Gdzie jesteś » Forum » Ekologiczna uprawa ogrodu » Dżdżownice kalifornijskie

Pokaż wątki Pokaż posty

Dżdżownice kalifornijskie

Basiaw 08:12, 08 cze 2016


Dołączył: 19 sie 2011
Posty: 1191
Z wielkim zainteresowaniem czytam ten wątek, chciałabym, oprócz tradycyjnego kompostu, zacząć produkować wermikompost, z pomocą kalifornijek oczywiście, sama to nie bardzo
Do zwykłego kompostownika ich nie wpuszczę, muszę im zorganizować osobny dom, ale czy na początek nadałyby się wiadra z kranikiem 'Organko', moze ktoś próbował? Robiłam sobie kiedyś taki nawóz, ale przez to, ze trzeba co jakiś czas dokupowac świeże EM, jakoś zaprzestałam i wiaderka stoją bezużyteczne.
Mam jeszcze pytanie do doświadczonych hodowców - czy można je karmić 100% roślinnie? Nie mam dostępu do obornika, mogłabym co najwyżej od moich kur im cos podrzucić, ale mam raptem 4 kurki miniaturowe, więc dużo tego nie ma, poza tym świeże odchody kurze, to chyba nie bardzo?

____________________
Nasz mały, zielony świat
KasiaBawaria 20:57, 08 cze 2016


Dołączył: 19 mar 2012
Posty: 6443
Basiu, kurzak sie nie nadaje. Roslinnie tez mozna ale poprostu z obornikiem jest latwiej. Mniej roboty.
____________________
Zapraszam na kawe
Basiaw 07:44, 09 cze 2016


Dołączył: 19 sie 2011
Posty: 1191
Dzięki Kasiu, to temat wyjaśniony. Znaczy moje podopieczne razem ze mną będą vegeMieszkam w takiej okolicy, że rolnictwa 0,0%, tylko trochę kur przy kilku domach, w całej gminie ani jednej krowy czy świni. Przygotowałam lokum dla kalifornijek w tym moim wiadrze z kranikiem, ale będę organizować im wygodniejszy dom.
Przeszukując internet trafiłam na coś takiego:
http://www.eco-cycle.pl/produkty/pojemnik-do-hodowli-dzdzownic/

ciekawe, czy praktyczne, wygląda ciekawie, ale nie potrafię namierzyć sprzedawcy w Polsce i pewnie drogie jak piorun. Wysłalam maila z zapytaniem, może ktoś odpisze.

Miłego dnia
____________________
Nasz mały, zielony świat
KasiaBawaria 07:55, 09 cze 2016


Dołączył: 19 mar 2012
Posty: 6443
Z roznych zrodel slyszalam, ze w tym pojemniku na herbatke lubia wpadac dzdzownice i trzeba je ratowac. U mnie drewniana skrzynia okazala sie najlepsza. Obecnie na 3 kompostownikach mam tyle dzdzownic, ze golym okiem to prawie nie widac humusu, tylko dzdzownice i ich jaja. Trzeci kompostownik zrobilam bez dzdzownic. Minusem wurmhumusu jest to, ze jest bardziej lepki na poczatku.Trzeba go troche w cieniu zostawic do przeschniecia, bo do rozsypania na trawniku na poczatku sie nie nadaje.
____________________
Zapraszam na kawe
Basiaw 08:12, 09 cze 2016


Dołączył: 19 sie 2011
Posty: 1191
A wiesz, ze tez pomyślałam, że będą wpadać i na dno wiadra dałam gęstą firankę, przez nią nie przejdą a jak coś się wytworzy, to przecieknie do kranika. W międzyczasie zorganizuję im lepszy domek. póki co czekam na przesyłkę, zastanawiam się czy powiedzieć listonoszowi, co dostarczył, jak paczke przyniesie
____________________
Nasz mały, zielony świat
KasiaBawaria 08:30, 09 cze 2016


Dołączył: 19 mar 2012
Posty: 6443
One przejda przez kazda siatke. Albo ugrzezna w niej. Listonosz moze lepiej by nie wiedzial
____________________
Zapraszam na kawe
Basiaw 11:20, 09 cze 2016


Dołączył: 19 sie 2011
Posty: 1191
KasiaBawaria napisał(a)
One przejda przez kazda siatke. Albo ugrzezna w niej. Listonosz moze lepiej by nie wiedzial


Kurcze, to muszę szybko kombinować inną chałupkę, nie chcę krzywdy im zrobić. Dzięki za informację
Tutejszy listonosz wozi kury, gołębie, to może dżdżownice by go nie ruszyły... ale nie będę sprawdzać
____________________
Nasz mały, zielony świat
Michal77 19:42, 13 cze 2016


Dołączył: 17 kwi 2015
Posty: 44
Kasia ten Twój pojemnik z drewna.. Dno jest pełne? czy masz jakaś siatkę na dole? Jeśli pełne to rozumie, że drewno absorbuje nadmiar wody tak?
____________________
pozdrawiam Michał
KasiaBawaria 23:34, 13 cze 2016


Dołączył: 19 mar 2012
Posty: 6443
Tak, dzieki temu, ze drewno oddycha, jest prawidlowa wilgotnosc humusu.
____________________
Zapraszam na kawe
Basiaw 09:17, 14 cze 2016


Dołączył: 19 sie 2011
Posty: 1191
KasiaBawaria napisał(a)
Tutaj dwie komory.Jezeli uciekaja to warunki sa niedobre.





Kasiu, mam pytanie odnosnie Twojej skrzyni, czy ona ma pokrywę, czy nie ma takiej potrzeby? Jaki ma wymiar, mniej więcej? Jak dżdżowniczki pracują w jednej komorze, to jedzenie do drugiej wkładasz im jak kończą przerabianie, żeby miały gdzie przejść, czy cały czas odpadki są w obydwu komorach i one sobie chodzą jak chcą?
____________________
Nasz mały, zielony świat
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies