Gdzie jesteś » Forum » Ochrona przed chorobami i szkodnikami » Brązowienie iglaków

Pokaż wątki Pokaż posty

Brązowienie iglaków

monika_sz 22:29, 09 mar 2014

Dołączył: 09 mar 2014
Posty: 2
Witam,
przeczytałam cały wątek, poszukałam trochę na internecie i nadal nie jestem pewna, co dolega moim iglakom.. Mam pewne podejrzenia, jednak wdzięczna bym była za rzut fachowym okiem.
To jałowce blue arrow, posadzone w 2011r, ziemia do iglaków z dodatkiem mikoryzy, w pierwszym roku podlewane 1xtydz 5l na krzak. W 2013r podlewane interwencyjnie- w największe upały, oraz w listopadzie- jako przygotowanie do zimy.
Na zdjęciu z końca października wydają się wyglądać zdrowo, natomiast zdjęcie styczniowe pokazuje znacznie uschnięte końcówki. Wydaje mi się, że po zimie co roku kilka gałązek marnie wyglądało, ale teraz jest to nasilone.
Wczoraj popryskałam promanalem.. Oglądałam gałązki z bliska- są łamliwe i kruche w środku, wydaje mi się, że w kilku miejscach widziałam małe czarne kropki na zewnątrz. Z środka nie wysypują się żadne larwy-przynajmniej nie widać gołym okiem. Nie zauważyłam żadnych robaków.
Wstępnie myślę, że to grzybowa choroba- planuję oprysk Topsinem w maju/czerwcu/sierpniu, a w trakcie sezonu zastosowanie nawozu na brązowienie igieł. Będę wdzięczna za opinię..
Dodam jeszcze, że agrowłóknina leży, jednak jest do usunięcia w najbliższym czasie- w tym temacie już się dokształciłam..

Końcówka października- tu wydają się ładne..


Końcówka stycznia


Obecnie na zbliżeniu.. foto wczorajsze




I przy okazji, jeśli można, to pytanie- co to za kulki na jałowcu monarch? Owoce..?



Będę bardzo wdzięczna za pomoc i ocene mojego planu działania..
Gardenarium 10:30, 10 mar 2014


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Dlatego te jałowce jak i jeszcze gorszy Skyrocket mam w niepolecanych, nie ma siły żeby je utrzymać w ładnym stanie a takie wygryzione nie zdobią tylko szpecą, stałe pryskanie wykańcza i tracę nerwy. Wymień je na bodaj Smaragdy i będzie ładnie, albo pryskaj na zamieranie i szkodniki ale i tak nie będzie zadowalająco.

____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
monika_sz 13:08, 10 mar 2014

Dołączył: 09 mar 2014
Posty: 2
Dziękuję za odpowiedz. Spróbuję je podleczyć- to tylko 3 sztuki i w dodatku z tyłu domu- więc w oczy zbytnio nie kłują. Szkoda tylko, że jeszcze kilka lat temu były opisywane, jako odmiana lepsza od chorowitych Skyrocketów..
Przed wejsciem do domu chcialabym posadzić kolumnowe iglaki- co będzie "bezpieczniejszym" wyborem? Myslalam o cisach Hicksii.
Wczoraj pozwiedzałąm nieco ogrodowisko, m.in. forumowe ogrody. Stworzyła sobie Pani bardzo przyjemny kawałek swiata
Tusiala 19:51, 10 mar 2014


Dołączył: 14 paź 2013
Posty: 3937
Dzięki

Sebku
jutro sprawdzę jak wygląda szyjka korzeniowa. Jeśli to nie jest "to" - robię tak, jak Danusia radzi: wywalam.
Gardenarium 19:59, 10 mar 2014


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Bardzo dobra decyzja, nie trzymaj takiej "biedy". Brzydko wygląda i szpeci.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Borbetka 07:47, 11 mar 2014


Dołączył: 04 lut 2012
Posty: 4506
Mogę dużo nabiadolić na temat jałowców jako żywopłot. Ich pielęgnacja kosztuje mnie mnóstwo nerwów, czasu i ba ... nawet ran. Ręce mam zawsze bardzo pokłute od ich mikroskopijnych igiełek. W życiu drugi raz bym ich nie posadziła. Nawet, gdyby ktoś mi dopłacał.
____________________
borówcowy wizytowka
Tusiala 08:38, 11 mar 2014


Dołączył: 14 paź 2013
Posty: 3937
Gardenarium napisał(a)
Bardzo dobra decyzja, nie trzymaj takiej "biedy". Brzydko wygląda i szpeci.


A jeszcze w zeszłym roku wszystkie bym trzymała i ratowała
KasiaBawaria 16:26, 08 kwi 2014


Dołączył: 19 mar 2012
Posty: 6443
Mam jedna zlocista tuje, ktora wiecznie ma jakies brazowe galazki. Pryskalam juz topsinem i preparatem bayera na grzyby. Tuja rosnie tam dopiero rok, podlewana w czasie upalow raz w tygodniu ale porzadnie. Sadzona w spory dolek, z dodatkiem torfu i kompostu. Czy to cos powaznego czy moze obsikiwanie kocura?

____________________
Zapraszam na kawe
Gardenarium 01:09, 19 kwi 2014


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Jeśli nisko do kolan, to mocz kotów, Znaczą teren. Pokaż na tui a nie pojedyncze gałązki.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
KasiaBawaria 10:24, 19 kwi 2014


Dołączył: 19 mar 2012
Posty: 6443
To mloda tuja, galazki obcielam. Byly w srodku okolo metrowego drzewka
Z daleka wyglada ok, ale stracilo bardzo sporo galazek i od srodka schnie. Niby to u tui normalne, ale porownujac ja do moich innych drzewek to u niej strasznie to nasilone.
____________________
Zapraszam na kawe
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies