Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Magary Dramaty z Rabaty

Pokaż wątki Pokaż posty

Magary Dramaty z Rabaty

Dorii 09:58, 21 paź 2022


Dołączył: 15 sie 2018
Posty: 4341
W szkole mojego syna jest kaszubski jako język dodatkowy.
W przedszkolu miał też panią mówiąca po kaszubsku i prowadziła zajęcia z nimi z tego języka.
Zdarza mi się słyszeć rozmowy po kaszubsku np w sklepie. Niestety nie wielu młodych zna ten język ale może dzięki zajęciom w szkole to trochę się zmieni.
My napływowi jesteśmy więc też nie znamy.
____________________
Ogród na wzgórzu a czasem trochę pod górkę
Magara 00:24, 22 paź 2022


Dołączył: 27 mar 2018
Posty: 6643
Basia, Dorii - to są wszystko fajne pomysły, ale lokalne Nie jestem jakoś mocno zafiksowana na kaszubszczyznę i jej promowanie na siłę, ale gdzieś mi tam się po głowie kołacze, że tradycje wszelkie trzeba wspierać, zanim umrą śmiercią naturalną Lokalnie - tym bardziej
Że się nauczę tyle, żeby się z rodowitym Kaszubą dogadać - no nie łudzę się Za dużo odmian kaszubskiego Ale czytać już potrafię ze zrozumieniem, tyle, że nie na głos, bo mnie akcenty wykańczają Ale pradziadek byłby pewnie ze mnie i tak dumny
Kaszuby się wszystkim kojarzą z lasami i jeziorami - i słusznie, ale historia tych terenów i ludzi też za serce chwyta...
EDIT: Basia, ja uparta i zacięta więc kaszubską krew mam potwierdzoną
____________________
Magara Magary Dramaty z Rabaty
Gruszka_na_w... 17:28, 22 paź 2022


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22036
Magara napisał(a)
(...) ja uparta i zacięta więc kaszubską krew mam potwierdzoną

W dodatku z zadatkami na Muzę. Dział Techniczny nie mógł trafić lepiej.

Furtka piękna!
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Magara 22:56, 22 paź 2022


Dołączył: 27 mar 2018
Posty: 6643
Haniu, czy dobrze wyczuwam, że chcesz jednak wrócić do tematu adopcji mnie wraz z DT?
____________________
Magara Magary Dramaty z Rabaty
Basieksp 10:05, 23 paź 2022


Dołączył: 24 maj 2019
Posty: 10251
Muszę wgłębić się w historię Kaszub, zaciekawiłaś mnie chociaż ja nie jestem Kaszubką, ja tu tylko mieszkam, już ponad 20 lat, ale to zleciało
____________________
Basiek *** Ogród Basi i Romka *** Wizytówka
Gruszka_na_w... 19:16, 25 paź 2022


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22036
Magara napisał(a)
Haniu, czy dobrze wyczuwam, że chcesz jednak wrócić do tematu adopcji mnie wraz z DT?



Stosuję jedynie słowne dopieszczanie.
Piękna ta furka. Gdybym przechodziła obok, to z pewnością zrobiłabym jej zdjęcie.
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Magara 23:44, 25 paź 2022


Dołączył: 27 mar 2018
Posty: 6643
Basia - ja sama zaciekawiona bo fajnie poznać historię miejsca, w którym żyjemy "Kamerdynera" w wersji książkowej naprawdę polecam na długie zimowe wieczory
Ostatnio też się ukazała, ponoć ciekawa publikacja: "Kaszebe" Tomka Słomczyńskiego. Jeszcze nie czytałam, ale mam zamiar, tym bardziej, że autor to mój kolega ze szkoły

Haniu Nadzieja umiera ostatnia
A Małżonek się rozkręca w kaszubskich akcentach

Specjalnie dla Was:

Nadal kwitnące jarzmianki:


Liliowce:


I bergenia, której coś się chyba pomyliło
____________________
Magara Magary Dramaty z Rabaty
Helen 07:10, 26 paź 2022


Dołączył: 03 mar 2019
Posty: 8309
Jarzmianki jakiej odmiany? Roma? Czy rosną na słońcu?
____________________
Helen - Hortensjowo
Martka 08:06, 26 paź 2022


Dołączył: 10 wrz 2015
Posty: 7135
Jarzmianki - jak dobrze, że przypomniałaś, że mam swoim zmienić stanowisko oraz pójdę dziś do nich z Twoim zdjęciem i uprawię perswazję! To chyba nie będzie znęcanie się nad roślinami, prawda?
Mgduska 08:36, 26 paź 2022


Dołączył: 18 sty 2019
Posty: 6370
U mnie też kwitnie jedna jarzmianka - ta ostatnio posadzona Reszta już raczej patrzy w stronę zimy.
____________________
Sałatka pokrzywowa
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies