Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » To tu- to tam- łopatkę mam !

Pokaż wątki Pokaż posty

To tu- to tam- łopatkę mam !

malgol 10:44, 12 mar 2021


Dołączył: 17 cze 2015
Posty: 5860
Gruszka_na_wierzbie napisał(a)


Cięcie u dereni robi się głównie z powodu uzyskania mocnego wybarwienia gałęzi zimą. Starsze 3-4 letnie gałęzie czernieją. Młode są intensywnie czerwone, pomarańczowe lub oliwkowe, w zależności od odmiany.
Moim zdaniem, po upływie 2-3 lat od posadzenia, lepiej wycinać co roku 2-3 najstarsze gałęzie tuż przy ziemi i pozwolić, aby młode gałązki wyrastały na wysokości gleby. Cięcie 30-40 cm od ziemi spowoduje powstanie brzydkich zgrubień u podstawy. Latem ich nie widać, ale zimą będą widoczne.
Dla zagęszczenia można korygować przycięciem od góry.


O! I tu jest pies pogrzebany! już wiem dlaczego moje Ivory halo się nie zagęszczają tylko u podstawy tworza nieładne kłębowisko.Super rada
____________________
Gosia -Mój ogród pod lasem Wizytówka
Brzozowadzie... 10:45, 12 mar 2021


Dołączył: 27 mar 2017
Posty: 4769
U mnie słaba ziemia więc nie będą rosły takie potwory, jak u ciebie, Tarciu. Zrobię tak, jak pisze Hania.
Gosiu, też podpinam się o ten link, bo tamten nie działa, a koniecznie muszę sobie coś kupić do rozdrabniania.
____________________
Agata.Tajemniczy ogród
Brzozowadzie... 10:47, 12 mar 2021


Dołączył: 27 mar 2017
Posty: 4769
mrokasia napisał(a)
Podepnę się do pytania Brzozowej (a jakże ) o cięcie dereni. Też mam Aurea, też mają stanowić przesłonę i też mają kilka metrowych gałązek . Najchętniej bym nie ruszała.

Zakres zrealizowanych prac mnie osobiście wprawił w osłupienie pomieszane z podziwem i poczuciem winy. Ja nic jeszcze nie robię bo zimno. Wycięłam kilak traw i bylin jak było cieplej, teraz czekam na lepsze dni .


Kasiu
Ja też czekam na lepsze czasy na cięcie, ja choruję już miesiąc, chłopaki też po kolei, ech... No nie ma jak działać, a ręce aż mnie świerzbią.
____________________
Agata.Tajemniczy ogród
TAR 11:21, 12 mar 2021


Dołączył: 16 sie 2016
Posty: 7617
malgol napisał(a)


O! I tu jest pies pogrzebany! już wiem dlaczego moje Ivory halo się nie zagęszczają tylko u podstawy tworza nieładne kłębowisko.Super rada


Akurat IH tez tylko ledwo podcinam, w sumie w niektorych to nawet nie ma co wyciac one duzo wolniej rosna
____________________
Ogrod nad bajorkiem
Gosiek33 12:44, 12 mar 2021


Dołączył: 17 kwi 2015
Posty: 14125
KasiaBawaria napisał(a)
U mnie link nie dziala. Moje tez sie zatykaja na cienkich trawach, galezie i miskanty tnie dobrze. Cienkie wrzucam na kompost. Ale przydaloby sie cos cos by cielo wszystko.



TAR napisał(a)
Gosia, linek nie dziala. Wrzuc raz jeszcze, tez sie przymierzam do zakupu. Zostalo mi jeszcze troche do uporzadkowania, nie chce mi sie wszystkiego w wory upychac, za duzo, za ciezko a rozrobnione alkurat wykorzystac moge.



poprawiłam link, ale wyświetla mi się brak towaru
____________________
pozdrawiam Gosiek Ogród do odnowy
TAR 12:57, 12 mar 2021


Dołączył: 16 sie 2016
Posty: 7617
to podaj model poszukamy sobie

dobra dziala, sprzet znaleziony
____________________
Ogrod nad bajorkiem
Gruszka_na_w... 16:38, 12 mar 2021


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22090
Gosiek33 napisał(a)


takiego Faworyta sobie kupiłam tylko z torbą zamiast pojemnika


poprawiłam




Ma takie same parametry jak mój. To zapychanie doprowadza mnie do szewskiej pasji. Strasznie spowalnia pracę.
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Gruszka_na_w... 16:39, 12 mar 2021


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22090
jolanka napisał(a)
Z tym cięciem dereni to też mam kłopot. Jakoś po takim większym cięciu nie bardzo chciały odrastać. Myślę, że tak jak Ty Haniu, będę wycinać te najstarsze pędy.


Z wycinaniem przy ziemi to duże ryzyko. Jeśli gleba jest słaba lub trafi się okres suszy, to może być problem z wypuszczaniem nowych przyrostów.
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Gruszka_na_w... 16:43, 12 mar 2021


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22090
sylwia_slomczewska napisał(a)
Kobieto kiedy Ty to zdążyłaś wszystko porobić, ja robię co dzień dużo, a i tak w lesie jeszcze jestem z robotą....a jeszcze zimno bardzo i wietrznie, generalnie pogoda prac nie ułatwiaU Ciebie ogród gotowy do nowego sezonu


Dzisiaj była trochę lepsza pogoda. słupek rtęci dobił do 10 stopni, ale wciąż jest bardzo wietrznie, a gleba wciąż mocno ciumkata. Posadziłam bratki i stokrotki, żeby przywołać wiosnę, bo przebiśniegi i krokusy wciąż skulone z zimna.







____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Gruszka_na_w... 16:49, 12 mar 2021


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22090
Brzozowadziewczyna napisał(a)
U mnie słaba ziemia więc nie będą rosły takie potwory, jak u ciebie, Tarciu. Zrobię tak, jak pisze Hania.
Gosiu, też podpinam się o ten link, bo tamten nie działa, a koniecznie muszę sobie coś kupić do rozdrabniania.


Te rozdrabniacze ze średniej półki mają problem z pocięciem zbyt miękkiego i cienkiego materiału. Te, które rozdrabniają wszystko kosztują w okolicach 2 tysięcy.

Zrębki wykorzystałam do ściółkowania. jeszcze świecą świeżością, ale wkrótce zszarzeją. Podsypałam je też po bokach tarasu. W czasie deszczu boczne ścianki się nie brudzą od ziemi.



____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies