Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » W ogródku Martki

Pokaż wątki Pokaż posty

W ogródku Martki

sylwia_slomc... 16:52, 12 sie 2022


Dołączył: 20 kwi 2015
Posty: 81261
Martka napisał(a)
Po przymiarkach sytuacja wygląda tak i nie zdziwcie się, że buki są … trzy. Będą co 3,5 metra. Dwa za oranżerią i jeden po jej prawej stronie.




Ktokolwiek wie o przeszkodach dajcie znać proszę, z sadzeniem wstrzymuję się.

Piękne egzemplarze
Co do przeszkód to nie ma, ale jest jedno ale, a w zasadzie nawet dwa...

Pierwsze co u mnie obserwuje przypala go ślonce więc raczej półcień wskazany

Drugie Anitka z Wichrowego wzgórza ma posadzone w rzędzie trzy buki, są już ogromne. Niestety jeden zaczął bardzo chorować i marnieć i tu pojawia się problem. Podmiana nie wchodzi w grę że wzgl na wielkość, jakiegokolwiek by nie dosadzila będzie asymetryczny względem dwóch pozostałych . Jest spory problem co teraz zrobić by dobrze wyglądało. Powiedziała, że już by tak nie posadziła więcej.

Kiedy drzewa są małe to nad tym nie myślimy, małe łatwo zastąpić nawet czymś innym, ale z dużym sytuacja patowa.
____________________
Ranczo Szmaragdowa Dolina II *** Ranczo Szmaragdowa Dolina *** Wizytówka
Iwonka 18:06, 12 sie 2022


Dołączył: 13 cze 2017
Posty: 4147
Martka znalazłam kilka fotek buka Dawyck Gold z maja tego roku. Wrzucam u siebie.
Wielkiego przypalania liści nie zauważyłam zarówno u młodego, jak i u staruszka. Jeśli są, to giną w gąszczu liści.
U Anitki z tego co widziałam, choruje jeden z grabów a nie buk.
No cóż, szpaler zawsze bywa ryzykowny, chyba żadne z drzew nie gwarantuje ideału
____________________
Iwonka - Wzgórze chaosu
Martka 18:55, 12 sie 2022


Dołączył: 10 wrz 2015
Posty: 7135
Asiu, Daglezję widziałam w maju i powiem Ci, że absolutnie nudno nie było Jesień byłaby kusząca, ale chyba nie w tym roku.

Mirko, tak, on kwitnie na jasno, biel przełamana lekkim różem.

Wiaan, w Zawierciu też jest Daglezja? Zapewne inna Daglezja czyli są dwie. W Rykach, woj. Lubelskie, jest największa kolekcja miskantów, państwo Majowie to bardzo aktywni ogrodnicy. Tu na ich stronie jest vademecum traw.
https://daglezjaryki.pl/vademecum-traw/

Joann, w kwestii gatunku i odmiany to nie był spontan Jak napisałam wcześniej, dumałam dwa tygodnie intensywnie. Po czym przeprowadziłam konsultacje społeczne i wybór był dla mnie oczywisty. Nie sądziłam tylko przed wyjazdem do CO, że wezmę aż trzy egzemplarze choć takie wizje przemykały mi gdzieś, nieśmiało Bierz, buczki są piękne, zajrzyj do Iwonki krakowskiej, właśnie wstawiła powalające fotki.
Oranżeria pasuje do mnie, bo odzwierciedla to co lubię, prosto i bez chwostów

Łucjo, to są wymagania łąkowe doświetlenie ze wszystkich stron . Przy Moście Świętokrzyskim są łany prosa i wyglądają nadzwyczajnie. Proso pięknie się „rozczapierza” na jesień, prawda?

Judith, bardzo mi miło przyznaję, że to miejsce jest idealne Z wielu względów. Daje trochę intymności, dobra komunikacja z domem, świetna perspektywa na ogród, jakiej nie ma z żadnego okna z domu, oranżeria jest dobrze doświetlona, nic jej nie zacienia. Widać ją też z salonu, oraz przez to że jest, mam do sąsiadów z tarasu jakby dalej

Sylwia, tak, szpalery to ryzyko. Jenak: tu tego problemu nie będzie. To nie jest typowy szpaler, pomiędzy 2 i 3 bukiem będzie bez czarny. Jeśli wypadnie któryś z buków, dwa pozostałe będą miały co robić. Z przypalaniem listków też nie mam problemu, bo przypomnę, że mam dwa tego rodzaju buczki w przedogródku. Rosną przez większość dnia w słońcu.

Iwonko, bardzo Ci za te fotki buków dziękuję, jestem zachwycona. Bardzo mi odpowiada taki pokrój. Liczę na kolejne zdjęcia u Ciebie na wątku, gdyż ciekawa jestem bardzo, co tam na Wzgórzu. Masz rację, nie ma drzew idealnych

Martka 18:57, 12 sie 2022


Dołączył: 10 wrz 2015
Posty: 7135
Są dobre wiadomości, popadało!
Nie skończyłam sadzenia, ale widzę, że w ogrodzie jest bardzo sucho. Przy okazji poszukiwań buków znalazłam też uroczą rudbekię, ma wąskie płatki.



Roocika 19:16, 12 sie 2022


Dołączył: 14 gru 2017
Posty: 7943
Rzeczywiście urocza ❤️

Buczki już chwaliłam
____________________
Asia Ogród w dolinie Wysoczyzna Elbląska
Wiolka5_7 19:31, 12 sie 2022


Dołączył: 05 lut 2013
Posty: 20324
Piękne buczki jak bym miała miejsce to bym sobie sprawiła
____________________
Wiola Malymi krokami - Ogrod Wioli *Wizytówka*
Gruszka_na_w... 21:30, 12 sie 2022


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 21650
Nie wiem jak Ty to robisz, ale cokolwiek byś wsadzała, to wygląda tak jakby tam było od zawsze.
Buki to świetny wybór. Oranżeria jest tak piękna, że trzeba jej strzec jak źrenicy oka. Za dużo tych anomalii ostatnimi czasy, aby traktować sadzenie drzew w pobliżu kruchych budowli beztrosko.
Do pros nie mam przekonania. One zdecydowanie nie lubią mojej gliny i kiepsko sobie radzą z brakiem całodziennego nasłonecznienia. Bałaganiarskie się robią. Pokładają się na wszystkie strony.
Melanzane alla parmigiana chodzi za mną od wczoraj. I co mam z tym zrobić?
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
sylwia_slomc... 21:38, 12 sie 2022


Dołączył: 20 kwi 2015
Posty: 81261
Iwonka napisał(a)
Martka znalazłam kilka fotek buka Dawyck Gold z maja tego roku. Wrzucam u siebie.
Wielkiego przypalania liści nie zauważyłam zarówno u młodego, jak i u staruszka. Jeśli są, to giną w gąszczu liści.
U Anitki z tego co widziałam, choruje jeden z grabów a nie buk.
No cóż, szpaler zawsze bywa ryzykowny, chyba żadne z drzew nie gwarantuje ideału

Może pomyliłam, ale właśnie o nasadzenia szpalerowe mi chodziło, gatunek drzewa w tej sytuacji traci na znaczeniu
____________________
Ranczo Szmaragdowa Dolina II *** Ranczo Szmaragdowa Dolina *** Wizytówka
sylwia_slomc... 21:44, 12 sie 2022


Dołączył: 20 kwi 2015
Posty: 81261
Kochana ja Cię bynajmniej do nich nie zniechęcam mój po 5 latach przy twoich to nadal maluszek, może dlatego go przypala. Do tego twoje są na fotkach w kominkowej zieleni, nasz jest w kolorze żółtym od zawsze chyba....
____________________
Ranczo Szmaragdowa Dolina II *** Ranczo Szmaragdowa Dolina *** Wizytówka
Magara 23:31, 12 sie 2022


Dołączył: 27 mar 2018
Posty: 6366
Martka, jak się czasem włóczysz po Polsce to zaglądaj do Bricomarche - to takie powiatowe Leroye czy casto
Judaszowca kupiłam w zeszłym sezonie za 19 zeta bardzo ładnego, super rośnie. A w tym roku China Girl, chyba za 60 ???, całkiem ładny ponad metrowy egzemplarz, ze szkółki Szmitów. Pewnie mają jakąś ogólną umowę na dostawę roślin, więc warto zaglądać.
____________________
Magara Magary Dramaty z Rabaty
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies