Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » ogród (nie)Mocy

Pokaż wątki Pokaż posty

ogród (nie)Mocy

Brzozowadzie... 11:15, 13 lut 2019


Dołączył: 27 mar 2017
Posty: 4769
Cześć Basiu, dawno nie byłam ale nadrobiłam szybciuko
Planowanie piękne, aż chciało się czytać.
Oczywiście, ja słabiutka jestem w planowaniu, bo lubię spontan ale podzielę się swoim doświadczeniem z moją frontową rabatą. Otóż: moim zdaniem bardzo ważny jest dobór zimozielonych na frontową. Z przyjemnością patrzyłam przez całą zimę na moją ze względu na wykrzyknikowe cisy, kulki bukszpanowe i trawy. No właśnie, dobrze przemyśl trawy na front, żeby wybrać takie które zdobią także zimą. Moje cudnie wyglądają do teraz. Tą luzulę ma w ogrodzie moja siostra, nie wygląda reprezentatywnie Najgorzej zimą na mojej rabacie wygląda szałwia
Latem wplotłam róże artemis, w tym sezonie były piękne, choć obawiam się, czy nie będą za duże, gdy się rozrosną. Baaardzo polecam z bylin naparstnice, zjawiskowo i długo kwitną, pięknie komponują się z różami.
Myślę, Basiu, że plan trzeba mieć, ale na koniec i tak wszystko sprawdzisz w praniu Mi bardzo pomaga zakupienie wszystkiego naraz i układanie na rabacie. Dokupowanie czegokolwiek później już wiązało się z przetasowaniami. Łatwiej mi było wszystko poukładać razem
A jeśli chodzi o drzewko...to choć kocham brzozy miłością ogromną, to u Ciebie na froncie posadziłabym jarząba, np. tego Dodong, którego polecała Anulka No brzoza tam mi nijak nie pasuje
P.S. Plan Andy cudowny.
Wybacz, że się tak rozpisałam Ściskam ciepło.
____________________
Agata.Tajemniczy ogród
makadamia 11:22, 13 lut 2019


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
Dragonka napisał(a)


Jasne, że zbiorę Czyli na części rabaty słonecznej zostaną cisy w rogu- trzy Wojtki lub inne kolumnowe, róże, do nich Calamagrostis varia? Tiarella, naparstnice też lubią słońce zdaje się i one dadzą pion tak? czyli jakby brakowało mi tego najniższego poziomu.

Na części półcienistej-tu byłaby też brzoza chyba- epimedium, szałwia, marzanka ( śliczna jest ) lub coś podobnego, jakaś okrywowa kwitnąca? Bodziszki? Nie wiem.

Polystichum setiferum 'Plumosum Densum znalazłam jedną ofertę na All.. ale muszę sprawdzić lokalnie, bo w ofercie na stronie mają mniej zdecydowanie niż w rzeczywistości więc poszukam jeszcze.


Naparstnice i trzcinniki dadzą pion, bo są wysokie - można je dać i do słońca i do półcienia; bodziszki są niskie, poduchowate, też tolerancyjne co do słońca;
tiarelle są niziutkie, u mnie rosną w pełnym cieniu

Tylko tutaj uwaga: cień od drzewa to nie to samo co cień od budynku. Pod drzewami świetnie sobie radzą byliny leśne, kwitnące wiosną, zanim drzewa rozwiną liście. Właśnie tiarelle, zawilce wielkokwiatowe, serduszki, brunnery, konwalie. Latem, jak drzewa dają już pełny cień, duża część tych bylin wręcz zanika.
Ale budynek rzuca cień całoroczny, więc te byliny nie będą miały słońca wiosną, kiedy go potrzebują.
Czyli poradzą sobie pod brzozą, ale tam, gdzie pada dużo cienia od budynku trzeba zarezerwować miejsce na carexy i paprocie. Cudów nie ma.

Szałwi i epimedium bym nie dawała - szałwia lubi słońce a epimedium kwaśną ziemię.
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
Dragonka 11:34, 13 lut 2019


Dołączył: 29 wrz 2018
Posty: 1190
makadamia napisał(a)
Oj, Basiu, Basiu
Wypisałaś faktycznie bezproblemowe i polecane rośliny, tylko nie zauważyłaś, że każda z nich jest bezproblemowa we właściwym dla siebie środowisku.
Rozchodniki są piękne i bezproblemowe na słonecznym, suchym i piaszczystym miejscu, a różaneczniki są bezproblemowe na wilgotnym, kwaśnym i w półcieniu (tak pi razy oko).
Ale widzę, że Ewa czuwa i już Cię nakierowuje na właściwe tory.

Jeżeli bardziej słoneczną część rabaty przeznaczamy na róże, to do towarzystwa dałabym im bodziszki i naparstnice.
Do cienia, przy drzewach, z mojego doświadczenia sprawdza się parzydło leśne (wysoka bylina), języcznik (zimozielony), tiarella
narecznica samcza i wietlica nieźle sobie radzą
nie mam doświadczenia z jarzmianką ale też jest polecana
Dadzą radę różne carexy
Przydałaby się jeszcze jakaś trawka kwitnąca na jesień (bo wszystkie te byliny kwitną wcześniej) - te trzcinniki, polecane przez Ewę, widziałam w cienistych miejscach więc na pewno. Podobno molinia też znosi niepełne nasłonecznienie.

I na tym kończyłabym listę.



hahaha, no widzisz Asiu.. Tak jak pisałam, znaleźć to jedno, jak trzeba znajdę ale już z wiedzą, gdzie jaką roślinę i co ona lubi, to już gorzej, gubię się wtedy bardzo. Głupieję Ja bym posadziła rodki z rochodnikami i bym się dziwiła czemu im źle.

Oo, jarzmianka jeszcze, śliczna jest, jakby pasowała, to ja ją chętnie przytulę.
A rozplenica japońska, wiem, że Hameln ładnie się panoszy,a ja na razie widzę to jako zaletę
Ale muszę się pochwalić, że zapamiętałam, że ograniczamy się do maks. 6-7 gatunków Postępy są!



____________________
Baśka Ogród(nie)Mocy
makadamia 11:52, 13 lut 2019


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
Basiu, to jest normalny etap na początku
Jak nabierzesz doświadczenia, poznasz różne rośliny, będziesz wiedziała, którym jest dobrze Ciebie a którym nie, które chcesz zostawić a z którymi się pożegnać.

My tu podpowiemy, zasugerujemy, żeby na początek ograniczyć liczbę nietrafionych zakupów. I tyle
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
makadamia 11:55, 13 lut 2019


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
Dragonka napisał(a)


A rozplenica japońska, wiem, że Hameln ładnie się panoszy,a ja na razie widzę to jako zaletę


Mam tą hameln u siebie
Ona faktycznie jest świetna, ale u mnie ma ze 3-4 godziny słońca i nie kwitnie tak spektakularnie jak powinna.
Gdybym teraz kupowała, to wybrałabym właśnie którąś molinię, które podobno są bardziej toleranyjne co do ilości słońca i mniej wymagające co do żyzności gleby.
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
Dragonka 11:57, 13 lut 2019


Dołączył: 29 wrz 2018
Posty: 1190
Brzozowadziewczyna napisał(a)
Cześć Basiu, dawno nie byłam ale nadrobiłam szybciuko
Planowanie piękne, aż chciało się czytać.
Oczywiście, ja słabiutka jestem w planowaniu, bo lubię spontan ale podzielę się swoim doświadczeniem z moją frontową rabatą. Otóż: moim zdaniem bardzo ważny jest dobór zimozielonych na frontową. Z przyjemnością patrzyłam przez całą zimę na moją ze względu na wykrzyknikowe cisy, kulki bukszpanowe i trawy. No właśnie, dobrze przemyśl trawy na front, żeby wybrać takie które zdobią także zimą. Moje cudnie wyglądają do teraz. Tą luzulę ma w ogrodzie moja siostra, nie wygląda reprezentatywnie Najgorzej zimą na mojej rabacie wygląda szałwia
Latem wplotłam róże artemis, w tym sezonie były piękne, choć obawiam się, czy nie będą za duże, gdy się rozrosną. Baaardzo polecam z bylin naparstnice, zjawiskowo i długo kwitną, pięknie komponują się z różami.
Myślę, Basiu, że plan trzeba mieć, ale na koniec i tak wszystko sprawdzisz w praniu Mi bardzo pomaga zakupienie wszystkiego naraz i układanie na rabacie. Dokupowanie czegokolwiek później już wiązało się z przetasowaniami. Łatwiej mi było wszystko poukładać razem
A jeśli chodzi o drzewko...to choć kocham brzozy miłością ogromną, to u Ciebie na froncie posadziłabym jarząba, np. tego Dodong, którego polecała Anulka No brzoza tam mi nijak nie pasuje
P.S. Plan Andy cudowny.
Wybacz, że się tak rozpisałam Ściskam ciepło.

Cenna uwaga, wdzięcznam Ci Agatko, że chciałaś się rozpisaćZ tym zakupem i rozmieszczeniem roślin to dobry pomysł, wiem po sobie, że jeśli będę mieć kilka i potem dosadzać resztę to zapanuje bezkrólewie...bo będzie mi brakowało planu, proporcje zostaną zaburzone. A wtedy będę robić głupoty

Artemis jest od początku na liście moich 'chciejstw', ale tu muszę mieć rabatowe. Artemis pójdzie ze mną zdaje się na rabatę na tyle domu.

Już ktoś mi zwracał uwagę, że brzoza niekoniecznie tutaj Jarzęba poelcała mi Zana, kształtem mi odpowiada, ale nie lubię pokroju ich liści, taka wybredna jestem; )
No staram się unikać kulistych, i wypierdków, ale ..nie ma już z czego wybrać. Zostaje mi jeszcze miłorząb dwuklapowy Mariken, liście ma bardzo ciekawe, ale konus taki..
Tak marudzę i marudzę przy tej rabacie, ale to na nią najwięcej patrzę w zimę z okna kuchennego więc wiesz.. Dobrze by było mieć fajny widok.
____________________
Baśka Ogród(nie)Mocy
Anda 11:57, 13 lut 2019


Dołączył: 25 maj 2015
Posty: 33368
Dragonka napisał(a)


Jasne, że zbiorę Czyli na części rabaty słonecznej zostaną cisy w rogu- trzy Wojtki lub inne kolumnowe, róże, do nich Calamagrostis varia? Tiarella, naparstnice też lubią słońce zdaje się i one dadzą pion tak? czyli jakby brakowało mi tego najniższego poziomu.

Na części półcienistej-tu byłaby też brzoza chyba- epimedium, szałwia, marzanka ( śliczna jest ) lub coś podobnego, jakaś okrywowa kwitnąca? Bodziszki? Nie wiem.

Polystichum setiferum 'Plumosum Densum znalazłam jedną ofertę na All.. ale muszę sprawdzić lokalnie, bo w ofercie na stronie mają mniej zdecydowanie niż w rzeczywistości więc poszukam jeszcze.



Na czesci slonecznej tak jak piszesz. Calamagrostis varia moze rosnac rowniez pod brzoza. Ladnie wyglada zima. Naparstnice i tak Ci sie wysieja gdzie zechca, one rosna i w cieniu, i w sloncu. Sa dwuletnie. Czyli w tym i w nastepnym roku musialabys posadzic pare sztuk, a potem siewki beda zalatiwac sprawe same. Ty je tylko bedziesz redukowac, gdyby ich bylo za duzo. One nie sa inwazyjne, wiec dasz rade
Mam nadzieje, ze dostaniesz Plumosum Densum. Jest bardzo ladne
Tiarella woli polcien. Ona da bardziej plame, pionowa
Epimedium nie kazde lubi kwasne, zreszta pH 6 czy nawet pH 6,5 mu wystarczy Trzeba wybrac odpowiednia odmiane.
Bodziszki - trzeba sie dobrze zastanowic nad odmiana. Jest ich cale mnostwo. Zeby nie bylo zbyt inwazyjne. Bardzo popularna jest odmiana Rozanne, i na slonce, i na polcien. W polcieniu lubi sie troszke pokladac i nie lubi zbyt sucho. Mozna wyprobowac. Jak sie nie uda, to sa tez inne. Mozna cos wybrac.
Astrantia czyli jarzmianki to rosliny lesne. Nie dadzy rady na suchym stanowisku pod brzoza. Na sloncu musialabys dbac bardzo o ich podlewanie. Na poczatku mogloby sie to udac, bo wszystko co nowe i nieukorzenione trzeba mocno podlewac, ale za pare lat ich tu nie widze.
Carexy rowniez mozna wyprobowac, tylko, zeby nie zajely Ci calej rabaty Niektore rosna dywanowo. Trzeba wybrac odpowiednia odmiane.

Przy kazdej roslinie trzeba sobie zadac pierwsze podstawowe pytanie, czy ta roslina zniesie silna konkurensje korzeni brzozy


____________________
Serdeczności Ewa - Doświadczalnia bylinowo-różana 2 poprzedni wątek Doświadczalnia bylinowo-różana Panie Foerster, co pan robi przeciwko nornicom? - Krzyczę na nie. Wizytówka doświadczalni Landhaus Ettenbühl i Rosengarten Zweibrücken
makadamia 12:02, 13 lut 2019


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
Ewcia, a tak na marginesie: znasz nową serię bodziszków jolly jewel?
Podobna małe, zwarte, bardzo długo kwitną. Jest ich kilka odmian.
W zeszłym roku kupiłam na próbę jedną sztukę i ciekawa jestem Twojego zdania
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
Dragonka 12:05, 13 lut 2019


Dołączył: 29 wrz 2018
Posty: 1190
makadamia napisał(a)

Mam tą hameln u siebie
Ona faktycznie jest świetna, ale u mnie ma ze 3-4 godziny słońca i nie kwitnie tak spektakularnie jak powinna.
Gdybym teraz kupowała, to wybrałabym właśnie którąś molinię, które podobno są bardziej toleranyjne co do ilości słońca i mniej wymagające co do żyzności gleby.

Jakoś molinie mi umknęły na razie ale poszukam Asiu

I właśnie liczę, że mnie powstrzymacie przed dziwnymi pomysłami, odpowiadając też na Twój drugi post
____________________
Baśka Ogród(nie)Mocy
Anda 12:09, 13 lut 2019


Dołączył: 25 maj 2015
Posty: 33368
makadamia napisał(a)
Ewcia, a tak na marginesie: znasz nową serię bodziszków jolly jewel?
Podobna małe, zwarte, bardzo długo kwitną. Jest ich kilka odmian.
W zeszłym roku kupiłam na próbę jedną sztukę i ciekawa jestem Twojego zdania


No niestety, tego nie znam, ale znam inne Geranium cinereum, tak jak i ten Jolly Jewel. To sa typowe bodziszki na skalniaczki. Niskie, dobrze znoszace suchosc i slonce Najlepsza jest wg mnie odmiana Geranium cinereum `Ballerina´ oraz `Laurence Flatman´.
____________________
Serdeczności Ewa - Doświadczalnia bylinowo-różana 2 poprzedni wątek Doświadczalnia bylinowo-różana Panie Foerster, co pan robi przeciwko nornicom? - Krzyczę na nie. Wizytówka doświadczalni Landhaus Ettenbühl i Rosengarten Zweibrücken
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies