Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » W ogródku Martki

Pokaż wątki Pokaż posty

W ogródku Martki

Martka 16:43, 16 paź 2021


Dołączył: 10 wrz 2015
Posty: 7135
Dziewczyny, dziękuję! za taki szybki odzew i cenne spostrzeżenia. Oczywiście ta rozkminka dotyczy małych rabat, więc łanów traw tam nie posadzę także z powodu, o którym napisała Hania, musi być przewiew. Brak możliwości posadzenia łanów jednak wcale nie ułatwia, a raczej tylko utrudnia zadanie dobrania odpowiednich traw

Agatorek, stipa u mnie na glinie raczej będzie rosła słabo. Nie chce mi się bawić, choć urody na różankach (np. u Miluni i Wiaan) nie można im odmówić. Jak ta Raureif zimuje? I czy w słońcu da radę? Wydawało mi się, że raczej preferuje półcień. Który na tworzonych różankach u mnie nie występuje. Nishidake ładny, nie znałam, ale 2,5 metra docelowo ... u Ciebie jak najbardziej Rób przeobszerne różanki

Judith, stipa jest wymagająca, jak pisałam powyżej, u mnie glina, słabe rokowania i ten taniec wokół niej. Ładna, ale jak dla mnie zbyt trudna. Rozplenice tak, bardzo poważnie o nich myślę (wcześniej nie lubiłam... róż też...), tylko o mniejszych rozmiarach i raczej bez ciemnych kwiatostanów. Przed różami byłyby bardzo ok. Na rozkminkę mam zimę, ale jeśli już teraz coś się wykrystalizuje, to czemu nie posadzić teraz?

Nowa12, stipy jak wyżej, choć pasują jak ulał, hakonki u mnie niestety nie mają szans, to wiemy, w przeciwnym razie lista byłaby oczywista a rozplenica to jest chyba właśnie to, tylko jaka odmiana... ? Danusi różanka mnie też bardzo intryguje będzie spektakl. Seslerię widziałabym ewentualnie jako obwódkę, taki zamiennik hakonechloa, na tej rabacie brzoskwiniowej. Takie zestawienie jasnej zieleni plus lekkie dodatki fioletu (typu kocimiętka) mogą wyglądać całkiem fajnie. Przy różowych różach mniej mnie przekonuje dodatek seslerii.

Haniu, bardzo trafne uwagi, Ty to wnikliwie wszystko czytasz mam to na względzie, że "tonąć" to te róże w trawach nie mogą, właśnie z tego powodu o którym piszesz. Powiedzmy, że trawy będą lekko wypełniały rabatę. Posadzę je w rzędzie za oraz przed różami. Frontowa różanka będzie odpowiednio powiększona o pasek na trawy przed różami. Druga różanka jeszcze nie powstała, ale szerokość 3m to minimum, jakie planuję. Obejrzałam Dronning Ingrid u Ciebie i w innych ogrodach, jest świetna, wcale nie taka duża, bardzo poważnie biorę pod uwagę. Ostateczne przebarwienia kwiatostanów też mi się bardzo widzą. Do tego może jeszcze proso, molinie, to widzę na frontowej. Ale... pojawiła się też koncepcja, by obwódkę zrobić z egzemplarzy owsa wiecznie zielonego, przy okazji oglądania zdjęć Dronninga wyszło, że jest coś takiego na świecie w formie rośliny, nie tylko jako zdrowy proszek Molinie tak, koniecznie. Sprawa zaczyna się klarować  Brązowe turzyce u mnie też raczej nie wytrwają w postanowieniu bycia pięknymi i w ogóle bycia. Stipy raczej nie biorę u siebie pod uwagę, jak pisałam wyżej.

Roocika, kolejny głos za rozplenicą. Trzcinnik krótkowłosy widziałam na rabacie bylinowej i był świetny. Molinie też jeżykowate jak seslerie, ale może wcale nie będą złe takie proste wystrzelające formy, przy zawijasach różanych? Nie wiem sama, można spróbować? Bodziszki pasują, zgadzam się, ale wymagają dodatkowego miejsca, z tym już byłoby trudno. Ale... może przy trzeciej rabacie, którą ewentualnie stworzę wymieniając Annabelle na Desdemony. tam bodziszki typu Rozanne by mi pasowały!











 

















Martka 16:46, 16 paź 2021


Dołączył: 10 wrz 2015
Posty: 7135
Sobota częściowo w ogrodzie, częściowo na rozkminkach, ale udało się zrobić plan. Warzywniki uprzątnięte, ostatnie plony zebrane (buraki i marchew). Nastawię zakwas buraczany, bo to ten czas Rozplantowałam ziemię na różańce, wydłubałam trawę z kostki, ot, niby niewiele, a cały czas coś. I jeszcze podlałam ogród, jest naprawdę sucho. Trawowe rozkminki trwają w tyle głowy nieustannie
Dobrego weekendu!



Martka 16:52, 16 paź 2021


Dołączył: 10 wrz 2015
Posty: 7135

Judith 19:09, 16 paź 2021


Dołączył: 23 lis 2017
Posty: 9910
Martka, ja mam rozplenice hameln przy różach tak jak Ty planujesz - jeden rządek przed, jeden za różami .
To jest w zakątku z ławeczką, jedno zdjęcie zobaczysz u mnie na stronie 105 (ostatnie zdjęcie na stronie) - nie widać tu wprawdzie, ze rozplenice są przed i za różami, ale coś tam widać .

Fajnie wyglada ta kanciasta rabata do której dodałaś cisy .
____________________
Judith Z centrum wielkiego miasta na obrzeża małego miasteczka *** Wizytówka
LIDKA 20:10, 16 paź 2021


Dołączył: 14 sty 2021
Posty: 7039
Martka napisał(a)
Sobota częściowo w ogrodzie, częściowo na rozkminkach, ale udało się zrobić plan. Warzywniki uprzątnięte, ostatnie plony zebrane (buraki i marchew). Nastawię zakwas buraczany, bo to ten czas Rozplantowałam ziemię na różańce, wydłubałam trawę z kostki, ot, niby niewiele, a cały czas coś. I jeszcze podlałam ogród, jest naprawdę sucho. Trawowe rozkminki trwają w tyle głowy nieustannie
Dobrego weekendu!







Marta a jakby te rabate z 3 zdjęcia przedłużyc w strone drogi .
Na tym zdjeciu za koreanką są cisy na kostke. A jakby tak za koreanką dac róże a kostke cisową po prawo , patrząc na 3 fotę?
Wtedy koreanka moglaby zostać.

Przez te różane rozkminki nabieram ochoty na wiecej róż. I myślę....
Lubie do Ciebie przychodzić.
____________________
Lidka , lubuskie gdzieś pod Zieloną Górą Glina i zielsko na Diamentowej
Agatorek 20:45, 16 paź 2021


Dołączył: 17 gru 2020
Posty: 13108
Martka, pięknie na rabatach

Co do turzycy raureif, to różnie czytałam, w jednym miejscu, że może być na stanowiska słoneczne, w drugim, że na słoneczne, ale trzeba podlewać (gleba powinna być wilgotna, czyli glina jest bardzo dobra ), w trzecim, że na słoneczne i półcień, a w czwartym, że do cienia . Także nie wiem, u mnie będzie raczej na słonecznym stanowisku. Posadziłam w tym roku (mam ją już na innej rabacie), nie wiem jeszcze jak z zimowaniem, ale wiem, że ma ją KasiaCS i April i chyba im nie przemarzała.
____________________
Agnieszka ***** Ogród z zegarem ***** Pura vida Kostaryka ***** Hawaje
Gruszka_na_w... 22:02, 16 paź 2021


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 21989
Tę owsicę wieczniezieloną mam u siebie. Wpada w lekko niebieskawy odcień. Bardzo wcześnie kwitnie, bo już na początku czerwca. Przez pierwsze dwa/trzy lata nie wymagała cięcia, ale teraz już ją corocznie tnę. Nie lubi nadmiaru wilgoci (ma wtedy tendencję do wygniwania). Kocha słońce.
Tak wygląda na początku czerwca. Potem zdjęcie usunę.


____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Gruszka_na_w... 22:04, 16 paź 2021


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 21989
Piękne buraczki!
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
basia3012 22:16, 16 paź 2021


Dołączył: 25 gru 2017
Posty: 9452
Mnie buraczki też zachwyciły. Na czym one tak urosły?
Przepiękne rabaty, kanciki wzorcowe. No i te proste linie. Lubię takie.
____________________
BasiaOgród Basi Warmia
Roocika 22:16, 16 paź 2021


Dołączył: 14 gru 2017
Posty: 7943
Martka napisał(a)



Bardzo fajnie wymyśliłaś tą rabatę i kostki pasują super
Liściaste dają Ci dużo radości kolorkami, pięknie

Skrzynki masz już posprzątane, nie wiem czy ze swoimi zdążę.

I jakie buraki Cudnie

Korę będziesz wysypywać z worków i składać na pryzmę?
____________________
Asia Ogród w dolinie Wysoczyzna Elbląska
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies