Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » W ogródku Martki

Pokaż wątki Pokaż posty

W ogródku Martki

Martka 11:25, 31 lip 2022


Dołączył: 10 wrz 2015
Posty: 7135
Lucy, w zeszłym roku kładłam wszędzie grubą warstwę kory (oprócz warzywnika oczywiście, pełna zgoda) i w tym muszę uzupełniać. Pod róże dawałam próchnicę z obornika, niestety tak dużo jej nie miałam, by wyściółkować coś więcej.
W warzywniku spróbuję w tym roku z wysiewem poplonu na zimę, ale też jako ściółkę z sieczką z miskantów. Z tym, że mój warzywnik to 7m2, w zasadzie nie ma o czym mówić Kompost jest niby fajny jako ściółka, ale ponoć chwasty nie dają później spokoju. Nie próbowałam, do tej pory dawałam tylko do dołka lub przekopywałam.

Judith, dziękuję w tym roku prosa dały czadu.

Asiu, ambrowcom to stanowisko zdecydowanie odpowiada

Aga Nowa12, mamy takie same doświadczenia z korą, tylko że jej ubywa, kilka dni temu przyjechało znów 50 worków...

Maglesko, trafnie to ujęłaś, cieszą od nowa Czytam o zawirowaniach u Ciebie, trzymam kciuki!

Haniu, brak miejsca nawet na chwasty oznacza znacznie więcej czasu na przyjemności Ambrowce to wrocławskie dzieci spisują się! Spodziewałam się, że graby w tym roku dadzą trochę więcej z siebie, one nadal smukłe. Może przyczyną jest suchy rok?

Alicjo, miło mi, kiedy zaglądasz Proceder owocowo-doniczkowy ma walory zdrowotno-estetyczne Cieszę się, że odętka nie jest problematyczna. Jej czysta biel urzekła mnie. Te dwie róże to w kolejności Lady Emma Hamilton i następna Desdemona. Szczególnie ta druga wywołuje gęste zachwyty.

Magaro, dla mnie kluczowa kwestia przy wyborze działki była bliskość kolei, mam kilkaset metrów dalej stację.
30 minut do pracy i spacerem kolejne 15 to nie jest źle. Niestety, coś za coś, krajobraz zapożyczony nie inspiruje specjalnie ... Rozumiesz strategiczne znacznie oranżerii można spokojnie pogadać  Sąsiadów w większości przypadków nie unikniemy, prędzej czy później dopiszą Do tego trzeba działki Agatorka Ambrowce mam tylko w wersji kulek i kolumnowe. Zwykły były zbyt wielki.

Agatorku, na rabacie z miejscem docelowo powinny rozrosnąć się Hakonechloe. Może dosadzę jeszcze ze trzy kępki bodziszka, bo jest tam, ale mało widoczny. Nie chcę każdej rabaty napchanej. Ta będzie do odpoczęcia wzroku i posłuchania falujących traw. U mnie zachwyty różane też falują, ale lubię wszystkie które posadziłam, nawet Chopina zaczynam jakoś łaskawiej traktować, bo się stara postraszony eksmisją.

Zuzko, oczywiście, że tu i ówdzie już rosną kolejne chwasty. Pielenie rozkładam na raty, rabatka-dwie dziennie i potem tydzień przerwy i od nowa. Liczę, że ta częstotliwość spadnie w kolejnych sezonach. Wzięłam sobie do serca, że chwasty też wypijają wodę z gleby... i staram się tępić w miarę systematycznie. Wychodzi różnie. Poza tym jest jeszcze coś, czego nie widać na zdjęciach, szalejący szczawik. Zawzięłam się na niego. Bezlitośnie. Owszem, opielone rabaty przynoszą jakąś ulgę, ale tylko chwilową
Martka 11:31, 31 lip 2022


Dołączył: 10 wrz 2015
Posty: 7135
Deszczu spadło sporo, 40 l/m2. Tak mówi moja stacja meteorologiczna, tym razem duża miska
Pogoda jest cudowna. Pozwala na plany niespiesznego, wyciszonego dnia, wręcz kontemplację
Oglądam trawy delikatnie przytrzymujące krople. Połyskujące liście klonów stworzonych do tego, by czarować w deszczu. Uśmiecham się na widok słońcolubnych róż, kapryszących teraz mocno pod ciężarem wody.
Czytam o drzewach, ogrodach, czytam o historii polskiego "chłopa", rozmyślam o związkach człowieka z ziemią.
Niedziela, jakiej dawno nie było
A deszcz spadł nawet u Zuzki, jaka ulga!

Kilka trawek...













Martka 11:35, 31 lip 2022


Dołączył: 10 wrz 2015
Posty: 7135
I innych podeszczowych








Martka 11:44, 31 lip 2022


Dołączył: 10 wrz 2015
Posty: 7135



antracyt 12:00, 31 lip 2022


Dołączył: 15 maj 2019
Posty: 11624
Martka napisał(a)
I innych podeszczowych









Ale piękne te inne podeszczowe
Rabata pod szklarnią super się prezentuje
____________________
Zuzanna Zieleń, drewno i antracyt , Ogród wakacyjny
Gruszka_na_w... 13:36, 31 lip 2022


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22006
Martka napisał(a)

Czytam o drzewach, ogrodach, czytam o historii polskiego "chłopa", rozmyślam o związkach człowieka z ziemią.
Niedziela, jakiej dawno nie było


Uwielbiam takie niedziele.
Ta historia polskiego chłopa to "Pańszczyzna" Janickiego czy też coś innego? Polecasz?
Mogłabyś mieć litość nad koleżankami i wzbogacić wpis o tytuł lub autorów.
Bardzo sensownie wymyśliłaś sobie dojazdy do wielkiego miasta.
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Agatorek 15:30, 31 lip 2022


Dołączył: 17 gru 2020
Posty: 13174
Dołączam do grona lubiących lenistwo (trochę wymuszone przez pogodę ). Ale z przyjemnością odpoczywam .

Pięknie pokazałaś podeszczowy ogród ❤️
____________________
Agnieszka ***** Ogród z zegarem ***** Pura vida Kostaryka ***** Hawaje
Wiaan 15:41, 31 lip 2022


Dołączył: 01 cze 2017
Posty: 5183
Agatorek napisał(a)
Dołączam do grona lubiących lenistwo (trochę wymuszone przez pogodę ). Ale z przyjemnością odpoczywam .

Pięknie pokazałaś podeszczowy ogród ❤️


Też lubię takie lenistwo
____________________
Aneta Ogrodowe wariacje
olciamanolcia 19:05, 31 lip 2022


Dołączył: 11 lis 2019
Posty: 7043
Martka napisał(a)






Marta czy to ambrowce?
____________________
Justyna Ogród prawie wymarzony**Wizytówka
olciamanolcia 19:08, 31 lip 2022


Dołączył: 11 lis 2019
Posty: 7043
Martka napisał(a)





Pani pjenkne masz róże
O widoku z oranżerii nie wspomnę -fajne rzecz takie akwarium w ogodzie , a już sobie wyobrażam jaki zimą bedziesz miała tam luxus ...
____________________
Justyna Ogród prawie wymarzony**Wizytówka
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies