Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » To tu- to tam- łopatkę mam !

Pokaż wątki Pokaż posty

To tu- to tam- łopatkę mam !

Roocika 20:04, 30 maj 2020


Dołączył: 14 gru 2017
Posty: 7943
Poppy napisał(a)


O, a rzucisz przepisem? Bo nie mam dobrego na chleb bezglutenowy, do tego jeszcze na zakwasie!

Jasne, jak będę miała dłuższą wolną chwilkę to Ci wyślę
____________________
Asia Ogród w dolinie Wysoczyzna Elbląska
Mary 23:07, 30 maj 2020


Dołączył: 27 mar 2015
Posty: 3506
Gruszka_na_wierzbie napisał(a)
Szpinak można ogławiać. Wypuszcza wtedy boczne gałązki, ale tylko te pierwsze liście są słusznej wielkości. Te z bocznych gałązek są już mniejsze.
Szpinak generalnie zbiera się do początku czerwca. Potem z powodu długiego dnia traci ochotę na produkcję liści i wybija w kwiatostan.

Dziękuję, Haniu!
____________________
Marysia - Ogród bez roweru
Poppy 23:24, 30 maj 2020


Dołączył: 15 maj 2018
Posty: 1469
Gruszka_na_wierzbie napisał(a)
Amsonia nie miała w tym roku idealnych warunków. Za zimno, za wilgotno i niewiele słonka, ale i tak dobrze się spisała.





Amsonia ma niesamowity kolor. Taki niedookreslony.
____________________
Poppy, czyli oswajanie “I am not lost, for I know where I am. But however, where I am may be lost.” Winnie the Pooh
Mariposa 08:59, 31 maj 2020


Dołączył: 29 gru 2017
Posty: 1335
Gruszka_na_wierzbie napisał(a)








Ławeczka jak w zaczarowanym ogrodzie Oj, usiadłoby się na niej i podumało

Haniu, co to za cis na drugim zdjęciu, rośnie tak bardzo wąsko czy go jakoś golisz?
Mam jeszcze pytanie o obielę- wsadziłam młode krzaczki, wypadałoby je podciąć, aby się zagęszczały, kwitną wiosną, więc chyba teraz ciąć?
____________________
Ela Motylogród
Gruszka_na_w... 09:30, 31 maj 2020


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 21989
Mariposa napisał(a)


Ławeczka jak w zaczarowanym ogrodzie Oj, usiadłoby się na niej i podumało

Haniu, co to za cis na drugim zdjęciu, rośnie tak bardzo wąsko czy go jakoś golisz?
Mam jeszcze pytanie o obielę- wsadziłam młode krzaczki, wypadałoby je podciąć, aby się zagęszczały, kwitną wiosną, więc chyba teraz ciąć?


Ta igiełka na drugim planie to jałowiec pospolity Hibernica. Jest mocno cięty, żeby zachował kształt igiełki. Podobnie czynię z jałowcami kolumnowymi Blue Arrow na froncie. Te drugie mają silniejszy wzrost. Takie ostre cięcie zapobiega starzeniu jałowców i tworzeniu się "suchelców" wewnątrz.

U mnie chyba rosnie obiela The Bride. Ma tendencje do przewieszania. Od dwóch lat podwiązuję ją do palika, żeby ja spionizować. Trudne to, bo ma bardzo wiotkie gałązki. Jeszcze jej nie cięłam.

Ławeczki w ogrodzie mus mieć. za często na nich nie przesiaduję, ale od czasu do czasu spoczywam na nich, żeby spojrzeć na ogród z innej perspektywy.
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Gruszka_na_w... 09:31, 31 maj 2020


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 21989
Poppy napisał(a)


Amsonia ma niesamowity kolor. Taki niedookreslony.


Jak niezapominajka. Tylko większa.
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Mariposa 10:10, 31 maj 2020


Dołączył: 29 gru 2017
Posty: 1335
Dziękuję, Haniu. Ale dałam się nabrać - myślałam, że to cis Fajna ta igiełka, na moje małe rabaty w sam raz
Ja mam obielę Niagara, też ma bardzo delikatne gałązki (ale jest młodziutka), też przywiązałam, myślałam, że cięcie potrzebne. Ale skoro Ty nie tniesz, to znaczy, że nie trza
____________________
Ela Motylogród
Gruszka_na_w... 19:18, 31 maj 2020


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 21989
Elu, może spytaj jeszcze kogoś u kogo ona rośnie. Z obielą nie mam doświadczeń poza pozyskaniem informacji od Gosiek na temat możliwości podwiązania jej do patyka.
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Gruszka_na_w... 19:34, 31 maj 2020


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 21989
Kończy się maj. Ostatni z wiosennych miesięcy. Wyjątkowo zimny, jeśli porównać go z tymi z ostatnich lat. Ponoć ostatni tak zimny maj był 29 lat temu. Dzisiaj było zaledwie 10 stopni. Trzeba było odpalić kominek. Plusem tej całej pogodowej zawieruchy jest dobra wilgotność gleby. Sporo było opadów. Słońca zdecydowanie było mniej.

Większość majowych zdjęć robiona była przy zachmurzonym niebie.

Ku pamięci- przegląd rabaty frontowej z elementem ozdobnym. Dobrze zarasta. Trochę zgrzyta z berberysem, ale za moment berberys nieco wyblaknie, a zieleń złagodzą kwitnące róże.









W czerwcu zabiorę się za cięcie cisów, bukszpanów, stożków z ostrokrzewu i jałowcowych igiełek.



Zakwitły tawuły nippońskie- rosną w grupie naprzeciw okna i miło jest teraz na nie patrzeć.

____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Gruszka_na_w... 19:45, 31 maj 2020


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 21989
Późnym popołudniem wyszło wreszcie słońce. Ogród od razu zyskał na urodzie.

Nowej piwonii należy się osobna sesja.

Cały czas pąk był zamknięty. Wystarczyło parę minut słońca i od razu zareagował.











W tym kąciku rosną trzy piwonie.



____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies