Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » W ogródku Martki

Pokaż wątki Pokaż posty

W ogródku Martki

Martka 19:59, 20 maj 2022


Dołączył: 10 wrz 2015
Posty: 7135
Gruszka_na_wierzbie napisał(a)
Mam negatywne doświadczenia z no dig. U mnie się zupełnie nie sprawdziło. Kiepsko napowietrzona gleba (glina) stała się siedliskiem gwiazdnicy. Rośliny kiepsko rosły. Sporo ślimaków panoszyło się na grządkach. Wróciłam do tradycyjnej metody przekopywania gleby jesienią i zostawiania jej w "ostrej skibie". Mrozy wciąż się zdarzają i ładnie rozsadzają mi te bryły ziemi. Przy okazji wymarzają ewentualne szkodni wyciągnięte na wierzch.
Uprawa w skrzyniach wymaga zwiększonej troski. Zwykle glebę mocno się eksploatuje, raczej nie wysiewa nawozów zielonych. Z reguły podlewa wodą chlorowaną z wodociągów. Na dłuższą metę trudno zadbać o pożądany stan gleby.


Gwiazdnica u mnie rośnie też w pulchnych miejscach, ale szkodniki mogą być argumentem. Ptaki wiedzą, z jakiego powodu warto się pojawić na przeoranych polach. Czy wiedzą też, że jedzenie czeka na nie na rabatach no dig? Większość obszarów tej ziemi nie jest przekopywana i utrzymuje równowagę, ale w ogrodach wszystko jest trochę sztucznie podtrzymywane. Dobre są te reguły, które sprawdzają się i prowadzą do w miarę zdrowych plonów... Zgadzam się, że uprawa w skrzyniach nie jest łatwiejsza. Warzywniki optymalne to warzywniki duże.

Judith napisał(a)
Ja mam gwiazdnicę i właściwie dopiero w tym roku ją zidentyfikowałam .
Potworne dziadostwo, bo korzonki ma cienkie jak włos niemowlęcia i trudno toto wyrwać skutecznie. Najbujniej rośnie w miejscu, w którym nie kopię - pod dużymi krzaczorami tawuły van Houtte'a. Nie pielę tu na bieżąco, więc kilka razy w sezonie odrasta mi zielony dywanik...


Mam ją wszędzie. Naprawdę w przeróżnych miejscach, może tylko pod tujami nie. Najwięcej pod cisami, które rosną w bardzo puszystej glebie z kompostem


Anda napisał(a)
Ziemię mam bardzo gliniastą i dżdżownice są wszędzie, gdzie jest wilgotno. Jeśli jest sucho to schodzą niżej. U mnie młode sałaty jadały ptaki. Mimo że mam poidełka to takie świeże listki im dobrze smakowały


U mnie też dżdżownice są wszędzie, jednak w bardzo zbitych partiach gliny widzę je rzadko. Zdecydowanie ściółkowanie gleby materią organiczną i stosowanie kartonów pod ściółkę zwiększa ich populację. Ptaki też lubią sałaty... Trzeba się nieźle nagimnastykować, aby doczekać się własnych sałat...

tulucy napisał(a)
Ja mam wrażenie, że no dig jest lepsze do gleb lekkich, piaszczystych. U mnie ściółkowanie bez przekopania nic nie daje. Skorupa nic w siebie nie wchłonie. Drutowce i inne mam, wije, nie wije. Dużych strat nie mam. Ale może mi nornice to wyjadają i ptaki?


To jest chyba w dużej mierze kwestia czasu, rok - to za mało na poprawienie jakości gleby zbitej. My nie chcemy tyle czekać, chcemy rabaty na już.

Martka 20:12, 20 maj 2022


Dołączył: 10 wrz 2015
Posty: 7135
galgAsia napisał(a)
Ławeczka po jabłonką będzie super , dziękuję. Cierpliwie sobie na nią poczekam


Ławeczka już namierzona jabłonka lada moment przekwitnie, tymczasem spacery wokół niej też przyjemne


Mgduska napisał(a)

Jako podsumowanie stwierdzam, że o ile kopać w rabatach nawet nie bardzo mam jak, bo wszędzie wtykam cebulaki, to zdecydowanie jesienią zrobię rewolucję glebową w szklarni, przekopię, być może przeniosę rośliny, oczywiście jak co roku dosypię dobra. Nie wiem, czy u mnie też są robale, dotąd nie spotkałam, ale coś mi jednak te sałatki podgryza.


Właśnie mi uświadomiłaś, że w szklarni to może być duży problem, uprawa tych samych warzyw rok po roku. Jestem ciekawa wyników z badania Twoich sałat. Jeśli mdleją nagle mimo wilgotności, to podgryzacze są prawdopodobne.
Wrotycz - jak oceniasz jego działanie w ogrodzie? Spróbuję posadzić, dopisuję do listy zadań.

Magara napisał(a)
Jak tu mądrze i ciekawie
Mnie "no dig" fascynuje, póki co Zafiksowałam się na podcasty Charelsa Dowdinga i Nat.o Ogr. Jakoś przemówiła do mnie informacja, że kopiąc wydobywamy z gleby nasiona chwastów.


Daga, kupna ziemia lepsza nie jest, ale dopóki nie dorobimy się swojej polepszonej, jakie jest wyjście? Kretowiska widzę często, ale to są czyjeś łąki. Skąd wziąć dobrą ziemię? Nachodzi mnie refleksja, że przez produkcję roślin na masową skalę mamy do czynienia z niespotykanym kiedyś "ruchem" gleby, często niestety torfu, ale nawet pomijając ten aspekt, to do naszego ogrodu trafiają wciąż przeróżne mikroorganizmy, szkodniki z tą glebą, substancje chemiczne, czy da się utrzymać równowagę w ogrodach?  
Magara napisał(a)

Robiąc rabaty przy domu, przed sadzeniem roślin, rozłożyłam karton. Odczekałam. Potem sadziłam rośliny. Później poszedł kompost. Nie grzebię tam zbytnio, chyba, że sadzę coś nowego. Zatrzęsienia chwatów nie widzę, czasem coś wyrwę.
Dla odmiany do foliaka poszedł obornik i kupna ziemka. Wzruszane było dość mocno. Nad chwastami nie mogę zapanować.


Chwasty w foliaku mają z pewnością lepsze warunki do bujnięcia, temperatury i wilgotność, niekoniecznie ich bytność jest związana tylko z przekopywaniem...


Martka 20:19, 20 maj 2022


Dołączył: 10 wrz 2015
Posty: 7135
Anda napisał(a)
Tutaj są fajne porady na temat zwalczania drutowców. Translator tłumaczy niezbyt dobrze, ale dużo tam można zrozumieć.

https://www.wurzelwerk.net/2020/12/16/drahtwurm-bekaempfen/

Nagietki i aksamitki sadź do skrzyń. One są trujące dla tych larw.
Poza tym drutowce lubią ziemniaki. Nadziej na patyki lub pałeczki do szaszłyków połówki ziemniaków i zakop je ok. 5 cm pod ziemią. Po kilku dniach je wyjmij. Powinno się w nich roić od drutowców.


Ewo, dzięki za artykuł, ziemniaki włożyłam natychmiast po odkryciu drutowców, ale żaden z nich nie jest do dziś zainteresowany, sprawdzałam. Chyba sałata jest smaczniejszym kąskiem. Jak wykończą sałatę, przerzucą się na ziemniaka. No chyba, że egipski ziemniak im nie smakuje. Nagietki i aksamitki wsadzę. Ale przez najbliższe sezony sałaty już tam nie ma sensu sadzić, drutowce mam w całym ogrodzie i ściągną do tych skrzyń wiedząc, gdzie są smakołyki. Jak one to wyczuwają? Zapachem? Komunikują się? Posadzę więcej aksamitek w całym ogrodzie. To dobry pomysł... Wysiałam te kremowe i zastanawiam się, czy one nie mają słabszego działania od tradycyjnych? ...



Magara 23:12, 20 maj 2022


Dołączył: 27 mar 2018
Posty: 6532
Martka napisał(a)


Daga, kupna ziemia lepsza nie jest, ale dopóki nie dorobimy się swojej polepszonej, jakie jest wyjście?

Wyjście jest - nauka cierpliwości
Ale taka mądra i cierpliwa to ja dopiero teraz jestem, jak już co nieco rośnie
Ziemię kupiłam raz ja, raz Małżonek. Ja kupiłam, żeby było co dać do skrzyń warzywnych. Gdybym nie wzbogacała pewnie nic by tam nie rosło. Z 10 czy 12 ton małżonkowego zakupu została nam szczęśliwie już tylko niewielka kupka. Nie chcę na nią nawet patrzeć. Służy głównie do wyrównywania nierówności na działce. Część poszła jesienią do foliaka, bo foliak na podwyższeniu i czymś trzeba było "korytko" wypełnić. Wzbogacona została obornikiem i coś zielonego siałam jesienią/późnym latem, ale już nie pamiętam co, chyba grykę.
Więcej na pewno żadnej ziemi nie kupię bo to co jest na rynku to jedna wielka ściema, a naiwniaki takie jak ja wierzą, że czarnoziem dostaną....
U mnie wszystkie plany i tak się dłuuugo realizują, więc wychodzę obecnie z założenia, że zdążę swoją glinę polepszyć, a sezon czy dwa już mnie nie zbawią. No ale to obecnie
____________________
Magara Magary Dramaty z Rabaty
Martka 07:59, 21 maj 2022


Dołączył: 10 wrz 2015
Posty: 7135
Daga, widać jak na dłoni, że na forum i w dziedzinie samokształcenia nie próżnujemy Podsumowując: jest dobrze, a będzie jeszcze lepiej!
Martka 08:02, 21 maj 2022


Dołączył: 10 wrz 2015
Posty: 7135
Poranny obchód ogrodu, strat nie ma, upragniony deszcz spadł i nadal przyjemnie siąpi. Dobrego i mokrego weekendu!

Martka 08:05, 21 maj 2022


Dołączył: 10 wrz 2015
Posty: 7135

Martka 08:07, 21 maj 2022


Dołączył: 10 wrz 2015
Posty: 7135

Martka 08:12, 21 maj 2022


Dołączył: 10 wrz 2015
Posty: 7135

Nowa rabata! Do traw dołączą chabry purpurowe, Scabiosa w takim kolorze, kosmosy Cupcake białe i różowe. Na razie sadzonki małe, ale work in progress.



Dobrego weekendu!
Roocika 09:13, 21 maj 2022


Dołączył: 14 gru 2017
Posty: 7943
Dobrego weekendu Marta!
____________________
Asia Ogród w dolinie Wysoczyzna Elbląska
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies