Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Jak z niczego stworzyć przytulny zakątek

Pokaż wątki Pokaż posty

Jak z niczego stworzyć przytulny zakątek

Judith 10:26, 08 lip 2022


Dołączył: 23 lis 2017
Posty: 9913
Tez mam hortensje przed thujami, co więcej większość moich thuj nie ma zbyt wiele słońca, bo mój ogród jest cienisty. Rosną bardzo dobrze, zero łysiejących miejsc.
Thuje to tylko żywopłot i właśnie tło dla innych roślin. Nie one są ozdobą ogrodu, lecz to, co rośnie przed nimi .
Kupowanie hortensji zdecydowanie wyłącznie osobiscie .
____________________
Judith Z centrum wielkiego miasta na obrzeża małego miasteczka *** Wizytówka
Monika83 11:02, 08 lip 2022


Dołączył: 27 sty 2019
Posty: 2997
aciaz1000 napisał(a)
Dziewczyny wymarzyłam sobie jeszcze hortensje Strong Anabelle pod oknem.
Myślicie że o tej porze roku można zamówić z internetu? Czy lepiej pojeździć po szkółkach i nie ryzykować?

I tak się zastanawiam, mówi się że tuje i cisy gdy nie dociera do nich światło - ogołacają się. Widziałam mnóstwo inspiracji w których za tło dla wysokich hortensji służyły np. tuje.
Co wtedy? Tuje nie dostają światła i są za hortensjami brzydkie?

Co z moimi cisami jak (mam wielką nadzieję na to) za kilka lat hortensje urosną i cisy dostaną mniej światła to na dole będą łyse?

Wyjaśnijcie proszę laikowi czego się można spodziewać
. Bardzo dużo sklepów internetowych się popsuło wysyłają odpadki albo takie małe mikrusy że to jest jakaś masakra, stacjonarnie kupisz dorodniejsze i taniej w porównaniu z cenami na necie wraz z dostawą.
____________________
Mazowsze - Ogród hortensjowo różanecznikowy **Wizytówka
aciaz1000 11:30, 08 lip 2022

Dołączył: 02 lip 2021
Posty: 222
Wiola, Judith dziękuję za wyjaśnienie a jaka odległość między tujami a hortensjami?
Właśnie docelowo tuje mają być tylko tłem, zajmie mi to wiele lat ale kiedyś osiągnę mój cel

Anula, Monika ufff dobrze że zapytałam bo bym się rozczarowała, muszę wyruszyć na poszukiwania

Już nawet mąż powiedział "musisz zrobić więcej tych rabat", mam chyba jakiś wyjątek któremu nie zależy na trawniku

I wiecie co jest super, mam tylko 5 hortensji ale codziennie sprawdzam jak urosły i cieszą mnie niesamowicie te małe kwiatuszki! Jak kiedyś będę mieć ich więcej (a wierzę że tak będzie) to chyba oszaleję ze szczęścia

Dobra, rozmarzyłam się a tu masa roboty przede mną haha
____________________
Aga Jak z niczego stworzyć przytulny zakątek
Zana 11:32, 08 lip 2022


Dołączył: 26 mar 2016
Posty: 12232
A pokażesz to miejsce na hortensje pod oknem?
____________________
Anula, Ogród z rzeźbą
aciaz1000 11:59, 08 lip 2022

Dołączył: 02 lip 2021
Posty: 222
Zdążyłam zrobić fotkę 5 minut przed deszczem




Ewentualnie z drugiej strony domu:
____________________
Aga Jak z niczego stworzyć przytulny zakątek
Zana 12:39, 08 lip 2022


Dołączył: 26 mar 2016
Posty: 12232
Jak fajnie, że mąż jest za rabatami a nie tylko trawnikiem

Widzę, że planujesz anabelki od strony wejścia do domu. Może warto byłoby spójnie zaplanować rabaty po obu stronach od wejścia?
Domyślam się, na ścianie od strony basenu jest sporo więcej słońca (skoro stoi tam basen. To tu bym anabelek nie dawała, one owszem słoneczko znoszą, ale nie w nadmiernych ilościach. Widzę to po swoich, które mają słońce tylko do południa i to nie od rana (bo drzewa. W czasie, gdy słońce mocno operuje liście im zwisają, po południu gdy jest cień już się podnoszą. Na pewno nie polecałabym z nich szpaleru na pełne słońce.
____________________
Anula, Ogród z rzeźbą
aciaz1000 12:59, 08 lip 2022

Dołączył: 02 lip 2021
Posty: 222
Zana napisał(a)
Jak fajnie, że mąż jest za rabatami a nie tylko trawnikiem

Widzę, że planujesz anabelki od strony wejścia do domu. Może warto byłoby spójnie zaplanować rabaty po obu stronach od wejścia?
Domyślam się, na ścianie od strony basenu jest sporo więcej słońca (skoro stoi tam basen. To tu bym anabelek nie dawała, one owszem słoneczko znoszą, ale nie w nadmiernych ilościach. Widzę to po swoich, które mają słońce tylko do południa i to nie od rana (bo drzewa. W czasie, gdy słońce mocno operuje liście im zwisają, po południu gdy jest cień już się podnoszą. Na pewno nie polecałabym z nich szpaleru na pełne słońce.


Cenna rada! Podpowiedz proszę co by pasowało do Anabelek na tej ścianie z basenem żeby było spójnie?

A drugą stronę wejścia muszę zrobić zdjęcie jak wygląda, bo to nie takie oczywiste wejście i bardziej skomplikowana sprawa.
____________________
Aga Jak z niczego stworzyć przytulny zakątek
Judith 13:09, 08 lip 2022


Dołączył: 23 lis 2017
Posty: 9913
Właśnie zmierzyłam - mam odległość 130 cm liczone od pnia do pnia. Zarówno Thuje jsk i hortensja maja już swoje docelowe szerokości i ta odległość jest idealna. Oczywiście w miejscu, w którym pomiędzy thujsmi a hortensjami nie ma innych roślin. Tam gdzie jeszcze pomiędzy mam miskanty odległość jest znacznie większa.
____________________
Judith Z centrum wielkiego miasta na obrzeża małego miasteczka *** Wizytówka
Zana 14:02, 08 lip 2022


Dołączył: 26 mar 2016
Posty: 12232
aciaz1000 napisał(a)


Cenna rada! Podpowiedz proszę co by pasowało do Anabelek na tej ścianie z basenem żeby było spójnie?

A drugą stronę wejścia muszę zrobić zdjęcie jak wygląda, bo to nie takie oczywiste wejście i bardziej skomplikowana sprawa.


Oooo Kochana, tak to nie ma, że szast prast i urządzę Ci rabatę Bynajmniej nie dlatego, że nie chcę - u mnie rabaty rodzą się w bólach, więc gotowego przepisu po prostu nie mam.
Pytanie co Ci się podoba? Przeczytałam cały wątek, ale w nadmiarze wszelkich informacji nie pamiętam czy pisałaś w jakim stylu podobają Ci się ogrody? Takie formalne z ograniczoną ilością gatunków, nasadzeniami w rządkach / szpalerach czy też raczej bardziej swobodne, gdzie rośliny przenikają się nawzajem. Oczywiście ta druga opcja też nie wyklucza ograniczenia ilości gatunków, nie chodzi o stworzenie misz-maszu.
Masz sporo terenu, na O. jest wiele, wiele ogrodów, którymi można (a wręcz należy!) się zainspirować. Powiedz, które ogrody Ci się podobają, jaki efekt chciałabyś u siebie docelowo osiągnąć?
____________________
Anula, Ogród z rzeźbą
aciaz1000 14:05, 08 lip 2022

Dołączył: 02 lip 2021
Posty: 222
Judith napisał(a)
Właśnie zmierzyłam - mam odległość 130 cm liczone od pnia do pnia. Zarówno Thuje jsk i hortensja maja już swoje docelowe szerokości i ta odległość jest idealna. Oczywiście w miejscu, w którym pomiędzy thujsmi a hortensjami nie ma innych roślin. Tam gdzie jeszcze pomiędzy mam miskanty odległość jest znacznie większa.


Dziękuję! będę się wzorować
____________________
Aga Jak z niczego stworzyć przytulny zakątek
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies