Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » W ogródku Martki

Pokaż wątki Pokaż posty

W ogródku Martki

Rojodziejowa 14:31, 28 lip 2022


Dołączył: 28 sie 2015
Posty: 8659
Dołączam do fanklubu kosmosów. Aż głupio przyznać, ale poznałam je w grze na konsoli dzieci, gdzie je sobie wysiałam w ogródku może czas przenieść to do realu
____________________
Asia Rojodziejowa na wygwizdowie wojuje z gliną (małopolskie, okolice Brzeska)
Martka 14:47, 28 lip 2022


Dołączył: 10 wrz 2015
Posty: 7135
Dario, Ago, Haniu, Sylwio, Judith, Asiu, cieszę się, że podzielacie moje zauroczenie kosmosami Cupcake to u mnie prawdopodobnie jednoroczny eksperyment. Nasiona zamawiałam w jakimś czeskim sklepie. Niestety, jest nikła szansa, że wysiane z zebranych nasion powtórzą cechy, nie ma więc sensu, abym Wam cokolwiek obiecywała. Jeśli zdecyduję się zamówić, to oczywiście, Sylwia, poślę Tobie część nasionek (w opakowaniu było jakieś 30). Anda też pisała u siebie, że nie otrzymała z nasion powtórki. Tu jest więcej o tym kwiatku. https://thebikinggardener.com/2017/09/18/cosmos-cupcakes-a-botanical-conundrum/

Sylwia, fotka z poranka to trik spowodowany użyciem trybu panoramicznego Taka cyfrowa kompozycja. Siedziałam metr od warzywnika i maks 3 metry od rabaty z różami nie ma trawnika na szczęście aż tak dużo

Judith, kosmosy wysiewałam pod koniec marca, dokładnie 28, do multiplaty - podłoże gotowe do wysiewów zmieszane z perlitem dla rozluźnienia. Siałam jedno nasionko do jednej komóreczki - a po 15tym maja te siewki posadziłam prosto do podłoża. Nie był to może zabieg idealny, może lepiej by było przesadzić siewki pojedynczo do donicy, wtedy rozwinęłyby ładne bryły korzeniowe i dopiero na rabatę, ale nie było na to czasu... zrazu lekko powyginane, ale w ziemi szybko nadrobiły. Ruszyły z kopyta pod koniec czerwca, faktycznie to rośliny dnia krótkiego, wcześniej były małymi 20-30 centymetrowymi kępkami.
Tak było na początku:

Tak 7 maja.

Siewki potrzebują słońca, to jest warunek konieczny, dobrze doświetlony parapet będzie idealny, by się nie powyciągały. O lampach doświetlających nie piszę, bo wiadomo, o co chodzi.

Dziewczyny, jak myślicie, czy jest szansa na przesadzenie kosmosów z powodzeniem, czy lepiej teraz nie próbować? Nie spodziewałam się, że tak mocno się rozrosną i na niektórych rabatach będzie konieczna lekka korekta 
Martka 15:19, 28 lip 2022


Dołączył: 10 wrz 2015
Posty: 7135
Judith, dziś mam częściowo wolny dzień, pół dnia przy kompie, pół w ogrodzie. Wrzucam zdjęcia rabaty, która spodobała się Tobie, ale dziś mnie samą także zauroczyła Tak bardzo, że nawet ją opieliłam Nazwałam ją "biała". Staram się tam sadzić tylko biel. Nie potrafię dobrze zestawiać kolorów i taka rabata wydaje mi się na tym etapie ogrodowania całkiem bezpieczna

Składniki: buki Dawyck Gold, róże Desdemona (nie są całkiem białe), rozplenica Hameln, biała odętka, biały floks nn, białe kosmosy Cupcakes, szałwia Salute White, molinia Edith Dudschus, Hakonechloa macra - te podarowane - i tylko dlatego tak się rozpędziły - kupne sadzonki to pomyłka.

Rabata powstała trzy miesiące temu, w pierwszych dniach maja, róże sadziłam w listopadzie 21.

Dziś:












Martka 15:20, 28 lip 2022


Dołączył: 10 wrz 2015
Posty: 7135




Rojodziejowa 15:26, 28 lip 2022


Dołączył: 28 sie 2015
Posty: 8659
Piękna
____________________
Asia Rojodziejowa na wygwizdowie wojuje z gliną (małopolskie, okolice Brzeska)
Judith 15:48, 28 lip 2022


Dołączył: 23 lis 2017
Posty: 10023
Bardzo satysfakcjonujący biforafterek i takaż zawartość rabaty .
____________________
Judith Z centrum wielkiego miasta na obrzeża małego miasteczka *** Wizytówka
Gruszka_na_w... 21:45, 28 lip 2022


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22090
Ta odętka jest bardzo kusząca. Doczytałam, że te cudne kosmosy to bardziej fikuśna odmiana. Jeśli już mieszali tym kosmosom w genach, to nie mogli sprawić, aby dzieci dziedziczyły urodę rodziców? Zawsze po górkę dla tych, co nie mają parapetów.
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
antracyt 22:01, 28 lip 2022


Dołączył: 15 maj 2019
Posty: 11728
Ja się zastanawiam, (proszę się nie śmiać ) jak się produkuje nasiona odmian roślin, których dzieci nie powtarzają cech rodzica?

Bardzo fajna Ci ta rabata wyszła. Konsekwencji kolorystycznej zazdroszczę.
____________________
Zuzanna Zieleń, drewno i antracyt , Ogród wakacyjny
Rojodziejowa 22:37, 28 lip 2022


Dołączył: 28 sie 2015
Posty: 8659
antracyt napisał(a)
Ja się zastanawiam, (proszę się nie śmiać ) jak się produkuje nasiona odmian roślin, których dzieci nie powtarzają cech rodzica?

Bardzo fajna Ci ta rabata wyszła. Konsekwencji kolorystycznej zazdroszczę.

Dołączam do pytania
____________________
Asia Rojodziejowa na wygwizdowie wojuje z gliną (małopolskie, okolice Brzeska)
Martka 22:45, 28 lip 2022


Dołączył: 10 wrz 2015
Posty: 7135
http://zielonista.blogspot.com/2020/02/nasiona-f1-formua-jeden-wsrod-nasion.html?m=1
Dziewczyny, to są po prostu nasiona F1, tu jest dobry opis dla dociekliwych. Te rośliny nie powtarzają cech w kolejnych pokoleniach lub wyjątkowo rzadko tak się może zdarzyć.
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies