Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » To tu- to tam- łopatkę mam !

Pokaż wątki Pokaż posty

To tu- to tam- łopatkę mam !

makadamia 07:58, 09 paź 2019


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
Gruszka_na_wierzbie napisał(a)


A tutaj już łyso. Zimozielona mahonia przesłania dół dereni.



jestem w szoku: u mnie jeszcze wszystkie liście na gałęziach, które wcale nie zbordowiały.
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
Misia 09:05, 09 paź 2019


Dołączył: 11 sie 2017
Posty: 616
Gruszka_na_wierzbie napisał(a)


Witaj Misiu.
Skoro jesień życia mnie dopadła, to trzeba było dostosować do tego okoliczności przyrody. W jesiennych przebarwieniach jest jakaś magia. Nie mogę się im oprzeć. Tak jakby natura chciała nam zrekompensować nadchodzące zimno.



Jaka tam jesień życia Młodość ducha jest i to najważniejsze Zdjęcia jak zawsze przepiękne

Możesz mi jeszcze doradzić które z drzew wybrać, zastanawiam się ad Klonem ścietolistnym a Ambrowcem worplesdon? Chodzi mi właśnie o to jesienne wybawienie. Serce po cichu ciągnie mnie do klona ale Ambrowiec też niczego sobie klona bym zamawiała przez internet wiec pewnie mały patyczek by był, a ambrowca mogę kupić stacjonarnie już takie 3 m drzewko no i mam dylemat... bo jednak mały łatwiej się przyjemnie ale przy dużym to już jest na co popatrzeć...
____________________
Misia - Między brzozami
Brzozowadzie... 12:03, 09 paź 2019


Dołączył: 27 mar 2017
Posty: 4769
makadamia napisał(a)


jestem w szoku: u mnie jeszcze wszystkie liście na gałęziach, które wcale nie zbordowiały.

Cóż, cisnie się na usta, że w przyrodzie sprawiedliwość też być musi, wcześniej przyszło ale za to wcześniej też odejdzie U mnie ściętolistny w pełnym umundurowaniu zieloniutki
____________________
Agata.Tajemniczy ogród
Gruszka_na_w... 18:20, 09 paź 2019


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22090
KasiaBawaria napisał(a)

To jedyne co mi przeszkadza w astrach. Ze tak krotko kwitna.

Ale masz zbiory. U mnie seler nie wytworzyl w tym roku prawie korzenia. Za sucho bylo chyba.

Jak ty to robisz ze turzyce takie piekne u ciebie?U mnie 3 lata zimowaly ladnie. Potem po zimie polowa przemarzla.


Astry zaczęły kwitnienie w sierpniu. Ponad miesiąc cieszyły oko. Myślę, że to niezły wynik.
Selerom w lipcu trzeba odciąć korzenie boczne. Bierze się ostry, krótki nożyk. Wbija się go pionowo obok bulwki i obcina boczne korzenie. Część tej bulwki odkopuje się z ziemi(odsłania). Selery są dosyć żarłoczne.

Obstawiam, że turzyce wygniły, a nie wymarzły. Chyba, że były to turzyce nowozelandzkie. Przy sporych mrozach mogą wymarzać.
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Gruszka_na_w... 18:22, 09 paź 2019


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22090
makadamia napisał(a)


jestem w szoku: u mnie jeszcze wszystkie liście na gałęziach, które wcale nie zbordowiały.


Bo Ty masz ogród w strefie miejskiej, zacisznej. Wiatr Ci nie szarga nasadzeń, a spadki temperatury są niższe niż w szczerym polu.
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Gruszka_na_w... 18:24, 09 paź 2019


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22090
Brzozowadziewczyna napisał(a)

Cóż, cisnie się na usta, że w przyrodzie sprawiedliwość też być musi, wcześniej przyszło ale za to wcześniej też odejdzie U mnie ściętolistny w pełnym umundurowaniu zieloniutki


Las Cię chroni.
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Gruszka_na_w... 18:28, 09 paź 2019


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22090
Misia napisał(a)


Jaka tam jesień życia Młodość ducha jest i to najważniejsze Zdjęcia jak zawsze przepiękne

Możesz mi jeszcze doradzić które z drzew wybrać, zastanawiam się ad Klonem ścietolistnym a Ambrowcem worplesdon? Chodzi mi właśnie o to jesienne wybawienie. Serce po cichu ciągnie mnie do klona ale Ambrowiec też niczego sobie klona bym zamawiała przez internet wiec pewnie mały patyczek by był, a ambrowca mogę kupić stacjonarnie już takie 3 m drzewko no i mam dylemat... bo jednak mały łatwiej się przyjemnie ale przy dużym to już jest na co popatrzeć...


Nie doradzę, bo tego ambrowca nie znam. U mnie rośnie czysty gatunek i jeśli przeżyje te uszkodzenia kory, to będzie sporym drzewem. Na dobra sprawę nie mam też pojęcia, co wyrośnie z tego ściętolistnego. Nigdzie w naturze nie widziałam dorosłego egzemplarza. Trafił do mnie zupełnym przypadkiem. Spodobały mi się zdjęcia listków na stronie sklepu internetowego.
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
KasiaBawaria 19:23, 09 paź 2019


Dołączył: 19 mar 2012
Posty: 6443
Haniu, myslisz ze wygnily po 3 latach?Liscie sie zrobily szare, papierowe, pergaminowe. Polowy kep tak wygladaly.

A seler odslanialam. Wprawdzie bez obcinania korzeni. Liscie mialy piekne, sterczace, jedrne, zieloniutkie.Zadnych objawow niedoborow.
____________________
Zapraszam na kawe
Gruszka_na_w... 19:32, 09 paź 2019


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22090
KasiaBawaria napisał(a)
Haniu, myslisz ze wygnily po 3 latach?Liscie sie zrobily szare, papierowe, pergaminowe. Polowy kep tak wygladaly.

A seler odslanialam. Wprawdzie bez obcinania korzeni. Liscie mialy piekne, sterczace, jedrne, zieloniutkie.Zadnych objawow niedoborow.


To obcinanie korzeni to podstawa sukcesu ich uprawy. Jesli sie tego nie zrobi, to cała para idzie w liscie. Ten sekret zdradziła Hania Andrus. Od kiedy tak robie, to mam dorodne korzenie.

Ta turzyca włosista po zimie tak ma. Trzeba trochę odczekać i sukcesywnie ją wyczesywać, wyciągać te szare i martwe. Te martwe źdźbła wyłażą i robi się miejsce na młode. Turzyce, to nie są rośliny długowieczne.
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
galgAsia 20:23, 09 paź 2019


Dołączył: 05 sie 2019
Posty: 10915
Wiesz, u mnie dopiero teraz, powoli, zaczęły się przebarwienia. Zachwycam się jarząbami, wcześniej nie zwracałam uwagi na ich listki, widziałam tylko korale. Ciekawe, jak wybiórczy jest ludzki wzrok...
____________________
AsiaOgród bez reguł Nie możesz zatrzymać dnia. Ale możesz go nie stracić. XXX. Strata żadna, zysk możliwy, nauka pewna.
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies