Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » W ogródku Martki

Pokaż wątki Pokaż posty

W ogródku Martki

Gruszka_na_w... 12:42, 09 sie 2022


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 21989
Mnie niesamowicie przypadło do gustu zestawienie cynii, hortensji i łubinu. Przepiękny zestaw kolorów. A i ten rdest spisuje się na medal.
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Mgduska 22:18, 09 sie 2022


Dołączył: 18 sty 2019
Posty: 6370
Cynie zachwycające. Rdesty zachwycające. Pomodorro zachwycające. Ech
____________________
Sałatka pokrzywowa
Alija 22:28, 09 sie 2022


Dołączył: 04 sty 2021
Posty: 8724
Martka napisał(a)





Ależ cudny jest ten rdest (bo to rdest jest???), nigdy nie spotkałam w tym kolorze.
____________________
Podkarpacie AlicjaZacisze Alicji
Agatorek 22:37, 09 sie 2022


Dołączył: 17 gru 2020
Posty: 13108
Martuś, pięknie .
Bujność i różnorodność na rabatach. Rdest rzeczywiście świetnie wygląda!
____________________
Agnieszka ***** Ogród z zegarem ***** Pura vida Kostaryka ***** Hawaje
Magara 23:56, 09 sie 2022


Dołączył: 27 mar 2018
Posty: 6594
Martka napisał(a)
Magaro, przekonałaś, szczególnie towarzystwem dla Twoich jeżówek Masz rację, nie ma co za dużo marudzić Mój jeżówkowo-cyniowy dylemat ma głównie związek z tym, że poszukuję dodatku do rabaty z Limelight, tam jest dość mokro i gliniasto, jeżówkom nie wróżę w tym miejscu, ale na próbę posadzę sadzonki w przyszłym roku.

Martka, napiszę coś ogrodowiskowo-niepoprawnego-politycznie - przestałam się przejmować założeniami odnośnie wytycznych, co która roślina lubi w sensie cienia/słońca, gleby przepuszczalnej/zbitej, suszy/mokrości Zauważyłam, że choć są ogólne reguły, to i tak poszczególne sadzonki robią co chcą, przynajmniej u mnie. Albo im się podoba albo nie. Wytyczne mają gdzieś. Wydaje mi się, że najlepsza jest droga sadzenia i sprawdzania - spodoba się roślinie w danych warunkach = zostaje, nie spodoba się = zmiana miejscówki.
____________________
Magara Magary Dramaty z Rabaty
UrsaMaior 10:56, 10 sie 2022


Dołączył: 24 maj 2014
Posty: 8197
Prawda, rośliny robią co chcą Pamiętam jak Toszka mówiła, że lawenda jej się notorycznie wysiewa w azaliach
____________________
ogród pod lasem
ElzbietaFranka 12:18, 10 sie 2022


Dołączył: 14 kwi 2016
Posty: 13859
Martka napisał(a)




Do tej rabaty dołączą wkrótce dzielżany Sombrero. Żółty! Tego koloru mi właśnie brakowało.



Martka nie wiem jak u mnie jest teraz, ale u ciebie róże są wyjątkowe. Dobrze im ziemia podpasowala i miejsce.
Widzę, że posialas cynie też ładnie kwitną. Na zbliżeniu nie widzę chryzantemowych zobacz sobie jakie ładne. Każdego roku cynie sieje w tym roku odpuściłam teraz żałuję. Do wazonu się nadają i długo się trzymają w wazonie. Mam natomiast żółtych rudbekii od groma i tnę do wazonu które potrafią stać w wodzie nawet 2 tygodnie pozdrawiam idę na plażę pięknie grzeje.
____________________
Ela-Wawa Ela-ptasi-gaj
Wiaan 13:56, 10 sie 2022


Dołączył: 01 cze 2017
Posty: 5170
Marta pokochałaś róże a one Ciebie Ślicznie masz Zachwycam się zestawieniem "dodatków" do róż. Powiedz proszę jakie trawy zamiast stipy fajnie pasują do róż właśnie. Dumam wciąż jak zmodyfikować różankę
____________________
Aneta Ogrodowe wariacje
Martka 16:38, 10 sie 2022


Dołączył: 10 wrz 2015
Posty: 7135
Zuzo, rdest w zeszłym roku był mało efektownym, skromnym krzaczkiem. Kupiłam bez pomysłu, przyznaję, bo chciałam mieć rdest Więc wcisnęłam za hortensje "tymczasowo", a on proszę, jak się odnalazł. Tak że nie zawsze trzeba kupować zgodnie z planem Na żywo jest oczywiście cudownie przestrzenny

Asiu, stronę wcześniej Ci o nim napisałam

Haniu, te cynie są zabawne, bo nie ma dwóch identycznych Łubin w drugim kwitnieniu słabo, wiadomo, ale okazja jest, by postarał się o potomstwo.

Agnieszko, do pełni jeszcze wiele brakuje. Nie mam w tym roku czasu na docackiwanie, w przyszłym tygodniu może mi wreszcie wyjdzie Skubianka.

Magaro, Ursa, ja też widziałam buki rosnące na brzegu rzeki z korzeniami zatopionymi w tejże, a wedle opisów buk nie lubi zalewania - może po prostu lubi być zalany permanentnie

Elu, u mnie istna tłocznia, jeśli chodzi o róże W wazonie nie mam miejsca na cynie, gdyż tam ... nadal stoi bukiet z czosnkami i krwawnikiem nawet trzyma formę jak ten czas zasuwa. Prażysz się?  Gdyby na plaży było dużo roślin, też by mnie ciągnęło

Aneta, pytanie raczej brzmi: jakie trawy nie pasują? Ale oczywiście zależy, w którym miejscu rabaty, przed, pomiędzy czy za różami. Jaki klimat różanki, bardziej klasyka czy moderna? Jeśli ten pierwszy, to rozplenice - te znasz, jeśli drugi - to uważam, że sesleria jesienna świetnie sobie radzi, ale także molinia Heidezwerg. Oraz, co już pisałam u Rojodziejowej, lubię trzcinnik Overdam w połączeniu z różami. Karl Foerster też świetnie wygląda, ale tu mówimy o tyłach rabaty. Wracając do frontu, to BARDZO chwalę sobie towarzystwo trawki, która ma w sobie coś ze stipy, ale nie jest problematyczna w drugiej połowie sezonu, jest to sporobolus. W pierwszym sezonie może niepozorna, ale w drugim już tworzy ładną, zwiewną kępkę i jej delikatny kwiatostan także świetnie do róż pasuje. Plus pięknie się przebarwia jesienią, w zimie też ładnie jest obecna na rabacie. Jestem przekonana, że za 3 sezony sporobolus będzie co najmniej takim hitem rabat jak teraz sesleria Na tej rabacie mam trzcinnik Overdam, sporobolus i seslerię jesienną. Uważam, że nieźle się zgrywają z kolorami róż.

Oraz - kto powiedział, że hakonechloa nie pasuje do róż?





Rojodziejowa 17:20, 10 sie 2022


Dołączył: 28 sie 2015
Posty: 8413
Jeny, ale sierota jestem! Inne ujęcie i już nemo. Z tej perspektywy wyglądał jak przetacznikowiec i jakby miał z metr minimum. Sorki.
____________________
Asia Rojodziejowa na wygwizdowie wojuje z gliną (małopolskie, okolice Brzeska)
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies