Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Ogród z zegarem

Pokaż wątki Pokaż posty

Ogród z zegarem

Joann 19:55, 12 lut 2022


Dołączył: 01 lut 2021
Posty: 2064
Ja chodziłam zła jak osa, bo nie mogłam dokończyć ścinania traw przez ten śnieg. A już poczułam wiosnę
____________________
Joanna Ogród długi
Agatorek 20:15, 12 lut 2022


Dołączył: 17 gru 2020
Posty: 13108
Jeszcze trochę poczekamy na prawdziwą wiosnę
____________________
Agnieszka ***** Ogród z zegarem ***** Pura vida Kostaryka ***** Hawaje
inka74 20:21, 12 lut 2022


Dołączył: 20 mar 2016
Posty: 15004
Na razie nic nie wycinam, nie sprzątam. Na zachodniej ścianie jest dużo cieplej, a u mnie pogoda jeszcze niepewna. W marcu najwcześniej ruszę z sekatorem i grabiami.
____________________
Iwona - Przerwa na kawę... *** Wizytówka
sylwia_slomc... 20:39, 12 lut 2022


Dołączył: 20 kwi 2015
Posty: 81910
Czytam o planach na kolejne oczko i tak sobie myślę, ze może jak tam tak mokro to nie kopać oczka tylko nasadzić roślin, które lubią takie stanowisko podmokłe???Oszczędziło by Wam to roboty...
Guzikowce lubią podmokło i kosaćce syberyjskie i wiązówki i tarczownice i gunnery( tylko tym trzeba na zimę osłonę budować)rukiew, tatraki, pałki wodne( tych też jest kilka ozdobnych odmian)

A gdyby dookoła posadzić wierzby i brzozy to by też mocno podsuszyły wypijając wodę

Ty masz większe pole manewru bo u Ciebie fala mułu nie przechodzi w sezonie. Ja muszę wymyślić co dosadzić na terenie przez który będzie wysoka fala przepływała i zamula. O ile są rośliny, które lubią być zamulane
____________________
Ranczo Szmaragdowa Dolina II *** Ranczo Szmaragdowa Dolina *** Wizytówka
Judith 20:50, 12 lut 2022


Dołączył: 23 lis 2017
Posty: 9909
Sylwia, swietny pomysł! Pałki wodne są super i różne inne rosliny tworzące szuwary .
____________________
Judith Z centrum wielkiego miasta na obrzeża małego miasteczka *** Wizytówka
Basieksp 21:21, 12 lut 2022


Dołączył: 24 maj 2019
Posty: 10210
O mi też pomysł Sylwi się podoba taka mała ściąga, bo też w jednym małym miejscu zawsze woda po deszczu u mie stoi i teraz też
____________________
Basiek *** Ogród Basi i Romka *** Wizytówka
sylwia_slomc... 21:28, 12 lut 2022


Dołączył: 20 kwi 2015
Posty: 81910
Można stworzyć wspaniałe siedlisko dla wielu zwierząt, nie każdy ma takie możliwości, a tu się aż prosi i do tego może być pięknie.... oczek masz już sporo
____________________
Ranczo Szmaragdowa Dolina II *** Ranczo Szmaragdowa Dolina *** Wizytówka
Agatorek 22:04, 12 lut 2022


Dołączył: 17 gru 2020
Posty: 13108
Iwonka, ja też raczej się jeszcze wstrzymam z pracami . Za zimno, za mokro na rabatach.

Sylwia, ten pomysł raczej odpada, bo teraz, po raz pierwszy odkąd tu mieszkamy, jest tak mokro, że trochę podmyło mi na rabatach przy altance. Na trawie chlupie. Oczko załatwi ten problem, jeśli sytuacja miałaby się kiedyś powtórzyć. W sumie to nie wiem, skąd tyle wody, bo ani śniegu nie było za dużo (w zeszłym roku było więcej), ani jakichś dużych opadów deszczu. Padało przez ostatnie kilka dni, ale raczej były to niewielkie opady (czasami padało mocniej, ale bardzo krótko).

Edit: oczywiście to był pierwszy sezon z altanką i rabatami w tamtym miejscu, ale nigdy nie było tyle wody.
Woda zbierała się tylko w jednym miejscu, w prawym rogu przy tylnym ogrodzeniu.

EM i tak chciał więcej oczek , tym razem to jego „działka”, nie będę już sama kopać. Na samym początku myśleliśmy o większym stawie, ale miejscowy plan zagospodarowania wyklucza takie zbiorniki wodne. W każdym razie kiedyś wykluczał.
O brzozach i wierzbach pomyślę . Ale brzozy musiałabym ciąć w tym miejscu. Posadziliśmy jakieś 4-5 lat temu malutkie drzewka z przodu działki, zaraz przy wierzbach. Mają teraz ponad 5-6 metrów już, ale niestety musimy je przyciąć. Podczas wichur za bardzo się przechylają. Te z tyłu domu byłyby bardziej narażone na wiatry.

Niestety nie znam roślin lubiących zamulanie

Judith, pałki wodne to ja mam u rodziców przy stawie . Ale może kiedyś posadzę i u mnie w oczkach .

Basiu, nie będę sadzić roślin na podmokłe tereny, bo zazwyczaj ten teren jest (w miarę) normalny. W tym roku jakieś anomalie wystąpiły.
____________________
Agnieszka ***** Ogród z zegarem ***** Pura vida Kostaryka ***** Hawaje
olciamanolcia 22:18, 12 lut 2022


Dołączył: 11 lis 2019
Posty: 7025
Aga zawsze możesz ryż posadzić Ja miałam taki problem w rabacie gdzie mam werbenę . Po zimie, po roztopach i po obfitych opadach rabata stała w wodzie i bardzo długo ta woda nie opadała. Niekiedy rośliny były przez to skute lodem-róże, trawy i lawendy... nawieźliśmy kilka taczek ziemi, podnieśliśmy nieco rabatę i juz nie mam takiej tragedii. Podejrzewamy ,że to wina odwodnienia ,że sąsiad zrobił nam psikusa podczas budowy.
____________________
Justyna Ogród prawie wymarzony**Wizytówka
Agatorek 23:54, 12 lut 2022


Dołączył: 17 gru 2020
Posty: 13108
U mnie nie mam sąsiadów . Tzn mam, ale daleko.
Z jednej strony działki mam pole sąsiada, zazwyczaj z kukurydzą. Z drugiej strony jest łąka innego sąsiada. A od tyłu jest nasza (nieogrodzona) działka.

Będę musiała podnieść trochę te rabaty, tzn nawieźć więcej ziemi z kretowisk , które będę zbierać jak się ociepli. Ale oczko też raczej tam będzie, już się z tym pogodziłam .

Ryż mówisz? Słyszałam coś o misce ryżu kiedyś…w sumie lubię .
____________________
Agnieszka ***** Ogród z zegarem ***** Pura vida Kostaryka ***** Hawaje
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies