Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Casa Verde..W Leśnym Ogrodzie

Pokaż wątki Pokaż posty

Casa Verde..W Leśnym Ogrodzie

KasiaLangier 21:35, 05 mar 2020


Dołączył: 28 gru 2018
Posty: 1689
galgAsia napisał(a)
Kasiu, żaden ze mnie znawca różany, ale wydaje mi się, że one są gotowe do sadzenia. I nie trzeba im niczego przycinać, ani górą, ani dołem. Ale poczekajmy na werdykt Ewy
Ciemierniki piękne . Jak zrobię nową rabatę, to tam zamieszkają


Mnie się też tak wydawało do czasu, gdy przeczytałam instrukcję sprzedawcy. Do róż została dołączona elegancka ulotka gdzie jest napisane:
"Pędy naziemne skraca się przed sadzeniem na 12–15 cm. Końcówki korzeni również skrócić. Powinno zostać możliwie najwięcej korzeni włośnikowych."
Pędy mają teraz około 20 cm
____________________
Kasia Casa Verde..W Leśnym Ogrodzie ; Hawaje
Anda 08:46, 06 mar 2020


Dołączył: 25 maj 2015
Posty: 33447
KasiaLangier napisał(a)
Dzisiaj jest Wielki Dzień, bo doczekałam się w końcu na moje róże Kiss me Kate.

Zacytuję sobie cenne porady Ewy z Doświadczalni Bylinowo-Różanej
"Obornik koniecznie przekompostowany i nie za dużo na początek. Teraz mają rosnąć korzenie. Część zielona jest w sumie o tyle nieważna, że nie musi być duża w pierwszym roku. Kwitnienie w pierwszym roku też nie musi być obfite. Dlatego wiórki rogowe dałabym dopiero w przyszłym roku.
Odpady kompostowe już się przekompostowały? Bo jeśli nie, to wyjmij je z tego dołka. Do dołka dosyp ziemi z ogródka zmieszanej z ziemią do róż i w to posadź różę. Odpady możesz zakopać obok róży. Najlepiej kompostują się w wierzchniej warstwie ziemi. Nie w dołku. Tam trwa to za długo. Dołek dla róży musi być spory i tam na dole, po przysypaniu ziemią, jest potem za mało powietrza dla kompostujących mikroorganizmów.
Po posadzeniu i podlaniu zrób jeszcze kopczyk. On chroni przed wiatrem i słońcem"

Dostałam też instrukcję od sprzedawcy

Róże zanurzyłam w wodzie, ale mam kolejny dylemat, czy przycinać korzenie i pędy ? Jeżeli tak, to na jaką długość ? Liczę na Waszą pomoc





Przytnij korzenie tak o parę centymetrów tylko zaraz przed posadzeniem. To je pobudzi do życia.
U tej drugiej sadzonki przytnij ten długi korzeń trochę mocniej, resztę o parę centymetrów. Sprawdź, czy jakieś korzenie są miękkie, jakby zgniłe. Te wytnij całkowicie.

Góry na razie nie przycinaj. Po wsadzeniu do ziemi wystawać będzie tylko 15 cm, a po kopczykowaniu tylko 5 cm. Jak urosną nowe pędy wiosną to zrobisz wtedy nowe zdjęcia i wtedy Ci podpowiem co wyciąć, jeśli będzie trzeba

Instrukcja sadzenia od sprzedawcy super.
____________________
Serdeczności Ewa - Doświadczalnia bylinowo-różana 2 poprzedni wątek Doświadczalnia bylinowo-różana Panie Foerster, co pan robi przeciwko nornicom? - Krzyczę na nie. Wizytówka doświadczalni Landhaus Ettenbühl i Rosengarten Zweibrücken
KasiaLangier 12:21, 06 mar 2020


Dołączył: 28 gru 2018
Posty: 1689
Jeszcze raz dziękuję Ewo Po takim instruktarzu mogę spokojnie przystąpić do sadzenia róż Szkoda, że dzisiaj taka paskudna pogoda. Nie wiem, czy mi się uda je posadzić, bo wracam dość późno. Mam nadzieję, że jak przetrzymam je w wiaderku z wodą do jutra, to nic im się nie stanie...
____________________
Kasia Casa Verde..W Leśnym Ogrodzie ; Hawaje
Anda 13:05, 06 mar 2020


Dołączył: 25 maj 2015
Posty: 33447
Nie ma za co Ciesze sie, ze moglam cos doradzic
Roze spokojnie mozesz zostawic w wodzie do jutra. Dobrze sie napija.
____________________
Serdeczności Ewa - Doświadczalnia bylinowo-różana 2 poprzedni wątek Doświadczalnia bylinowo-różana Panie Foerster, co pan robi przeciwko nornicom? - Krzyczę na nie. Wizytówka doświadczalni Landhaus Ettenbühl i Rosengarten Zweibrücken
KasiaLangier 20:56, 08 mar 2020


Dołączył: 28 gru 2018
Posty: 1689
Posadziłam róże...dzisiaj cały dzień poświęciłam na cięcie, porządkowanie...wyszło słoneczko, była cisza, tylko śpiewały ptaki...endorfin tony ...piękny dzień...
____________________
Kasia Casa Verde..W Leśnym Ogrodzie ; Hawaje
galgAsia 21:19, 08 mar 2020


Dołączył: 05 sie 2019
Posty: 10915
O tak, dzisiaj był dobry dzień Ja też podziałałam i jest mi dobrze
____________________
AsiaOgród bez reguł Nie możesz zatrzymać dnia. Ale możesz go nie stracić. XXX. Strata żadna, zysk możliwy, nauka pewna.
KasiaLangier 19:24, 10 mar 2020


Dołączył: 28 gru 2018
Posty: 1689
galgAsia napisał(a)
O tak, dzisiaj był dobry dzień Ja też podziałałam i jest mi dobrze


Staram się wykorzystywać każdą chwilę, żeby cieszyć się z nadchodzącej wiosny, ale mam wyzwanie. W sobotę tuż przy moim płocie jeździła przez kilka godzin koparka. Zastanawiałam się dlaczego i co z tego wyniknie.
Otóż okazało się, że sąsiad zaprojektował sobie ścieżkę obserwacyjną z widokiem na moją działkę. Założyłam wiklinową matę osłaniającą na 1.80, ale okazało się, że różnice poziomów między działkami powodują , że "wystaje" głowa "spacerującego" sąsiada. Mało tego, ścieżka zakończona jest:furtką do lasu, a właściwie...nieużytków. Furtka jest około 1,5 metra od mojego hamaka, który był moją oazą wytchnienia. Relaksowałam się tam, czytałam, a nawet ucinałam sobie drzemki, bo było to najbardziej odosobnione miejsce na mojej działce. Właściwie w lesie, który został wycięty... Niestety obecnie furtka jest ulubionym miejscem logistycznym sąsiada, który tam spaceruje z trzema ujadającymi psami, które jak szalone biegają wzdłuż mojego płotu. W najgorszych snach nie wyobraziłabym sobie takiego scenariusza...
____________________
Kasia Casa Verde..W Leśnym Ogrodzie ; Hawaje
KasiaLangier 20:03, 10 mar 2020


Dołączył: 28 gru 2018
Posty: 1689
Zastanawiałam się, co w zaistniałej sytuacji mogę zrobić. Rozważałam wybudowanie muru ze starej cegły ale..10 m takiego muru z fundamentami, to zbyt duże koszty. Poza tym sąsiadowi może się taka budowa nie spodobać, a ja nie chcę się szarpać. Postanowiłam dokupić matę wiklinową na 2 metry i położyć ją na tej 1.80 - przynajmniej głowy sąsiada nie będę widzieć i prześwity będą mniejsze. Poza tym chcę dosadzić, żywopłot z świerków serbskich. Mam już w tym "ciągu" 3 sztuki. Śliczne są te świerki i chciałabym zrobić z nich zieloną ścianę. Koszty też są niemałe, bo 300 zł za sztukę, 2,5- 3 m ? Czytałam, że na żywopłot trzeba posadzić w odległości 1 metra, a odległość od siatki pewnie podobna powinna być ?
____________________
Kasia Casa Verde..W Leśnym Ogrodzie ; Hawaje
Anda 20:07, 10 mar 2020


Dołączył: 25 maj 2015
Posty: 33447
Nie zazdroszczę takiej sytuacji. Nie rozumiem takich ludzi. Nie szanują strefy prywatnej innych. No katastrofa.
____________________
Serdeczności Ewa - Doświadczalnia bylinowo-różana 2 poprzedni wątek Doświadczalnia bylinowo-różana Panie Foerster, co pan robi przeciwko nornicom? - Krzyczę na nie. Wizytówka doświadczalni Landhaus Ettenbühl i Rosengarten Zweibrücken
KasiaLangier 20:25, 10 mar 2020


Dołączył: 28 gru 2018
Posty: 1689
Anda napisał(a)
Nie zazdroszczę takiej sytuacji. Nie rozumiem takich ludzi. Nie szanują strefy prywatnej innych. No katastrofa.

Robię co mogę, żeby przejść do porządku dziennego i cieszyć się z tego co mam, ale dzisiaj jestem podłamana.
Na domiar złego, dzisiaj wywalili z Trójki(Polskie Radio) Annę Gacek. Od lat uwielbiałam Trójkę, Kaczkowski, Mann, a szczególnie dużo inspiracji muzycznych czerpałam właśnie z audycji Anny Gacek..młoda, świeża dziewczyna, która wprowadzała niesamowite nastroje i mnóstwo dobrej, nowej muzyki. Mann, mimo, że się zarzekał, też nie wytrzymał i zrezygnował. W jakim świecie żyjemy, tylko koronawirus ma się dobrze...
____________________
Kasia Casa Verde..W Leśnym Ogrodzie ; Hawaje
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies