Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Nadzieja na spełnienie marzeń

Pokaż wątki Pokaż posty

Nadzieja na spełnienie marzeń

Sebek 22:07, 12 sty 2012


Dołączył: 08 lut 2011
Posty: 50262
Lepiej tego piennego daj za hortensje - tylko wiosną pryskaj od razu
____________________
Sebek - Coś jeszcze, coś więcej... Wizytówka ogrodu
butterfly 21:33, 15 sty 2012


Dołączył: 04 paź 2011
Posty: 3765
Witajcie końcem weekendu!

U mnie biało - zrobiłam nawet zdjecia ale przy przerzucaniu na komputer gdzies je wcięło - na termometrze -4 stopni (bukszpany i wiśnie nadal nie okryte)

Przeniosłam na kartkę wszystkie rabaty, które udało mi sie stworzyc - z Waszą pomocą



Trzeba okulary włożyc aby ten plan odczytac ale kto sledził wątek może sie rozczyta.

Zaczynając od góry

B - brzozy, z tyłu i pomiedzy D derenie
Obok drzewa 1 M miskanty a na lewo H niebieskie to hortensje
W gaiku brzozowym na dole funkie a z przodu irga płożąca.

Z przodu zawijasek z bukszpanu, w kole drzewo 2, a ta niewyraźna niebieskość to może jakis mały iglaczek na pniu (np. sosna) - pierwszy znak zapytania ???

Miedzy drzewem 2 a 3 - Hortensje, Miskanty, potem z przodu dałam cyprysiki 'Filifera Aurea Nana', a na brzegu choina 'Jeddeloh' - kompletnie nie mam pojecia czy tak może być ???? - drugi znak zapytania

Te 3 kule to bukszpan.
Za drzewem 3 "ukryłam moje dwa migdałki (szczepionego i krzaczka)

5 niebieskich kulek to hortensje ogrodowe - już co nieco poczytałam na odpowiednim watku - chciałabym cos w kolorze niebieskim właśnie.
Obok duży bukszpan - ten od tesciowej.

Może zejdźmy na dół rysunku - obok drzewa 4 T to trawy, jeszcze nie wiem jakie
Przed nimi cos na pniu - chciałabym irgę ale czytałam, że może przemarzać, no to może miłorzeby.

I na lewo M - miskanty, H - hortensje i trzeci znak zapytania ??? - pierwotnie zaplanowałam tam 'Gracillimusa' ale jakos mi to nie pasuje - może jakieś drzewko szczepione na pniu.
Ale jakoś nie mogę znaleźć takiego, które tolerowałoby przez wiekszośc dnia cień...

Zdaje sobie sprawę, że to duzo ale potrzebuje nowego, swieżego spojrzenia.
Może ktos zobaczy to, na co ja nie zwróciłam uwagi
____________________
Beata - Marzenia i plany vs. rzeczywistość ####
butterfly 21:15, 16 sty 2012


Dołączył: 04 paź 2011
Posty: 3765
Kochani, nie załamujcie mnie , naprawdę jest tak źle ?

A może rzeczywiście nikt nic nie widzi bo ja tez muszę tak wytrzeszczać gały .

Powiększyłam i teraz widać trochę lepiej





Spojrzy ktoś łaskawym okiem?
Zapytania te same co w poprzednim poście...
____________________
Beata - Marzenia i plany vs. rzeczywistość ####
butterfly 21:15, 16 sty 2012


Dołączył: 04 paź 2011
Posty: 3765
dubelek...
Za to piękny zachód jesienią poprzedniego roku


____________________
Beata - Marzenia i plany vs. rzeczywistość ####
Wieloszka 21:43, 16 sty 2012


Dołączył: 11 paź 2011
Posty: 5742
Beatko, nie wiem, czy jestem odpowiednią osobą do doradzania w kwestiach projektowych, bo sama dopiero zabrałam się za projektowanie u siebie i niedoświadczona w tym temacie jestem Brakuje mi kierunków świata, gdzie północ?
Potwierdzam - irga na pniu przemarza. A miłorzęby w ilości 3 szt. to nie będzie za dużo na tej powierzchni? Może lepiej trzmielina na pniu, tylko ona też wymaga osłonięcia od zimnych wiatrów
A masz jakieś doświadczenie z hortensjami ogrodowymi? Nie boisz się, że przemarzną?
A jedyne drzewko na pniu tolerujące cały czas cień to chyba cis...
Na klombie przy domu, tam gdzie miskanty, hortensje i znak zapytania nie dawałabym ich, tylko jakieś topiary, np. 3 stożki różnej wielkości (bukszpanowe, cisowe) obok nich tam gdzie znak zapytania miłorzęba na pniu, a wokół nich dużymi plamami ilex golden gem, jakieś kolorowe żurawki, trzmielinę płożącą. Ten klomb musi być reprezentacyjny. Nie doczytałam co to jest 5, obok niego i pod nim?
____________________
Agnieszka - DUŻY OGRÓD małej ogrodniczki
Sebek 12:10, 17 sty 2012


Dołączył: 08 lut 2011
Posty: 50262
Noo ogólnie zarys mi się podoba. Drzewo w znaku zapytania to może niech będzie jakiś bonsai?
Tylko hortensje go zakryją Może wiśnia umbraculifera - nie powinno być tam jakieś duże drzewo

W pierwszym znaku zapytania może stożek z bukszpanu - lub świerka białego - jednak lepszy chyba pierwszy
____________________
Sebek - Coś jeszcze, coś więcej... Wizytówka ogrodu
butterfly 20:29, 17 sty 2012


Dołączył: 04 paź 2011
Posty: 3765
Agnieszka, jak najbardziej jesteś odpowiednia osoba do doradzania - każdy ma inne doświadczenia i spojrzenie na ten sam temat tak że nie krepuj się i krytykuj

Kierunki świata są bodajże na pierwszej stronie; słońce zachodzi dokładnie w rogu, gdzie jest gaik brzozowy.

Co do irgi na pniu to sprawa otwarta, a bardzo blisko tego miejsca miałam trzmielinę na pniu i przetrwała wietrzną zimę więc może i ta trzmielina... ?

Jeśli chodzi o hortensje ogrodowe to przeglądając wątek o nich co strona zakochiwałam się coraz bardziej. Dopytałam się i może zacytuję

Beata - jest kilka hortensji, które kwitną na pędach młodych i starych. Nazywane Ewerbloom (wiecznie kwitnące)
Ja mam takie: 'Endless Summer', 'Freedom', Pink Wonder,(lub Blue Wonder),'Blue Heaven',


To naszej kochanej babopielki - kopalnia wiedzy dla takiego laika jak ja.
najwyżej przechoruje stratę i coś innego tam posadzę.

No i rabata - klomb przy domu - myślałam, że już skończyłam tę rabatę :0 a tu znów świeży pomysł.
5 to świerk serbski - ta część do żywopłocika z bukszpanu (łuk) będzie w żwirku i tu to czarne to konwalnik i citronelle, w nich rozsypane kule bukszpanu

Sebek, dzięki że zajrzałeś, chyba na tym cisie stanie ale chyba go ukradnę bo wszyscy tu mówią, że strasznie drogi będzie taki okaz - duży.

Ktoś jeszcze chętny do ujawnienia swoich spostrzeżeń ? Każda uwaga cenna...
____________________
Beata - Marzenia i plany vs. rzeczywistość ####
Mala_Mi 21:10, 19 sty 2012


Dołączył: 13 sty 2012
Posty: 50484
Witaj Beatko.... ja też z okolic Rzeszowa i jestem tu nowa. Przeczytałam na szybko cały Twój wątek..może dlatego, że ten nie jest taki dłuuuuugi. Popieram, szkółka w Trzebownisku jest OK. Duże drzewa kupisz na Krakowskiej... Wybór duży....
Natomiast chcę odpowiedziec w kwestii czerwonego i niewymagającego drzewa:
"1 - chcę jakieś drzewo o bordowych lisciach. Mam swoje typy i poza tym, że mi się podobaja nic o nich nie wiem Jeśli ktoś z Was ma je w swoich ogrodach napiszcie o wadach i zaletach"
Ja kupiłam dość duży klon (coś koło 200zł ), rośnie u mnie od początku budowy, zimę przetrzymał niezasłaniany niczym oprócz worków po cemencie w donicy. Do dziś rośnie pięknie, można go podcinać i według mnie wygląda wspaniale. Każdy kto przychodzi do mnie też się nim zachwyca... Miałaś go na listcie chciejstw Crimson Sentry. W dodatku jesienią pięknie się przebarwia, chociaż cały rok jest czerwony. Ma tak gęsto liści, ze osłoni ci ten poliwęglan

Na projektowaniu ogrodów się nie znam, moge co najwyżej udzielić rad "sąsiedzkich". U mnie wyglada on tak....był posadzony wiosną 2009, foto z czerwca 2011:


Z hortensji, które mam i są mało wymagajace i pięknie rosną ,długo kwitną i cały czas zmieniają kolor...i że nie są to ogrodowe, to nie przemarzają polecam "Great Star". Nie okrywam na zimę, bo wiosną i tak przycinam wszystkie gałązki. Wstawiam 2 fotki, bo warto zobaczyć z jakiego koloru do jakiego przechodzi...co miesiąc inny ogród w tym samym miejscu.Kwiaty stożkowe. Posadziłam ją chyba w 2009 roku:





Teraz ma piękne zasuszone kwatostany W ilości przeogromnej.. Inna hortensja o uprawie takiej to Annabell (nie pamiętam jak się ją pisze). Większe kwiaty i kuliste. Duzy krzak, nawet jak się nisko przytnie.

Pozdr. Anna


____________________
Ogród Małej Mi - sezon 2017 / Sezon 2016 / Sezon 2015 / Część II / Część I / Wizytówka / Zlot-2014 / Zlot-2012 Mózg to nie mydło; nie ubędzie go, gdy się go użyje.
butterfly 15:22, 20 sty 2012


Dołączył: 04 paź 2011
Posty: 3765
Aniu, dziękuję za odwiedziny, ja Twój wątek również podglądam - jak wiele innych - ale rzadko zostawiam swój ślad. Piszę jeśli rzeczywiście potrzebuję informacji lub odpowiedzi na jakiś temat.
Szkoda tylko, że u mnie tak mało osób się udziela bo z tego co widzę to wyświetleń dużo - może to zmotywowałoby mnie do "rozgadania się"...

Ale nie o tym miałam...

Aniu, Twój ogród już dojrzały - w porównaniu z moim, tylko na papierze. Oj, jak ja bym sie już chciała przenieść na "Nasze ogrody" i tam wstawić swój wątek... Mam nadzieję, że w tym roku to się stanie...

Myślę powoli nad drugą częścią ogrodu - lewa strona (jeśli brzozy są w prawym rogu) - tam chciałabym kącik z ławeczką, w otoczeniu pachnących kwiatów...

na razie muszę pomyśleć nad innym projektem - pokoje dzieci wołają "wybierz w końcu jakiś kolor!"
(o, mój M. też tak woła...

Zapraszam do pisania osoby, które na razie tylko podglądają...
____________________
Beata - Marzenia i plany vs. rzeczywistość ####
butterfly 15:27, 20 sty 2012


Dołączył: 04 paź 2011
Posty: 3765
Aniu, ale gapa ze mnie - bardzo podoba mi się ten Twój klon, robi wrażenie i fajnie, że napisałaś od kiedy rośnie u Ciebie.

Za zdjęcia hortensji buziak - muszę kiedyś przysiąść i zrobić DOKŁADNĄ listę zakupów - dokładna ilość i konkretne nazwy.
'Great Star' podobają mi się z tego względu, że przebarwiają się od białego po różowy... Powiedz tylko, czy gałązki nie pokładają się na ziemię przy tej ilości kwiatów?
____________________
Beata - Marzenia i plany vs. rzeczywistość ####
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies