Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Blaski i cienie nowego życia

Pokaż wątki Pokaż posty

Blaski i cienie nowego życia

Urszulla 12:25, 07 sie 2012


Dołączył: 10 lip 2012
Posty: 21804
Muszę napisać oficjalnie w moim wąku, że przewertowałam w czasie upałów dużą część Ogrodowiska. Wynikiem tych buszowań jest założenie kompostownika. Narazie znajduje się on poza moją działką- tam zrzucam wszystko co zbędne. Dowiedziałam się tutaj że trawa jest doskonała na kompost a myśmy ją zawsze palili. Jak w przyszłym roku kompost się przerobi będę go wysypywać na rabaty, bo u mnie jedna glina. To na dobry początek. A może w przyszłym roku mąż zrobi mi ładny kompostownik w ogrodzie?...
A druga sprawa: zbieram też korę z desek które tniemy na rozpałkę do pieca. Przerobi się przez zimę-będzie też doskonała na rabaty. Ze 2 lata temu mieliśmy również pokaźną ilość kory, która przeleżała i wysypana została w tym roku m.in.od borówkę amerykańską. Plony były wyśmienite.
____________________
Blaski i cienie nowego życia*** Od patyczka po ogród*** Wizytówka-Blaski i cienie nowego życia
boguslaw_r_ 15:21, 07 sie 2012


Dołączył: 17 gru 2010
Posty: 2407
Urszulko, każdy wysiłek się opłaci na potem, my razem z żoną przed 8 laty, po intensywnym dniu pracy w ogrodzie, dwa tygodnie nie mogliśmy się ruszać, a byliśmy mieszczuchami z dziada pradziada, dziś (a zaliczyłem już 60) taki dzionek to bułka z masłem, gdybym nie pracował to nasze ok 1400 m2 łyżeczką do herbaty byśmy przekopali co znaczy ruch na świeżym powietrzu.
Kompostownik na każdej posesji powinien być obowiązkowy, jaka z niego jest wspaniała ziemia której nie musisz kupować, Pozdrawiam
____________________
dla przyjaciół Boguś * Ogród Bogusława * wizytówka
bociek 21:50, 08 sie 2012


Dołączył: 05 paź 2011
Posty: 7991
Ula, no brawo Tylko nie kupuj plastikowego kompostownika, posiadam - cos okropnego.
____________________
Wiosne trzeba miec przez caly rok w sercu :D Bockowe perypetie ogrodkowe
grapaka 22:44, 09 sie 2012


Dołączył: 05 wrz 2011
Posty: 276
Powiem tak,
że Admiration bardzo mi się podobaLime masz cacya wrzosiki nie takie skromne
____________________
czas na zmiany - najwyższy czas
Urszulla 03:32, 10 sie 2012


Dołączył: 10 lip 2012
Posty: 21804
Boćku i Grapako-dziękuję za odwiedziny i cieszę się za tych kilka miłych słów. Pozdr
____________________
Blaski i cienie nowego życia*** Od patyczka po ogród*** Wizytówka-Blaski i cienie nowego życia
Lena 06:58, 10 sie 2012


Dołączył: 08 lip 2011
Posty: 2499
Urszulla napisał(a)
Wczoraj pokopałam trochę następnych kancików i wtedy przychodzą do głowy różne pomysły
Ponieważ te resztki trawy przed rabatą mnie denerwują, a na dodatek po budowie jest ona w kiepskim stanie i przerasta chwastami-wymyśliłam aby zrobić pasy z berberysu karłowatego Admiration i Kobold, które sięgałyby do gruszki (po prawej stronie). A pod gruszą jakieś nasadzenia, np. hosty??
Zrobiłam więc zdjęcia i plan? (poniżej dołączam)
Mogłabym kupić kilka krzaczków żeby się do przyszłego roku rozrastały?








Witaj Urszulko

Dzielnie działasz i zmiany widać ogromne.
Patrząc na rabaty i nasadzenia , chyba nie wzięłaś pod uwagę że cyprysy znacznie się rozrosną ..Mam więc szczerze radzę
Według mnie mają za ciasno..za blisko Hortensji.
Z biegiem lat urosną spore krzaczki i zagłuszą resztę.
Osobiście na tej rabacie posadziłabym np 3 szt Hortensji obok siebie : pierwszą w pustym miejscu od gruszy , dwie następne po łuku.Dalej jakieś duże odmiany Rh 3szt. wysunięte bardziej w przód ,żeby złączyły się wizualnie z Hortensjami. Pomiędzy,lekko z tyłu Rh można dodać trzmielinę na pniu dla równowagi.
Puste miejsca na ziemi wypełnić bluszczem i z przodu zrobić podwójny żywopłocik z berberysa - jak planowałaś.A wrzosy i inne maleństwa wykorzystaj w innym miejscu.


____________________
Ogród Leny "Lekarz leczy, natura uzdrawia"
Urszulla 07:15, 10 sie 2012


Dołączył: 10 lip 2012
Posty: 21804
Tak Leno ta rabata będzie zmieniona jak kupię rododendrony i berberysy. Ale przymiarkę zrobię jak będą zakupy. Na razie muszę poczekać. Dzięki za pomoc-jeszcze wiele nasadzeń przede mną a na razie u Was wszystkich podglądam
____________________
Blaski i cienie nowego życia*** Od patyczka po ogród*** Wizytówka-Blaski i cienie nowego życia
popcorn 08:26, 10 sie 2012


Dołączył: 05 sie 2011
Posty: 33171
Ula polecam zrobienie kompostownika własnoręcznie (znacyz rękami M - z palet. Nic nie trzeba docinać, tylko pozbijać i już Mieliśmy akurat parę po lodówkach, pralkach itp sprzętach które kupowaliśmy w necie - jedno popołudnie i kompostownik jest

pozdrawiam!
Karolina
____________________
Mój nowy ogródek
KasiaWB 18:01, 11 sie 2012


Dołączył: 12 kwi 2011
Posty: 11364
Cześć Ula jestem z rewizytą i właśnie skończyłam czytać cały Twój wątek i interesującą historię gratuluję dotychczas wykonanych prac zarówno budowlanych jak i ogrodowych thuje już masz ładne i wysokie (ciekawe ile czasu zajmie moim taki wzrost? ) , więc dobry szkielet i tło dla rabat już jest projekty i propozycje rabat też już są i pierwsze zakupy też wspaniały warzywniak super ja mam taką ogólną sugestię żeby sadzić grupami, nie rozsadzać w różnych częściach, no i nie kupować po jednym egzemplarzu . Pod jabłonką możesz zrobić kółko i już posadzić dookoła hosty, ale jednego rodzaju, nie różne i najlepiej z białym środkiem (Fire&Ice) lub z białym brzegiem, ale nie całe zielone - chodzi o rozjaśnienie (jak hosty się rozrosną to będziesz mogła je dzielić i sadzić w innych miejscach ogrodu), a przed hostami możesz od przodu posadzić półkolem pachysandrę jeśli oczywiście jest tam głównie cień, niech się rozrasta i zadarnia.
Mam jeszcze formalny wniosek: nie maluj proszę płotka od warzywniaka, niech się "zestarzeje" naturalnie jak w angielskich ogrodach, chyba, że nie lubisz takich szarości
Aaaa, napisałaś, że woda zbiera się w miejscu rabat? nie wiem czy dobrze zrozumiałam. Jeśli tak, to może drenaż zrób i podwyższ rabaty?

Będę zaglądać i kibicować

Serdecznie pozdrawiam
____________________
Ogród KasiWB-część II ----------- część I Trudne pięknego początki - ogródek KasiWB
anna_studio 22:03, 11 sie 2012


Dołączył: 07 kwi 2012
Posty: 3548
Zaglądam....oglądam...czytam......
Planujesz a planujesz.....
____________________
Anna - Lecę w kulki oraz http://lecewkulkiwdomuiwogrodzie.blogspot.com/
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies