Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » ogród (nie)Mocy

Pokaż wątki Pokaż posty

ogród (nie)Mocy

gogo 13:51, 13 lut 2019


Dołączył: 12 cze 2018
Posty: 9719
Dobrze Zana radzi, drzewo to podstawa, dodatki można zmienić zawsze.
Z Twojej listy nie bierz pod uwagę jasnoty i ułudki, posadziłam małe sadzonki, a teraz mam łany.
Tam gdzie je dałam nie przeszkadzają, ale Tobie by wszystko zarosły.
Ale bardzo je lubię.
____________________
W ogródku emerytki Wierzchosławice koło Bolkowa wizytowka w ogrodku emerytki
Nowa12 15:10, 13 lut 2019


Dołączył: 05 lis 2016
Posty: 11110
Jolly Jewel posadziłam wczesną wiosną zeszlego roku. Są mikroskopijne . Dostałam maciupkie 4 sadzonki. Jedna padła, 3 się uchowały i niewiele przyrosły.
Generalnie albo potrzebują trochę czasu albo takie malutkie są .
Ja mam jolly jewel night i purple.
____________________
Aga - Górny Śląsk Mój ogrodowy pamiętnik
Dragonka 07:34, 14 lut 2019


Dołączył: 29 wrz 2018
Posty: 1190
Zana napisał(a)


Jest to kwestia wybrania odpowiedniego egzemplarza. Albo coś się nisko/wysoko szeroko rozgałęzia albo wąsko rozgałęzia (ma wtedy bardziej smukłą, pionową sylwetkę). To ta brzoza powinna być gwiazdą tej rabaty zimą, moim zdaniem oczywiście. Cztery metry głębokości tej rabaty to nie jest tak mało. Dobór nasadzeń do niej to sprawa drugorzędna.
Zastanów się co na czym Ci bardziej zależy: na pięknym, ozdobnym drzewie, którego sobie za rok nie wymienisz ot tak czy na bylinkach, trawkach które zawsze możesz zmienić.
Rozumiem, że jako początkująca ogrodniczka chcesz mieć absolutnie wszystko. Też to przerabiałam i teraz się morduję z tym co kiedyś nakupowałam i nie wiem co teraz z tym inwentarzem zrobić, bo mi się gusta pozmieniały. A ram ogrodu, od których trzeba zaczynać zabawę z ogrodem do tej pory nie mam. I Tobie też w miarę upływu czasu, nabierania doświadczenia gusta się zmienią. Zapewniam. Bo wszystkie tutaj to przerabiamy.
Czyli podsumowując odwróciłabym myślenie: dobierałabym nasadzenia dolne do drzewa a nie drzewo do nasadzeń na dole.
I więcej się do tej rabaty nie wtrancam


No ja wiem, że za długo już marudzę, sama już tracę do siebie cierpliwość I tak to jest właśnie dokładnie, jak piszesz Anulko..miotam się od jednego do drugiego i zapewne długo jeszcze będę się miotać i pewna nie będę roślin. Jednego jestem pewna- chcę ramy wykonać jak należy, bo resztę to faktycznie nie problem potem zmienić a z biegiem czasu i mój gust się zmieni, to wiem. To idę dumać.
____________________
Baśka Ogród(nie)Mocy
Dragonka 07:51, 14 lut 2019


Dołączył: 29 wrz 2018
Posty: 1190
gogo napisał(a)
Dobrze Zana radzi, drzewo to podstawa, dodatki można zmienić zawsze.
Z Twojej listy nie bierz pod uwagę jasnoty i ułudki, posadziłam małe sadzonki, a teraz mam łany.
Tam gdzie je dałam nie przeszkadzają, ale Tobie by wszystko zarosły.
Ale bardzo je lubię.
Grażynko, a mnie tak się te ułudki i jasnoty podobały.Choć wiesz, dla mnie fakt, że one całe łany tworzą to wręcz plus
____________________
Baśka Ogród(nie)Mocy
Dragonka 07:55, 14 lut 2019


Dołączył: 29 wrz 2018
Posty: 1190
Nowa12 napisał(a)
Jolly Jewel posadziłam wczesną wiosną zeszlego roku. Są mikroskopijne . Dostałam maciupkie 4 sadzonki. Jedna padła, 3 się uchowały i niewiele przyrosły.
Generalnie albo potrzebują trochę czasu albo takie malutkie są .
Ja mam jolly jewel night i purple.
Rozumiem, że Jolly jewel to bodziszek? Mnie potrzeba roślin, które dadzą sobie radę bez jakiejś szczególnej opieki, bo ze mnie kiepska bardzo ogrodniczka A ciekawe jakie są w takiej codziennej pielęgnacji, czy bardzo wymagające?
____________________
Baśka Ogród(nie)Mocy
makadamia 08:04, 14 lut 2019


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
Tak, to bodziszek; Agata o nim pisze, bo się zapytałam.
Bodziszki są bezproblemowe, tylko trzeba dobrze dobrać odmianę, bo jedne wolą dużo słońca, inne mniej, jedne są lepsze na brzeg rabaty, inne do środka.
Akurat ten jolly jewel dla Ciebie jest chyba za mały, musiałabyś go bardzo dużo kupić. Anda na pewno lepsze doradzi
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
Dragonka 08:14, 14 lut 2019


Dołączył: 29 wrz 2018
Posty: 1190
makadamia napisał(a)
Tak, to bodziszek; Agata o nim pisze, bo się zapytałam.
Bodziszki są bezproblemowe, tylko trzeba dobrze dobrać odmianę, bo jedne wolą dużo słońca, inne mniej, jedne są lepsze na brzeg rabaty, inne do środka.
Akurat ten jolly jewel dla Ciebie jest chyba za mały, musiałabyś go bardzo dużo kupić. Anda na pewno lepsze doradzi

Skomplikowane to wszystko.. Na razie ram nie mam jeszcze więc już stopuję się sama z wyborem roślin, choć zapisałam polecaną przez Ewę odmianę, to jest dwie: Geranium cinereum `Ballerina´ oraz `Laurence Flatman. Ballerina fajna bardzo
____________________
Baśka Ogród(nie)Mocy
Anda 08:33, 14 lut 2019


Dołączył: 25 maj 2015
Posty: 33368
Dragonka napisał(a)


fiuuu plan podstawowy trochę się zmienia
Zapomniałam o największych gwiazdach, jeżówkach i różach, czy one mogą zostać czy to już za duży misz-masz się robi?



jejuśku, jak ja nie wiem sama już, mnie naprawdę bardzo się podoba to wszytsko! Tylko przecież wszystkiego mieć się nie da Powinnam się znowu przywołać do porządku.. Ewciu, a da radę jakoś Twój pierwotny plan utrzymać i dodać te nowe propozycje, typu naparstnice ?


Basiu, zrobię teraz takie małe streszczenie
Na początku była mowa o drzewku na wysokim pniu z towarzyskim systemem korzeniowym. Pod niego wybrałam pierwsze propozycje roślin Styl swobodny, bo zdecydowałaś się na rabatę bez żywopłotu.
Potem zdecydowałaś, że jednak będzie brzoza na wysokim pniu, o nietowarzyskim systemie korzeniowym Pod to drzewo zaczęłyśmy szukać roślin.
Teraz dziewczyny proponują Ci brzozę wielopniową. A Ty się jeszcze nie określiłaś. Zastanawiasz się też znów nad żywopłotem. Dopóki nie będziesz wiedziała na sto procent, jakie drzewo chcesz, dopóty nie ma sensu wybierać jakichkolwiek roślin. Pod brzozę wielopniową trzeba wybrać niższe rośliny, niż pod jednopniową.
Pod brzozą jeżówki dadzą radę na początku, ale po paru latach będą od niej uciekać
____________________
Serdeczności Ewa - Doświadczalnia bylinowo-różana 2 poprzedni wątek Doświadczalnia bylinowo-różana Panie Foerster, co pan robi przeciwko nornicom? - Krzyczę na nie. Wizytówka doświadczalni Landhaus Ettenbühl i Rosengarten Zweibrücken
roma2 09:03, 14 lut 2019


Dołączył: 28 sie 2014
Posty: 2976
Ja tam już cicho siedzę, tylko przyglądać się będę. Bo chyba Basiu czas wrócić do wyboru drzewa
____________________
Komendówka
Dragonka 10:02, 14 lut 2019


Dołączył: 29 wrz 2018
Posty: 1190
Anda napisał(a)


Basiu, zrobię teraz takie małe streszczenie
Na początku była mowa o drzewku na wysokim pniu z towarzyskim systemem korzeniowym. Pod niego wybrałam pierwsze propozycje roślin Styl swobodny, bo zdecydowałaś się na rabatę bez żywopłotu.
Potem zdecydowałaś, że jednak będzie brzoza na wysokim pniu, o nietowarzyskim systemie korzeniowym Pod to drzewo zaczęłyśmy szukać roślin.
Teraz dziewczyny proponują Ci brzozę wielopniową. A Ty się jeszcze nie określiłaś. Zastanawiasz się też znów nad żywopłotem. Dopóki nie będziesz wiedziała na sto procent, jakie drzewo chcesz, dopóty nie ma sensu wybierać jakichkolwiek roślin. Pod brzozę wielopniową trzeba wybrać niższe rośliny, niż pod jednopniową.
Pod brzozą jeżówki dadzą radę na początku, ale po paru latach będą od niej uciekać


No wiem, strasznie mało zdecydowana jestem w kwestii ogrodowej. Tu nawet posypię głowę popiołem, i pogrążę się jeszcze bardziej- była jeszcze inna wersja, z żywopłotkowymi panelami i wiśniami ozdobnymi kolumnowymi. Podobały mi się Amanogawy w wersji zupełnie pierwszej, z propozycją Toszki z tymi ekranikami z cisów dopóki nie zobaczyłam tych wiśni w wersji bardzo dorosłej,szerokie,wysokie,..może ja zdjęcie jakieś nieszczególnie udane znalazłam.
Teraz w wersji bez żywopłotów z drzewkiem o wysokim pniu, przyjaznym innym roślinom, i w innej, z brzozą.. A były jeszcze i jabłonki ozdobne w międzyczasie. Komplikuję sobie to bardzo, zdaję sobie sprawę i głupio mi, że niepotrzebnie Ci tak czas zabieram, bo nie mogę się zdecydować Muszę dziś pójść na dwór, i spróbować to zobaczyć, co najbardziej do mnie przemówi.
____________________
Baśka Ogród(nie)Mocy
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies