Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Po nitce do kłębka ;)

Pokaż wątki Pokaż posty

Po nitce do kłębka ;)

Toszka 23:16, 29 sie 2018


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
malinia napisał(a)


tak dla przypomnienia mam do obsadzenia całą linię tarasu chciałabym aby pierwsza linia przy kostce była wyższa aby odgrodziła mnie lekko od wiatru i widoku sąsiadów bo taras jest lekko wyniesiony w stosunku do reszty ogrodu

Od sąsiadów i wiatrów osłoni tylko żywopłot...ciebie i ogród
Jesli posadzisz coś wysokiego koło samego tarasu to odboerzesz sobie widok na ogród...z okien też. Trochę to bez sensu.

Zastanawiają mnie tez te trzy drzewa posadzone w rządki...na trawniku. Czy nie lepsze by były na wprost tarasu pod żywopłotem?
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
malinia 06:54, 30 sie 2018


Dołączył: 09 cze 2018
Posty: 943
Toszka napisał(a)

Od sąsiadów i wiatrów osłoni tylko żywopłot...ciebie i ogród
Jesli posadzisz coś wysokiego koło samego tarasu to odboerzesz sobie widok na ogród...z okien też. Trochę to bez sensu.

Zastanawiają mnie tez te trzy drzewa posadzone w rządki...na trawniku. Czy nie lepsze by były na wprost tarasu pod żywopłotem?


Toszka jeśli chodzi o wschód mam mega ścianę żywopłotu i od tej strony jestem oslonięta tylko one są po stronie sąsiada dlatego nie są oznaczone
te różowe drzewka są do przesadzenia właśnie bo po tej stronie chciałabym zrobić rabatę rodkową ( to są klony obecnie i wiśnia japońska ) zupełnie nie mam pojęcia gdzie je posadzić ;((
dokładny plan tarasu wysłałam Ci latem na email z zdjęciami pamiętasz? )

Te trzy zielone drzewka to wiąz czereśnia i robinia akacjowa w odmianie baby twist czyli nie urośnie kolos ( te drzewa są tak posadzone że właśnie one mają lekko ograniczyć wiatr na taras i widok do nas

mam kilka klonów może właśnie te klony jakoś zagospodarować na tym tarasie zrobiłyby ażurowe tło dla innych roślin ? bo też chce żeby ten taras był zimozielony ale jednocześnie nie był bunkrem ...
____________________
Malwina po-nitce-do-klebka
MagdiCZ 11:38, 30 sie 2018


Dołączył: 26 cze 2018
Posty: 132
Jestem, macham, kibicuje i podziwiam za pracowitosc i wytrwalosc. Az sie boje i jednoczesnie ciesze na moje bicepsy Chociaz w porownaniu do Twojego mega zakatka, moj to taki "maly pryszcz" hihi
Dobrze, ze mamy nasza Toszke!!!
____________________
Magdalenka i zielone wariacje
malinia 11:44, 30 sie 2018


Dołączył: 09 cze 2018
Posty: 943
O tak ja zdecydowanie gdyby nie kopanie w dupke Toszki to pewnie bym olala temat.
Zawzielam sie mocno aby zrobic to jak należy i mimo tupania nogami żeby sadzic na wariata...nieraz stałam już w sklepie z czyms w koszyku...ale myśli o słowach Toszki sprowadzaly mnie na ziemie....odczekaj, przemysl, zaplanuj... hihi cud ze odczekalam 2mce ale już mnamocno targa aby cos sadzic i zapełnić te włókniny czymś zielonym
____________________
Malwina po-nitce-do-klebka
malinia 15:35, 30 sie 2018


Dołączył: 09 cze 2018
Posty: 943

Latem zaplanowalam sobie rabate azaliowo hortensjowa ziemia oczywiście byla przygotowana po wskazowkach od Toszki ale dzis zabralam sie za wlokniny itd obrzeza ogarne tam na wiosne na spokojnie
Wiem ze te rosliny nabiora na mocy z czasem ake chcialabym czyms wupelnic ta rabate na objętość i cos moze nizszego dołem tylem sa wysokie tuje od sasiada wiec jest zielone tlo ale chcialabym baaardziej to ubogacic
Macie jakies pomysly albo pokazecie u Was podobne rabaty?
____________________
Malwina po-nitce-do-klebka
21:07, 30 sie 2018
witaj

po łebkach przejrzałam wątek ...i teraz jak widze mate ...to juz nie wiem co mam napisać ...bo nie wiem kto ci tak doradził

układania takiej maty to forum nie wspiera od pierwszego dnia istnienia

polecam poczytac ten watek

https://www.ogrodowisko.pl/watek/736-mata-przeciw-chwastom

malinia 21:38, 30 sie 2018


Dołączył: 09 cze 2018
Posty: 943
Akurat włókniny przejrzalam dobrze i ta sama metode stosują w wielu miejscach i też u nas sie akurat sprawdza póki co wiec jednak wlokniny poki co zostaną

Wiem ze to kwestia dyskusyna nie bede upierać sie przy swoim


____________________
Malwina po-nitce-do-klebka
22:22, 30 sie 2018
Gardenarium napisał(a)
No i jeszcze wszechobecna "moda" a raczej masakra - za szmatę pod kamienie
mało kto nie kładzie, a powinno być odwrotnie.
No bo skoro kamienie to szmata oczywista
Ja nie kładę szmaty.


www.ogrodowisko.pl/watek/483-cis-taxus?page=157


Na tym forum od lat sie nie poleca maty a ten wpis powyzej tylko to potwierdza że nic się nie zmieniło ...przekopiowałam go z wątku o cisach i jeśli tyle osób na forum daje rade ogrod bez maty prowadzic ...to ty tez bys mogła ......chyba co?

Pomyśl o tym bo ja nie wiem jak na tej macie chcesz ściółkowac kompost?

Ps. Jako anty-chwast ja sciółkuje rabaty kora przekompostowana.
Toszka 22:37, 30 sie 2018


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Malinio, ale Justynka ma świętą rację...i dobrze, że o tym napisała...przynajmniej nie będę sama

Czemu przed wydaniem kasy na tą plastikową matę nie zapytałaś się jak zabezpieczyć rabatę?

Są lepsze i zdrowsze dla gleby metody. Tym plastikiem niszczysz cały trud wzbogacenia gleby. Dopiero co u Effki pisałam o sensie wzbogacenia i ozywienia ziemi.
Powtórzę zatem jeszcze raz tu nie chodzi tylko o poprawę struktury gleby, ale o "dokarmienie" i wzbogacenie flory i fauny w glebie. Bez niej ziemia jest martwa i choruje, rozwijają się patogeny i organizmy glonopodobne (fytoftoroza).
Natomiast, teraz kładąc plastikową matę odcinasz glebę od swobodnego dostępu powietrza i hamujesz procesy kompostowania zaburzając matą stosunki powietrza, wilgoci i temperatury (czarna mata natychmiast się nagrzewa). Pod matą zamiast hodować zycie hodujesz tylko patogeny i w/w glonopodobne organizmy.
A mozna było rozłożyć namoczone gazety lub tekturę i obsypać korą. Albo od razu samą korę rozsypać za co i hortki i azalie były by wdzięczne.

To tyle w ramach reprymendy

Co ile sadziłaś hortensje? Jak szeroka jest rabata. Ile cm od płotu posadziłaś hortki?
Co to za azalie? Imię i kolor poproszę
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
malinia 10:56, 31 sie 2018


Dołączył: 09 cze 2018
Posty: 943
Ok dziewczyny decyzja o likwidacji mat zapadla na tak ! Ake zrobię to jak tylko zakupie odpowiednią ilość kory tak aby zaraz po sciagnieciu tego dac ta kore.
Dzieki za rady wiem że sa cenne i warto słuchać!

Toszka zaraz ide sprawdzić co ile mam posadzone
____________________
Malwina po-nitce-do-klebka
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies