Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » To tu- to tam- łopatkę mam !

Pokaż wątki Pokaż posty

To tu- to tam- łopatkę mam !

ryska 21:10, 30 gru 2021


Dołączył: 12 sie 2013
Posty: 11623
Haniu zdrowia i spokoju w 2022
____________________
Renata Podwórkowa rehabilitacja*****Wizytówka-podwórko Ryski Dlaczego podwórkowa rehabilitacja? Bo grunt to zdrowie :)
Gruszka_na_w... 13:33, 06 sty 2022


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22052
Dziękuję za noworoczne życzenia.
Mam nadzieję, że ten kolejny rok będzie dobry. Przyniesie zdrowie i spokój, spełnienie drobnych i dużych marzeń i wiele radości z uprawy naszych ogrodów.

Zimowe klimaty za oknem to już przeszłość. Pierwsze dni nowego roku przyniosły spore ocieplenie. Termometr pokazywał 10 stopni na plusie. Można było rozpocząć nowy sezon.
Pobieliłam wapnem drzewka owocowe.





Zakupiłam kolejne 40 kg karmy dla ptaszarni. Okolice karmnika to najczęściej teraz oglądany fragment ogrodu. Za oknem buro i ponuro, ale zerkanie na skrzydlate daje sporo radości.



____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Gruszka_na_w... 13:53, 06 sty 2022


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22052
Przejrzałam pudełeczka z nasionami. Wyrzuciłam te przeterminowane. Te, które zostały posegregowałam wg kolejności wysiewów w gruncie. Z uwagi na niedobór parapetów w domu wysiewać będę tylko pomidory, a to dopiero w marcu.
Mikołaj wraz z noworocznym Gwiazdorem spisali się na medal. Mój ogrodniczy zestaw narzędzi wzbogacił się o tzw. "żyrafę", czyli sekator na wysięgniku. Będę mogła ograniczyć cięcia z drabiny. Pod koniec stycznia rozpocznę cięcia w sadzie. Zobaczę, czy nowy nabytek się sprawdzi.
Staram się o utrzymanie dobrej formy fizycznej. Mikołaj zadbał o odpowiedni ku temu zestaw odzieżowy i mimo niezbyt sprzyjających warunków pogodowych codziennie intensywnie a to łażę z kijkami albo biegam na nartach (jeśli jest śnieg).
Chyba odpoczęłam, bo z każdym dniem wzrasta mi chęć do rozpoczęcia działań.
Czekam tylko na lepszą aurę. Po odwilży rabaty są nazbyt grząskie.

Dzisiaj szukałam pierwszych zwiastunów nowego sezonu.
Sporo mam białych ciemierników. Część jest ze sklepu, ale mam też już takie z siewek. Podsypałam je teraz pokruszonymi skorupkami jajek. Lubią to.



Mahonie uformowały pączki. Część listów przebarwiła się na bordowo.



____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Gruszka_na_w... 14:02, 06 sty 2022


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22052
I reszta ogrodu - ku pamięci.







Obiecująco wygląda magnolia stellata.





Część traw już nie trzyma fasonu. Tnę je zwykle na raty. Najpierw górną cieńszą część (idzie do worów z odpadami bio), a potem grubszą dolną. Te grubsze badylki wykorzystuję w warzywniku do podpierania groszku lub zrębkuję i ściółkuję truskawki.

____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
antracyt 14:04, 06 sty 2022


Dołączył: 15 maj 2019
Posty: 11658
Haniu, jak dobrze, że się pojawiłaś Zastanawiałam się właśnie czy już jest odpowiedni moment na bielenie drzewek, a potem cięcie.

Super, że nastrój i kondycja odowiednia na rozpoczęcie nowego roku Znak, że wiosną się zbliża
____________________
Zuzanna Zieleń, drewno i antracyt , Ogród wakacyjny
Gruszka_na_w... 14:07, 06 sty 2022


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22052
Planów noworocznych nie robię. W ogrodzie nie planuję rewolucji, ale nie wykluczam, że jeśli najdzie mnie jakaś impulsywna ochota, żeby coś dodać/ ująć, to może się to zmienić. Zamierzam cieszyć się każdym kolejnym miesiącem, czego i Wam życzę.
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Judith 14:08, 06 sty 2022


Dołączył: 23 lis 2017
Posty: 9934
Powiem na wstępie coś oczywistego - wpisy tutaj sporo mowią o „kierowniku” wątku.
A to co mowią Twoje jest tym, co mi bliskie i dla mnie cenne - inteligencja, spokoj, brak egzaltacji. Do tego piękny ogród!
Geometryczny sad podoba mi sie niezmiernie. A w temacie bielenia drzewek muszę zmobilizować małżonka . Podpowiesz, jak to robisz? - w sensie czym konkretnie?
____________________
Judith Z centrum wielkiego miasta na obrzeża małego miasteczka *** Wizytówka
Gruszka_na_w... 14:12, 06 sty 2022


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22052
antracyt napisał(a)
Haniu, jak dobrze, że się pojawiłaś Zastanawiałam się właśnie czy już jest odpowiedni moment na bielenie drzewek, a potem cięcie.

Super, że nastrój i kondycja odowiednia na rozpoczęcie nowego roku Znak, że wiosną się zbliża


Oby zbliżała się jak najszybciej.
Pobieliłam też dolną część gałązek krzewów owocowych. Czarna porzeczka zaczęła w czasie tego ocieplenia wypuszczać listki. Bielenie było wskazane.
Jabłonie można już ciąć pod koniec stycznia, jeśli nie będzie mrozów. Grusze nieco później. Teraz nie tnie się tylko wiśni, czereśni i śliw.
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
antracyt 14:26, 06 sty 2022


Dołączył: 15 maj 2019
Posty: 11658
O widzisz, kolejna cenna uwaga. Pienne agresty i porzeczki też pobielę.
____________________
Zuzanna Zieleń, drewno i antracyt , Ogród wakacyjny
Gruszka_na_w... 14:31, 06 sty 2022


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22052
Judith napisał(a)
Powiem na wstępie coś oczywistego - wpisy tutaj sporo mowią o „kierowniku” wątku.
A to co mowią Twoje jest tym, co mi bliskie i dla mnie cenne - inteligencja, spokoj, brak egzaltacji. Do tego piękny ogród!
Geometryczny sad podoba mi sie niezmiernie. A w temacie bielenia drzewek muszę zmobilizować małżonka . Podpowiesz, jak to robisz? - w sensie czym konkretnie?


Dzięki za miłe słowa.
Egzaltacje rzeczywiście nie są moją mocną stroną. Może coś tracę?

Do bielenia sporządza się roztwór o konsystencji śmietany z:
1) wapna rozpuszczonego w wodzie z dodatkiem mleka (u mnie było to 2 kg wapna)
Może to być zwykłe wapno budowlane albo w opakowaniu z napisem "wapno do bielenia drzew". To drugie jest oczywiście sporo droższe.
2) białej farby emulsyjnej nieco rozcieńczonej wodą
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies