Gdzie jesteś » Forum » Ochrona przed chorobami i szkodnikami » Brązowienie iglaków

Pokaż wątki Pokaż posty

Brązowienie iglaków

Gardenarium 10:44, 20 paź 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
EwaB napisał(a)
Wczoraj zdjęcia nie weszły....




Jeśli widzisz czarny kolor na tych zmianach, a ja widzę - to sikają koty albo psy i tuja podsycha, a jeśli nie - to normalne opadanie starych przyrostów w środku.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
EwaB 08:40, 21 paź 2013

Dołączył: 15 paź 2013
Posty: 8
Psów nie mamy, ogrodzenie od miesiąca. Iglaki są w różnych miejscach, te bliżej ogrodzenia mogły być podlane przez zwierzaki. A kota mają sąsiedzi .. trudno upilnować.
Wczoraj też za Waszą radą wywaliłam matę szmatę. Widać było korzenie. Gdyby mi sił starczyło wyrwałabym wszędzie ale na razie tylko tuje i inne iglaki pozbawiałam tej szmaty. Pod dębem, gdzie też mamy tuje, dużo grzybów - to chyba purchawki. Jedno znalezisko dodałam razem ze zdjęciami tui.
Jeśli chodzi o środek tui to wiem, że to stare przyrosty. Ale brązowiały nie tylko te w środku. Na górnych pędach też. Ale już je oczyściłam, opryskałam, podlałam środkiem przeciwgrzybicznym i mam nadzieję, że będzie teraz lepiej.
____________________
EwaB 08:48, 21 paź 2013

Dołączył: 15 paź 2013
Posty: 8
Szukałam robali ale nie widziałam. Chyba jeszcze z lupą przejrzę.
Uszkodzenia mrozowe - nie wiem, mamy je od maja tego roku więc ciężko mi powiedzieć jak wyglądały w szkółce.
Sadził mój mąż, doły były spore, mniej więcej dwa razy większe niż bryła korzeniowa. Mieszaliśmy ziemię do tui z tą która jest nawieziona.
Matę wywaliłam wczoraj.
Być może je przesuszyłam.
____________________
Gardenarium 11:29, 21 paź 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Moim zdaniem w takim razie - diagnoza jest taka

- za mało wody w sezonie
- podsikuje kot sąsiada.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
EwaB 11:51, 21 paź 2013

Dołączył: 15 paź 2013
Posty: 8
A czy jeszcze teraz można je jakoś wspomóc? Jakiś nawóz? Kupiłam taki na jesień ale trochę się boję, że mogę im krzywdę zrobić. Nie ma jeszcze roku jak są u nas. I do kiedy można je podlewać?
____________________
Gardenarium 15:48, 21 paź 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Rośliny iglaste i liściaste zimozielone podlewamy przed zimą. Podlewamy także w czasie zimy, wtedy gdy są okresy odlwilży, aby nie stały się ofiarą suszy fizjologicznej.

Teraz możesz im pomóc w ten sposób

- żaden tam nawóz
- potrzebują, żeby je obficie podlać
- potrzebują, żeby je poczyścić z zaschniętych, brązowych i brzydkich gałązek

- ewentualnie oprysk Topsinem p.grzybowym


Wspomagać będziesz na wiosnę z priorytetem na systematyczne podlewanie i dopiero nawożenie. Nawóz w suchej glebie może tylko zaszkodzić, albo stać się dla roślin niedostępnym.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 15:51, 21 paź 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Tutaj, gdzie kot upodobał sobie podsikiwanie, powtykaj rozczapirzone suche gałązki, może sobie pójdzie do kogoś innego
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
AndrzejK 19:19, 21 paź 2013

Dołączył: 21 paź 2013
Posty: 8
Mam ten sam problem z brązowiejącymi tujami.
Po przeczytaniu wcześniejszych postów wydaje mi się że to moze być sprawka kota [pies odpada] (tylko nie wiem jak to możliwe by 'podlał' krzewy na wyskokości ok30cm).
Zacząłem też je podlewać.
Moje pytanie jest następujące: mam dobrze skompostowaną trawę i w związku z tym zastanawiam się czy nie wyściółkować nią tuje? czy może lepsza jest zwykła kora ( a może najpierw kompost a na to kora?)
Gardenarium 19:26, 21 paź 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Może być najpierw kompost a potem kora na wierzch. Będzie ładnie, estetycznie, a kompostu nie za grubo, przynajmniej przy szyjce korzeniowej.

Koty znaczą miejsce podnosząc cztery litery wysoko w górę i znaczą niespotykanie wysoko.

Popatrz tutaj na filmik rysunkowy to zobaczysz jak to robi

Film
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
AndrzejK 19:59, 21 paź 2013

Dołączył: 21 paź 2013
Posty: 8
Dziękuję za szybką odpowiedź.
Po zobaczeniu tego filmu już wiem że możliwe.
Czy te 'podlane' gałązki oberwać czy narazie (do wiosny) zostawić ?
I druga sprawa czy wyściółkowany teraz przed zimą kompost w jakimś stopniu może ,pomóc' tym tujom?
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies