Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » To tu- to tam- łopatkę mam !

Pokaż wątki Pokaż posty

To tu- to tam- łopatkę mam !

antracyt 21:41, 15 cze 2020


Dołączył: 15 maj 2019
Posty: 11650
Gruszka_na_wierzbie napisał(a)


Kupowałam ją razem z pozostałymi różami. Niestety, jako jedyna z listy zakupów, musiała zaliczyć zmianę miejscówki. Pierwotnie rosła przy tarasie, ale tam zjadał ją miskant. To jej trzeci sezon w nowym miejscu. Ładnie się rozbudowała, nie choruje, a zapach ma taki, jaki obiecują. Z wyglądu krzaczek też jest delikatny. Będziesz zadowolona.

Bardzo mnie to cieszy Zamierzam ją posadzić koło ławki przy drewni. Za towarzystwo będzie miała irysy syberyjskie i pomyloną różyczkię pachnącą owocowo. Będę miała aromaterapię przy kawie i książce
____________________
Zuzanna Zieleń, drewno i antracyt , Ogród wakacyjny
Gruszka_na_w... 21:41, 15 cze 2020


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22024
Johanka77 napisał(a)



Hania rondo urzeka mnie coraz bardziej.
Nigdy nie wiem, co mnie tam zastanie, ale jest piękniej i piękniej.


Zawsze mnie zaskakujesz takimi stwierdzeniami. Przywykłam już do Twojego minimalizmu. Ale cieszę się, że dostrzegasz urok takich miejsc.

____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Gruszka_na_w... 21:48, 15 cze 2020


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22024
antracyt napisał(a)

Bardzo mnie to cieszy Zamierzam ją posadzić koło ławki przy drewni. Za towarzystwo będzie miała irysy syberyjskie i pomyloną różyczkię pachnącą owocowo. Będę miała aromaterapię przy kawie i książce


Rozmarzyłam się.

Dzisiaj pierwszy raz gotowałam zupę z własnych warzyw.



A od kilkunastu dni można się cieszyć owocami z ogrodu. Są jagody kamczackie, truskawki i poziomki.



Apel do niedoświadczonych właścicielek warzywników: marchew, pietruszkę i buraczki koniecznie trzeba przerywać- czyli wyciągać z ziemi takie drobiazgi jak na zdjęciu, żeby te, co zostaną w ziemi, miały miejsce na rozrost. Na jedną marchewkę zostawia się ok. 2 cm. Na buraczka więcej.
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
TAR 21:50, 15 cze 2020


Dołączył: 16 sie 2016
Posty: 7337
o mamuniu ale smakowicie sie zrobilo i w takich okolicznosciach przyrody. wszamalam dzis pierwsze wlasne truskawki i stalam sie rowniez wielbicielka stipy, kilka posadzilam i calkiem calkiem sie prezentuja.
____________________
Ogrod nad bajorkiem
Gruszka_na_w... 21:52, 15 cze 2020


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22024
Helen napisał(a)
Haniu, a już myślałam, że u Ciebie nie ma ślimaków

Ogród powoli dojrzewa...cudny o każdej porze


U mnie jest wszystko!
Dzisiaj odkryłam mrowisko wewnątrz żywotnikowej kuli. Miało 30 cm wysokości- po sam czubek. Robiłam oprysk propionianem i chciałam spryskać tę kulkę w środku. Lanca mi się zaklinowała.

Dzisiaj z eMem doszliśmy do wniosku, że dosyć szybko nam ten ogród dojrzał, bo eM nie mógł mnie w nim znaleźć.
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
antracyt 21:56, 15 cze 2020


Dołączył: 15 maj 2019
Posty: 11650
Dobre
____________________
Zuzanna Zieleń, drewno i antracyt , Ogród wakacyjny
Gruszka_na_w... 22:02, 15 cze 2020


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22024
TAR napisał(a)
o mamuniu ale smakowicie sie zrobilo i w takich okolicznosciach przyrody. wszamalam dzis pierwsze wlasne truskawki i stalam sie rowniez wielbicielka stipy, kilka posadzilam i calkiem calkiem sie prezentuja.


Muszę kupić lepsze sadzonki. Te, które miałam były już "wyrodzone". Plony nie są takie, jakie mogłyby być. Któraś dziewczyna mi pisała, że do rozmnażania nadają się tylko sadzonki pobrane w pierwszym roku. Moje, pobrane z 4 letnich krzaczków, nie maja już tego wigoru.
Skuszę się chyba na te frigo. Muszę tylko znaleźć kogoś, kto wejdzie ze mną w spółkę zakupową. Potrzebuję dwóch odmian, a w sprzedaży są tylko pęczki po 25 sztuk.

Długo broniłam się przed stipą. Wydawała mi się bardzo kapryśna. Żałuję jedynie, że przez cały sezon nie ma tej seledynowej, trzymającej pion, zwiewności.
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
TAR 22:08, 15 cze 2020


Dołączył: 16 sie 2016
Posty: 7337
Haniu, wiosna byly tez pakiety po 10 szt. Np. w pakiecie byly 3 odmiany po 10 szt. Swoje zamawiam zazwyczaj zima, wtedy jest wybor. U mnie wlasnie dojrzaly frigo sadzone w marcu. Duze i pyszne owoce, choc przez braki slonca i kaprysna wiosne te pierwsze nie sa zbyt slodkie. moze pozniejsze odmiany beda smaczniejsze. Osobiscie polecam frigo. Tym razem posadzilam w odpowiednich odstepach, krzaczki sa zwarte a łodyzki trzymaja wysoko i owoce nie gnija od ziemi. troche plonow bedzie.
____________________
Ogrod nad bajorkiem
Roocika 22:27, 15 cze 2020


Dołączył: 14 gru 2017
Posty: 7943
Haniu, Ty masz psy, czy twoje psy zjadają Ci plony z warzywnika? My chcieliśmy dziś zjeść truskawki dziś, bo wczoraj już były rumiane ale nie było, coś zjadło. Na kamerze nagrał się nasz pies. Zastanawiamy się jak ochronić truskawki, poziomki i pomidorami przed psem.... Masz z tym może jakieś doświadczenie?
____________________
Asia Ogród w dolinie Wysoczyzna Elbląska
Gruszka_na_w... 22:31, 15 cze 2020


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22024
Ivo napisał(a)

A czy możesz napisać jakie nasadzenia tu masz?

Uwielbiam Twój ogród



Cieszy mnie to bardzo.

Czasem myślę, że na takie pytanie prościej byłoby odpowiedzieć, czego tam nie ma.

Robię dość specyficzne nasadzenia, bo na większości rabat są rośliny, które wyskakują w kolejnych miesiącach (porach roku). Sporo ich tam jest, bo to dość długa rabata, szeroka też.

Plecy rabaty to żywopłot bukowo-grabowy.
Zimozielone akcenty, to dwa (jeszcze niewidoczne) świerki serbskie oraz porozrzucane żywotnikowe kule.
Z tyłu rośnie morwa (z lewej), w środku brzoza Doorenbos, a po prawej bez czarny Aurea.



W środkowej linii rosną róże, hortensja i berberys. Między nimi są wysokie byliny: kępki irysów syberyjskich, naparstnice,floksy, astry, przetaczniki, krwiściąg, perovskia, dzwonki.
Przód rabaty to cięty w kulę szczepiony modrzew Kórnik, żylistki, rozchodniki, firletki, kocimiętka, astry alpejskie, szałwia, żurawki.









W kolejnych miesiącach będzie tak





____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies