Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » ogród (nie)Mocy

Pokaż wątki Pokaż posty

ogród (nie)Mocy

Zana 12:10, 13 lut 2019


Dołączył: 26 mar 2016
Posty: 12232
Dragonka napisał(a)


Tak marudzę i marudzę przy tej rabacie, ale to na nią najwięcej patrzę w zimę z okna kuchennego więc wiesz.. Dobrze by było mieć fajny widok.


No i dlatego skupiłabym się przede wszystkim na pięknym drzewie i zimozielonych. Dlatego zaproponowałam Ci tę brzozę jako wielopniową, żeby było właśnie zimą na czym oko zawiesić. Jadąc codziennie do pracy mijam takową, no cudo po po prostu, ta akurat rozgałęzia się nisko na trzy główne konary a wyżej na kolejne. Tworzy sporą formę kulistą i zimą jest cudowna. Latem jest zieloną kulą na białym pniu. A latem przecież będziesz przesiadywać przede wszystkim w głównym ogrodzie po drugiej stronie domu.

Piękną korę ma klon strzępiastokory, moje marzenie, które mam zamiar zrealizować.
____________________
Anula, Ogród z rzeźbą
roma2 12:26, 13 lut 2019


Dołączył: 28 sie 2014
Posty: 2976
Ja też bym dała wielopniową, właśnie dlatego, że jedna i właśnie dlatego, że boisz się drzew. Takie kilka w jednym . Mało tego, wrednie powiem, że ja dałabym żywopłot z cisa, tak jak był planowany (w kawałkach), żeby zimą podkreślić te śliczne białe nóżki. Taxus baccata Hoseri nadaje sie na niezbyt wysokie żywopłoty . Nie bij!
____________________
Komendówka
Dragonka 12:37, 13 lut 2019


Dołączył: 29 wrz 2018
Posty: 1190
Anda napisał(a)


Na czesci slonecznej tak jak piszesz. Calamagrostis varia moze rosnac rowniez pod brzoza. Ladnie wyglada zima. Naparstnice i tak Ci sie wysieja gdzie zechca, one rosna i w cieniu, i w sloncu. Sa dwuletnie. Czyli w tym i w nastepnym roku musialabys posadzic pare sztuk, a potem siewki beda zalatiwac sprawe same. Ty je tylko bedziesz redukowac, gdyby ich bylo za duzo. One nie sa inwazyjne, wiec dasz rade


Przy kazdej roslinie trzeba sobie zadac pierwsze podstawowe pytanie, czy ta roslina zniesie silna konkurensje korzeni brzozy




fiuuu plan podstawowy trochę się zmienia
Zapomniałam o największych gwiazdach, jeżówkach i różach, czy one mogą zostać czy to już za duży misz-masz się robi?



jejuśku, jak ja nie wiem sama już, mnie naprawdę bardzo się podoba to wszytsko! Tylko przecież wszystkiego mieć się nie da Powinnam się znowu przywołać do porządku.. Ewciu, a da radę jakoś Twój pierwotny plan utrzymać i dodać te nowe propozycje, typu naparstnice ?
____________________
Baśka Ogród(nie)Mocy
sylwia_slomc... 12:41, 13 lut 2019


Dołączył: 20 kwi 2015
Posty: 81912
Przecież nie musisz wszystkiego co Ci się podoba wpakować na ta jedną rabatę, przypominam, ze będziesz miała też rabaty z drugiej strony domu
____________________
Ranczo Szmaragdowa Dolina II *** Ranczo Szmaragdowa Dolina *** Wizytówka
Dragonka 12:44, 13 lut 2019


Dołączył: 29 wrz 2018
Posty: 1190
roma2 napisał(a)
Ja też bym dała wielopniową, właśnie dlatego, że jedna i właśnie dlatego, że boisz się drzew. Takie kilka w jednym . Mało tego, wrednie powiem, że ja dałabym żywopłot z cisa, tak jak był planowany (w kawałkach), żeby zimą podkreślić te śliczne białe nóżki. Taxus baccata Hoseri nadaje sie na niezbyt wysokie żywopłoty . Nie bij!


Nie, no, kija wezmę jak nic !
Teraz to ja się zdecyduję na świetego-dygdy Ten żywopłocik cisowy chodzi za mną cały czas, bo zimą by i osłonił trochę jednak, i oko me pocieszył zielenią, i brzózkowe nóżki podkreślił.. hmmmm
____________________
Baśka Ogród(nie)Mocy
Dragonka 12:47, 13 lut 2019


Dołączył: 29 wrz 2018
Posty: 1190
Zana napisał(a)


No i dlatego skupiłabym się przede wszystkim na pięknym drzewie i zimozielonych. Dlatego zaproponowałam Ci tę brzozę jako wielopniową, żeby było właśnie zimą na czym oko zawiesić. Jadąc codziennie do pracy mijam takową, no cudo po po prostu, ta akurat rozgałęzia się nisko na trzy główne konary a wyżej na kolejne. Tworzy sporą formę kulistą i zimą jest cudowna. Latem jest zieloną kulą na białym pniu. A latem przecież będziesz przesiadywać przede wszystkim w głównym ogrodzie po drugiej stronie domu.

Piękną korę ma klon strzępiastokory, moje marzenie, które mam zamiar zrealizować.

No piękne one, te brzozy wielopniowe ale mnie się wydaje cały czas, że tu za mało miejsca, one zajmą całą przestrzeń. Na zdjęciu wygląda może na duża ale to kilka kroków raptem w te i we wte..
____________________
Baśka Ogród(nie)Mocy
Dragonka 12:49, 13 lut 2019


Dołączył: 29 wrz 2018
Posty: 1190
sylwia_slomczewska napisał(a)
Przecież nie musisz wszystkiego co Ci się podoba wpakować na ta jedną rabatę, przypominam, ze będziesz miała też rabaty z drugiej strony domu

Oj wiem, i się boję, bo nie zapominajmy, tam mam tylko wybrane cisy na żywopłoty.. Matko, aż się boję sama jak ja zacznę wymyślać tam, bo rabatek kilka...
____________________
Baśka Ogród(nie)Mocy
Dragonka 12:53, 13 lut 2019


Dołączył: 29 wrz 2018
Posty: 1190
roma2 napisał(a)
. Taxus baccata Hoseri nadaje sie na niezbyt wysokie żywopłoty . Nie bij!
O jakiż ci on cudny, no teraz nie zasnę chyba póki go nie znajdę lokalnie
____________________
Baśka Ogród(nie)Mocy
Zana 13:23, 13 lut 2019


Dołączył: 26 mar 2016
Posty: 12232
Dragonka napisał(a)

No piękne one, te brzozy wielopniowe ale mnie się wydaje cały czas, że tu za mało miejsca, one zajmą całą przestrzeń. Na zdjęciu wygląda może na duża ale to kilka kroków raptem w te i we wte..


Jest to kwestia wybrania odpowiedniego egzemplarza. Albo coś się nisko/wysoko szeroko rozgałęzia albo wąsko rozgałęzia (ma wtedy bardziej smukłą, pionową sylwetkę). To ta brzoza powinna być gwiazdą tej rabaty zimą, moim zdaniem oczywiście. Cztery metry głębokości tej rabaty to nie jest tak mało. Dobór nasadzeń do niej to sprawa drugorzędna.
Zastanów się co na czym Ci bardziej zależy: na pięknym, ozdobnym drzewie, którego sobie za rok nie wymienisz ot tak czy na bylinkach, trawkach które zawsze możesz zmienić.
Rozumiem, że jako początkująca ogrodniczka chcesz mieć absolutnie wszystko. Też to przerabiałam i teraz się morduję z tym co kiedyś nakupowałam i nie wiem co teraz z tym inwentarzem zrobić, bo mi się gusta pozmieniały. A ram ogrodu, od których trzeba zaczynać zabawę z ogrodem do tej pory nie mam. I Tobie też w miarę upływu czasu, nabierania doświadczenia gusta się zmienią. Zapewniam. Bo wszystkie tutaj to przerabiamy.
Czyli podsumowując odwróciłabym myślenie: dobierałabym nasadzenia dolne do drzewa a nie drzewo do nasadzeń na dole.
I więcej się do tej rabaty nie wtrancam
____________________
Anula, Ogród z rzeźbą
kawa8002 13:48, 13 lut 2019


Dołączył: 20 kwi 2017
Posty: 875
Czytam cichaczem wszystkie sugestie, bo i ja mam problem brzozowy. Może coś i mnie oświeci.
____________________
Kasia między polem a lasem
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies