Gdzie jesteś » Forum » Natura » 125 ozdobnych i leczniczych roślin z naszego otoczenia

Pokaż wątki Pokaż posty

125 ozdobnych i leczniczych roślin z naszego otoczenia

Emilianoparm... 08:43, 30 sty 2011


Dołączył: 28 wrz 2010
Posty: 824
RODZINA: RÓŻOWATE- ROSACEAE
Rzepik pospolity- Agrimonia eupatoria L.

Rzepik pospolity jest byliną wysoką od 30 cm do 1 m.
Ma łodygę wzniesiną, gęsto pokrytą włoskami.
Liście są przerywano nieparzyste pierzaste z przylistkami. Listki mają kształt eliptyczny lub podługowaty i są, szczególnie od dolnej strony, szarokutnerowate.
Kwiaty żółte, 5-krotne, o śred­nicy 10-12 mm, osadzone na bardzo krótkich szypułkach, zebrane są w luźne grona na wierzchołkach łodyg.
Owocem jest niełupka.
Kwitnie od czerwca do sierpnia.
W Polsce występuje pospolicie. Rośnie na łąkach, przydrożach, zboczach i w zaroślach.

Surowcem leczniczym jest ziele (Herba Agrimoniae), które zbiera się w czasie kwitnienia, pozyskując górne części pędów. Ziele suszy się w miejscach zacienionych i przewiewnych lub w suszarniach w tempera­turze do 40°C.
Ziele rzepiku pospolitego zawiera około 5% garbników, flawonoidy, związki goryczowe, kwasy organiczne, witaminy oraz sole mineralne.

Ze względu na zawartość garbników surowiec ma właściwości ściągające i przeciwbiegunkowe; reguluje także procesy trawienia. Stosowany jest przy nieżytach żołądka, biegunkach i stanach zapalnych dróg żółciowych. Wchodzi także w skład wielu mieszanek ziołowych. 
____________________
Mój ogród.....czyli bardzo wredny kawałek planety;)
Emilianoparm... 08:44, 30 sty 2011


Dołączył: 28 wrz 2010
Posty: 824
RODZINA: RÓŻOWATE- ROSACEAE
Przywrotnik pasterski- Alchemilla pastoralis Bus.

Przywrotnik pasterski jest byliną z grubym kłączem osiągającą wysokość 10-40cm.
Roślina ta wytwarza początkowo liście w różycce, które mają okrągłąwonerkowaty kształt, są 8-9-klapowe i na brzegach ząbkowane.
Kwiaty są żółtozielonawe (2-4mm. średnicy), zebrane na szczycie w gęste pęczki.
Owocem jest niełupka.
Kwitnie od maja do września.

Występuje pospolicie na terenie całej Polski. Rośnie na łąkach, pastwiskach i przydrożach.
Surowcem leczniczym jest ziele (Herba Alchemillae), które zrywa się w okresie kwitnienia, a następnie suszy w miejscach przewiewnych i zacienionych lub w suszarniach w temperaturze do 40C.
Ziele zawiera do 8% garbników, kwasy organiczne, gorycze, żywice i sole mineralne. Surowiec pobudza wydzielanie soku żołądkowego, ma właściwości ściągające i przeciwzapalne oraz regulujące wypróżnienia. Stosowany jest przy nieżytach żołądkowo-jelitowych, biegunkach i braku łaknienia.
____________________
Mój ogród.....czyli bardzo wredny kawałek planety;)
Emilianoparm... 08:45, 30 sty 2011


Dołączył: 28 wrz 2010
Posty: 824
RODZINA: RÓŻOWATE- ROSACEAE
Poziomka pospolita- Fragaria vesca L.

Poziomka pospolita jest byliną wysoką do 30cm.
Ma liście 3-listkowe, które od dolnej strony pokryte są jedwabistymi włoskami.
Kwiaty są białe, zebrane w skąpokwiatowe kwiatostany.
Owoc (złożony) owalny lub kulisty, czerwony.
Kwitnie w maju i czerwcu.
Występuje w Polsce pospolicie na polanach, suchych zboczach, w lasach i zaroślach.
Surowcem leczniczym są młode liście (Folium Fragariae), które suszy się w miejscach przewiewnych i zacienionych lub w suszarniach w temperaturze do 35C.

Zawierają one garbniki, flawonoidy, kwasy organiczne, olejki eteryczne i inne substancje.
Surowiec ma właściwości ściągające, słabo moczopędne i ogólnie wzmacniające. Stosowany jest przy schorzeniach żołądkowych połączonych z biegunką oraz przy niektórych schorzeniach układu moczowego i nerek. Owoce poziomki zawierają cukry, witaminy, kwasy organiczne i sole mineralne. Mają duże właściwości odżywcze i regulujące ogólną przemianę materii.
____________________
Mój ogród.....czyli bardzo wredny kawałek planety;)
Emilianoparm... 08:46, 30 sty 2011


Dołączył: 28 wrz 2010
Posty: 824
RODZINA: RÓŻOWATE- ROSACEAE
Kuklik pospolity- Geum urbanum L.

Kuklik pospolity jest byliną o dość grubych brunatnych kłączach, dorastającą do 50cm. wysokości.
Ma liście nieregularnie pierzastozłożone, o kilku okrągłych listkach bocznych i dużym wcinanym listku szczytowym. Dolne liście są zazwyczaj pojedyncze i tylko u dołu wcinane.
Kwiaty 5-krotne, o żółtej koronie, zebrane są w szczytowe kwiatostany. Pręciki i słupki są liczne i ułożone na wypukłym dnie kwiatowym.
Owoce są owłosione i mają kolankowo zagiętą szyjkę, w związku z czym łatwo czepiają się ubrania i sierści.
Kwitnie od maja do września.
W Polsce występuje pospolicie, szczególnie w zaroślach, rowach, przydrożach i wilgotnych
lasach.

Dawniej lekiem oficjalnym było kłącze (Rhizoma Caryophyllatae seu Gei urbani). Zawiera ono glikozyd geinę, garbniki, kwasy organiczne, gorycze, olejek eteryczny i inne.
Kłącze ma właściwości ściągające i przeciwbiegunkowe. Używane jest głównie przy leczeniu nieżytu przewodu pokarmowego i biegunek. Obecnie surowiec stosuje się głównie w lecznictwie ludowym.
____________________
Mój ogród.....czyli bardzo wredny kawałek planety;)
Emilianoparm... 10:14, 30 sty 2011


Dołączył: 28 wrz 2010
Posty: 824
99
____________________
Mój ogród.....czyli bardzo wredny kawałek planety;)
Gardenarium 13:40, 30 sty 2011


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Niezłe odliczanie, koniec blisko
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Emilianoparm... 15:22, 31 sty 2011


Dołączył: 28 wrz 2010
Posty: 824
na razie mała przerwa na lunch
____________________
Mój ogród.....czyli bardzo wredny kawałek planety;)
tyna 15:27, 31 sty 2011


Dołączył: 11 wrz 2010
Posty: 1711
teraz będzie setka
____________________
pozdrawiam :)
Emilianoparm... 17:37, 31 sty 2011


Dołączył: 28 wrz 2010
Posty: 824
stówkę przekroczymy z nową formułą, przyzwyczajonych do dawnej formuły przepraszam

RODZINA: RÓŻOWATE- ROSACEAE
Siedmiopalecznik błotny- Comarum palustre


Siedmiopalecznik błotny jest wysoką byliną lub prawie półkrzewem dorastającym do 90cm. wysokości. Ma długie pełzające kłącze i łodygę pokrytą odstającymi włoskami.
Liście są nieparzysto pierzaste, 5-7 listkowe. Listki mają wydłużony kształt i są ostro piłkowane na brzegach. Od górnej strony są wybarwione ciemnozielono, od dołu sine.
Kwiaty, ciemnopurpurowej barwy, zebrane są w kilkukwiatowe kwiatostany. Działki kielicha mają jajowaty kształt, są silnie zaostrzone i około dwa razy dłuższe od płatków korony, wewnątrz czerwonopurpurowe, podobnie jak pręciki.
Kwitnie w czerwcu i lipcu.
W Polsce występuje dość pospolicie na niżu, szczególnie na torfowiskach, brzegach wód i podmokłych terenach.

Dawniej zbierano ziele siedmiopalecznika błotnego (Herba Comari), które zawiera m.in. garbniki i olejek eteryczny. Obecnie tego surowca nie używa się w celach leczniczych.
____________________
Mój ogród.....czyli bardzo wredny kawałek planety;)
Gardenarium 18:10, 31 sty 2011


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
anna_zochowska napisał(a)
a można zdobyć ciemiężyce do ogrodu,bo malwy mam,nawet czarną?
Można, ale chyba nie warto, żaden kolor i trująca. Aniu widziałam ją w Anglii, nieciekawie wyglądała, ja bym nie sadziła.

____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies