co 2-3dni sumaryczną ilością wody jaka powinniśmy wylać przez ten czas. Np. zamiast 3mm/m2 codziennie podlewamy co 3dni 9mm/m2.
A druga to taka, że jak już podlewamy to dana sekcja zamiast chodzić 15min to włączamy 3x5min aby woda miała czas wsiąknąć.
Jak Ty się na takie coś zapatrujesz?
PiterSas 14:59, 04 lis 2021

Dołączył: 02 lut 2019
Posty: 327
Jarek_S napisał(a)
W jednej wypowiedzi poruszyłem dwie kwestie i mogło się zlać
[…]
A druga to taka, że jak już podlewamy to dana sekcja zamiast chodzić 15min to włączamy 3x5min aby woda miała czas wsiąknąć.
Jak Ty się na takie coś zapatrujesz?

To raczej jest bezsensu.
3 mm/1 m2 może dać Ci czas pracy zraszacza ok.5 min. (należy to wyliczyć) max.
Tak więc 3x5 min spowoduje przelanie twoich założeń
Jarek_S 12:36, 05 lis 2021

Dołączył: 18 paź 2021
Posty: 8
Mhm. Czyli ile wody i jak często wyjdzie w praniu na pewno będzie dokładniej i lepiej niż teraz - z węża i czas na oko
Adaju101 09:43, 23 sty 2022

Dołączył: 23 sty 2022
Posty: 3
Witam,

Biorąc pod uwagę Wasze cenne wskazówki z tego wątku porwałem się na zaprojektowanie sobie nawadniania w ogrodzie. Powierzchnia trawnika +-1000m2. Kropelkowe z kompensacja już mam pd roku, teraz chce założyć zraszacze na trawniku, bo przykro się patrzy latem jak trawa schnie, a podlewanie zraszaczami wbijanymi jest problematyczne. System oparty na MPRotator, głownie seria 3000, ale tez i 2000 i SideStrip do prostokątnego kawałka trawnika. Mam na działce zbiornik na deszczówkę, który ma system uzupełniania woda z sieci, ale możliwe że tu jeszcze trochę to przerobię, żeby wraz ze spadkiem poziomu wody w zbiorniku do minimum, automatycznie otwierał sie zawór do rozdzielacza sekcyjnego, ale to już będzie po mojej stronie. Układ zasilany będzie pompą MHI1500 IBO. Działanie sprawdzę przed zasypaniem, ale zerknijcie proszę na mój rysunek i dajcie znać czy już na tym etapie trzeba coś poprawić? Rura główna 32, podejścia do zraszaczy rura 25, 3 sekcje na trawnik+ jedna na kropelkowe.
PiterSas 08:30, 24 sty 2022

Dołączył: 02 lut 2019
Posty: 327
Adaju101 napisał(a)
Witam,

Biorąc pod uwagę Wasze cenne wskazówki z tego wątku porwałem się na zaprojektowanie sobie nawadniania w ogrodzie. Powierzchnia trawnika +-1000m2. Kropelkowe z kompensacja już mam pd roku, teraz chce założyć zraszacze na trawniku, bo przykro się patrzy latem jak trawa schnie, a podlewanie zraszaczami wbijanymi jest problematyczne. System oparty na MPRotator, głownie seria 3000, ale tez i 2000 i SideStrip do prostokątnego kawałka trawnika. Mam na działce zbiornik na deszczówkę, który ma system uzupełniania woda z sieci, ale możliwe że tu jeszcze trochę to przerobię, żeby wraz ze spadkiem poziomu wody w zbiorniku do minimum, automatycznie otwierał sie zawór do rozdzielacza sekcyjnego, ale to już będzie po mojej stronie. Układ zasilany będzie pompą MHI1500 IBO. Działanie sprawdzę przed zasypaniem, ale zerknijcie proszę na mój rysunek i dajcie znać czy już na tym etapie trzeba coś poprawić? Rura główna 32, podejścia do zraszaczy rura 25, 3 sekcje na trawnik+ jedna na kropelkowe.


Hej.
Nie za silna ta pompa? 130l/min to 2x większa wydajność niż masz wyliczone na 1 sekcję. Moim zdaniem zastosuj słabszą (tym bardziej że ona nie będzie musiała mocno podnosić słupa wody). Druga sprawa to postaraj się tak podzielić sekcje aby wydajności były na podobnym poziomie czyli np. po 50 l/min. (U ciebie jest 1 sekcja ok. 50l druga 55 a trzecia 29l/min) Przy tej ostatniej sekcji pompa mocno będzie przeciążona (zadławiasz ją).
Co do rozmieszczenia zraszaczy to jest w miarę OK. Jedynie zastanawiam się nad zieloną sekcją lewy dolny róg. Tam zraszacze skrajne nie dolewają.
To na razie tyle uwag.
Pozdrawiam
Adaju101 00:26, 25 sty 2022

Dołączył: 23 sty 2022
Posty: 3
PiterSas napisał(a)


Hej.
Nie za silna ta pompa? 130l/min to 2x większa wydajność niż masz wyliczone na 1 sekcję. Moim zdaniem zastosuj słabszą (tym bardziej że ona nie będzie musiała mocno podnosić słupa wody). Druga sprawa to postaraj się tak podzielić sekcje aby wydajności były na podobnym poziomie czyli np. po 50 l/min. (U ciebie jest 1 sekcja ok. 50l druga 55 a trzecia 29l/min) Przy tej ostatniej sekcji pompa mocno będzie przeciążona (zadławiasz ją).
Co do rozmieszczenia zraszaczy to jest w miarę OK. Jedynie zastanawiam się nad zieloną sekcją lewy dolny róg. Tam zraszacze skrajne nie dolewają.
To na razie tyle uwag.
Pozdrawiam


Cześć,
Dzięki za odpowiedź. Generalnie zraszacze MP 3000 mają max zasięg na 9,1m, ja założyłem 8m zasięgu w przypadku zdecydowanej większości zraszaczy, tak by w razie problemów mieć możliwość regulacji.
Jeśli chodzi o poszczególne sekcje, to starałem się dobrać na max 60 l/min, i faktycznie sekcja nr 3 wyszła trochę mniejsza, ale ona będzie obsługiwać także lewą stronę ogrodu, czyli w sumie będzie to około 46 l/min.
Co do pompy, to dobrałem z charakterystyki wydajność przy ciśnieniu około 3,8 bar, co wskazuje na 65-70 l/min.
Spróbuję podziałać z tymi zraszaczami w lewym dolnym rogu, może uda mi się lekko zmodyfikować ich położenie, tak by lepiej pokrywało obszar.

Pozdrawiam
Belinka 14:44, 04 mar 2022


Dołączył: 09 gru 2021
Posty: 13
W ja tu szukałam jak zainstalować linię kroplującą (haha), a tu takie poważne i specjalistyczne nawadnianie
Adaju101 10:09, 07 mar 2022

Dołączył: 23 sty 2022
Posty: 3
PiterSas napisał(a)


Hej.
Nie za silna ta pompa? 130l/min to 2x większa wydajność niż masz wyliczone na 1 sekcję. Moim zdaniem zastosuj słabszą (tym bardziej że ona nie będzie musiała mocno podnosić słupa wody). Druga sprawa to postaraj się tak podzielić sekcje aby wydajności były na podobnym poziomie czyli np. po 50 l/min. (U ciebie jest 1 sekcja ok. 50l druga 55 a trzecia 29l/min) Przy tej ostatniej sekcji pompa mocno będzie przeciążona (zadławiasz ją).
Co do rozmieszczenia zraszaczy to jest w miarę OK. Jedynie zastanawiam się nad zieloną sekcją lewy dolny róg. Tam zraszacze skrajne nie dolewają.
To na razie tyle uwag.
Pozdrawiam


Cześć,
Mam jeszcze pytanie odnośnie kolektora. Generalnie główne linie będą prowadzone rurą 32, natomiast podejścia pod MP Rotatory będą już rurą 25. Jaki najlepiej zastosować kolektor? Wszędzie są raczej dostępne na 1" a tylko złącza wejściowe i wyjściowe z kolektora są na 32. Czy takie dławienie z 32 na 25 na kolektorze to normalne w praktycznym zastosowaniu? Czy jest sens szukać elektrozaworów i kolektora na 32? No i pytanie, czy stosować zbiornik hydroforowy do pompy? Jak duży? 80,100,150l?
Pozdrawiam
Adrian
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies