Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Po nitce do kłębka ;)

Pokaż wątki Pokaż posty

Po nitce do kłębka ;)

Toszka 17:48, 01 wrz 2018


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
O, proszę, nawet Jeżyk tekturę falistą podrzuca
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
malinia 20:47, 01 wrz 2018


Dołączył: 09 cze 2018
Posty: 943
Toszka napisał(a)
Malinio, mamy pomarańczowo-różowe azalie i rododendrony.

Mam pytanie (pomocnicze i naprowadzające w przyszłosci przy zakupie roslin):
czy w momencie zakupu analizowałaś jak będą wyglądać na rabacie i z jakimi kolorami je będzie można zestawić?

Szukaj karteczek od azalii. Nie tylko kolor jest ważny, ale też termin kwitnienia, tempo wzrostu, pokrój...to wszystko można wiedzieć znając nazwę odmiany.

Azalie wielkokwiatowe mozna podsadzić azaliami japońskimi dobierając kolor i termin kwitnienia.
A ponieważ azalie mają tylko wiosną swoje "5 minut" to trzeba dół ciekawie zagospodarować.
Przypomnij mi w jakich godzinach pada tam słońce i zaznacz kierunki świata przy tej rabacie. To priorytetowy czynnik przy doborze roślin.
Tu musimy uwzględnić:
-ph gleby
-te same wymogi siedliskowe
-niekonkurencyjny system korzeniowy
-wymogi świetlne
-terminy kwitnienia i atrakcyjności roślin na 4 pory roku
-nieinwazyjność (konkurencja)

Przesadzając gęściej azalie wielkokwiatowe uzyskasz trochę wolnego miejsca nad którym będzie mozna pomyśleć


a więc kierunki oznaczone

udało mi się odszukać co to za gatunki
więc horki to
-megical candel
-drugiej już nazwy nie było ale to limka tak sądzę

azalie -
-mountains saint helens
-reve d'amour
-homebush
pozostałe 3 bez nazw
tak właśnie myślałam Toszka aby wypełnić je tymi mniejszymi azaliami .
Wszystkie azalie które są w tym miejscu kwitną jednocześnie bo tak je kupiłam jak były w tej samej fazie kwitnienia .
Jeśli chodzi o rodki to chciałabym je dać na jednym z skosów tarasu myślę że będą miały tam dobre miejsce . Rodki mają byc posadzone na skosie przy oknie po lewej gdzie na zdjęciu są łopaty .

Zaszalałam dziś z zakupami i kupiłam rozplenice hortensje bukietowe i wrzosy.
wymyśliłam taki plan nasadzeń na taras ;

Te wrzosy to są donice zrobine latem przy schodkach ( lawendy francuskie bardzo zmarniały więc je wysadziłam i dałam wrzosy .
to jest ta część
mało widać opis więc dopiszę tutaj
Hortensja bukietowa 'Vanille Fraise'
Rozplenica japonska Viridescens

natomiast ta część gdzie była paleta kiedyś zostanie przebudowana
podczas pobytu na wakacjach woda podmywała tą ziemię i trzeba tam zrobić dreny mocne oraz uzgodnilismy że też powstaną tam schody na 3 stopnie i dziś obsadziłam to miejsce wrzosami


Tradycyjnie czekam na bencki ;p bo znając życie to znów wszystko zaplanowane i wykonane do bani ;p
____________________
Malwina po-nitce-do-klebka
eVka 21:11, 01 wrz 2018


Dołączył: 27 paź 2016
Posty: 14291
Ja bencek nie dam, bo w planowaniu jestem kiepska, wszystko robię zawsze prosto i symetrycznie bo i inaczej nie umiem dziewczyny Ci dobrze doradzą do wrzosów nie mam ręki więc nie polecę.
____________________
malinia 21:15, 01 wrz 2018


Dołączył: 09 cze 2018
Posty: 943
wiem że pod horkami i rozplenicą musi jeszcze coś przyjść ale to już poczekam na dziewczyny na spokojnie wiedziałam tylko że to co jest da mi trcohę intymności na tarasie nie robiąc jednocześnie ściany o której mówiła Toszka a rośliny na które się zdecydowalam przy schodach w pierwszej górnej linii będą cieszyć moje oko od strony tarasu i z dołu .
Effka ja to tu same bencki mam ;p
jedynie wczoraj mnie dziewczyny pochwaliły za patent z patyczkami przy horkach ;-D
____________________
Malwina po-nitce-do-klebka
eVka 21:25, 01 wrz 2018


Dołączył: 27 paź 2016
Posty: 14291
E tam bencki, to dobre rady, chyba każdy nowy na O. przez to przeszedł - taki chrzest ogrodowiskowy potem juz tylko lepiej jest
Rzeczywiście nie ma co robić ściany z wysokich traw, szkoda zasłaniac widoku na ogród. U siebie przy tarasie mam malutka rabatkę an której rośnie wielgasna budleja dawida i zasłania mi widok na częśc ogrodu, denerwuje nie to strasznie ale z drugiej strony zasłania taras od ulicy, więc nie przesadzam jej.
____________________
malinia 21:32, 01 wrz 2018


Dołączył: 09 cze 2018
Posty: 943
Największe bencki zawsze dostawalam fotograficznie od mojej przyjeciolki też na forum tylko zw. Z fotografia okazało się że jestesmy najlepszymi kumplami in real od 8lat mimo ze mieszkamy na dwóch końcach Polski szczerość przede wszystkim!!!!
Dzień bez niej jest dniem straconym a kiedy potrzebuje szczerych rad to wiem ze mam walić do niej.
____________________
Malwina po-nitce-do-klebka
eVka 21:37, 01 wrz 2018


Dołączył: 27 paź 2016
Posty: 14291
malinia napisał(a)
Największe bencki zawsze dostawalam fotograficznie od mojej przyjeciolki też na forum tylko zw. Z fotografia okazało się że jestesmy najlepszymi kumplami in real od 8lat mimo ze mieszkamy na dwóch końcach Polski szczerość przede wszystkim!!!!
Dzień bez niej jest dniem straconym a kiedy potrzebuje szczerych rad to wiem ze mam walić do niej.

I tacy znajomi są the best!
____________________
malinia 21:40, 01 wrz 2018


Dołączył: 09 cze 2018
Posty: 943
Zdecydowanie !!!!
Dlatego jest moja przyjaciółka!
____________________
Malwina po-nitce-do-klebka
malinia 21:41, 01 wrz 2018


Dołączył: 09 cze 2018
Posty: 943
Zdecydowanie !!!!
Dlatego jest moja przyjaciółka!
____________________
Malwina po-nitce-do-klebka
SlonecznyOgrod 21:54, 01 wrz 2018


Dołączył: 16 sty 2017
Posty: 7665
Hej , trafiłam do Ciebie od Ewy.

Widze, że jesteś na etapie planowania.
Podpowiem, że hortensje vanila frishe lubią sie przypalic na mocnym słońcu, nie sadź od południowej strony, mało kto o tym mówi ale często dziewczyny mają zbrązowiałe uschnięte kwiatostany, wtedy kiedy powinny się różowić.
Ja tyle czytam forum i nie wiedziałam tego, w lipcu jak moja vanilka zaczęła kwitnąć obcięłam jarzębinę koło niej, żeby lepiej było widać , no i klops...

Wrzosy słonce lubią, ale żeby w takim murku Ci nie wymarzły tylko.

Azalia pomarańczowa wygląda mi na spek's orange.

Mi na etapie planowania , rozmieszczania roślin bardzo pomogła właśnie Toszka.
Ledwo rok minął, a efekt już mam. Jestem zadowolona mega!!!

Toszka bardzo Ci dziękuję.

____________________
DarciaSłoneczny Ogród
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies