Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Symetryczno-liryczny z widokiem na Ślężę

Pokaż wątki Pokaż posty

Symetryczno-liryczny z widokiem na Ślężę

Zagajanka 19:17, 06 lut 2018


Dołączył: 13 maj 2014
Posty: 3445
Kasia_CS napisał(a)
chodzi mi o "Marie bregeon" - tez kulisty pokroj, a nawet poduchowaty.

Też ciekawa odmiana do rozważenia. Ona też się przebarwia latem na zielono?

UrsaMaior napisał(a)
Varelki też tak wyglądają chyba? Jak poduszki. Tyle, że sosny chorują na glinie.

U mnie sosny i zwykłe kosodrzewiny rosną bez ekscesów (i znowu tfu tfu)
____________________
Janka Symetryczno-liryczny z widokiem na Ślężę +++ Portrety Różane +++ Moje TOPowe róże sezonu 2019
inka74 19:18, 06 lut 2018


Dołączył: 20 mar 2016
Posty: 15035
Zagajanka napisał(a)
Iwonko, dziękuję Ci za tak obszerną wypowiedź, dałaś mi wiele do myślenia

Rododendrony odpadają - mam już jedną rodkową rabatę i na tym poprzestanę. W mojej glinie nie rosną dobrze, a nie mam zamiaru na 50 cm wgłęb wymieniać glebę w tym miejscu. Poza tym docelowo rodki rosną wielkie, na pewno przekraczają możliwości tej rabaty.

Azalie to co innego, na pewno przyjrzę się jej odmianom - na razie wyskoczyła mi w wyszukiwarce zimozielona białą Dorota. Wygląda ciekawie.

Hortki to drugi interesujący pomysł. Ewo, tez przez chwilę pomyślałam o tych na pniu. Ale one swoim pięknem całkowicie przesłoniły by róże, które przecież pozostaną z tyłu (może czwartą jednak przesadzę w inne miejsce). Ale jeszcze to przemyślę w różnych konfiguracjach.

Tawułek nie lubię, właśnie dlatego ze krótko kwitną i na zimę zamierają

Ok, lawenda - nie. Z Evergoldami jeszcze pokombinuję, bo w zamyśle miały właśnie niezbyt kontrastować z podłożem. Żurawki - ok, Marmalade może zbytnio się zleje, masz rację. Forever Purple już mam zapisany.
Ale się dyskusja rozwinęła, aż zacytuję. U mnie też glina. Doskonale cię pod względem rodków rozumiem bo też walczę z nimi aby ładne były i kwitły. Mają jedną zaletę - liście w zimę ale takich roślin jest więcej. A dziewczyny coraz to nowe propozycje podrzucają, więc jest co sprawdzać

Mam hortkę Pinky Winky na rabacie z różami ale ciemnymi i jest to moje ulubione zestawienie. Aby nie zabrała całej rabaty tnę ją nisko na wiosnę na ok. 10 - 15 cm - ma po 4-5 sezonie maks. 1 metr wysokości i z 80 cm szerokości. A w teorii jest to wysoka hortka do 1,5 metra. Z niskich jest np. Bobo i ta nie zasłoni róż - do 80 cm. Ma śliczne, delikatne jak koronka kwiatostany. Widziałam też Bobo na pniu. Wada Bobo - późno startuje. Inne już w listkach a ta ciągle w pączkach. Szybko potem nadrabia.

Głogownik bardzo chciałam mieć ale nigdzie nie było. Kupiłam laurowiśnie na pniu. Tylko ja mam je w doniczkach i na zimę w domu stoją. Niedługo będą mi kwitły Ale Madżenka ma chyba laurowiśnie na ogrodzie i dają radę bez okrywania. Zaleta - można je ładnie formować i ślicznie kwitną. No i są zimozielone.
____________________
Iwona - Przerwa na kawę... *** Wizytówka
Zagajanka 19:23, 06 lut 2018


Dołączył: 13 maj 2014
Posty: 3445
Anda napisał(a)
Tu u mnie glogowniki laczy sie czesto z laurowisnia, trzmielinami cietymi w kule lub poduchy, Ilex crenata.

Widziałam kilka inspirek. Ciekawie ta roslinka wygląda. W połączeniu z innymi zimozielonymi również.
Na razie myślę, że szłabym w lizaki, ale może warto rozważyć też kostki?
Ale nie... musi być coś pionowego.
____________________
Janka Symetryczno-liryczny z widokiem na Ślężę +++ Portrety Różane +++ Moje TOPowe róże sezonu 2019
tulucy 20:27, 06 lut 2018


Dołączył: 20 lut 2016
Posty: 12904
Jeszcze jeden kamyczek - a może kalina albo oczar - kwitnące zimą, kaliny pachną do tego...
____________________
Łucja 1. Migawki z ogródka 2. Migawki z Rodos
Pszczelarnia 20:49, 06 lut 2018


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256
Janko, czytam i nie kombinowałabym za bardzo: mnie się ta rabata "przed" bardzo podobała (rozumiem, że poszukujesz i zmieniasz), dodałabym tylko bukszpana - żeby był strukturą łączącą (obok są 3 kulki) i pomysł z głogownikami super, jeśli tam jest wyjątkowo zacisznie. Konwalnik byłby pięknym wykończeniem.
____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
jolanka 21:49, 06 lut 2018


Dołączył: 08 sie 2015
Posty: 16474
Janka, przepraszam, dopiero wróciłam do domu, jeśli poczekasz do jutra to Ci znajdę te azalie japońskie, o których pisalam wcześniej.
Druga rzecz, Bregonki mam od jesieni, przebarwiają się delikatnie, zrobię zdjęcie, jeśli potrzebujesz. Są u mnie na wątku kilka dni temu.
Winter gold tez mam młode szczepione nisko. Są bardziej żółte od bregonek.

Powojnik Little Artist to malutka karłowa odmiana, która nie potrzebuje podpory. Ma 20-30 cm, pięknie wypełnia rabaty. Sprawdź sobie. Rzeczywiście jest cudny. Też go mam i jestem zachwycona. Cudne, delikatne ciemnoniebieskie dzwoneczki a później puchate kulki.
____________________
jolanka ogród z uśmiechem
Zagajanka 22:05, 06 lut 2018


Dołączył: 13 maj 2014
Posty: 3445
inka74 napisał(a)
Ale się dyskusja rozwinęła, aż zacytuję. U mnie też glina. Doskonale cię pod względem rodków rozumiem bo też walczę z nimi aby ładne były i kwitły. Mają jedną zaletę - liście w zimę ale takich roślin jest więcej. A dziewczyny coraz to nowe propozycje podrzucają, więc jest co sprawdzać

Mam hortkę Pinky Winky na rabacie z różami ale ciemnymi i jest to moje ulubione zestawienie. Aby nie zabrała całej rabaty tnę ją nisko na wiosnę na ok. 10 - 15 cm - ma po 4-5 sezonie maks. 1 metr wysokości i z 80 cm szerokości. A w teorii jest to wysoka hortka do 1,5 metra. Z niskich jest np. Bobo i ta nie zasłoni róż - do 80 cm. Ma śliczne, delikatne jak koronka kwiatostany. Widziałam też Bobo na pniu. Wada Bobo - późno startuje. Inne już w listkach a ta ciągle w pączkach. Szybko potem nadrabia.

Głogownik bardzo chciałam mieć ale nigdzie nie było. Kupiłam laurowiśnie na pniu. Tylko ja mam je w doniczkach i na zimę w domu stoją. Niedługo będą mi kwitły Ale Madżenka ma chyba laurowiśnie na ogrodzie i dają radę bez okrywania. Zaleta - można je ładnie formować i ślicznie kwitną. No i są zimozielone.

Iwonko, ta dyskusja, ta burza mózgu była mi bardzo potrzebna
Zapisuję pomysły i zrobię w wolnej chwili parę wizualizacji do oceny.

Pinky Winky mogła by być, jeżeli mówisz, ze da się ją utrzymać w ryzach. Kontrastowała by barwą i kształtem z kremowymi różami. Pasowała by potencjalnie do głogownika. Na razie widzę ze jest dostępny w internetach. Na wiosnę rozejrzę się w lokalnych szkółkach czy coś takiego mają.

Laurowiśnię mam w dwóch miejscach w odmianie Otto L. Ma się dobrze, ale nie wiem czy chciałabym ja mieć też na pniu na tej rabacie. Trochę by jej było tu za duzo. Tak samo jak i trzmieliny - też ją mam tu naprzeciwko:


____________________
Janka Symetryczno-liryczny z widokiem na Ślężę +++ Portrety Różane +++ Moje TOPowe róże sezonu 2019
Sima 22:07, 06 lut 2018


Dołączył: 06 sty 2017
Posty: 602
Pod Wintergold podpisuje się wszystkimi rękoma i nogami - jest śliczna.
A może połączenie traw z kosodrzewiną wintergold i klonem japońskim Red Filigree Lace. Odcienie żółci i czerwienie ładnie będą grać na jesień z kamykami i zgrają się z płotem. Lubię oglądać takie klasyki zrobione ze znikomej ilości gatunków , ale dopełnić można
____________________
Hania Miejski azyl / Wizytówka - Miejski azyl
Zagajanka 22:13, 06 lut 2018


Dołączył: 13 maj 2014
Posty: 3445
tulucy napisał(a)
Jeszcze jeden kamyczek - a może kalina albo oczar - kwitnące zimą, kaliny pachną do tego...

raczej nieeee. Kwitną wczesną wiosną i nie są zimozielone.

Pszczelarnia napisał(a)
Janko, czytam i nie kombinowałabym za bardzo: mnie się ta rabata "przed" bardzo podobała (rozumiem, że poszukujesz i zmieniasz), dodałabym tylko bukszpana - żeby był strukturą łączącą (obok są 3 kulki) i pomysł z głogownikami super, jeśli tam jest wyjątkowo zacisznie. Konwalnik byłby pięknym wykończeniem.

Poszukuję, to prawda Niestety ta wersja "przed" zachwycała może z 2 tygodnie w czerwcu. Potem było zbyt zielono...
Myślałam tez o elementach buksowych - może skarpetki lizakom bym zrobiła?

Konwalnik u mnie zbytnio się rozłazi.
____________________
Janka Symetryczno-liryczny z widokiem na Ślężę +++ Portrety Różane +++ Moje TOPowe róże sezonu 2019
Kasia_CS 22:14, 06 lut 2018


Dołączył: 07 maj 2016
Posty: 10448
Zagajanka napisał(a)

Też ciekawa odmiana do rozważenia. Ona też się przebarwia latem na zielono?


U mnie sosny i zwykłe kosodrzewiny rosną bez ekscesów (i znowu tfu tfu)

O Bregon to juz co nieco Jola widzę napisała, ja tylko pamiętam, ze fajna, ale nie znam szczegółów czy szatę kolorystyczną zmienia
____________________
Ogródek Kasi - początkującego ogrodnika kawałek trawnika
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies