Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Ogród długi

Pokaż wątki Pokaż posty

Ogród długi

inka74 10:51, 18 lis 2021


Dołączył: 20 mar 2016
Posty: 15035
Drzewka w tego typu donicy nigdy nie osiągną ani swoich wymiarów docelowych korony, ani grubości pnia. Donica hamuje wzrost drzew. 3 sztuki tu to o 3 za dużo. Już kiedyś pisałam ci o tym. Ta donica jest za wąska. Przez kilka lat efekt będzie mniej lub bardziej OK ale nie uzyskasz docelowo ani ochrony przed słońcem ani przed wzrokiem sąsiada. Tylko gałęzie nad stołem czy fotelem bo będą rosły tam gdzie mają miejsce. Lepiej byłoby po prostu zrobić nad tarasem pergolę z rozsuwanym dachem a do donicy wsadzić tylko wysokie miskanty lub bambusy w zależności od ilości słońca jaka tam jest w ciągu całego dnia. Może po pergoli puścić jakieś pnącza, Dać tam jakąś kratkę np. taka prostą jak u Wioli.
____________________
Iwona - Przerwa na kawę... *** Wizytówka
sylwia_slomc... 21:18, 18 lis 2021


Dołączył: 20 kwi 2015
Posty: 82063
inka74 napisał(a)
Drzewka w tego typu donicy nigdy nie osiągną ani swoich wymiarów docelowych korony, ani grubości pnia. Donica hamuje wzrost drzew. 3 sztuki tu to o 3 za dużo. Już kiedyś pisałam ci o tym. Ta donica jest za wąska. Przez kilka lat efekt będzie mniej lub bardziej OK ale nie uzyskasz docelowo ani ochrony przed słońcem ani przed wzrokiem sąsiada. Tylko gałęzie nad stołem czy fotelem bo będą rosły tam gdzie mają miejsce. Lepiej byłoby po prostu zrobić nad tarasem pergolę z rozsuwanym dachem a do donicy wsadzić tylko wysokie miskanty lub bambusy w zależności od ilości słońca jaka tam jest w ciągu całego dnia. Może po pergoli puścić jakieś pnącza, Dać tam jakąś kratkę np. taka prostą jak u Wioli.

Popieram.
____________________
Ranczo Szmaragdowa Dolina II *** Ranczo Szmaragdowa Dolina *** Wizytówka
olciamanolcia 17:09, 19 lis 2021


Dołączył: 11 lis 2019
Posty: 7132
Joann napisał(a)
To zamawiam


Zamówilaś? Ja.już. swoje posadziłam.
____________________
Justyna Ogród prawie wymarzony**Wizytówka
Joann 19:08, 19 lis 2021


Dołączył: 01 lut 2021
Posty: 2085
Zamówiłam, ba! Przyszło! ale jeszcze nie mam jak nawet zajrzeć do paczki. Większość dnia za kółkiem, w rozjazdach, padam. Dobrze, że już weekend zajrzę do paczki, jak dzieci będą spać chyba
____________________
Joanna Ogród długi
olciamanolcia 19:44, 19 lis 2021


Dołączył: 11 lis 2019
Posty: 7132
Joann napisał(a)
Zamówiłam, ba! Przyszło! ale jeszcze nie mam jak nawet zajrzeć do paczki. Większość dnia za kółkiem, w rozjazdach, padam. Dobrze, że już weekend zajrzę do paczki, jak dzieci będą spać chyba

Kładź dzieci szybko spać i pokaż drzewka
____________________
Justyna Ogród prawie wymarzony**Wizytówka
Wiolka5_7 19:45, 19 lis 2021


Dołączył: 05 lut 2013
Posty: 20573
Też czekam na fotki
____________________
Wiola Malymi krokami - Ogrod Wioli *Wizytówka*
Dorii 13:01, 20 lis 2021


Dołączył: 15 sie 2018
Posty: 4341
No i gdzie te drzewka?
____________________
Ogród na wzgórzu a czasem trochę pod górkę
Joann 15:25, 21 lis 2021


Dołączył: 01 lut 2021
Posty: 2085
No cóż, nie drzewka kochane, a drzewo, a właściwie mała sadzonka. Oto on, ambrowiec amerykański Slender Silhouette.

Poczekam sobie na efekt, oj poczekam. Posadziłam już i to niemal na środku (!). Także jest szaleństwo
____________________
Joanna Ogród długi
Joann 15:26, 21 lis 2021


Dołączył: 01 lut 2021
Posty: 2085
Judith napisał(a)
Wizja kur wyprowadzanych na spacer - rewelacja
Co do drzewek - te pnie nie będą tak duże, by przestały pasować do formowanych koron. Tym bardziej, ze te korony maja sue zetknąć i splątać ze sobą, by stworzyć przesłonę. A po drugie - to są chyba szczepione drzewka, tak? Zatem korona nie na szans na „grubaśnosc” .
EDIT: nie korona nie ma szans na grubaśniść a pień!

Taki jest plan, żeby korony się zazębiły. Drzewka są szczepione, pnie w miarę proste.
____________________
Joanna Ogród długi
Joann 15:30, 21 lis 2021


Dołączył: 01 lut 2021
Posty: 2085
olciamanolcia napisał(a)


Takiego berberysa znalazłam w kolorze śliw Helmond Pillar albo- jak oczywiscie chciałabyś berberysy- to może zielone. Trawa się rozrośnie w obietosci i będziesz musiała co jakiś czas przesadzać.
Ta donica przy tym tarasie świetnie wyglada. Jaka jest jej szerokość?

Berberysy nie pasują mi jako towarzystwo śliw, ale rozważam je w ogóle, bo nie wyobrażam sobie ogrodu bez nich. Zdecyduję sie albo na kolumnowe albo na bagatelle, ale jeszcze nie wiem gdzie
Donica ma 40cm mierzona od środka. Powstała właśnie po to, aby rosły tam drzewka. No i są. Ale dylematy też są.
____________________
Joanna Ogród długi
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies