Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Hortensjowo

Pokaż wątki Pokaż posty

Hortensjowo

Helen 19:20, 21 sie 2019


Dołączył: 03 mar 2019
Posty: 8309
Anda napisał(a)
To zależy czy chciałabyś zwartą ścianę, czy kolumny. Cisy Hicksii lub Hilli są trochę szersze, na dodatek Hilli jako odmiana męska nie produkuje owoców. Cisy baccata rosną szerzej, ale tez można je w miarę wąsko prowadzić cięciem. Co wolisz?

A co bardziej pasuje do klona-szpaler czy 2 lub 3 kolumny?
____________________
Helen - Hortensjowo
Toszka 22:46, 21 sie 2019


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Baccatę można i wąsko prowadzić. Jeśli to forma drzewiasta - z jednym głównym pniem, to można bardzo wasko prowadzić. Jest idealny do formowania. Hicksii i Hilli niestety tak wasko prowadzić się nie da...albo inaczej - wąsko i gęsto nie da się prowadzić tak ładnie jak baccata.
Natomiast wszystkie kolumnowe z czasem rosną w maczugi - na dole wąsko, a na górze szeroko. Z wąskich proponuję Robustę. Jest ciemnozielona. Niestety na ścianę trzeba sadzić co 35-40cm.
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
Helen 23:02, 21 sie 2019


Dołączył: 03 mar 2019
Posty: 8309
Toszka napisał(a)
Baccatę można i wąsko prowadzić. Jeśli to forma drzewiasta - z jednym głównym pniem, to można bardzo wasko prowadzić. Jest idealny do formowania. Hicksii i Hilli niestety tak wasko prowadzić się nie da...albo inaczej - wąsko i gęsto nie da się prowadzić tak ładnie jak baccata.
Natomiast wszystkie kolumnowe z czasem rosną w maczugi - na dole wąsko, a na górze szeroko. Z wąskich proponuję Robustę. Jest ciemnozielona. Niestety na ścianę trzeba sadzić co 35-40cm.

No, właśnie sama nie wiem czy chciałabym kolumny czy szpaler. Nie mam wyobraźni przestrzennej, muszę coś zobaczyć.
Czy wiesz Toszko czy ktoś na O. ma właśnie połączenie klona shirasawy z cisami? U kogo mogę to podejrzeć?
____________________
Helen - Hortensjowo
Helen 09:22, 22 sie 2019


Dołączył: 03 mar 2019
Posty: 8309
Wrzucam zdjęcie posadzonego klonika - doradźcie proszę czy tło cisowe ma być jako ściana czy kolumny? Jak uważacie?

____________________
Helen - Hortensjowo
Helen 09:31, 22 sie 2019


Dołączył: 03 mar 2019
Posty: 8309
Wrzucam takie pomysły, mogą być zupełnie inne:
____________________
Helen - Hortensjowo
mrokasia 09:41, 22 sie 2019


Dołączył: 26 lip 2016
Posty: 18004
Ja bym dała wąskie kolumnowe cisy (Robustę chyba najlepiej) ale nie w ekran tylko tak by było widać prześwity, ten ceglany mur mi się całkiem podoba. I pociągnęłabym te cisy na takiej samej długości w prawo i w lewo od narożnika (tak jak idą te przęsła, nie wiem czy jasno się wyraziłam).
____________________
Kasia - Ogrodowe marzenie Mrokasi okolice Warszawy
galgAsia 09:59, 22 sie 2019


Dołączył: 05 sie 2019
Posty: 10915
W Wojsławicach widziałam takie coś



To cis taxus baccata Fastigiata Robusta. Bardzo mi się to spodobało. I może tak jak radzi Mrokasia, 3 robusty w pewnym oddaleniu, że by był prześwit, a nie lita zielona ściana. Ale to też kwestia tego , co kto lubi... - 3-5-ile chcesz - musisz to sama "zobaczyć"
____________________
AsiaOgród bez reguł Nie możesz zatrzymać dnia. Ale możesz go nie stracić. XXX. Strata żadna, zysk możliwy, nauka pewna.
Helen 10:19, 22 sie 2019


Dołączył: 03 mar 2019
Posty: 8309
Kasia i Asia, też mi się podobają takie prześwity, tylko zerknijcie na szersze perspektywy i na projekt Ewy chyba stronę wcześniej, czy to będzie spójne? Hortensji, tych po lewej, nie będzie. Trwa będzie zdarta i ogólna przeróbka

Co ile się sadzi takie Robusty? Co 60 cm?
____________________
Helen - Hortensjowo
Toszka 10:29, 22 sie 2019


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
pisałam ci już, że co 35-40cm. A jesli chcesz ażurowo, to co 50-60cm.
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
Helen 10:34, 22 sie 2019


Dołączył: 03 mar 2019
Posty: 8309
Toszka napisał(a)
pisałam ci już, że co 35-40cm. A jesli chcesz ażurowo, to co 50-60cm.

właśnie chciałabym ażurowo, dzięki
____________________
Helen - Hortensjowo
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies