Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Doświadczalnia bylinowo-różana

Pokaż wątki Pokaż posty

Doświadczalnia bylinowo-różana

Magara 23:38, 08 paź 2019


Dołączył: 27 mar 2018
Posty: 6662
Anda napisał(a)


Ogólnie dobry popiół nie jest zły To polepszacz gleby, bo jest bogaty w K, Fe, wapń i fosforany. Lubią go organizmy glebowe. Możesz go dać wszędzie. Jednak podnosi też pH. Nie wiem, jakie masz.


Ewcia, doradź jeszcze odnośnie popiołu z kominka bo mam dylematy
w kominku palę liściastym, ale używam podpałki, takiej sklepowej, białej, w kostkach, zapewne niezbyt ekologicznej
drewno mam wysezonowane ale ułożone pod wiatą gdzie deszcz mocno zacina więc czasem mocno moknie i bez tej podpałki nijak bym nie rozpaliła a kominek to moje jedyne źródło ciepła...
podpałkę daję oczywiście na początku tylko, nie dużo, dwie małe kostki ale jednak...
czy taki popiół się nadaje do czegokolwiek???
z chęcią bym do kompostownika dawała chociażby po to żeby zrównoważyć ph po olbrzymich ilościach fusów kawowych z ekspresu, które idą właśnie w kompost, no ale przez tą podpałkę mam opory i nie wiem co robić żeby było dobrze
____________________
Magara Magary Dramaty z Rabaty
Anda 07:15, 09 paź 2019


Dołączył: 25 maj 2015
Posty: 33474
Magara, nie wiem, co jest w tych kostkach i nie wiem, w jakich ilościach sie to odkłada potem w popiele. Mój teść używa jako podpałkę papieru, a potem popiół wędruje do kompostu. Ważne jest, aby wiedzieć skąd pochodzi drewno, żeby nie zawierało metali ciężkich. W warzywniku nie byłoby to dobre.
____________________
Serdeczności Ewa - Doświadczalnia bylinowo-różana 2 poprzedni wątek Doświadczalnia bylinowo-różana Panie Foerster, co pan robi przeciwko nornicom? - Krzyczę na nie. Wizytówka doświadczalni Landhaus Ettenbühl i Rosengarten Zweibrücken
KasiaBawaria 08:04, 09 paź 2019


Dołączył: 19 mar 2012
Posty: 6443
Z podpalki pewnie wszystko sie spali. Ale z powodu tych samych watpliwosci uzywam od jakiegos czasu podpalek ekologicznych. Popiol sypie na kompost i pod piwonie.
____________________
Zapraszam na kawe
Anda 08:07, 09 paź 2019


Dołączył: 25 maj 2015
Posty: 33474
Ja nie używam popiołu, bo nie wiem, skąd pochodzi drewno na grilla, a kominka i tak nie mam Nie jestem kominkowa.
____________________
Serdeczności Ewa - Doświadczalnia bylinowo-różana 2 poprzedni wątek Doświadczalnia bylinowo-różana Panie Foerster, co pan robi przeciwko nornicom? - Krzyczę na nie. Wizytówka doświadczalni Landhaus Ettenbühl i Rosengarten Zweibrücken
Helen 20:28, 09 paź 2019


Dołączył: 03 mar 2019
Posty: 8312
Ewa, może pokażesz jesień u siebie?
Lubię podglądać różne rozwiązania
____________________
Helen - Hortensjowo
Magara 22:51, 09 paź 2019


Dołączył: 27 mar 2018
Posty: 6662
Ewa, Kasia - dzięki
też nie wiem co jest w tych kostkach - na opakowaniu nic nie jest napisane
pochodzenia drewna jestem raczej pewna, ale ta podpałka właśnie mnie powstrzymuje przed zasilaniem popiołem kompostownika czy roślin, choć na logikę właśnie wszystko z niej powinno się spalić...
ale logika logiką, a wątpliwości wątpliwościami, więc chyba idąc za lekarską zasadą "primum non nocere" - mój popiół kominkowy będzie nadal lądował w odpadach zmieszanych
____________________
Magara Magary Dramaty z Rabaty
Poppy 10:40, 10 paź 2019


Dołączył: 15 maj 2018
Posty: 1469
Magara, to zmien podpalke, najprosciej. Zuzyj zapas, jaki masz, a pozniej kup nowy.
Moj popiol jest rozdzielany w zaleznosci od tego, co bylo palone. Jesli uzywam papieru i malutkich wysuszonych galazek, to wiadomo, kompost, jesli cos nie ten tego, to odpady mieszane. A swistw i tak nie pale z zalozenia.
____________________
Poppy, czyli oswajanie “I am not lost, for I know where I am. But however, where I am may be lost.” Winnie the Pooh
Poppy 10:44, 10 paź 2019


Dołączył: 15 maj 2018
Posty: 1469
Ewo, czytam, ze u Ciebie jeszcze mrozow nie bylo.
U mnie tez nie, chociaz raz bylo blisko. Ale dobrze, bo przynajmniej dane mi zobaczyc w koncu moje szalwie, kwitnace
I nie wiem, jak kanny, ale u mnie wykopuja dalie po pierwszych przymrozkach, jak je zmrozi wlasnie.

I dzieki za kolejna relacje ogrodowa
____________________
Poppy, czyli oswajanie “I am not lost, for I know where I am. But however, where I am may be lost.” Winnie the Pooh
Ewa777 12:48, 10 paź 2019


Dołączył: 26 lip 2014
Posty: 18446
U mnie przymrozków jeszcze nie było, a najbliższy weekend zapowiada się bardzo ciepły. U mnie teraz zakwitły zawilce wiosenne, bo za późno je posadziłam. Cieszą oko - to najważniejsze
____________________
Ewa-Do raju daleko - u Ewy
Basilikum 16:19, 10 paź 2019


Dołączył: 14 cze 2015
Posty: 21735
co o kan to mam pytanie, jak je przechowwac? mam w donicy.Wstawic z donica do garazu czy wykopac i karpy przechowac jak dalie?
____________________
IzaBela Pod Bialo-Niebieska Chmurka***cz.I*** Wizytowka "Nie moge na dluzej zostac" -wyszeptala Chwila Szczescia - "ale wloze w Twoje serce wspomnienia"
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies