Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Hortensjowo

Pokaż wątki Pokaż posty

Hortensjowo

Toszka 09:22, 20 sie 2019


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Helen, ta ziemia w donicy MUSI być przekopana z ziemią jak najgłębiej. Musowo. Do tego dużo kory dodaj. Kora działa p/fytoftorozie. Drzewa mają korzenie pokarmowe na głębokości ok.40cm. Wprawdzie klony korzenią się bardzo głęboko, ale twój będzie miał utrudnioną penetrację korzeni pokarmowych w podokapiu (czyli powierzchni równej szerokości korony). Od 3-4 roku po posadzeniu ważne będzie ściółkowanie nawożące zwłaszcza z jego własnych liści, które karmić będą mikoryzę (indywidualną=prywatną grzybnię żyjącą w symbiozie z rośliną).
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
Helen 10:01, 20 sie 2019


Dołączył: 03 mar 2019
Posty: 8301
Anda napisał(a)
Ach, No to super, bo już myślałam, że zrezygnowałaś z tego pomysłu

Nie zrezygnowałam, tylko czekam na założenie kostki. Chociaż kto wie, może po urlopie będę miała więcej powera i zrobię kancik na resztce trawy i zacznę działać.
____________________
Helen - Hortensjowo
Helen 10:05, 20 sie 2019


Dołączył: 03 mar 2019
Posty: 8301
Toszka napisał(a)
Helen, ta ziemia w donicy MUSI być przekopana z ziemią jak najgłębiej. Musowo. Do tego dużo kory dodaj. Kora działa p/fytoftorozie. Drzewa mają korzenie pokarmowe na głębokości ok.40cm. Wprawdzie klony korzenią się bardzo głęboko, ale twój będzie miał utrudnioną penetrację korzeni pokarmowych w podokapiu (czyli powierzchni równej szerokości korony). Od 3-4 roku po posadzeniu ważne będzie ściółkowanie nawożące zwłaszcza z jego własnych liści, które karmić będą mikoryzę (indywidualną=prywatną grzybnię żyjącą w symbiozie z rośliną).

Toszko, ziemia była przekopana z kompostem maksymalnie głęboko - jak tylko dałam radę jeszcze przed nasypaniem ziemi do kwietnika (przynajmniej na szpadel od zwykłej powierzchni ziemi). O korze nie wiedziałam, ale też to uzupełnię i przekopię. Dziękuję za podpowiedzi
____________________
Helen - Hortensjowo
Toszka 10:13, 20 sie 2019


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Kora jest ważna. Ph ważne tylko na pierwsze 2-3 lata póki drzewo aklimatyzuje się i wytwarza mikoryzę w obrębie systemu korzeniowego. Potem klony adaptują ziemię na swoje potrzeby (nawet klony japońskie) i ph nie ma tak dużego znaczenia. Start najwazniejszy
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
Helen 11:57, 20 sie 2019


Dołączył: 03 mar 2019
Posty: 8301
Toszka napisał(a)
Kora jest ważna. Ph ważne tylko na pierwsze 2-3 lata póki drzewo aklimatyzuje się i wytwarza mikoryzę w obrębie systemu korzeniowego. Potem klony adaptują ziemię na swoje potrzeby (nawet klony japońskie) i ph nie ma tak dużego znaczenia. Start najwazniejszy

Toszko, dziękuję
____________________
Helen - Hortensjowo
Helen 11:45, 21 sie 2019


Dołączył: 03 mar 2019
Posty: 8301
Anda napisał(a)
Ach, No to super, bo już myślałam, że zrezygnowałaś z tego pomysłu

Ewa, jakoś tak się zdarzyło, że laurowiśnia, którą miałam przesadzać z ogrodu do przedogródka, nagle zaczęła dosyć ładnie rosnąć. Czyli pozostanie na swoim miejscu - co oznacza, że nie mam laurowiśni do przesadzenia.
Co mogłabym posadzić zamiast niej? Raczej zimozielone i niezbyt inwazyjne, zwłaszcza korzenie.
Rysunek jest na poprzedniej stronie. Jeszcze raz zmierzę wymiary kwietnika i odległość kwietnika od płotu.
____________________
Helen - Hortensjowo
Helen 12:04, 21 sie 2019


Dołączył: 03 mar 2019
Posty: 8301
Anda napisał(a)
Zrobiłam taki wstępny plan na podstawowe rośliny.



Jordan to zielone, laurowiśnia ciemnozielona za nim - jaką masz odmianę? One bardzo potrafią rozrosnąć się na szerokość, trzeba ją będzie ciąć.

Ciemna hortka bardziej z przodu, biała skalnica mogłyby tworzyć poduchy na ziemi i na wzgórku z Jordanem.


Ewa, to był plan a poniżej faktyczne rozmiary, niestety inne niż wg planu
____________________
Helen - Hortensjowo
Anda 14:11, 21 sie 2019


Dołączył: 25 maj 2015
Posty: 33447
Helen, proponuje w takim razie jakieś wąskie cisy. Parę sztuk, tak, żeby zajęły róg. Będzie ładne, ciemne tło za klonem
____________________
Serdeczności Ewa - Doświadczalnia bylinowo-różana 2 poprzedni wątek Doświadczalnia bylinowo-różana Panie Foerster, co pan robi przeciwko nornicom? - Krzyczę na nie. Wizytówka doświadczalni Landhaus Ettenbühl i Rosengarten Zweibrücken
Helen 16:23, 21 sie 2019


Dołączył: 03 mar 2019
Posty: 8301
Anda napisał(a)
Helen, proponuje w takim razie jakieś wąskie cisy. Parę sztuk, tak, żeby zajęły róg. Będzie ładne, ciemne tło za klonem

Cis Wojtek czy za cienki? Lub Fastigista Robusta?
____________________
Helen - Hortensjowo
Anda 16:36, 21 sie 2019


Dołączył: 25 maj 2015
Posty: 33447
To zależy czy chciałabyś zwartą ścianę, czy kolumny. Cisy Hicksii lub Hilli są trochę szersze, na dodatek Hilli jako odmiana męska nie produkuje owoców. Cisy baccata rosną szerzej, ale tez można je w miarę wąsko prowadzić cięciem. Co wolisz?
____________________
Serdeczności Ewa - Doświadczalnia bylinowo-różana 2 poprzedni wątek Doświadczalnia bylinowo-różana Panie Foerster, co pan robi przeciwko nornicom? - Krzyczę na nie. Wizytówka doświadczalni Landhaus Ettenbühl i Rosengarten Zweibrücken
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies