Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Ogród w dolinie

Pokaż wątki Pokaż posty

Ogród w dolinie

Roocika 09:58, 20 kwi 2021


Dołączył: 14 gru 2017
Posty: 7943
maksimini napisał(a)
Asiu, też Was zaraza dopadła. Ale dobrze, że już dobrze Teraz do ogródka, zażywać powietrza, zwiększać wydolność, odpocząć psychiczne - a cóż tak lepiej nie robi jak praca wśród roślin
Na szczęście już dobrze, czytałam, że u Was też Ogródkowa praca jest świetna na nabranie sił i naładowanie baterii
____________________
Asia Ogród w dolinie Wysoczyzna Elbląska
Ewa777 13:16, 20 kwi 2021


Dołączył: 26 lip 2014
Posty: 18272
Asiu, czytam, że prace idą do przodu i dopisujesz kolejne do listy Pomidorki rosną i cieszą dzieci.
Opuchlaki grasują. Na razie masz ich chyba mało.Próbuj różnymi środkami - nicieniami i wrotyczem. Zupełnie nie da ich się zlikwidować, jedynie trochę zmniejszyć ilość. To walka bez końca, bo zawsze kupi się gdzieś kolejną roślinkę z pasażerami na gapę.
____________________
Ewa-Do raju daleko - u Ewy
Zakrecona 15:34, 20 kwi 2021

Dołączył: 11 maj 2018
Posty: 2417
Asiu Ty obornikiem przekompostowanym podsypywałaś, czy granulowanym?
____________________
Magda Ogrodowo zakręcona
SlonecznyOgrod 16:06, 20 kwi 2021


Dołączył: 16 sty 2017
Posty: 7665
Glina nie dobrze, piasek też nie dobrze. Ja mam piaszczystą ziemię i też muszę się starać. Ale tak trzeba, ma to sens
____________________
DarciaSłoneczny Ogród
HannaR 16:46, 20 kwi 2021


Dołączył: 09 cze 2013
Posty: 1446
Dzięki Asiu za odpowiedź i czekam na szczegóły.
____________________
Hania: Okno na ogród... Ucieczka na wieś
Roocika 18:57, 20 kwi 2021


Dołączył: 14 gru 2017
Posty: 7943
Zdjęcia dla Sylwii.
Zmierzyłam dziś krzewuszkę (to ta bordowolistna po prawej) i ma 70 cm (tu mogła mieć mniej?).
Zdjęcie z 20 czerwca 2020. Niestety jakiegoś lepszego nie mam.
Pieniek tulipanowca ma 165 cm


Jeszcze takie z dalsza. Widzę, że sięgają tu do tej poprzeczki przy pieńku tulipanowca, mogę jutro zmierzyć.



Tak po ścięciu 25 czerwca.



I dla porównania sprzed kwitnienia z 23 maja 2020 w porównaniu z szałwią merlau blue



W lipcu się zabrał do kupy i już był zwarty.

____________________
Asia Ogród w dolinie Wysoczyzna Elbląska
Gosialuk 20:15, 20 kwi 2021


Dołączył: 20 lut 2016
Posty: 5201
Chyba muszę sobie sprawić takie przywrotniki, potrzebuję roślin, które sprawdzają się w roli zadarniaczy.

____________________
Gosia Bylinowa łąka
edi75 20:50, 20 kwi 2021


Dołączył: 20 kwi 2017
Posty: 1855
Jak pisał u Sylwii mój przewrotnik mam ok30-40 cm.Lubie te kropl rosy kub deszczu które zatrzymuje,,,Muszę do wyeksponować
____________________
Edyta Moje miejsce na ziemi-początek
Roocika 21:24, 20 kwi 2021


Dołączył: 14 gru 2017
Posty: 7943
Hania, górki z piachem są na str. 7, 18. Na 27 rozplantowane, na 31 widać kultywator, który mieszał piach z gliną, oczywiście miejscami było więcej piachu, ale to przy robieniu rabat się wyrówna
Do nas na działkę nikt nie chciał wjechać dużym sprzętem.

Co do tych "dołów chłonnych". To było rozwiązanie interwencyjne, ale myślę, że spełnia swoje zadanie i lepiej je spełni, jak woda będzie odprowadzana dalej.
U nas większość sąsiadów z większymi działkami ma oczka wodne (takie bez folii).
U nas to rura 250 mm, długa 1 m, ponacinana gęsto kątówką. Wkopaliśmy w miejscach, gdzie zbierała się woda, obsypaliśmy drobnym żwirem. Trochę je wciągnęło przez zimę Studzienki wkomponuję w rabatę a dekle zasypię korą.

Myślę, że można kupić rury o większej średnicy (tyko dekle wtedy są strasznie drogie) i wkopać w formie studzienek. Niektórzy pod warstwą nieprzepuszczalnej gliny mają warstwę przepuszczalną, wtedy można zrobić studzienki chłonne z prawdziwego zdarzenia. U nas niestety nie ma takiej warstwy.
Zdjęcia
Taka rura na jeszcze jedną studzienkę, do nacięcia

W środku

Dekiel

Takie zrobiliśmy na razie dwie.
____________________
Asia Ogród w dolinie Wysoczyzna Elbląska
ajka 21:27, 20 kwi 2021


Dołączył: 24 kwi 2015
Posty: 3785
Dobrze, że już jesteście zdrowi.

Z ciekawością czytam o glinie, u mnie dość mokro i tak się zastanawiam teraz czy w jednym miejscu kiedyś nie zastosować sobie takiego biobloczka. Nie wiedziałam, że coś takiego istnieje.
____________________
Ania Ogród ponad miarę, czyli trudne początki
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies