Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Hortensjowo

Pokaż wątki Pokaż posty

Hortensjowo

Helen 22:41, 14 kwi 2020


Dołączył: 03 mar 2019
Posty: 8356
inka74 napisał(a)
Magnolii nie dojrzałam i niestety nie pamiętam wszystkich elementów na twoich rabatach. eMa nie należy przyprawiać o palpitacje serca, to niezdrowo wiem coś o tym )) podetnij cisa ile się da, aby roślina na rabacie miała miejsce. Może powstawiaj w tę rabatę jakieś elementy imitujące rośliny i zobaczysz, jakiej wielkości je potrzebujesz, aby zasłonić to co ci przeszkadza. Ja tak zwykle zaczynam od grabi lub szpadla lub mam taką 2 metrową palisadę.
Tak jeszcze z ciekawych roślin nawiązujących do hortensji - może kalina Kilimandżaro? Szczupła, trochę w stożek rośnie ale taki naturalny. Od dołu wypełniłaby lukę pod cisami a od góry dużo by nie zabrała

Ok, zacznę przymierzać i przemyślę całą rabatę. Może całość spróbuję rozrysować.
____________________
Helen - Hortensjowo
Helen 22:48, 14 kwi 2020


Dołączył: 03 mar 2019
Posty: 8356
Kim napisał(a)


Trzmieliny bym zostawiła podciosaj je i zobaczysz jak się zmienią może nie konieczne zostawiłabym je tam ,bo wydają mi się niskie

Najlepiej jakbyś narysowałam na kartce co Ci w duszy gra zrób sobie plan rabat wtedy też jest lepiej doradzać

Jutro spróbuję to rozrysować, chociaż ja tak płasko nie bardzo umiem i lubię. Wolę pogryzmolić na zdjęciu.
____________________
Helen - Hortensjowo
MartaCho 23:29, 14 kwi 2020

Dołączył: 28 sie 2017
Posty: 2206
Jak ja Cię rozumiem! Męka z tym wyborem... kibicuję i trzymam kciuki za trafne decyzje!
Czytając ostatnie wypowiedzi i fakt, że obcinamy nisko trawy i hortensje na wiosnę, to pomyslałam o jakiejś niewielkiej lub kolumnowej wiśni, która teraz dodałaby uroku zakątkowi, ale może jednak coś z traw lub bylin wolisz...
____________________
Marta Ogród zacząć czas
Helen 05:59, 15 kwi 2020


Dołączył: 03 mar 2019
Posty: 8356
MartaCho napisał(a)
Jak ja Cię rozumiem! Męka z tym wyborem... kibicuję i trzymam kciuki za trafne decyzje!
Czytając ostatnie wypowiedzi i fakt, że obcinamy nisko trawy i hortensje na wiosnę, to pomyslałam o jakiejś niewielkiej lub kolumnowej wiśni, która teraz dodałaby uroku zakątkowi, ale może jednak coś z traw lub bylin wolisz...

Marta, każda podpowiedź na wagę złota. Myślałam o jakiejś konkretnej odmianie? Z bordowymi czy z zielonymi liśćmi?
____________________
Helen - Hortensjowo
MartaCho 09:22, 15 kwi 2020

Dołączył: 28 sie 2017
Posty: 2206
Myślałam o kolumnowej amanogawie. Ma ją moja siostra, bardzo ładnie i obficie kwitnie. Liście ma po kwitnieniu zielone.
____________________
Marta Ogród zacząć czas
Helen 19:34, 15 kwi 2020


Dołączył: 03 mar 2019
Posty: 8356
MartaCho napisał(a)
Myślałam o kolumnowej amanogawie. Ma ją moja siostra, bardzo ładnie i obficie kwitnie. Liście ma po kwitnieniu zielone.

Mam jedną na innej rabacie i faktycznie jest to fajne drzewko. Mam szczepioną na wysokości około 0,8 m, al chyba wolałabym nieszczepioną, ale i tak jest fajna. I gdy kwitnie i później jesienią, gdy się przebarwia.
Muszę to przemyśleć.
____________________
Helen - Hortensjowo
Magleska 19:49, 15 kwi 2020


Dołączył: 07 maj 2017
Posty: 18738
Helen widzę planowanko -nie odzywam się ,bo nie wiem co doradzić
miskanty i hortki zanim Cię osłonią to trochę minie ….


____________________
Magda Wilczy ogród WizytówkaWilczy ogród
Helen 19:57, 15 kwi 2020


Dołączył: 03 mar 2019
Posty: 8356
Magleska napisał(a)
Helen widzę planowanko -nie odzywam się ,bo nie wiem co doradzić
miskanty i hortki zanim Cię osłonią to trochę minie ….



Miskanty i hortki mam już od 3 lat, były już w ubiegłym roku duże, tylko przesadzić. Może się uda.
Za chwilę wstawię plan szkieletu rabatki. Zapraszam do wypowiadania się
____________________
Helen - Hortensjowo
Helen 20:08, 15 kwi 2020


Dołączył: 03 mar 2019
Posty: 8356
Narysowałam plan w paincie, tylko nie bijcie za braki wypełnień, już nie miałam cierpliwości
- duże zielone koła to wieloletnie cisy
- zielone linie to posadzony żywopłot z cisów
- żółta kulka to magnolia, raczej honey tulip (jeszcze się nie potwierdziło, ale wielce prawdopodobne, że pomylona)
- małe brązowe kółko to posadzony w ubiegłym roku judaszowiec
- dwa czarne koła to brzoskwinia (ta dalsza) i czereśnia, która ma obiecane, że jeżeli będzie miała w tym roku tylko kilka owoców, to wylatuje


1) Przyznaję rację Iwonce, że przy magnolii trzeba coś (drzewo) posadzić dla zrównoważenia proporcji. I to nasadzenie najlepiej zasłoni nas przed sąsiadami.
2) Nie będę się upierać przy drzewku lub krzewie (dużej bylinie) przed dużymi cisami, bo miejsca tam faktycznie za mało i judaszek też mam nadzieję się rozbuja.

Co radzicie?
Na rabacie rosną hortensje, miskanty ML, jeżówki blackberry truffle, sesleria jesienna i inne wypełniacze (trochę misz-masz).
____________________
Helen - Hortensjowo
Zana 22:13, 15 kwi 2020


Dołączył: 26 mar 2016
Posty: 12232
Helen Kochana, zaglądam, ale siem na siłach nie czuję z doradzaniem. W każdym razie magnolka Elizabeth rośnie dość szybko (jak na magnolie)i myślę, że niebawem będziesz z niej miała pożytek
____________________
Anula, Ogród z rzeźbą
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies