Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Wszystkiego po trochu

Pokaż wątki Pokaż posty

Wszystkiego po trochu

mirkaka 11:50, 05 gru 2019


Dołączył: 09 lut 2015
Posty: 9390
ryska napisał(a)
Miałam pochwalić ciemierniki i napisać, że u mnie rosną tuż obok dorodnego rododendrona i nawet młode ciemierniczki kiełkują w tej kwaśnej ziemi ale jak przypomniałaś mi tę rabatę z ogrodówkami i powojnikami to rozdziawiłam gębę i się gapię
Pamiętasz co ile są posadzone powojniki u Ciebie?



U mnie też młode mam już drugą zimę będą, wiosną chcę je przesadzić, może za rok zakwitną?
Nie pamiętam ale sprawdziłam, co 1,5m
Teraz o tej porze roku wszystkie letnie zdjęcia chętnie się ogląda, ja wracam chętnie do swoich zdjęć
____________________
Mirka Wszystkiego po trochu pomorskie
mirkaka 12:06, 05 gru 2019


Dołączył: 09 lut 2015
Posty: 9390
mira napisał(a)


Mirka poczytałam i obejrzałam. Twoja rabata powojnikowo hortensjowa jest zjawiskowa.

Do tej pory wydawało mi się że powojniki muszą mieć zasadową glebę - czy Ty coś przy nich robisz czy po prostu kompost i rosnąć .

A z gwoździami to ja też eksperyment zrobiłam bo mi ktoś powiedział że Bogdzia tak robiła.Powbijałam pomimo, że co roku dosypuję igły a to modrzewiowe a to sosnowe i podlewam nawozami. Mam 3 w szpalerze - efekt marny może takie się trafiły bo kupiłam na wyprzedaży.Dałam im ostatni rok szansy - nie wywalę ich tylko wysadzę w inne miejsce.

A z tymi gwoździami to trzeba pewnie poczekać zaraz nie zardzewieją i nie oddadzą do gleby co trzeba.
Mi też jeden krzaczek jakby zmienił kolor ale może mi się zdawało.

No i to podlewanie fakt nawet podlane przy temp. pow. 35 mdleją.

Niemniej są piękne.Może i ja w lipcu się przymilę .

pozdrawiam




Doły dla powojników mam duże, na dno keramzyt, potem obornik /granulowany bo innego nie miałam/ potem ziemia wymieszana z kompostem i obornikiem.
Na przedwiośniu podsypuję popiołem, tak + - jedną,dwie garście. Wiosną po ścięciu suchych badyli podsypuję kompostem, obornikiem, co tam mam.
Hortensje są od nich oddalone 60-70 cm i są odrobinę wyżej bo mam spadek terenu w kierunku ogrodzenia.
Wg mnie to nie jest tak restrykcyjnie że te tylko kwaśna a inne zasadowa ziemia.
To tylko Rh i azalie są takie na to wrażliwe. Inne rośliny bardziej tolerancyjne

Może Twoje hortensje nie wybarwiają się? Ale oprócz zakwaszania dodajesz im Glin?
Bez niego samo zakwaszanie nic nie da, jeśli nie ma tego pierwiastka w glebie, trzeba go dodać. Wtedy kwaśny odczyn gleby uczyni go dostępnym dla rośliny, a ta się przebarwi Czasu chyba jednak na to potrzeba, choć u mnie po pokruszeniu tego ałunu niebieski pokazał się wyraźnie

Bardzo chętnie podzielę się sadzonkami, oby tylko pięknie kwitły
____________________
Mirka Wszystkiego po trochu pomorskie
mirkaka 12:31, 05 gru 2019


Dołączył: 09 lut 2015
Posty: 9390
Pszczelarnia napisał(a)
Z tym kolorem to jednak glin ma znaczenie. Jest o tym szerzej na wątku hortensjowym. Ponoć z tymi nawozami też jest różnie na rynku.

Troszkę poczytałam. To dla mnie takie staromodne babcine rośliny ogrodowe. I warto je mieć a Twój przykład pokazuje, że warto, warto, warto!


Ciekawe że uważasz je za stare babcine rośliny Ja tak postrzegam piwonie.
Hortensje dla mnie w dzieciństwie były nieznane, nikt nie miał ich w mojej okolicy.
Dopiero w dorosłym życiu mnie uwiodły

Glin właśnie ma znaczenie aby się wybarwiły, ale dostępny dla roślin jest tylko w kwaśnym środowisku.
Niektórzy mają go w swojej glebie ,bo występuje on naturalnie w przyrodzie, i wtedy wystarczy że zakwaszą ziemię. Natomiast gdzie indziej nie ma go i wtedy choćby nie wiem jak zakwaszali to się nie wybarwią.
____________________
Mirka Wszystkiego po trochu pomorskie
Pszczelarnia 14:54, 05 gru 2019


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256
Na Dolnym Śląsku znane a jakże, tak samo jak różaneczniki. Ale o różanecznikach nie powiem, babcine.

____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
ElzbietaFranka 20:46, 07 gru 2019


Dołączył: 14 kwi 2016
Posty: 13748
mirkaka napisał(a)
Wstawiam zdjęcia z lipca
tu na pierwszym planie You and me
na drugim NN o sztywniejszych pędach. Trochę chyba za niskie na żywopłot




tu masz te wyższe ale i bardziej wiotkie, za plecami powojniki na wysokich stelażach
zobacz na ich kolory, to ta sama odmiana a ile kolorów, w zależności od składu gleby



między nimi bukietówka vanilka



Mogę jutro porobić zdjęcia żebyś zobaczyła jak wyglądają teraz z suchymi kwiatostanami, są ciągle jakąś formą żywopłotu








Mirka w raju tak nie ma pięknie jak u ciebie. Jak ta rabata przemyślana "głowy odkryte a nóżki przykryte". To lubią clematisy. Hortki z nimi w symbiozie lubią taki układ.
____________________
Ela-Wawa Ela-ptasi-gaj
Tulasia 21:00, 07 gru 2019


Dołączył: 21 lis 2019
Posty: 196
mirkaka napisał(a)
Wstawiam zdjęcia z lipca
tu na pierwszym planie You and me
na drugim NN o sztywniejszych pędach. Trochę chyba za niskie na żywopłot




tu masz te wyższe ale i bardziej wiotkie, za plecami powojniki na wysokich stelażach
zobacz na ich kolory, to ta sama odmiana a ile kolorów, w zależności od składu gleby



między nimi bukietówka vanilka



Mogę jutro porobić zdjęcia żebyś zobaczyła jak wyglądają teraz z suchymi kwiatostanami, są ciągle jakąś formą żywopłotu



Wow, ale piękności pokazujesz, cudne
____________________
Asia Asia-dlugi-i-chudy
Milka 05:25, 12 gru 2019


Dołączył: 23 sty 2012
Posty: 69457
Cudne zdjęcia dziewczyny przytoczyły, mega połączenie na rabacie.
Ja tak nie do końca zrobiłam poprawne sadzenie z hortensjami ogrodowymi, magnoliami, a jednak kwitną wspaniale, rosną jak na drożdżach, wybarwiają się, bo są różne odmiany, nawet im nie pomagam w tym żadnymi środkami. Jedyne co, to opadłe igliwie sypię im w nogi, ich liście też nie wygrabiam, zostają pod krzakami lub wokół nich.
____________________
Miłkowo - sezon 2022*** Miłkowo cz.I *** Wizytowka *** Miłkowo cz.II
zawitka 09:57, 12 gru 2019


Dołączył: 18 lut 2012
Posty: 14003
Sliczne to zdjęcie poczytałam wskazówki przypomniałam sobie zalecenia iiiii aby do wiosny . A to zestawienie zerżnę jak nic .Pozdrawiam
____________________
Połowa działki - czyli mam powoli dość cz. II** Część I
mirkaka 10:11, 12 gru 2019


Dołączył: 09 lut 2015
Posty: 9390
Pszczelarnia napisał(a)
Na Dolnym Śląsku znane a jakże, tak samo jak różaneczniki. Ale o różanecznikach nie powiem, babcine.



U nas też znane tylko z moich dziecięcych rejonów nie pamiętam ich.
Różaneczniki mają eleganci wygląd Jedne i drugie uwielbiam
____________________
Mirka Wszystkiego po trochu pomorskie
mirkaka 10:12, 12 gru 2019


Dołączył: 09 lut 2015
Posty: 9390
ElzbietaFranka napisał(a)








Mirka w raju tak nie ma pięknie jak u ciebie. Jak ta rabata przemyślana "głowy odkryte a nóżki przykryte". To lubią clematisy. Hortki z nimi w symbiozie lubią taki układ.


Dziękuję Elu
Wiem właśnie że powojniki to lubią, tym się kierowałam przy sadzeniu
____________________
Mirka Wszystkiego po trochu pomorskie
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies