Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » To tu- to tam- łopatkę mam !

Pokaż wątki Pokaż posty

To tu- to tam- łopatkę mam !

Gruszka_na_w... 18:19, 11 mar 2021


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22090
Gosiek33 napisał(a)
Miałam nie patrzeć co robisz w ogrodzie o tej porze roku, ale oczywiście czytam.
Skoro nie pada, to naszło i mnie by wyciągnąć maszynę do cięcia gałęzi - jestem w szoku, jak pięknie poszatkowała mi trawy


Moja cięła tylko łodygi Giganteusów. Od liści i cieńszych miskantów co chwila się zatykała. Świetnie tnie gałęzie.
Lepiej się z tym uporać wcześniej niż później. Odetchnęłam, kiedy zniknął ten stos.
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Gruszka_na_w... 18:27, 11 mar 2021


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22090
TAR napisał(a)
dziewczeta, ja tne zawsze derenie nisko, musza sie zagescic a rosna szybko. mocne ciecie jest potrzebne zeby nie ogolacały sie od dolu. tne zazwyczaj nad 3 oczkiem. mozna nad 4 jak chcemy zostawic wyzszy. ale ciac warto. u siebie derenie przycinam jeszcze raz w lecie, potwory porosły wiec jest mus. mysle jakby tu wykopac Flaviramea, bo 4 sezon i kolos. Chcociaz ładnie nadmiar wilgoci spod rynny zbiera ale ciac musze co najmniej 2 razy w sezonie jak pecherznice.


Cięcie u dereni robi się głównie z powodu uzyskania mocnego wybarwienia gałęzi zimą. Starsze 3-4 letnie gałęzie czernieją. Młode są intensywnie czerwone, pomarańczowe lub oliwkowe, w zależności od odmiany.
Moim zdaniem, po upływie 2-3 lat od posadzenia, lepiej wycinać co roku 2-3 najstarsze gałęzie tuż przy ziemi i pozwolić, aby młode gałązki wyrastały na wysokości gleby. Cięcie 30-40 cm od ziemi spowoduje powstanie brzydkich zgrubień u podstawy. Latem ich nie widać, ale zimą będą widoczne.
Dla zagęszczenia można korygować przycięciem od góry.
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Gruszka_na_w... 18:31, 11 mar 2021


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22090
mrokasia napisał(a)
Podepnę się do pytania Brzozowej (a jakże ) o cięcie dereni. Też mam Aurea, też mają stanowić przesłonę i też mają kilka metrowych gałązek . Najchętniej bym nie ruszała.

Zakres zrealizowanych prac mnie osobiście wprawił w osłupienie pomieszane z podziwem i poczuciem winy. Ja nic jeszcze nie robię bo zimno. Wycięłam kilak traw i bylin jak było cieplej, teraz czekam na lepsze dni .



Często pracujesz na 4 ręce. U mnie w ogrodzie są tylko dwie, więc muszę się spiąć. Lada moment trzeba zacząć działać w warzywniku. Tam nie ma zmiłuj się. Są konkretne terminy wysiewu, a warzywnik mam ciut większy niż Ty.
Tego derenia zostaw. Lekko skróć mu gałązki od góry. Zagęści się.
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
jolanka 18:41, 11 mar 2021


Dołączył: 08 sie 2015
Posty: 16474
Z tym cięciem dereni to też mam kłopot. Jakoś po takim większym cięciu nie bardzo chciały odrastać. Myślę, że tak jak Ty Haniu, będę wycinać te najstarsze pędy.
____________________
jolanka ogród z uśmiechem
sylwia_slomc... 21:07, 11 mar 2021


Dołączył: 20 kwi 2015
Posty: 82140
Kobieto kiedy Ty to zdążyłaś wszystko porobić, ja robię co dzień dużo, a i tak w lesie jeszcze jestem z robotą....a jeszcze zimno bardzo i wietrznie, generalnie pogoda prac nie ułatwiaU Ciebie ogród gotowy do nowego sezonu
____________________
Ranczo Szmaragdowa Dolina II *** Ranczo Szmaragdowa Dolina *** Wizytówka
Gosiek33 06:50, 12 mar 2021


Dołączył: 17 kwi 2015
Posty: 14125
mrokasia napisał(a)


Gosiu, jaką masz tę maszynę do cięcia gałęzi co tak ładnie trawy szatkuje????


takiego Faworyta sobie kupiłam tylko z torbą zamiast pojemnika


poprawiłam


____________________
pozdrawiam Gosiek Ogród do odnowy
Gosiek33 06:52, 12 mar 2021


Dołączył: 17 kwi 2015
Posty: 14125
Gruszka_na_wierzbie napisał(a)


Moja cięła tylko łodygi Giganteusów. Od liści i cieńszych miskantów co chwila się zatykała. Świetnie tnie gałęzie.
Lepiej się z tym uporać wcześniej niż później. Odetchnęłam, kiedy zniknął ten stos.



Faktycznie zatyka się na miękkich trawach ale tnie nawet stipę
To zatykanie jest jego jedyną wadą - muszę z dołu ręką wyciągać to co się zacięło ale to pestka gdy mogę takie masy traw i gałęzi pociąć
____________________
pozdrawiam Gosiek Ogród do odnowy
KasiaBawaria 10:23, 12 mar 2021


Dołączył: 19 mar 2012
Posty: 6443
U mnie link nie dziala. Moje tez sie zatykaja na cienkich trawach, galezie i miskanty tnie dobrze. Cienkie wrzucam na kompost. Ale przydaloby sie cos cos by cielo wszystko.
____________________
Zapraszam na kawe
TAR 10:35, 12 mar 2021


Dołączył: 16 sie 2016
Posty: 7616
Gosia, linek nie dziala. Wrzuc raz jeszcze, tez sie przymierzam do zakupu. Zostalo mi jeszcze troche do uporzadkowania, nie chce mi sie wszystkiego w wory upychac, za duzo, za ciezko a rozrobnione alkurat wykorzystac moge.
____________________
Ogrod nad bajorkiem
TAR 10:38, 12 mar 2021


Dołączył: 16 sie 2016
Posty: 7616
jolanka napisał(a)
Z tym cięciem dereni to też mam kłopot. Jakoś po takim większym cięciu nie bardzo chciały odrastać. Myślę, że tak jak Ty Haniu, będę wycinać te najstarsze pędy.


u mnie niestety rosna za szybko i za wielkie, musze 2 razy w sezonie je przycinac przez co ani nie mialam kwiatow ani owocow, okropne chaszcze rosły. Ale juz niedługo, jak zrobi sie cieplo zabiera je kolezanka do swojego ogrodka. u mnie max 2 szt. zostana. wziela tez sporo pecherznic a ja zluzowalam sobie miejsce na rabatach
____________________
Ogrod nad bajorkiem
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies