Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » To tu- to tam- łopatkę mam !

Pokaż wątki Pokaż posty

To tu- to tam- łopatkę mam !

Gruszka_na_w... 20:29, 02 lis 2021


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22090
Helen napisał(a)

Haniu, czy pamiętasz może jaka to odmiana rozchodnika?


Kupiłam go na lokalnym ryneczku od starszej pani. To najprawdopodobniej stara odmiana rozchodnika okazałego Brillant. Większość rozchodników w tym ogrodzie, to potomkowie tej pierwszej sadzonki.
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Gruszka_na_w... 20:47, 02 lis 2021


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22090
Roocika napisał(a)
No patrz, a moje krzewuszki nana variegata się przebarwiają, ta duża też się przebarwi?


Ta chyba się nie przebarwia. Ładne kolory łapie krzewuszka Purpurea nana.
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Helen 21:07, 02 lis 2021


Dołączył: 03 mar 2019
Posty: 8356
Gruszka_na_wierzbie napisał(a)


Kupiłam go na lokalnym ryneczku od starszej pani. To najprawdopodobniej stara odmiana rozchodnika okazałego Brillant. Większość rozchodników w tym ogrodzie, to potomkowie tej pierwszej sadzonki.

Kupione na ryneczkach są niezawodne. Ten rozchodnik pięknie się przebarwia. Jak kwitnie w sezonie, na różowo?

P.S. Kupiłam na ryneczku astra fioletowo-granatowego nn i nie dosyć, że nie wybujał, to jeszcze jest najbardziej niezmordowany w kwitnieniu.
____________________
Helen - Hortensjowo
Gruszka_na_w... 21:43, 02 lis 2021


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22090
Helen napisał(a)

Kupione na ryneczkach są niezawodne. Ten rozchodnik pięknie się przebarwia. Jak kwitnie w sezonie, na różowo?

P.S. Kupiłam na ryneczku astra fioletowo-granatowego nn i nie dosyć, że nie wybujał, to jeszcze jest najbardziej niezmordowany w kwitnieniu.


Rozchodnik w czerwcu zaczyna tak (to ten pod czosnkami)



W lipcu pojawiają się seledynowe kwiatostany.



Pod koniec sierpnia zaczyna różowieć.



We wrześniu ten róż ciemnieje i przechodzi stopniowo w bordo.



Wysokie rosną astry nowobelgijskie i angielskie. Niskie astry kupowałam z "krzaczasty" w nazwie (aster krzaczasty Jenny). Mam też astry alpejskie. One kwitną na początku lipca.
te stare odmiany są najbardziej zdrowe.

____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Agatorek 01:01, 03 lis 2021


Dołączył: 17 gru 2020
Posty: 13376
No wiesz, wg mnie nie masz żadnego problemu z robieniem zdjęć. Ani trochę. Kolory są cudne

Mam pytanie o graby, bo masz je na froncie, chyba fastigiata. Czy one są bardziej kolumnowe, czy jajowate?

Teraz mam fazę na graby, najlepsza byłaby odmiana Columnaris (wbrew nazwie jest bardziej okrągła niż strzelista/kolumnowa), globus, lub monumentalis, ale znajduję jakieś oferty z małymi okazami za duże pieniądze (a chciałabym odwrotnie ).
____________________
Agnieszka ***** Ogród z zegarem ***** Pura vida Kostaryka ***** Hawaje
Helen 05:46, 03 lis 2021


Dołączył: 03 mar 2019
Posty: 8356
Haniu, bardzo dziękuję za opis, muszę namierzyć tego rozchodnika, wszystko mi w nim pasuje.
____________________
Helen - Hortensjowo
Kawa 08:58, 03 lis 2021


Dołączył: 26 maj 2015
Posty: 14911
jejjjj ale pięknie Haniu !
cudowna jesień
____________________
Kamila-Droga do spełnienia
antracyt 09:35, 03 lis 2021


Dołączył: 15 maj 2019
Posty: 11762
Aga, u mnie graby fastigiata robią się coraz bardziej jajowate. Takie też rosną w Kórniku, dużo starsze, o średnicy do 2,5m. Wydaje mi się że trzeba by je ciąć, żeby mocno kolumnowe zostały. Ewa Anda wstawiła kiedyś zdjęcie graba fastigiata (z którejś wycieczki ogrodowej), na pewno wąskokolumnowy nie był.
____________________
Zuzanna Zieleń, drewno i antracyt , Ogród wakacyjny
Gruszka_na_w... 12:22, 03 lis 2021


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22090
Agatorek napisał(a)


Mam pytanie o graby, bo masz je na froncie, chyba fastigiata. Czy one są bardziej kolumnowe, czy jajowate?

Teraz mam fazę na graby, najlepsza byłaby odmiana Columnaris (wbrew nazwie jest bardziej okrągła niż strzelista/kolumnowa), globus, lub monumentalis, ale znajduję jakieś oferty z małymi okazami za duże pieniądze (a chciałabym odwrotnie ).


Mam 5 grabów Fastigiata. Nigdy ich nie cięłam. Uważam, że nie ma takiej potrzeby.
Najstarsze sadzone były 5 lat temu. Miały wtedy jakieś 130 cm wysokości.


Gałązki biegną pionowo i raczej spodziewam się, że utworzą wąski owal. Typowej bardzo wąskiej kolumny, bez cięcia, chyba się nie uzyska. Odmiana Columnaris też z wiekiem nabiera krągłości. Kiedy tak patrzę na zdjęcia w necie tych różnych odmian grabów kolumnowych, to wszystkie wyglądają tak samo. Fastigiata, Columnaris, Lucas, czy też Frans Fontaine



Na pierwszym zdjęciu pięciolatek, ale rośnie w gorszej glebie. Na drugim trzylatek.



A tego dosadzałam dwa lata temu, żeby przesłonić taras sąsiada po skosie.



U Ciebie fajnie by wyglądał szpalarek wzdłuż ogrodzenia na froncie.
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Gruszka_na_w... 12:22, 03 lis 2021


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22090
Helen napisał(a)
Haniu, bardzo dziękuję za opis, muszę namierzyć tego rozchodnika, wszystko mi w nim pasuje.


Cieszę się, że pomogłam.
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies