Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Grzebiuszka ziemna

Pokaż wątki Pokaż posty

Grzebiuszka ziemna

Patrycja_KG_Lu 19:14, 12 lut 2023


Dołączył: 06 maj 2022
Posty: 2679
Bożenko, jakie książki o ziołach polecasz? Widziałam na innym wątku, że o tym pisałaś.
____________________
Patrycja - tworzę ogród od podstaw - Nowoczesny, długi, wąski, różowo-biały (okolice Lublina)
An_na 19:38, 12 lut 2023


Dołączył: 16 lip 2022
Posty: 1508
Dziewczyny,
widzę, że temat rożany.
Polecicie jakąś mocno pachnącą w odcieniach różu lub bieli? Niewysoką tak do 1 m.
Czytałam, że jakaś pięknie pachnie ale wizualnie nie bardzo.
A ja bym chciała wizualnie i zapachowo
____________________
Ania**Ania na Żuławach
Napia 20:17, 12 lut 2023


Dołączył: 19 mar 2014
Posty: 9065
Pomponellę i Fairy (Lovely) mam u siebie i z czystym sumieniem mogę polecić
____________________
Agnieszka Ogród prawie romantyczny / Wizytówka-Ogród prawie romantyczny
Rojodziejowa 20:25, 12 lut 2023


Dołączył: 28 sie 2015
Posty: 8496
An_na napisał(a)
Dziewczyny,
widzę, że temat rożany.
Polecicie jakąś mocno pachnącą w odcieniach różu lub bieli? Niewysoką tak do 1 m.
Czytałam, że jakaś pięknie pachnie ale wizualnie nie bardzo.
A ja bym chciała wizualnie i zapachowo


Ania zerknij w takim razie na Parfuma Collection.
____________________
Asia Rojodziejowa na wygwizdowie wojuje z gliną (małopolskie, okolice Brzeska)
An_na 20:27, 12 lut 2023


Dołączył: 16 lip 2022
Posty: 1508
Pomponellę mam koszyku i ją kupię na pewno bo mi się bardzo podoba ale piszą, że zapach delikatny. Prawda to?
Poszukuję jakiejś mooocno pachnącej

Dzięki Asia
Byłam widziałam i podoba mi się wielkokwiatowa Madam Anisette
____________________
Ania**Ania na Żuławach
Kordina 00:04, 13 lut 2023


Dołączył: 18 wrz 2021
Posty: 4744
Patrycja_KG_Lu napisał(a)
Bożenko, jakie książki o ziołach polecasz? Widziałam na innym wątku, że o tym pisałaś.


Patrycjo - jedna z moich pierwszych książek wydana w latach 80 O. Andrzej Klimuszko "Moje widzenie świata" oraz "Wróćmy do ziół leczniczych" zainteresowała mnie przede wszystkim niesłychana historia jego życia oraz, że w moim mieście spędził część swojego życia aż do śmierci. Książka o ziołach krążyła wśród moich znajomych, aż nie wiadomo gdzie wsiąkła. Udało mi się kupić wznowienie w 21 r "Wróćmy do ziół leczniczych"

- Irena Gumowska "Ziółka i my" wydanie z 83r

Miałam jeszcze 3 książki dotyczące konkretnie zastosowań u dzieci, ale te rozdałam świadomie kilkanaście lat temu
Teraz bardziej "profesjonalne" i bogate w wiedzę, świetnie opracowana gruba księga

- "Rośliny lecznicze i ich praktyczne zastosowanie" mam z 89r Aleksander Ożarowski i Wacław Jaroniewski i najważniejsza, na którą polowałam, żeby zdobyć za jakąś rozsądną cenę

- "Ziołolecznictwo - poradnik dla lekarzy" Aleksandra Ożarowskiego z 82 roku, a więc jeszcze wtedy, kiedy lekarzy uczono tej alternatywnej wiedzy...
No i kilka pomniejszych
A w tym roku kupiłam sobie "Poradnik naturoterapeutki Barbary Kazany", ona ma na YT swój kanał
I chyba największy zbiór wiedzy to strona na serwerach szwajcarskich dr Różańskiego, nawet zaczęłam sobie drukować kilka stron ziół, które zbieram, mam w swoim ogródku kuchenno-ziołowym i używam
____________________
Bożena - Elbląg Grzebiuszka ziemna
Patrycja_KG_Lu 08:37, 13 lut 2023


Dołączył: 06 maj 2022
Posty: 2679
Andrzej Klimuszko „Wróćmy do ziół leczniczych” mam. Tak jak Ty jakąś nowszą wersję.
Dwóch kolejnych nie znam. Barbary Kazany mam 3 części. Lubię jej filmy, oglądamy z mężem. Dodatkowo oglądaliśmy też Adolfa Kudlinskiego, który opowiadał często o ziołach, przetworach, nalewkach itp. Nowych filmów już nie ma z nim, ale stare są nadal dostępne.

Mam też "Rośliny lecznicze stosowane u dzieci"
Waleria Olechnowicz-Stępień, Eliza Lamer-Zarawska, wydawnictwo: Państwowy Zakład Wydawnictw Lekarskich. Podoba mi się poukładanie kategoriami w spisie treści - zioła przeciwgorączkowe, zioła na układ oddechowy itp. Skan tej książki jest dostępny w Internecie.

Dopiero zaczynam z działką, ale już mam 2 letnią sadzonkę piołunu na działce, pokrzywy, będę mieć nagietki, od sąsiadów orzechy zielone na nalewkę. Niedługo pewnie oskolę z brzozy będzie można pozyskiwać. Chce część przeznaczyć pod kącik ziołowy.

____________________
Patrycja - tworzę ogród od podstaw - Nowoczesny, długi, wąski, różowo-biały (okolice Lublina)
Kordina 21:58, 18 lut 2023


Dołączył: 18 wrz 2021
Posty: 4744
W przypływie jakiegoś szaleństwa posadziłam dzisiaj 2 (słownie dwa) ciemierniki do ogrodu, reszta na zimnym strychu przy uchylonym oknie. Uznałam, że dość tego hartowania. Skoro rosną w ogrodach, to może i u mnie się uchowają.
Wybrałam najsłabsze egzemplarze, najwyżej zwalę na ich słabość
Udało mi się uporządkować niedużą część ogrodu, przycinałam trawy, utylizowałam marcinki, lilie drzewiaste (ale były twarde sztuki do cięcia!) oraz wglebnęłam kilka cebulowych. Wiatr nie był wcale taki uciążliwy
Z nasionek w domu gwałtowny wzrost ma gwiezdny powój - jednoroczna roślinka, ok 10 cm. Żeleźniak bez większych zmian, mężnieje, lobelia nieśmiało wygląda na świat.
Drgnęła bukwica zwyczajna - maleńki rzucik
Obserwuje codziennie w myśl zasady - pańskie oko konia tuczy także tuczę codziennie.
Moja psica już całkiem się zadomowiła, jest piękna i mądra, prawie jak ja ha, ha.
Rozumiemy się bez słów, mentalnie i niewerbalnie.
____________________
Bożena - Elbląg Grzebiuszka ziemna
Kordina 22:14, 18 lut 2023


Dołączył: 18 wrz 2021
Posty: 4744
Patrycja_KG_Lu napisał(a)
(...) Dopiero zaczynam z działką, ale już mam 2 letnią sadzonkę piołunu na działce, pokrzywy, będę mieć nagietki, od sąsiadów orzechy zielone na nalewkę. Niedługo pewnie oskolę z brzozy będzie można pozyskiwać. Chce część przeznaczyć pod kącik ziołowy.


Pati, jak już ma się ogród, to grzechem byłoby nie mieć ziół w ogrodzie moja niewielka szachownica kuchenno-ziołowa zapewnia mi herbaty na cały rok i przyprawy do różnych dań.
Zbieram ze 3x każde ziółko i suszę, polecam melisę cytrynową, szałwię lekarską, tymianek, macierzankę cytrynową, miętę (tą ostatnią w jakimś pojemniku, bo ekspansywna jest niezmiernie). Mięty mam 3 rodzaje. Obcinam nożyczkami, suszę no i jeszcze zbieram w naturze, głównie kwiat czarnego bzu. Zaparzam zimą dodaje miód z cytrynką, pyszna, pachnąca herbata i w dodatku cudnie wygląda. Robię mieszanki herbat.
Mam swoją skonstruowaną suszarkę mobilną z metalowego regaliku, ale w tym roku kupiłam za parę zł sztuka takie wiszące siateczki, myślę, ze dobrze się sprawdzą, mobilne


____________________
Bożena - Elbląg Grzebiuszka ziemna
Patrycja_KG_Lu 22:30, 18 lut 2023


Dołączył: 06 maj 2022
Posty: 2679
Dziękuję. Widziałam właśnie na amerykańskich kanałach na YT takie do suszenia ziół naturalnie na powietrzu bez suszarek elektrycznych. Super sprawa. Tak wieszają też w szklarniach Anielskich Ogrodów u nas w Polsce. Zrobię zakątek z ziołami na pewno. Nie tylko na herbaty. Mam super przepis od koleżanki na maść z nagietka i inne.
____________________
Patrycja - tworzę ogród od podstaw - Nowoczesny, długi, wąski, różowo-biały (okolice Lublina)
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies